R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Co łaska, czyli kościelny cennik
Autor Wiadomość
Administrator 
Administrator


Pomógł: 59 razy
Dołączył: 12 Sie 2005
Posty: 3155
Otrzymał 7 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-04-12, 09:26   Co łaska, czyli kościelny cennik

Sakramenty w Kościele katolickim udzielane są za darmo, ale prosząc o ślub lub chrzest zwyczajowo zostawiamy datek w wysokości określonej enigmatycznie "co łaska". Ile to jest?
By się tego dowiedzieć, nasi reporterzy zadzwonili do kancelarii parafialnych w regionie. Pytaliśmy też chrzestnych i młode pary. Okazało się, że w każdej parafii stawki są inne. Określa je proboszcz, czasem wierni dają tyle, co sąsiedzi.

Podobny raport sporządziliśmy dwa lata temu. Od tego czasu średnie stawki mało się zmieniły. Pojawiła się nowa pozycja "0 złotych". Tyle zażądali księża w kilku parafiach. Coraz więcej proboszczów ściśle trzyma się zasady "co łaska". A parafianie dają, ile mogą.

Chrzest

Zadzim (pow. poddębicki)

parafia św. Małgorzaty: 0 zł

Samotna matka: Ksiądz nie wziął ani grosza. Jestem mu wdzięczna, nie przelewa mi się.

Piotrków

parafia św. Alberta Chmielowskiego: 0 zł

Parafianka: Mam 5 dzieci, tyl-ko mąż pracuje, ksiądz nawet złotówki od nas nie zawołał.

Zduńska Wola

parafia św. Antoniego: 20-50 zł

30-letnia mama: W kancelarii usłyszałam, że ludzie dają 20 do 50 zł. Niektórzy dają więcej, ale nie ma przymusu. Gdy spytałam, czy jeśli mnie nie stać, mogę nic nie płacić, usłyszałam, że choć 5 zł dać by wypadało.

Pajęczno

parafia Narodzenia Pańskiego: 0d zera do 200 zł. Proboszcz jest znany z tego, że od biednych za chrzest nie bierze.

Skierniewice

parafia NSP Jezusa: od 50 zł (opłata dobrowolna)

Łask

parafia Nawiedzenia NMP i św. Michała Archanioła: 50 zł

Pabianice

parafia NMP Różańcowej księży misjonarzy: 50 zł

Wieluń

parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika: 50-100 zł

Radomsko

parafia NMP Królowej Polski: 60 zł - tyle proboszcz bierze, gdy w domu rodziców się nie przelewa.

Piotrków

parafia Nawiedzenia NMP: 100 zł

Łowicz

parafia Chrystusa Dobrego Pasterza: 100 zł

Bełchatów

parafia św. Stanisława Biskupa: 100 zł

Łódź

parafia NMP Królowej Pokoju: 100 zł

Mama dziecka: Ksiądz stwier-dził, że należy się "co łaska" i za nic nie chciał powiedzieć, ile to jest. Daliśmy 100 zł, bo tyle wydawało nam się stosowne.

parafia archikatedralna św. Stanisława Kostki: 150 zł

Ojciec: Taką cenę podał nam ksiądz. Za chrzest w prestiżo-wym miejscu to niedrogo.

Radomsko

parafia św. Maksymiliana Kolbego: 100 zł plus 50 zł (organista i kościelny)

Rawa Mazowiecka

parafia Niepokalanego Poczęcia NMP: 100-150 zł

Ujazd, pow. tomaszowski

parafia św. Wojciecha: 150 zł

Zduńska Wola

parafia Wniebowzięcia NMP: 150 zł. W kancelarii parafialnej powiedziano nam telefonicznie, że w tej parafii nie ma "co łaska", jest konkretny cennik

Siedlec (gm. wiejska Łęczyca)

parafia św. Marcina: 170 zł

Ilona: Ksiądz powiedział "co łaska". Daliśmy 150 zł. Dodat-kowo zapłaciliśmy 20 zł koś-cielnemu. Tyle wcześniej dali nasi znajomi.

Zduńska Wola

parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego: 200 zł


Ślub


Pabianice

parafia NMP Różańcowej księży misjonarzy: 200- 300 zł

Pan młody: Wiemy, że płaci się więcej, ale my daliśmy 200 zł. Nie było problemu.

Pajęczno

parafia Narodzenia Pańskiego: 250 zł

Skierniewice

parafia św. Stanisława: 450-550 zł - za wszystko

Katarzyna: Ksiądz nie chciał podać stawki. Po długich na-mowach stwierdził, że młodzi najczęściej dają około 500 złotych.

Tomaszów

parafia Najświętszego Serca Jezusowego: 500 zł (cena za udzielenie ślubu i organistę)

Zduńska Wola

parafia św. Antoniego: 500 zł

Łowicz

parafia Chrystusa Dobrego Pasterza: 600 zł

Witów, pow. piotrkowski

parafia św. Małgorzaty i św. Augustyna: 500 zł plus organista 100 zł

Karol: Daliśmy tyle, na ile nas stać. Za 150 zł ufundowaliśmy kwiaty do kościoła

Borszewice pow. łaski

parafia św. biskupów Stanisława i Mikołaja: 650 zł

Łódź

parafia Dobrego Pasterza: 600 zł

Magda: Zapłaciliśmy 150 zł za protokół, 350 za ślub, 100 zł zaprzybranie kościoła. Przy nas do pani z kancelarii zadzwoniła jakaś para, dla której te opłaty były za duże. Ksiądz stwierdził: niech płacą, ile mają.

Wieluń

parafia Nawiedzenia NMP: zapowiedzi - 70 zł, ślub - 500 zł (bez chóru), występ chóru - 300 zł, organista - 100 zł

Łask

parafia Nawiedzenia NMP i św. Michała Archanioła: 500 zł plus organista - 200 zł

Zduńska Wola

parafia Chrystusa Króla: 550 zł plus 150 zł dla organisty

parafia Wniebowzięcia NMP: 700 zł

Strońsko, pow. zduńskowolski

parafia św. Urszuli: ślub - 800 zł (w tym organista i zapowiedzi)

Biała, gm. Zgierz

parafia św. Piotra i Pawła : 800 zł (w tym 300 zł dla organisty)

Piotrków

parafia św. Jakuba Apostoła: 800 zł (msza 500 zł, organista 200 zł, zapowiedzi 100 zł, kwiaty, wystrój we własnym zakresie)

Kamila: Cennika niby nie ma. Daliśmy 500 zł, ale przed samym ślubem proboszcz zasugerował, że inni dają i 600 zł, ale nie ulegliśmy.

Łęczyca

parafia oo. Bernardynów Niepokalanego Poczęcia NMP: 800 zł plus organista "co łaska"

Ujazd, pow. tomaszowski

parafia św. Wojciecha: 900 zł (zapowiedzi - 100, msza - 400, organista - 200, kościelny - 200)

Radomsko

parafia św. Maksymiliana Kolbego: 950 zł (100 zł - zapowiedzi, 100 zł - zapowiedzi w parafii pana młodego, 500 zł - msza, 50 zł - kościelny, służy za ministranta, 200 zł - organista)

Ojciec panny młodej: Odprawiał wikary. Pytany o cenę, odpowiedział, że młodzi dają 400 lub 500 zł. Daliśmy 500. Dużo nas kosztował organista, który prawie nic nie robił, bo przyszliśmy ze swoimi muzykami. Stwierdził, że nieważne, czy gra, czy nie, bo udostępnia stanowisko pracy.

Rawa Mazowiecka

parafia Wniebowzięcia NMP: 1.000 zł (sakrament 600-700, plus 300 zł kwiaty do przybrania kościoła i opłata organisty)

Zduńska Wola

parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego: 1.200 zł (w tym nauki przedmałżeńskie i organista)

Zadzim (pow. poddębicki)

parafia św. Małgorzaty: ślub 1.200 zł (w tym organista)

Bełchatów

parafia Narodzenia NMP: 1.550 zł (100 zł na zapowiedzi, opłata w kancelarii 850 zł (w tym organista i kościelny), 100 zł na zapowiedzi w parafii pana młodego, wystrój kościoła - 400 zł, można podzielić się kosztami z innymi parami, które w tym dniu biorą ślub, śpiewaczka 100 zł)

Źródło: Dziennik Polska
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
zwyczajna 
WIELUNIAK



Pomogła: 32 razy
Dołączyła: 03 Maj 2006
Posty: 2461
Piwa: 25/43
Skąd: w-ń
Wysłany: 2010-04-12, 11:02   

W piątek syn mojej koleżanki miał bierzmowanie ,ksiądz powiedział"Proszę przynieść zaświadczenie z parafi w której byliście chrzczeni że byliście chrzczeni"
Synek pyta ile takie zaświadczenie kosztuje,a ksiądz ze 60 zł.Synek mówi,proszę księdza ale ja byłem chrzczony w tej parafi w której będę bierzmowany,czy tez muszę takie przynieść?przecież to kwestia włączenia odpowiedniej strony w komputerze ?
-Synu musisz! he he
_________________
https://www.youtube.com/w...AvjaHtlMA#t=111
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ilin 
Ma stragan na targu


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Posty: 641
Skąd: XXXXXXXXXXXXXXX
Wysłany: 2010-04-12, 14:27   

Myślę że to zależy od konkretnego księdza i po części od parafian że na takie coś pozwalają.

W mojej parafii takie coś by nie przeszło.
Każdy przy udzieleniu sakramentu składa taką ofiarę jaką uważa za stosowną.

Zupełnie zaś nie pojmuję takiego czegoś
Cytat:

wystrój kościoła - 400 zł, można podzielić się kosztami z innymi parami, które w tym dniu biorą ślub, śpiewaczka 100 zł)


To inna bajka.
To się płaci firmie czy osobie która to zrobi nie księdzu jeśli ktoś chce mieć extra wystrój.
Cytat:
proszę księdza ale ja byłem chrzczony w tej parafi w której będę bierzmowany,czy tez muszę takie przynieść

Też nie pojmuję.
Przecież przygotowanie do bierzmowania nie trwa jeden dzień.
To cały kurs z egzaminem tak jak by.
Takie coś to na początku wynika przy zapisie na to.
Nie sadzę aby proboszcz wymagał od swoich parafian chrzczonych w swoim kościele papierka.
Chyba ze tu sytuacja jest bardziej skomplikowana i szczegółów nie podano.
_________________
"Dziś przyszedł czas, by powiedzieć Polakom, że muszą się wyrzec swojej polskości" - J.Palikot
Ostatnio zmieniony przez ilin 2010-04-13, 11:02, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Izabela 
Przyjeżdża na zakupy
Izabela



Pomogła: 3 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 08 Gru 2005
Posty: 403
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-04-13, 09:28   

Z tego co pamiętam jak byłam bierzmowana w swojej parafii,której byłam chrzczona nie było potrzeby wyciagania żadnych papierków więc dla mnie też ta sytuacja jest troche dziwna.
_________________
"Być gwiazdą,gwiazdą ludzi fantazją.."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Silvo 
Mieszka pod Wieluniem
Wieluń rulez!



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 876
Piwa: 11/19
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-04-13, 13:09   

Nie ma potrzeby załatwiania zaświadczenia chrztu, bierzmowania czy ślubu, jeśli uroczystość jest w tej samej parafii, w której otrzymywaliśmy dany sakrament.

Parafia św. Józefa:
chrzest = 100-150 zł
ślub = 550 zł

Za zaświadczenie w parafii św. Stanisława B.M. co łaska (nawet 5 zł)
_________________
Carpie diem
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Świstek 
Przyjeżdża na zakupy



Dołączył: 20 Mar 2010
Posty: 379
Piwa: 2/2
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-04-23, 21:21   

Taaa, od razu chcielibyście wszystko za darmo :twisted:
Kilka ładnych lat temu byłem po jakieś zaświadczenie. Nawet nie wiedziałem, że trzeba placić, więc wziąłem i wyszedłem. Dopiero znajomi uświadomili mi, jaki nietakt popełniłem :wink:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
GESTOR 
Słyszał o Wieluniu


Dołączył: 25 Sie 2010
Posty: 13
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-09-21, 21:08   

Gdzie zrobic szybko i bezproblemowo bierzmowanie ??
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-09-21, 21:10   

Może gdzieś w którejś parafii. Nie mam pojęcia. Ja robiłem w swojej.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
ilin 
Ma stragan na targu


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Posty: 641
Skąd: XXXXXXXXXXXXXXX
Wysłany: 2010-09-21, 21:46   

Cytat:
Gdzie zrobic szybko i bezproblemowo bierzmowanie ??


Rozumiem że to jest skrót myślowy ale gdyby przyjąć to dosłownie to nie da się.

Bierzmowanie jest sakramentem św i aby takowego dostąpić trzeba się do niego duchowo przygotować.
Nie ma skok na krowę ... jak to mówią.
_________________
"Dziś przyszedł czas, by powiedzieć Polakom, że muszą się wyrzec swojej polskości" - J.Palikot
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-09-21, 21:54   

ilin napisał/a:
Bierzmowanie jest sakramentem św i aby takowego dostąpić trzeba się do niego duchowo przygotować.

Finansowo ;)
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
JAREK.M 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Maj 2010
Posty: 402
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: WIELUŃ
Wysłany: 2010-09-21, 21:54   

Dawniej robili na MO. :D Szybko i bez zbędnych ceregieli. Trochę bolało ale jednak za darmo. :twisted:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-09-21, 21:56   

GESTOR, zależy o co pytasz... jeżeli masz już wszystkie przygotowania za sobą, to:

http://www.katedra.archidiecezja.wroc.pl/sakramenty_swiete.html napisał/a:

Bierzmowanie dla osób z innych parafii Archidiecezji Wrocławskiej
Sakrament bierzmowania dla osób z innych parafii Archidiecezji Wrocławskiej jest udzielany w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca o godz. 17:00 w Katedrze.
Sakrament ten jest udzielany tylko tym wiernym naszej Archidiecezji, którzy zostali do tego sakramentu przygotowani w swoich parafiach, przez swoich duszpasterzy.
Kandydat do przyjęcia sakramentu powinien zgłosić się w Katedrze (przy bocznym wejściu) w dniu bierzmowania (poniedziałek) o godz. 16:00, aby dokonać rejestracji.
Do sakramentu bierzmowania może przystąpić tylko osoba, która:
posiada odpowiedni i opieczętowany druk (wypełniony i wystawiony przez Proboszcza parafii, w której miało miejsce przygotowanie do bierzmowania). Na odwrocie dokumentu musi znajdować się informacja z podpisem i pieczęcią parafii o tym, że kandydat został przygotowany do przyjęcia sakramentu,
przystąpiła wcześniej do sakramentu pokuty,
zarejestrowała się w Katedrze (poniedziałek godz. 16:00, przy bocznym wejściu),
nie ma przeszkód kanonicznych uniemożliwiających przyjęcie sakramentu bierzmowania (np. zamieszkiwanie bez ślubu sakramentalnego; związek cywilny)
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ilin 
Ma stragan na targu


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Posty: 641
Skąd: XXXXXXXXXXXXXXX
Wysłany: 2010-09-21, 22:03   

Ferbik napisał/a:
ilin napisał/a:
Bierzmowanie jest sakramentem św i aby takowego dostąpić trzeba się do niego duchowo przygotować.


Finansowo


Bez komentarza.
_________________
"Dziś przyszedł czas, by powiedzieć Polakom, że muszą się wyrzec swojej polskości" - J.Palikot
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-09-21, 22:10   

ilin, a od kiedy to święcenia są za darmo? Bo chrzciłem dziecko, brałem ślub, za wszystko płaciłem. Głupi odpis chrztu kosztował w kościele NMP 10zł (gość bezczelnie powiedział: "dawać dychę i uciekać"). Nawet mój proboszcz z parafii chciał ode mnie wyciągnąć kasę za to, że udzielił mi licencji... z lekka go uświadomiłem - jak się później tłumaczył, że miał na myśli delegację, gdzie dzielą się pół na pół (wyraźnie na początku rozmowy prosiłem o licencję a nie delegację). Do tego szarpnął za zapowiedzi, które są obowiązkowe i dodał, żebyśmy nie przychodzili na nie, bo to przynosi pecha. Zapytałem, czy wierzy w Boga, czy w zabobony? Słowem się nie odezwał. A może ty chcesz coś jeszcze dodać?

Ps. Oczywiście nie piszę tutaj o bierzmowaniu, które przyjmuje się hurtowo, gdy osiągnie się ten wiek, bo wtedy jest za darmo, ale zakładam, że wystąpił tutaj jakiś nagły przypadek i trzeba sobie zrobić papier już po czasie, kiedy było można zrobić to z resztą rówieśników.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Marta 
WIELUNIAK



Pomogła: 40 razy
Wiek: 33
Dołączyła: 13 Lip 2005
Posty: 2807
Piwa: 5/4
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-09-21, 22:50   

GESTOR napisał/a:
Gdzie zrobic szybko i bezproblemowo bierzmowanie ??


Szybko i bezproblemowo tego nie załatwisz. Do tego potrzebne są przygotowania i egzamin, do którego będziesz musiał się nauczyć skoro tak podchodzisz do SAKRAMENTU ŚWIĘTEGO. A poza tym trzeba czekać na odpowiedni moment w parafii, kiedy jest bierzmowanie, a zazwyczaj jest to raz w roku.

Jak Ci się bardzo spieszy wybierz się bezpośrednio do Częstochowy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW