R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Uczeń dorósł. I co dalej?
Autor Wiadomość
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
  Wysłany: 2006-02-12, 20:46   Uczeń dorósł. I co dalej?

Pełnoletni uczniowie wywalczyli już sobie prawo do samodzielnego usprawiedliwiania nieobecności w szkole. Czy za tym pójdą jeszcze inne regulacje dające większe uprawnienia uczniom?

Minister edukacji odpowie na interpelację poselską przygotowaną przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Obrony Praw Ucznia "Veto" (złożył ją jeden z posłów). Pełnoletni uczniowie pytają o swoje prawa w szkole, m.in. czy mogą wychodzić na przerwach z budynku i czy mogą żądać utajnienia swoich stopni.

Konstytucja gwarantuje

Bartek Gryndzia, licealista z Łodzi, w zeszłym roku rozpoczął ze szkołą prawną batalię o możliwość samodzielnego usprawiedliwiania nieobecności - w listopadzie ukończył 18 lat. Sprawa oparła się o Ministerstwo Edukacji i Nauki. Minister zezwolił na takie działania, bowiem prawo do czynności prawnych daje uczniowi konstytucja i regulamin szkoły nie może go odbierać.

Młodzi poszli za ciosem i teraz chcą m.in. wiedzieć, czy szkoła ma prawo zabronić im wychodzenia z budynku podczas przerw, czy mogą zabronić informowania o swoich postępach w nauce innych osób, np. rodziców.

- Prawo i obyczaj w tych kwestiach ewoluują - mówi prof. Zbigniew Hołda z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. - Tendencja jest taka, aby coraz większy zakres norm obowiązujących w zakładach był kontrolowany przez akty prawne wyższego rzędu.

Szkoła też ma prawa

Tłumacząc to z języka prawniczego: wewnętrzne przepisy szkoły (czyli statut i wszelkie regulaminy) muszą być zgodne z ustawami. Ustawa jest aktem prawnym, którym można ingerować w prawa obywatelskie, musi ona być zgodna z konstytucją - najwyższym aktem prawnym. Jeśli nie ma ustawy, która ustala jakieś przepisy, to muszą być one zgodne z konstytucją. Taka sytuacja była właśnie z usprawiedliwieniami, bowiem konstytucja i kodeks cywilny dają osobie pełnoletniej zdolność do czynności prawnych; statut szkoły zaś nie zezwalał na samousprawiedliwianie się pełnoletnich uczniów i w tym punkcie był nieważny.

- Jednak szkoła ma prawo nie zaakceptować każdego usprawiedliwienia - mówi Zbigniew Hołda. - Musi ono opierać się na faktach.

Dlatego nauczyciel może zażądać od ucznia, który mówi, że bolała go głowa, zaświadczenia od lekarza.

- Trzeba sobie jednak odpowiedzieć na pytanie, na ile szczegółowo ustawa powinna regulować wewnętrzne regulaminy - mówi profesor. - Żebyśmy nie dali się zwariować.

Tomasz Kunert

A co z paleniem?

Nawet pełnoletni uczniowie nie mogą liczyć na legalny dymek w szkole. W placówkach oświatowych obowiązuje całkowity zakaz palenia, dotyczy on wszystkich - także nauczycieli. Ale już poza terenem szkoły, czyli za ogrodzeniem, pełnoletni uczeń może zapalić. Tylko nie wiadomo, czy w czasie zajęć szkolnych może on opuścić jej teren - tę kwestię także chcą wyjaśnić uczniowie ze stowarzyszenia.

Źródło: media.wp.pl



Za moich czasów jak chodziłem do szkoły średniej, o usprawiedliwianiu się przez ucznia, nawet śnić nie można było, a teraz proszę...
Ale za to można było wychodzić na przerwie poza szkołę :D
Z paleniem to chyba pozostało bez zmian, jak się dobrze nie schowałeś przed belfrem, to zapomnij, że zapaliłeś... :584: Wszędzie cię wytropił, no prawie wszędzie... :576:
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
saint
[Usunięty]

Wysłany: 2006-02-13, 14:11   

Bez przesady z tym utajnieniem uczniowskich stopni :!:
Ucznia powinno coś też mobilizować w szkole, mam na myśli tu kolegów, którzy się lepiej uczą itd.
Moim zdaniem w szkole powinien obowiązywać regulamin szkoły, który nie powinien być podważany przez żadną konstytucję...
 
   
Łukasz 
Przyjeżdża na zakupy
Łukasz


Pomógł: 3 razy
Wiek: 43
Dołączył: 13 Lip 2005
Posty: 379
Piwa: 1/2
Skąd: Wieluń/Wrocław
Wysłany: 2006-02-13, 18:04   

saint napisał/a:
regulamin szkoły, który nie powinien być podważany przez żadną konstytucję...
?

Jednak nie może być z nią sprzeczny.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
daff 
Wieluniaczek



Pomogła: 12 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 17 Lis 2005
Posty: 1648
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-02-13, 23:33   

spoko, ja jestem za. jesli uczen jest pelnoletni to niech sie sam usprawiedliwia, jest w koncu sam za siebie odpowiedzialny.
tylko, ze jak takiemu 'odpowiedzialnemu' sie powinie noga, to pozniej przychodza mamusie z placzem: a niech pan/i pomoze..... buuuuuu :evil:
jak odpowiedzialnosc- to od poczatku do konca!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-02-14, 15:59   

Opowiedzialność za swoje czyny w wieku 18 lat :) a to dobre :) Dojrzałość człowiek powinien osiągać wtedy, gdy nie jest zależny finansowo od rodziców
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
daff 
Wieluniaczek



Pomogła: 12 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 17 Lis 2005
Posty: 1648
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-02-14, 16:22   

Ferbik, no wlasnie! wiec usprawiedliwianie sie samemu nie ma szans powodzenia, a przynajmniej nie powinno miec :?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Marta 
WIELUNIAK



Pomogła: 40 razy
Wiek: 33
Dołączyła: 13 Lip 2005
Posty: 2807
Piwa: 5/4
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-02-14, 17:20   

Usprawiedliwianie się samemu? Heh, czy ma się lat 18 czy 16 to i tak nie zmienia faktu, że uczniowie podrabiają zwolnienia. Daje się koledze/koleżance i już usprawiedliwienie gotowe. Żaden problem, a nauczyciele się nie zorientują, chyba że któryś z nich jest tak dociekliwy, że będzie sprawdzał po kolei wszystkie zwolnienia :twisted: Tak jest i będzie. :P
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Archdevil 
Administrator
pan piekła



Pomógł: 57 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 2613
Piwa: 15/45
Skąd: Strugi
Wysłany: 2006-02-14, 20:24   

Zależy od wychowawcy... Przykładowo w mojej klasie istnieje coś takiego jak zeszyt usprawiedliwień, który jest zresztą pokazywany rodzicom co wywiadówkę - co uniemożliwia podrobienie.

Jednak usprawiedliwianie się po skończeniu 18... Jak najbardziej, pod warunkiem, że jest to klasa 3 ;-)
_________________
diablos un pasos amigos (D.U.P.A)
http://www.radiofonia.net

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Marta 
WIELUNIAK



Pomogła: 40 razy
Wiek: 33
Dołączyła: 13 Lip 2005
Posty: 2807
Piwa: 5/4
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-02-14, 21:34   

Archdevil napisał/a:
Przykładowo w mojej klasie istnieje coś takiego jak zeszyt usprawiedliwień, który jest zresztą pokazywany rodzicom co wywiadówkę - co uniemożliwia podrobienie.


Taak, to jest dobry sposób, ale w większości jest tak, że daje sie pojedyncze karteczki. A wtedy sprawdzanie wszystkich karteczek stałoby się żmudne :P
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Paweł
[Usunięty]

Wysłany: 2006-02-14, 23:38   

Samousprawiedliwienia od 18 lat hmm ogólnie to by nie przeszło, radyklanie zmieniły by sie stosunki ucznia do szkoły i na odwrót; tylko bardzo mała czesc uczniów umiała by z tego korzystac z korzyscia dla siebie.

daff napisał/a:
spoko, ja jestem za.


daff napisał/a:
a przynajmniej nie powinno miec



Daff no to jak w koncu za czy przeciw :) ?

[ Dodano: 2006-02-14, 23:39 ]
poprawka:

daff napisał/a:
wiec usprawiedliwianie sie samemu nie ma szans powodzenia, a przynajmniej nie powinno miec
 
   
Daro 
Dojeżdża PKSem



Wiek: 36
Dołączył: 30 Sie 2005
Posty: 191
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-02-14, 23:55   

całkowicie sie zgadzam z Pawlem. Trafna uwaga, to cos takiego jak "jestem za, a nawet przeciw"
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
saint
[Usunięty]

Wysłany: 2006-02-15, 00:10   

No właśnie daff, jak to z Tobą jest, jesteś za czy przeciw, bo już się pogubiliśmy :roll:

arch: Nie trzeba do tego dwukrotnie podbijać tematu, wystarczy, że Paweł o tym wspomniał.
 
   
daff 
Wieluniaczek



Pomogła: 12 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 17 Lis 2005
Posty: 1648
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-02-15, 17:53   

zdanie: spoko, ja jestem za (czytaj: ironia)


cos jeszcze?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Dominika 
WIELUNIAK


Pomogła: 24 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 12 Lip 2005
Posty: 3430
Piwa: 3/4
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2006-02-15, 23:03   

A' propo usprawiedliwień....
Przez 2 lata wychowawca w liceum zbierał nasze usprawiedliwienia (karteczki)... moje były napisane chyba 5 charakterami pisma 8) .... ale któregos pieknego dnia, skonczyla sie dobra passa... tata przniosł mi w kopercie wszystkie usprawiedliwienia... nie odezwał sie nic, tylko połozył je na biurku. Było mi tak wstyd..., ze juz nigdy nie napisałam sama nic...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW