R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Histori ukryta w nazwach mojego regionu
Autor Wiadomość
Infiniti 
Przejeżdżał przez Wieluń



Dołączył: 11 Cze 2010
Posty: 61
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-10-22, 17:44   Histori ukryta w nazwach mojego regionu

Witam. Otóż jednym z tematów do tegorocznej olimpiady historycznej jest niniejszy temat:
Historia ukryta w nazwach mego regionu.
Są jeszcze inne ciekawe tematy ale ten temat jest strasznie ciekawy i nie ukrywam że na pewno byłby wysoko punktowany ponieważ trzeba włożyć w niego sporo wysiłku.
Moje pytanie brzmi czy są jacyś ludzie którzy byli by w stanie powiedzieć mi do jakich książek, informacji itp zasięgnąć aby taką pracę na ten temat móc napisać...
Oczywiście jeśli zadanie mnie przerośnie wybiorę coś innego, ale jest to temat ciekawy i jeżeli ktoś wie co mogłoby mi pomóc proszę o podpowiedzi itp.
_________________
z klatki schematów uciekł mój latający dywan!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
bob_mistrz 
WIELUNIAK
Skowyrny



Pomógł: 22 razy
Wiek: 37
Dołączył: 03 Maj 2006
Posty: 2051
Piwa: 9/14
Skąd: Chotów
Wysłany: 2010-10-22, 18:33   

Infiniti napisał/a:
Witam. Otóż jednym z tematów do tegorocznej olimpiady historycznej jest niniejszy temat:

:shock: :shock: :shock:

Za moich czasów na olimpiadzie historycznej tematy poznawało się podczas tejże olimpiady. Miałeś 5 tematów, wybierałeś jeden i jazda 4h pisania pierdół. Ale jak widać czasy się zmieniają. PS. Infiniti, nie traktuj tego ad personam, po prostu psioczę na system ;)

Jeżeli chodzi o pomoc, to uderz do muzeum, ew. prezesa stowarzyszenia numizmatycznego p. Musiała.
_________________
www.alkwielun.ligspace.pl/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Infiniti 
Przejeżdżał przez Wieluń



Dołączył: 11 Cze 2010
Posty: 61
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-10-22, 20:34   

tzn to jest tak, że piszesz tą pracę, wysyłasz a dopiero tam wybierają te które dostają się dalej. I podczas kolejnego etapu jeśli się dostaniesz jedzie się gdzies (chyba sieradz albo ldz) i tam pisze się kolejną pracę na nieznany temat :D
no właśnie mam dylemat jaki temat wybrać bo ten naprawdę wymaga wielkiego wysiłku
_________________
z klatki schematów uciekł mój latający dywan!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
alef 
Ma stragan na targu


Pomógł: 15 razy
Wiek: 71
Dołączył: 24 Sie 2006
Posty: 626
Otrzymał 10 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-10-23, 10:17   Re: Histori ukryta w nazwach mojego regionu

Infiniti napisał/a:
Witam. Otóż jednym z tematów do tegorocznej olimpiady historycznej jest niniejszy temat:
Historia ukryta w nazwach mego regionu.
Są jeszcze inne ciekawe tematy ale ten temat jest strasznie ciekawy i nie ukrywam że na pewno byłby wysoko punktowany ponieważ trzeba włożyć w niego sporo wysiłku.
Moje pytanie brzmi czy są jacyś ludzie którzy byli by w stanie powiedzieć mi do jakich książek, informacji itp zasięgnąć aby taką pracę na ten temat móc napisać...
Oczywiście jeśli zadanie mnie przerośnie wybiorę coś innego, ale jest to temat ciekawy i jeżeli ktoś wie co mogłoby mi pomóc proszę o podpowiedzi itp.


Pani Packa napisała ksiązkę o nazwach historycznych na Ziemi Wieluńskiej.
Polecam też książkę Rosina (tytułu w tej chwili nie pamiętam) o historycznych wzmiankach o miejscowościach Ziemi Wieluńskiej.
Obie pozycje osiągalne w muzeum i naszej bibliotece.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Infiniti 
Przejeżdżał przez Wieluń



Dołączył: 11 Cze 2010
Posty: 61
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-10-23, 17:48   

wielkie dzięki:)
może zna ktoś jeszcze jakąś literaturę, ludzi którzy byliby pomocni:)?
_________________
z klatki schematów uciekł mój latający dywan!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
MG 
Słyszał o Wieluniu


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 05 Lip 2009
Posty: 22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-10-25, 00:16   

"Nazwy miejscowe Polski.Historia,pochodzenie,zmiany", do tej pory 6 lub 7 tomów słownika z tej dziedziny, niejako "biblia" toponomastyki pod red.prof Rymuta, oraz
"Słownik etymologiczny miast i wsi PRL" pod red prof. Rosponda, te pozycje to podstawa dla Ciebie. Niekiedy genezę nazw miejscowych (kiedy pochodzą od nazwisk właścicieli ziemskich, założycieli folwarków, kluczy, posiadłości magnackich) powinien podawać (choć pewności nie mam) "Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych Krajów Słowiańskich" pod red.prof Sulimierskiego, dostępny w sieci. Poza tym, historia ukryta w nazwach to nie tylko pochodzenie nazw miast i wsi (toponimia), ale też rzek, rzeczek, zbiorników wodnych - czyli hydronimia, plemion - etnonimia, imion i nazwisk - antroponimia - to gałęzie onomastyki, które powinny cię interesować, a biorąc się za ten temat powinieneś wiedzieć, że takie są. Jeśli temat dotyczy wieluńszczyzny to pogadaj z p.Abramkiem, z pewnością udzieli ci cennych wskazówek.
Pozdrawiam
GK
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW