R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Otwarty przez: Mrówek
2012-07-05, 14:49
społeczność żydowska w Wieluniu
Autor Wiadomość
baltazar 
Przyjeżdża na zakupy



Pomógł: 4 razy
Wiek: 44
Dołączył: 20 Gru 2005
Posty: 412
Skąd: Parafia Wieluń
Wysłany: 2006-08-15, 10:21   społeczność żydowska w Wieluniu

Poniżej wklejam zdjęcie wieluńskiej synagogi (lata 30).
Czy ktoś posiada i mógłby wkleić zdjęcia, widokówki, etc. związane ze społecznością żydowską na terenie Wielunia?

wieluńska synagoga; lata 30.jpg
Plik ściągnięto 281 raz(y) 18,74 KB

_________________
Człowiek, który ma zlikwidować Stalina - inżynier Vladimir Krizek - słyszy najdziwniejsze zdanie w swoim życiu : - Macie zburzyć pomnik, ale z godnością.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Ryfka
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-15, 10:33   

Też interesuje mnie temat społeczności zydowskiej. Zdjęć niestety nie wkleję, ale są ciekawe w książce T.Olejnika "Wieluń polska Guernica". Mam ciekawą ankiete z 1817 r. w której wyczytałam, że Wieluń liczył wtedy ogółem 2114 mieszkańców w tym Żydów - kobiet 105, mężczyzn 98. "Żydów kupców - 8 , jeden handluje winem, jeden galanterią, reszta łokciowymi towarami i korzennymi. Kramarzy żydowskich 2, drobnymi towarami (handlują)."
Ostatnio zmieniony przez Ryfka 2006-08-15, 10:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
   
baltazar 
Przyjeżdża na zakupy



Pomógł: 4 razy
Wiek: 44
Dołączył: 20 Gru 2005
Posty: 412
Skąd: Parafia Wieluń
Wysłany: 2006-08-15, 10:36   

Ryfka napisał/a:
Zdjęć niestety nie wkleję, ale są ciekawe w książce T.Olejnika "Wieluń polska Guernica".


Tę książkę akurat mam. Myślę raczej o fotografiach prywatnych. Ale faktem jest, że zdjęcia w książce T.Olejnika są bardzo ciekawe.
_________________
Człowiek, który ma zlikwidować Stalina - inżynier Vladimir Krizek - słyszy najdziwniejsze zdanie w swoim życiu : - Macie zburzyć pomnik, ale z godnością.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Mama 
Dojeżdża PKSem


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 05 Sty 2006
Posty: 235
Skąd: koniec świata
Wysłany: 2006-08-22, 20:45   

Baltazar skoro interesuje cię temat społeczności żydowskiej w Wieluniu może go troszkę ożywisz korzystając ze swoich zgromadzonych dotychczas źródeł. Napisz innym kiedy pojawili się Żydzi w Wieluniu, jaki był stosunek mieszczan do konkurencji, gdzie był kirkut i jakie były jego dzieje, gdzie było getto, jakie były losy Żydów we wczesnym PRL itd. Może jakieś fotki. Mam nadzieję, że taki zarys pociągnie za sobą jakieś uwagi innych forumowiczów jak zobaczą, że nie jest to tylko odrabianie lekcji za ciebie. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Mama 2006-09-10, 21:30, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ryfka
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-25, 16:06   

Może kogoś zainteresuje co znalazłam w ankiecie o której pisałam pozwyżej, a co dotyczy społeczności żydowskiej:
"42. Czyli starozakonnym słuzy prawo nabywania w miescie tutejszym domów lub placów prawem własności?

Żadnego prawa nie mają starozakonni nabywania domów i placów, owszem przywilej króla Stefana z roku 1581 zupełnie zabrania wpuszczania Żydów i że Żydowi przejeżdżającemu nawet tylko przez trzy dniwolno było w mieście bawić, teraz jednakowoż od niedawnych czasów podstępnymi sposobami kilku Żydów do pierwszych domów w rynku wcisnęło się i po ulicach handle chrześcijanom właściwe prowadzą, przez co proceder tymże największej części odebrali. O usunięcie tychże z miasta lub przeznaczenie innego miejsca rada Miejska z burmistrzem stosownie do przywilejów rządu teraźniejszego kilkakrotnie dopraszała się, lecz dotąd bezskutecznie"

no napisałam się, ale może ktoś dopisze jeszcze coś ciekawego do tego tematu.

[ Dodano: 2006-08-26, 07:49 ]
poniżej wklejam to co znalazłam w necie:
Żydzi osiedlali się w Wieluniu już od połowy XVI wieku. W 1799 zbudowano pierwszą synagogę, w 1850 powstał kirkut. W 1897 w mieście było 2732 Żydów (38% ludności). Wszyscy zginęli w obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem.

[ Dodano: 2006-08-26, 07:51 ]
http://mapy.pomocnik.com/Wielun-Polska

[ Dodano: 2006-08-26, 08:04 ]
W 1941 roku utworzono getto w Wieluniu - 7 tys.osób, w 1942 wywieziono wszystkich do obozu w Chełmnie źródło: http://www.izrael.badacz....szoa_getto.html

[ Dodano: 2006-08-26, 19:00 ]
Kilka nazwisk absolwentów szkół wieluńskich którzy zginęli w getto:
Moryc Berkowicz, Tobka Berkowicz, Szaja Bronsztein, Chaim Charłupski, Chaim Dawidowicz, Samuel Fajfer, Moszek Freilich, Dora Sztajer, Godel Sendorowicz i wielu innych.
źródło:"50 lat szkół średnich w Wieluniu".
 
   
alef 
Ma stragan na targu


Pomógł: 15 razy
Wiek: 71
Dołączył: 24 Sie 2006
Posty: 626
Otrzymał 10 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-08-31, 19:33   

Mama napisał/a:
Baltazar skoro interesuje cię temat społeczności żydowskiej w Wieluniu może go troszkę ożywisz korzystając ze swoich zgromadzonych dotychczas źródeł. Napisz innym kiedy pojawili się Żydzi w Wieluniu, jaki był stosunek mieszczan do konkurencji, gdzie był kirkut i jakie były jego dzieje, gdzie było getto, jakie były losy Żydów we wczesnym PRL itd. Może jakieś fotki. Mam nadzieję, że taki zarys pociągnie za sobą jakieś uwagi innych forumowiczów jak zobaczą, że nie jest to tylko odrabianie lekcji za ciebie. Pozdrawiam



Mam trochę materiałów z czasów zaborów. Prusacy pod którymi się znależliśmy zinwentaryzowali ludnośc wsi z podziałem na katolików i żydów. Podrzucę wypiski albo skany w najbliższym czasie. Spis wykonał landrat Trepka z Rychłocic. Potomkowie jego dalej tam żyją i starają się nawet coś odzyskac z dawnego majątku.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ryfka
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-31, 19:47   

alef napisał/a:
Spis wykonał landrat Trepka z Rychłocic. Potomkowie jego dalej tam żyją i starają się nawet coś odzyskac z dawnego majątku.

nie na temat ale a propos Trepki - jest ciekawa książka napisana przez właściciela Rychłocic - Andrzeja Nekanda Trepkę "Wspomnienia z Rychłocic". Warto przeczytać, wiadomo jak to wspomnienia, subiektywne, ale bardzo ciekawe.
 
   
Mrówek 
Moderator



Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 3747
Piwa: 39/17
Skąd: z Wielunia
Wysłany: 2007-01-23, 22:31   

A gdzie było to getto w Wieluniu??
_________________
"Przed skorzystaniem z forum zapoznaj się z treścią regulaminu dołączonego do niego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą gdyż każdy post niewłaściwie napisany lub zrozumiany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Ryfka
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-23, 23:52   

"Kwartał ulic Krakowskie Przedmieście, Targowej, Kilińskiego, Krakowski Zaułek i placu Jagiellońskiego (na teren tym znajdowało się w l. 1941-41 getto; podobnie jak w innych miastach panowały w nim bardzo ciężkie warunki - ogromna ciasnota, głód i choroby zakaźne)"

Marek92, znalazłam to na portalu gminy Wieluń.
 
   
Mrówek 
Moderator



Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 3747
Piwa: 39/17
Skąd: z Wielunia
Wysłany: 2007-01-24, 08:10   

Faktycznie dzieki za przypomnieniee
_________________
"Przed skorzystaniem z forum zapoznaj się z treścią regulaminu dołączonego do niego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą gdyż każdy post niewłaściwie napisany lub zrozumiany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Mrówek 
Moderator



Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 3747
Piwa: 39/17
Skąd: z Wielunia
Wysłany: 2012-07-05, 14:50   

http://www.tvp.pl/histori...0111010/5494235 od czasu 5:20 o żydach wieluńskich.
_________________
"Przed skorzystaniem z forum zapoznaj się z treścią regulaminu dołączonego do niego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą gdyż każdy post niewłaściwie napisany lub zrozumiany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW