R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Stefan
2013-02-01, 16:57
"Stop wiatrakom na ziemi wieluńskiej"

Czy jesteś za wykorzystywaniem energii wiatrowej w Powiecie Wieluńskim ?
TAK
76%
 76%  [ 52 ]
NIE
20%
 20%  [ 14 ]
Nie jestem pewny/a
2%
 2%  [ 2 ]
Głosowań: 68
Wszystkich Głosów: 68

Autor Wiadomość
hiszpan 
Wieluniaczek
KiKo



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Mar 2006
Posty: 1504
Piwa: 17/150
Skąd: z północy
Wysłany: 2013-01-28, 20:31   "Stop wiatrakom na ziemi wieluńskiej"

Stowarzyszenie "Stop wiatrakom na ziemi wieluńskiej" powstanie być może jeszcze w tym tygodniu

Założenie stowarzyszenia "Stop wiatrakom na ziemi wieluńskiej" na finiszu. Niewykluczone, że zostanie zawiązane jeszcze w tym tygodniu. Zainteresowanych przystąpieniem do niego jest więcej niż minimalna liczba potrzebna do jego zalegalizowania, która wynosi 15 osób:
- Lista jest dłuższa niż ta wymagana. Myślę, że najdalej w piątek uda nam się złożyć dokumenty w starostwie.
- mówiła Emilia Kałuża, radna miejska, zaangażowana w zorganizowanie w minioną środę spotkania na temat wiatraków.
Skontaktował się z nami jeden z potencjalnych inwestorów - firma Energy Eco z Wielunia, która zaznacza, że nie wiedziała o zorganizowanym w środę spotkaniu na temat budowy wiatraków w gminie Wieluń.
- Odnoszę nieodparte wrażenie, iż brak zawiadomienia nas podyktowany był niechęcią ze strony organizatorów co do obecności na spotkaniu przedstawicieli inwestora. Tłumaczyć to można jedynie brakiem merytorycznych argumentów leżących po stronie przeciwników planowanej inwestycji w odnawialne źródła energii. Firma Energy Eco jest otwarta na dyskusję związaną z inwestycjami dotyczącymi turbin wiatrowych. Jeżeli posiadamy wiedzę o planowanym spotkaniu, to zawsze będziemy na nim obecni, tak jak miało to miejsce na spotkaniu, które odbyło się 11 stycznia w Mokrsku.
- czytamy w piśmie, które firmuje swoim nazwiskiem prezes spółki, Jacek Bogucki.
Inwestorzy faktycznie nie zostali bezpośrednio zaproszeni - potwierdza Emilia Kałuża:
- To było otwarte spotkanie, nie znam inwestorów. Miałam nadzieję, że poprzez to otwarte zaproszenie przyjdą. Wiem, że są dwie firmy, ale nie znam inwestorów. Zawiadomienia były zawieszone na słupach, państwo o tym mówiliście, w gazetach była informacja. Nikt się do mnie przed zebraniem nie odezwał. Miałam nadzieję, że ktoś przyjdzie.

W gminie Wieluń planowana jest budowa blisko 30 wiatraków.

Autor: Katarzyna Jaśko.
http://www.radiozw.com.pl...ge=news&id=4960

Czy ktoś może napisać, jakich argumentów używają przeciwnicy wiatraków ?

Dziękuję z góry za informację !

onshore_wind_farm2.jpeg
Plik ściągnięto 173 raz(y) 108,03 KB

_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-01-28, 20:43   

Trzeba było być na spotkanie w bibliotece w ubiegłym tygodniu to byś się dowiedział jak to wiatraki strzelają do ludzi jak karabiny :-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Stefan 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 2117
Piwa: 18/9
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-01-28, 20:46   

Moje zdanie (każdy ma prawo do innego ;P ):

Jestem przeciw dużemu udziałowi "energii z wiatru" w systemie elektroenergetycznym ... i powiedzmy względy estetyki krajobrazu są dopiero n-tym argumentem. Parę wiatraków szkodliwe nie jest ale ... w sumie milej widział bym tzw "MEW" (małe elektrownie wodne - bardziej stabilne, mniej uciążliwe) oraz inne formy OZE.

Wydaje mi się też że elektrownia atomowa to także konieczność ... a ze względów logistycznych i surowcowych miejsce pierwszej jest w północnej Polsce (wybrzeże).
_________________
Wieluń - SkyscraperCity / najpopularniejsze globalne forum infrastrukturalne
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Mrówek 
Moderator



Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 3747
Piwa: 39/17
Skąd: z Wielunia
Wysłany: 2013-01-28, 21:06   

Mnie najbardziej śmieszy argument, że przez wiatraki turyści nie będą do nas przyjeżdżać... Jakoś nie sprawdzam map z lokalizacjami wiatraków przed wyjazdem...
_________________
"Przed skorzystaniem z forum zapoznaj się z treścią regulaminu dołączonego do niego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą gdyż każdy post niewłaściwie napisany lub zrozumiany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
kitor 
Moderator



Pomógł: 27 razy
Wiek: 31
Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 1283
Piwa: 38/39
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-01-28, 21:12   

Kamieńsk ma cały rząd wiatraków i jakoś chętnych nie brakuje ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
hiszpan 
Wieluniaczek
KiKo



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Mar 2006
Posty: 1504
Piwa: 17/150
Skąd: z północy
Wysłany: 2013-01-28, 21:17   

To się nazywa siła perswazji :D

Estetyka krajobrazu - przyjmuję do wiadomości, choć uważam, że na pewnych obszarach powiatu krajobraz z wiatrakami wyglądałby okazalej właśnie z nimi.. :grin:

Strzelanie do ludzi - ciekawe, jak z trupami poradzili sobie Niemcy, Duńczycy, Włosi, Francuzi, Brytyjczycy, Holendrzy i światowa czołówka z udziałem tej energii tj. Amerykanie, Chińczycy oraz Hiszpanie, którzy obecnie prawie 10% prądu pobierają właśnie z elektrowni wiatrowych. Szczególnie interesuje mnie w tym przypadku Holandia, gdzie gęstość zaludnienia jest ponad trzy razy większa, niż w Polsce. Tam musi być niezła rzeź :wink: A i samo państwo uchodzi za ładne.. ;)
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Stefan 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 2117
Piwa: 18/9
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-01-28, 22:00   

Wspomniałem jedynie o stabilności źródła (więc i całego systemu elektroenergetycznego), nie rozpisując się na temat. Wiem że do sytuacji Niemiec nam daleko ... ale duży udział energii wiatru może przysporzyć problemu całemu systemowi - uruchomienie jakiegoś rezerwowego bloku energetycznego w elektrowni cieplnej nie trwa niestety pięć minut :P : Dla mnie ten argument jest istotny ... nie mówię "Nie" wiatrakom ... mówię "TAK" ale z umiarem ;)

Pójdę na łatwiznę i zacytuję za "wiki"

Cytat:
Najlepiej rozwiniętą w Europie energetykę wiatrową mają sąsiadujące z Polską Niemcy. Jednakże i oni mieli już okazję zetknąć się z problemem ciszy wiatrowej. W 2003 roku upalne lato nad większością obszaru Europy spowodowało ciszę wiatrową o rozmiarach klęski: stanęły wiatraki i gdyby nie konwencjonalne źródła energii, na wielu terenach zabrakłoby prądu. Problem ciszy wiatrowej wydaje się być niedocenianą do tej pory przeszkodą w planach wykorzystania energii wiatru – w Niemczech istnieje ok. 16 tysięcy turbin wiatrowych, mogących zaspokajać do 15% zapotrzebowania na energię elektryczną, jednak problemy ze zjawiskiem ciszy wiatrowej powodują, że produkują tej energii zaledwie 3%.
_________________
Wieluń - SkyscraperCity / najpopularniejsze globalne forum infrastrukturalne
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
agatob 
Przyjeżdża na zakupy


Pomogła: 12 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 02 Sty 2012
Posty: 262
Piwa: 22/16
Skąd: z okolic Wielunia
Wysłany: 2013-01-28, 22:15   

Głos oddany. Ja też nie sprawdam czy w danej miejscowości wypoczynkowej są wiatraki (tak na marginesie w ostatnie wakacje byliśmy w miejscu gdzie jest i elektrownia wiatrowa i farma wiatrakowa).
_________________
Zwei Dinge sind unendlich, das Universum und die menschliche Dummheit, aber beim Universum bin ich mir nicht ganz sicher.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Karzełek 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia


Pomógł: 14 razy
Wiek: 38
Dołączył: 16 Gru 2005
Posty: 1130
Piwa: 1/7
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-01-28, 22:18   

hiszpan napisał/a:
Niemcy, Duńczycy, Włosi, Francuzi, Brytyjczycy, Holendrzy i światowa czołówka z udziałem tej energii tj. Amerykanie, Chińczycy oraz Hiszpanie

Rozumiem, że prenumerujesz lub regularnie czytujesz czasopisma typu "Energetyka", "Energia elektryczna", "Energia i przemysł" oraz inne tego pokroju, a także hobbystycznie śledzisz trendy rozwoju sektora energetycznego na świecie i posiadasz wiedzę potwierdzającą, że w wymienionych przez Ciebie państwach energetyka wiatrowa sprawdza się doskonale, jest wysoko-efektywna, a tak prymitywne problemy jak lokalizacja wiatraków i inne, nie mają miejsca.
Wymienione przez Ciebie państwa różnią się od siebie i od Polski uwarunkowaniami krajobrazowymi, geograficznymi, prędkościami wiatrów jakie w nich występują, ich częstotliwościami etc. etc. etc. Uważam więc, że argument typu "a Niemcy, Duńczycy, Włosi, Francuzi, Brytyjczycy, Holendrzy Amerykanie, Chińczycy oraz Hiszpanie mają i żyją" jest argumentem tego samego kalibru jak ten o karabinach.
_________________
http://www.nie.com.pl/ :urban:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
hiszpan 
Wieluniaczek
KiKo



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Mar 2006
Posty: 1504
Piwa: 17/150
Skąd: z północy
Wysłany: 2013-01-28, 22:22   

Jest wręcz przeciwnie. Jestem laikiem w tej dziedzinie. Jednak w kontekście naszej rozmowy uwarunkowania geograficzne nie odgrywają żadnego znaczenia. Mam świadomość położenia Polski na mapie i tym bardziej jestem pełen podziwu, że energia wiatrowa w Polsce przynosi zyski. Skoro specjaliści stwierdzili, że elektrownia wiatrowa może przynieść korzyść dla naszego bloku energetycznego i ktoś ma ochotę w nią zainwestować, dlaczego mu tego zabraniać ?

Stefan, ciekawe spostrzeżenie. Oczywiście zgadzam się, że nie można robić z energii wiatrowej głównego źródła energii i polegać na nim w 100%. Generalnie odnawialne źródła energii mają to do siebie, że ich siła uzależniona jest od pogody.

Zastanawiam się tylko, czy ktokolwiek z tego stowarzyszenia "Stop wiatrakom na ziemi wieluńskiej" o podobnych argumentach słyszał i ich jedynym zmartwieniem jest bolączka o blok energetyczny kraju ? Czy może faktycznie jest tak, jak napisał red, że ludzie boją się strzelanin i wojen pomiędzy wiatrakami na swych polach :D Wiatraki będą walczyć o wiatr :smile: Masakra, niektórzy ludzie mają chyba zbyt dużo wolnego czasu i klany oraz miłoście przez m już im nie wystarczają.
_________________

Ostatnio zmieniony przez hiszpan 2013-01-28, 22:31, w całości zmieniany 3 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
waldex 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia



Pomógł: 13 razy
Wiek: 36
Dołączył: 11 Lis 2006
Posty: 1003
Postawił 6 piw(a)
Skąd: EWI
Wysłany: 2013-01-28, 23:15   

Generalnie wieje zazdrością, jak to ma miejsce w gminie Mokrsko - z rozmów nieoficjalnych najczęściej w niesmak sąsiadowi, że krajan zza płota otrzyma kilka tys. euro rocznie, a on nie.
Wielcy obrońcy przyrody, którzy nie widzą choćby śmieci po lasach, ale to wiatrak jest zły. Psuja krajobraz - kwestia gustu? W taki sposób można polemizować z każda inwestycją począwszy od ostrego koloru kostki brukowej na kształcie okien kończąc.
Odstraszą turystytów? No wiadomo, obłożeniem turystycznym głupie Giżycko zostawiamy daleko w tyle. Na ile tutaj przyjeżdżają? Dzień, dwa? Region jest ładny, atrakcyjny, ale jego zwiedzenie nie zabierze zbyt dużo czasu. Nie widać jakoś po hotelach żeby miejsc nie było (jaką jest zajęte 10% w dni robocze to ogromny sukces!), hotele i tak właściwie żyją z towarzyszących sal balowych, konferencyjnych, ewentualnie zakwaterowania firm, a nie turystów! Jeśli ktoś chce naprawdę odpocząć to woli wybrać choćby Nadwarciański Gród, a nie Hotelową (bez obrazy dla hotelu/restauracji, bo czytając forum nie ma do niej zastrzeżeń).
Jakoś jeżdżąc po kraju, nie zwykłem upadlać sobie regionu bo wiatrak mi przeszkadza, ba!, nawet farma wiatrowa wpasowana w krajobraz dodaje mu uroku.
Nie ma to jak puścić bokiem dobrą inwestycję, a później narzekać, że gmina nic nie buduje/modernizuje i inwestycji mało! Dla gminy to ogromny zastrzyk finansowy, ale lepiej patrzeć na to by ktoś oby nie miał lepiej.
Vivat ekoznawcy-hobbyści!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-01-29, 00:22   

Argument o psuciu krajobrazu przez wiatraki a co za tym idzie o zmniejszeniu walorów turystycznych ziemi wieluńskiej, jest dla mnie totalną bzdurą. Nigdy nie byliśmy i nie będziemy terenem turystycznym, do którego ciągną tłumy na wypoczynek. Za ciency na to jesteśmy i jakiekolwiek zaklinanie rzeczywistości faktu tego nie zmieni.
Poważnie na tym spotkaniu w bibliotece jeden z obecnych użył określenia, że te kręcące się wiatraki jakby strzelały do niego :D W ogóle na spotkaniu połowa obecnych to mieszkańcy Wielunia i wieluńskich blokowisk, którym nawet fizycznie nie da się postawić wiatraka bliżej niż 3 km od ich domów :roll: W tym spora grupa lokalnych radnych, którzy przecież muszą pokazać, że są z elektoratem ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Mrówek 
Moderator



Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 3747
Piwa: 39/17
Skąd: z Wielunia
Wysłany: 2013-01-29, 00:39   

Nie jestem znawcą w temacie więc się wypowiem.
Faktycznie wiatraki zabierają miejsca w których można by coś postawić. Nie jestem za tym, żeby budować wiatraki gdzie się tylko da, a później twierdzić, że nie ma miejsca na postawienie nowego budynku. Powinny być postawione "z umiarem", którego sprecyzować nie potrafię. Ale jest w tym wszystkim jeden ważny szczegół. Gmina czy Powiat wydając jakąkolwiek decyzję musi opierać się na przepisach o czym też trzeba pamiętać.


Hałas od wiatraków - ogólnie te największe w bezpośrednim sąsiedztwie raczej nie przekraczają 50db. Czyli są cichsze od tej wartości. Co można przyrównać do szumu fal morskich lub dźwięku samochodu. Weźmy pod uwagę mieszkających przy Warszawskiej, Głowackiego, głównych trasach i innych, którzy samochody mają za oknem, a nie w odległości kilkuset metrów. 30 dB – bardzo spokojna ulica bez ruchu, 40 dB – szmery w domu, 50 dB – szum w biurach (http://pl.wikipedia.org/wiki/Poziom_natężenia_dźwięku). W kilku miejscach sprawdzałem czy faktycznie jest taki hałas o jakim się mówi. Twierdzę, że są dużo większe problemy niż to.

światło od wiatraków - są na masztach telefonicznych, kominach, wieżowcach... Uliczka wjazdowa na osiedle jest na wprost okien, dom jest na zakręcie głównej drogi... Przez jakiś czas mieszkałem w Toruniu i na wprost okna jest wielka rażąca reklama pewnej firmy. Wieczorem nie potrzba świecić światła w mieszkaniu. Wystarczyło zasłonić okna.

Nie dajmy się zmanipulować. Za wiatrakami jest wiele pozytywnych i negatywnych argumentów, ale nie traćmy zdrowego rozsądku. Tak jak pisze waldex, mam wrażenie, że częściej te sprzeciwy są związane z "sąsiadem", niż troską o zdrowie.
_________________
"Przed skorzystaniem z forum zapoznaj się z treścią regulaminu dołączonego do niego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą gdyż każdy post niewłaściwie napisany lub zrozumiany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
mafik 
Przyjeżdża na zakupy


Wiek: 43
Dołączył: 25 Sty 2011
Posty: 371
Piwa: 9/7
Skąd: EWI
Wysłany: 2013-01-29, 06:51   

Red się nawet w kadr załapał:D Masz parcie na szkło:P
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
alef 
Ma stragan na targu


Pomógł: 15 razy
Wiek: 71
Dołączył: 24 Sie 2006
Posty: 626
Otrzymał 10 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-01-29, 07:28   

waldex napisał/a:
Generalnie wieje zazdrością, jak to ma miejsce w gminie Mokrsko - z rozmów nieoficjalnych najczęściej w niesmak sąsiadowi, że krajan zza płota otrzyma kilka tys. euro rocznie, a on nie.


Podebrane z forum NTO - dotyczy budowy wiatraków w Kowalach pod Praszką.
Użytkownik ZIMNY dnia 03 grudzień 2012 - 21:55:35 napisał
A na kogo polu postawią te wiatraki. Mam mały kawałe ziemi w kowalach i też bym chciał łyknąć 30 tys. rocznie z dzierżawy.

No, 30 tys. to dużo. Może wystarczy na wszystkie opłaty, jakie będziesz musiał ponieść. Te opłaty to:
· podatek VAT;
· podatek od gruntu – działalność gospodarcza;
· podatek dochodowy – wiatrak na twoim gruncie to prowadzenie działalności gospodarczej;
· opłaty roczne wnoszone przez okres od 10 do 20 lat w wys. 10% za wyłączenie gruntów rolnych z produkcji /wyłączenie grunt klasy IVB to około 85 000zł/ha/;
· należność z tytułu wyłączenia gruntów rolnych z produkcji płatna jednorazowo.
Po wydzierżawieniu grunt tak naprawdę nie jest już twój. Inwestor zastrzega sobie oczywiście prawo pierwokupu przy zbyciu nieruchomości tj. również darowizny. Oczywiście za ewentualne szkody wyrządzone przez wiatrak odpowiada właściciel gruntu i musi się liczyć z pozwami cywilnymi o odszkodowania. Inwestor wiatrakowiec za nic nie odpowiada. Proste pytanie – dlaczego nie kupi działki o powierzchni np. 10arów nawet za 100 000zł, a woli zapłacić w sumie za 25 lat 30 000 x 25 = 750 000zł. Bo 20 000zł rocznie to są koszty, które i tak wiatrakowiec musiałby ponieść, a nie poniesie bo poniesie je rolnik który na dodatek się cieszy i myśli, że złapał Pana Boga za nogi. Tym rolnikom wydzierżawiającym należy tylko współczuć, a nie zazdrościć. Ten rolnik na dodatek musi trzymać fason, że jest ok. bo za ujawnienie treści umowy grozi mu kara – 50 000zł, za zerwanie umowy jeszcze przed wybudowaniem wiatraka – 100 000EURO.

Wnioski niech każdy wyciągnie sam.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW