R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Co łaska, czyli kościelny cennik
Autor Wiadomość
cogito 
Mieszka pod Wieluniem


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 15 Lis 2005
Posty: 883
Piwa: 12/4
Skąd: Planeta Ziemia
Wysłany: 2010-09-26, 12:04   

miko 005 napisał/a:

vanilia1000 napisał/a:
Księża są jacy są, każdy jest inny, tak samo jak każdy ma prawo zostać chrzestnym nawet jak nie zadbał o akt bierzmowania w stosownym momencie. Nie znaczy to wcale, że będzie gorszym rodzicem chrzestnym. Prawda?

Akurat prawa to ten ktoś nie ma, owszem może chcieć zostać chrzestnym, ale ... . Chcieć a móc to dwie różne rzeczy.
Przykład ;) , chciałbym tutaj na tym forum kilku ludziom "nawciskać" niestety nie mogę, regulamin tego zabrania. Jak widzisz wszechobecne nakazy, zakazy, regulaminy są wszędzie, nawet w instytucjach kościelnych.

EOT :)

Drogi Miko 005, nie masz racji. Wszystko zależy o szerokości geograficznej, pod którą ta rzecz się dzieje (zostanie chrzestnym). Osobiście byłem świadkiem, gdy ksiądz rzymskokatolicki (działo się to za granicą) odmówił bycia chrzestnym osobie niebierzmowanej. Ba, osobie, która nie chodzi do kościoła, a nawet nie uczęszczała na lekcje religii (tu w Polsce). Kiedyś przypadkowo rodzice ją ochrzcili i tyle miała styczności z Krk.
Wystarczyło tylko powiedzieć: "Jak nie, to nie ma problemu. Bóg przecież zna inne języki, więc chrzest nie musi się odbyć w polskiej parafii. W parafii (tyle, że niepolskiej), do której mam kilka kroków, nie będą mi robić trudności."
No i jak myślisz? Chrzest się odbył w polskiej parafii, czy nie? Oczywiście, że się odbył i to z wielką pompą. Była msza, chrzest, zbieranie tacy. Na dowód mogę Ci, przy okazji pobytu w Wieluniu, pokazać zdjęcie. W dodatku jest na nim ten ksiądz, który najpierw odmówił, ale utrata kasy przezwyciężyła zakazy i nakazy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Syn Mariana 
Ma stragan na targu



Pomógł: 7 razy
Wiek: 50
Dołączył: 05 Gru 2006
Posty: 516
Skąd: Z lasu
Wysłany: 2010-09-26, 22:31   

Dołączę swoje trzy grosze do dyskusji :P bo robiłem zaległe sakramenty i nie miałem z tym problemu- we Wrocławiu :D nie było siłowego uduchowiania czy też grożenia palcem :P nie płaciłem też kasy i załapałem się na dialogi przedmałżeńskie- impreza wyjazdowa :D wystarczyło normalnie porozmawiać. Rzecz rozgrywała się w Duszpasterstwie akademickim na Bujwida we Wrocławiu u znanego ks. "Orzecha". Dla mnie doznanie całkiem nowe a za sprawą samego podejścia w/w księdza urosło do zaskakującej. Tak było kiedyś i chyba wyjątkowo. "Prawdziwy" klech poznałem tu w Wieluniu, interesowny i jak najbardziej finansowy.
Dodam, że jedyna kasę jaką zapłaciłem Orzechowi to była kwota za kozie mleko i ser które można było nabyć w kościele. Nie wiem czy kapłan ten funkcjonuje jeszcze ale spotkanie nasze było niebywałe :D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
JAREK.M 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Maj 2010
Posty: 402
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: WIELUŃ
Wysłany: 2010-09-26, 23:41   

miko 005 napisał/a:
JAREK.M napisał/a:
Myślę Miko że Generał Jasnogórski ma takowe uprawnienia nadane przez biskupa.

Pewnie dobrze myślisz, ale ja odnosiłem się konkretnie do słów vanilia1000, które powyżej zacytowałem. Jak widzisz była mowa o księdzu (pewnie pierwszym z brzegu), a nie o przełożonym klasztoru.

W tym wypadku myślę że jest jak na linii frontu, poległ generał obowiązki dowodzenia przejmuje najstarszy rangą . Przełożony nie siedzi na jednym miejscu i nie czeka aż przyjdziesz do bierzmowania. A jak wreszcie się zjawisz, to bierze Cię w obroty ten który jest, bo kasa to podstawa i nie wolno pozwolić żeby ot tak sobie wyszła. :D :D :D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
LAURA 
Czytał o Wieluniu
LAURA



Wiek: 53
Dołączyła: 06 Cze 2010
Posty: 29
Postawił 6 piw(a)
Skąd: WIELUŃ
Wysłany: 2015-09-08, 12:05   

Wyjechalam z Wielunia dosc dawno. Ale sentyment i milosc do miasta zostala. Tutaj rowniez ochrzcilam mojego syna. Teraz stoje przed problemem nastepnych sakramentow. Potrzebuje odpis swiadectwa chrztu. Nie orientuje sie ktos z forumowiczow ile kosztuje taka usluga-dokladnie w parafii sw. Jozefa. Bede wdzieczna za odpowiedz.
_________________
Nigdy nie kłóć się z głupcem - ludzie mogą nie dostrzec różnicy.
PRAWO MURPHY'EGO
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
torrent2 
Przyjeżdża na zakupy



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Maj 2011
Posty: 257
Piwa: 38/19
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2015-10-18, 14:31   

Ile za pokropek płacą księżom samorządowcy? Co łaska?

Cały tekst: http://rzeszow.wyborcza.p...l#ixzz3ovTAhSU3


"...Niedawno oddawaliśmy 200 m nowego chodnika. Proboszcz dostał 2 tys. zł. Zrzutka była po 200 zł. Nikt nie grymasił. Najwięcej - 10 tys. zł - zapłaciliśmy, gdy otwieraliśmy nową halę sportową..."

Cały tekst: http://rzeszow.wyborcza.p...o-laska.html#MT
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
marti20 
Słyszał o Wieluniu


Wiek: 28
Dołączyła: 04 Wrz 2015
Posty: 8
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2015-10-21, 13:20   

torrent2 napisał/a:
"...Niedawno oddawaliśmy 200 m nowego chodnika. Proboszcz dostał 2 tys. zł. Zrzutka była po 200 zł. Nikt nie grymasił. Najwięcej - 10 tys. zł - zapłaciliśmy, gdy otwieraliśmy nową halę sportową..."


Moim zdaniem to nie fair. 2 tyś. zł za chodnik i 10 tyś. zł za poświęcenie hali? Jestem wierząca, więc tym bardziej czuję oburzenie, żeby dobry uczynek za pieniądze robić, jeszcze takie. :sad:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 57
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2015-10-21, 18:27   

Dużo mówimy o państwie świeckim, a żadne świeckie wydarzenie i to pod egidą różnorakich ugrupowań politycznych, nie może się obejść bez; księdza, kropidła i potem ... takich dyskusji jak ta :roll: Ksiądz sam z siebie nie przyjedzie na żadną imprezę, ktoś go zaprasza :razz:

Taryfikator księży katolickich, to inna para kaloszy. Ale poniekąd sami jesteśmy sobie winni, niby nas to oburza ale po portfel sięgamy tak czy owak :twisted:
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW