R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Dochody księży to wolna amerykanka
Autor Wiadomość
hiszpan 
Wieluniaczek
KiKo



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Mar 2006
Posty: 1504
Piwa: 17/150
Skąd: z północy
Wysłany: 2017-01-28, 11:40   Dochody księży to wolna amerykanka

Duchowni, jak my wszyscy, nie są aniołami, i jeśli mogą zarobić więcej, to próbują - mówi prof. Tadeusz Bartoś, były dominikanin

Dziennik Łódzki
Piątek, 27 stycznia 2017

autor: Roman Laudański
roman.laudanski@pomorska.pl

kosciol2.jpg
Plik ściągnięto 32 raz(y) 252,86 KB

kosciol.jpg
Plik ściągnięto 24 raz(y) 236,88 KB

_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
cogito 
Mieszka pod Wieluniem


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 15 Lis 2005
Posty: 883
Piwa: 12/4
Skąd: Planeta Ziemia
Wysłany: 2017-01-29, 16:35   Re: Dochody księży to wolna amerykanka

hiszpan napisał/a:
Duchowni, jak my wszyscy, nie są aniołami, i jeśli mogą zarobić więcej, to próbują - mówi prof. Tadeusz Bartoś, były dominikanin

Oj nie są i jak tylko mogą zarobić, to czasami zarobią za dużo i cudzym kosztem.
Ksiądz ukradł pieniądze z ministerstwa. Kościół nie chce oddać
Cytat:
Na współpracy z Caritasem diecezji płockiej PFRON mógł stracić 25 mln zł. Od ośmiu lat nie może jednak odzyskać pieniędzy. Ani Episkopat, ani Watykan nie poczuwają się do odpowiedzialności za nadużycia - pisze "Gazeta Wyborcza".
Dopuścił się ich ks. Jerzy Z. w 2006 r. dyrektor Caritasu Płock, który otrzymał z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych ponad 13 mln zł na realizację czterech programów. Chodziło o kursy i szkolenia służące aktywizacji zawodowej. Nigdy się one nie odbyły.

Pozostawiam to bez komentarza, ponieważ każdy ma sumienie, aby ocenić postępowanie kogoś, kto tego sumienia nie ma.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2017-01-29, 20:10   

Kolejny dobry moment, aby powiedzieć, że należy dokonać rozdziału państwa od Kościoła.

Walkę z tą chciwością większości księży należałoby zacząć od przeprowadzenia rzetelnej debaty w społeczeństwie o rozdziale Kościoła od państwa.
To, że do tej pory nie było takiej debaty, nie było realizacji postanowień konstytucji, spowodowało, że niektóre środowiska wykorzystywały i nadal wykorzystują emblematy i symbole religijne do działań politycznych.
To właśnie ugruntowało pozycję kościoła, powstały tak zwane cenniki itp.
Do tego Fundusz Kościelny, który powstał w celu rekompensaty Kościołowi strat materialnych poniesionych w związku z przejęciem po wojnie części majątku kościelnego przez państwo.
I taką funkcję pełnił do końca istnienia Polski Ludowej. Jednak po 1989 roku dokonano – często z nawiązką – zwrotu tego majątku Kościołowi. W takiej sytuacji Fundusz Kościelny stracił swoją rację bytu i powinien zostać zlikwidowany.

Budżet Funduszu wynosi ponad 100 mln zł rocznie. W większości przeznaczany jest na opłacenie ubezpieczenia społecznego osób duchownych.

Co do dochodu księży, można tylko przypuszczać ile przeciętny ksiądz wychodzi miesięcznie, natomiast co do majątku, który posiada, to wara nam parafianom. 8)
A kiedyś każdy z nich ślubował ubóstwo...
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
hiszpan 
Wieluniaczek
KiKo



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Mar 2006
Posty: 1504
Piwa: 17/150
Skąd: z północy
Wysłany: 2017-01-30, 20:04   

Jaro napisał/a:
Kolejny dobry moment, aby powiedzieć, że należy dokonać rozdziału państwa od Kościoła.(...)


Zaczynam wątpić, czy to kiedykolwiek nastąpi.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2017-01-30, 20:05   

Jaro napisał/a:
Walkę z tą chciwością większości księży należałoby zacząć od przeprowadzenia rzetelnej debaty w społeczeństwie o rozdziale Kościoła od państwa.


rzetelnej co? ;-) Jaro, błagam... rzetelna debata w społeczeństwie?
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2017-01-30, 20:50   

Cytat:
rzetelnej co? ;-) Jaro, błagam... rzetelna debata w społeczeństwie?


No w obecnej sytuacji politycznej taka debata mogłaby poskutkować jeszcze większymi podziałami społecznymi, choć nie do końca wiadomo, czy aby tak się właśnie stało?
Mówiąc o rzetelnej debacie, miałem na myśli w zasadzie referendum, to było by najbardziej wiarygodne a jednocześnie uczciwe.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
cogito 
Mieszka pod Wieluniem


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 15 Lis 2005
Posty: 883
Piwa: 12/4
Skąd: Planeta Ziemia
Wysłany: 2017-01-31, 20:09   

Wątpię, aby referendum dało wynik obiektywny. Po podpisaniu konkordatu, wprowadzeniu religii do szkół, kapelanów gdzie tylko możliwe oraz ostatnio intronizacji, trudno liczyć na zmianę mentalności Polaków przez następne stulecie.
Zawsze przy okazji takich rozważań powracam myślą do twórczości Jana Kochanowskiego i sławnego: "nową przypowieść Polak sobie kupi, jako przed szkodą, tak po szkodzie głupi".
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
hiszpan
saint
[Usunięty]

Wysłany: 2017-01-31, 22:01   

Cytat:
Cała prawda o zarobkach księży

Limuzyny? Pałace? Owszem, tak. Choć raczej „służbowe". Złote życie mają hierarchowie. Ich pensje sięgają nawet ponad 10 tysięcy złotych. Plus mieszkanie, transport i utrzymanie właściwie za darmo. Ale wikary czy proboszcz – szczególnie w małych miejscowościach – nie mają już tak dobrze. Jeśli nie dostają państwowej pensji za lekcje religii w szkole, a ich parafianie nie rzucają majątku na tacę, tacy prowincjonalni duchowni czasem muszą się utrzymać za kilkaset złotych

Księża na parafiach nie zarabiają kokosów, przynajmniej ci, którzy nie stoją wysoko w kościelnej hierarchii. Księża w parafiach nie mają stałych pensji, a ich zarobki zależą od liczby parafian, ich zamożności, poziomu religijności oraz – jak podkreśla Katolicka Agencja Informacyjna w raporcie "Finanse Kościoła Katolickiego" – od autorytetu, jakim cieszy się dany duchowny. Co drugi ksiądz jest zatrudniony w szkole jako katecheta na części etatu i otrzymuje za to kilkaset złotych.

Każdy ksiądz ma stałe wydatki. Np. ksiądz, który na rękę zarobi ok. 1400 zł zapłaci 200 złotych składek na ZUS, zryczałtowany podatek dochodowy 134 zł, wpłaci 70 zł na diecezjalny fundusz pomocy starszym kapłanom, wspomoże seminarium diecezjalne kwotą 8,6 zł. Proboszcz 30 procent wpływów z kolędy na parafii przekaże na rzecz diecezji. To z tych środków utrzymywani są biskupi, urzędnicy kurii, nauczyciele w seminarium.

Najlepiej w Kościele wyglądają zarobki duchownych w wojsku. W zależności od kościelnej funkcji i wojskowego stopnia wahają się one od 3800 zł dla wikariusza w kościele polowym aż do 10700 zł dla biskupa polowego w randze generała. Łącznie pensje wypłacane duchownym w wojsku kosztują nas 10,3 mln zł. Przyzwoicie zarabiają też kapelani w straży granicznej – 5400 zł czy w Biurze Ochrony Rządu – 6400 złotych. Księża nie płacą za mieszkanie, często nie muszą kupować jedzenia.

Biskup polowy w stopniu generała – 10700 zł

Profesor uczelni katolickiej – 10000 zł

Proboszcz–dziekan w archidiecezji warszawskiej – 10000 zł

Proboszcz w Krakowie – 8000 zł

Wikariusz biskupi w stopniu pułkownika – 7300 zł

Proboszcz parafii w Płocku – 5300 zł

Proboszcz parafii wojskowej – 5200 zł

Biskup pomocniczy w dużej diecezji – 4500 zł

Wikary w Warszawie – 3700 zł

Wikary w krakowskiej parafii – 3500 zł

Proboszcz w Opolu – 2400 zł

Wikary uczący w szkole w Zabrzu – 2300 zł

Kapelan w policji – 2300 zł

Kapelan więzienny – 2200 zł

Metropolita warszawski – 2000 zł

Ekonom archidiecezji – 2000 zł

Kapelan w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu – 2000 zł

Notariusz w kurii biskupiej – 2000 zł

Wikary parafii w Korytowie – 1400 zł

Wikary w wiejskiej parafii na Mazowszu – 800 zł

Franciszek Kamecki (73 l.) proboszcz z parafii Św. Jana Chrzciciela z Gruczna dla Faktu:

Księżom nie wolno żyć ponad stan

Nowy papież to wzór do naśladowania. Ksiądz nie powinien obnosić się z bogactwem, powinien żyć skromnie, być bliżej ludzi. Od dawna staram się tak żyć. Moi parafianie wiedzą wszystko o moich wydatkach. Wiedzą na przykład, że ostatnia kolęda przyniosła mi około 30 tys. zł. Z tego do mojej kieszeni trafiła połowa, resztę podzieliłem pomiędzy czterech księży, którzy mi pomagali chodzić po domach. Wiadomo, że to co mi zostało, w całości wydam na utrzymanie dużego domu katechetycznego. A najwięcej idzie na ogrzewanie.

Z czego żyję? Mam emeryturę. To 1800 złotych na rękę. Mam też auto. Trzy lata temu kupiłem renault clio za niecałe 40 tys. zł. Myślę, że takie auto nie kole nikogo w oczy. To nie żaden lexus, a chodzi dobrze, jeszcze się nie zepsuł. Od razu powiedziałem parafianom skąd miałem na niego pieniądze. Odłożyłem z emerytury, która wpływała na moje konto już od 2005 roku.

Na siebie wydaję miesięcznie tysiąc złotych. Wszyscy wiedzą jak żyję, nie mam wielkich potrzeb. Ile mam z tacy? Jakiś tysiąc złotych w niedziele. Ale to idzie głównie do kurii. Mam pieniądze z intencji mszalnych – biorę 50 złotych. Ze ślubów i chrztów nie ściągam nic. Mogą wierni dać, mogą nie dać – klasyczne "co łaska". Co innego pogrzeb. Ludzie mają od państwa pieniądze na pochowanie bliskiego, więc uważam, że można tu oficjalnie wziąć od nich za pochówek. U mnie to jest opłata tysiąc złotych – z tego 400 zł odkładam na sprzątanie cmentarza. Muszę mieć na wywóz śmieci 10 tys. zł rocznie. Ale to też parafianie wiedzą. Jeśli finanse na parafii będą przejrzyste, nie będzie plotek o tym ile ksiądz zarabia na wiernych. Księżom nie wolno żyć ponad stan.

Źródło - http://www.fakt.pl/wydarz...-ksiadz/0fsq95e
 
   
torrent2 
Przyjeżdża na zakupy



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Maj 2011
Posty: 257
Piwa: 38/19
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2017-02-01, 05:54   

Kasa, kasa, kasa... Co tam kasa... Najważniejsze są te "owieczki" nad którymi sprawują opiekę. No, chyba że są jakieś niemiłe przyrody w "kleszczowie"... ;) :D :D :D :D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
arkadiusz 
Czytał o Wieluniu


Dołączył: 01 Gru 2015
Posty: 30
Skąd: Polska
Wysłany: 2017-08-28, 16:02   

Księżą są tez ludźmi i mają takie same słabości jak nauczyciel, policjant czy polityk...:)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW