R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Jaro
2017-02-01, 21:41
Do obiegu wkracza banknot 500 zł
Autor Wiadomość
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2017-02-01, 21:03   Do obiegu wkracza banknot 500 zł

Cytat:
Banknot 500 zł trafi do obiegu 10 lutego

Już 10 lutego do obiegu trafi banknot o nominale 500 zł. Narodowy Bank Polski pracował nad nim od wielu miesięcy. Ma on być odpowiedzią na oczekiwana konsumentów i pozwolić na oszczędności w ramach samej instytucji. Do projektu sceptycznie odnosi się jednaj zarówno ministerstwo rozwoju, jak i sami obywatele.


O sprawie donosiliśmy już miesiąc temu. Banknoty z królem Janem III Sobieskim trafią do naszych portfeli i bankomatów dokładnie w 50 milionach egzemplarzy. Podobizna zwycięzcy spod Wiednia z 1683 roku jest kontynuacją serii "Władcy polscy", utrwalającej na papierowych środkach płatniczych wizerunki najwybitniejszych przywódców w historii Polski. Banknot zaprojektował - podobnie, jak w przypadku wcześniejszych - Andrzej Heidrich.

Odpowiedź na potrzeby i zysk dla banku

Dlaczego taki nominał pojawia się na rynku? Jak wyjaśnia NBP, jest to odpowiedź na rosnącą popularność wysokiego obiegu gotówkowego i oczekiwania konsumentów ws. środków płatniczych, a decyzja ta poprzedzona były wnikliwymi analizami struktury ich wykorzystania:

"W ostatnich latach NBP odnotowuje wzrost wartości obiegu gotówkowego oraz wzmożony popyt na banknoty o wysokich nominałach, w szczególności na nominał 200 złotych. Emisja banknotu 500 zł jest odpowiedzią na to zjawisko" - czytamy na stronie internetowej banku.

Oprócz tego, skorzystać ma na tym sama instytucja. - Nowy nominał pozwoli obniżyć koszty zamawiania i przechowywania zapasu strategicznego w banku, czego efektem będą m.in. oszczędności w funkcjonowaniu NBP - tłumaczył w czerwcu Marek Belka, wówczas jeszcze prezes NBP.

Ministerstwo ostrzega

Nie wszystkim jednak podoba się ta inicjatywa. Ministerstwo Rozwoju - choć nie sabotuje projektu - od początku wyraża względem niego daleko idące wątpliwości:

"Wprowadzenie wysokich nominałów jest trendem przeciwnym do tego, który obecnie jest obserwowany w obszarze państw UE. Europejski Bank Centralny zdecydował o wycofaniu z emisji banknotu 500 euro" - pisał w grudniu w liście do obecnego prezesa Adama Glapińskiego podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Tadeusz Kościński.

Wiceminister zwracał także uwagę na fakt, że banknoty o wysokich nominałach częściej wykorzystywane są w szarej strefie oraz w transakcjach o charakterze przestępczym. Narodowy Bank Polski pozostał jednak nieugięty.

Obywatele sceptyczni


Co o tym sądzą sami obywatele? Reporter Radia ZET zapytał na ulicy kilkoro z nich:

- Ja stówki nawet nie mam przy sobie. Nie wiem, po co jest ten banknot - śmiała się jedna z respondentek. - Bez sensu, przecież to cała moja renta - perorował mężczyzna.

Generalnie osoby pytane o 500 zł wyrażały daleko idący sceptycyzm, czy cała operacja ma jakikolwiek sens i czy w ogóle kiedykolwiek sami będą mogli z tego banknotu skorzystać.

Źródło





Pytam, po co takie duże banknoty? Duże nominały wprowadza się, gdy jest duża inflacja, a narazie mamy deflacje. Czyżby rząd PiS przewidywał nadchodzący krach...?
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
hiszpan 
Wieluniaczek
KiKo



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Mar 2006
Posty: 1504
Piwa: 17/150
Skąd: z północy
Wysłany: 2017-02-01, 22:34   

"Szydlo&Morawiecky Team czyt. Jarosław K." pewnie zmusi wkrótce NBP do drukowania większej ilości pieniędzy, więc chcą na papierze zaoszczędzić.. :D
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
cogito 
Mieszka pod Wieluniem


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 15 Lis 2005
Posty: 883
Piwa: 12/4
Skąd: Planeta Ziemia
Wysłany: 2017-02-04, 15:23   Re: Do obiegu wkracza banknot 500 zł

[quote="Jaro"]
Cytat:
Banknot 500 zł trafi do obiegu 10 lutego

Czy przypadkiem nie chodzi o uczczenie tym wydarzeniem kolejnej miesięcznicy?
A tak poważnie, to obecnie, gdy banki kreują pieniądz za pomocą długopisów, to po co tak duży nominał? Chyba dla programu 500+, aby ułatwić tę operacje.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
saint
[Usunięty]

Wysłany: 2017-02-04, 18:00   

W Wielkiej Brytanii najwyższym nominałem jest 20 funtów (czyli ok. 100 zł) przy zarobkach nieco jednak od polskich wyższych. Było 50 ale je niedawno zlikwidowali właśnie z uwagi na szarą strefę.
Za to największym absurdem jest utrzymywanie w obiegu 1,2,5 groszy.
Przy drobnych płatnościach, nie potrzeba nam więcej niż banknot 100zł, tym bardziej, że mówią o wykorzystaniu 500zł do zapasów strategicznych.
Jarek chyba spełnia obietnice i zaczyna już druk tych 1,4 bln złotych co to obiecywał przed wyborami. :D
 
   
FYC 
Przejeżdżał przez Wieluń


Dołączył: 05 Lis 2014
Posty: 88
Piwa: 9/10
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2017-02-05, 14:15   

Sprawa jest prosta. Zaczyna brakować kasy to sobie dodrukują. Tylko czekać jak inflacja pójdzie w górę. Czyżby powtórka z rozrywki???
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
mateuszk 
Słyszał o Wieluniu


Dołączył: 07 Sty 2015
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-02-16, 16:21   

Mi też nie podoba się ten dodruk, pomimo że mówią że to co wejdzie w 500 to tyle samo w mniejszych nominałach zdejmą z rynku...

_____________________________
http://www.smart-test.lublin.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Urodzinka 
Dojeżdża PKSem



Dołączyła: 05 Paź 2012
Posty: 170
Piwa: 11/9
Skąd: Odkrywka
Wysłany: 2017-02-25, 16:37   

Zgadzam się, że nie powinno się pakowac kasy podatników w wyrabianie 1,2,5 groszówek oraz banknotów 500. ZLikwidować, ujednolicic, ułatwić. Ubolewam nad tym, ze się nas, podatników ciężko pracujących w bólach na takich pierdołach okrada.

No ale ktoś będzie miał z tego kasę... Wszystko robi się dla osobistej korzyści przecież.


Może merytoryczniej - podzielę się swoim doświadczeniem w ww. sprawie na przykładzie zagranicy. Pracowałam w Polsce parę lat i nie dostawałam takiego banknotu netto miesięcznie, więc MUSZĘ przytoczyć przykład z zagranicy, bo jest adekwatny. Pojechałam za granice i dostałam wypłate m. in. w takim banknocie [euro]. I wiecie co? żaden market, supermarket, drogeria, sklep odziezowy tego nie chciał przyjąć za zakupy. Jaki to jest wstyd i strach że masz pieniądz, a faktycznie NIE MOŻESZ nabyć za niego podstawowych dóbr typu chleb?!
Lepiej dostać wypłatę przelewem i wypłacac z bankomatu drobniejsze banknoty lub jechać za granice z pieniędzmi w bankotach do 100. Wiecie że w Holandii pod tabliczką z godzinami otwarcia sklepu jest informacja że nie przyjmują banknotów 500 czy 200?! No właśnie. A dostanie wypłaty z banknotem 500 było problemem mega total hardcore levelowym, bo potem za te pieniądze chcesz sie utrzymywac kolejne miesiące i dokonywac transakcji za marchewki ^^. Finał więc był taki, że w jumbo [taki market spozywczy w NL] zostawiłam zakupy w kasie, bo nie mogłam za nie tym zapłacić, a innych pieniędzy już nie miałam. Dopiero kierownik agencji mi pomógł, pojechał do banku i mi rozmienił. Taki problem.


Z tego co wiem, taki banknot nie służy na, zwykłym szarym pracownikom tylko bankom w obrotach między soba czy jak np. jedziesz kupić na giełdzie auto i chcesz miec przy sb jak najmniej papierków ;)) Poza tym nie widzę powodu i sensu poza nabiciem czyjejś kabzy tam u góry.

Niektórych ten pinionc jara i dlatego właśnie w ten poniedziałek koleżanka mi z własnej inicjatywy zaprezentuje w pracy nową pięćcsetke. Z ciekawości obejrze prezentację ;P ale mnie to bardziej boli niz cieszy, bo to niepotrzebne jak te groszówki. Ale co ja mogę, panie... Pozostaje tylko narzekanie.
Lub ignorowanie, bo tak zdrowiej. :)

PS A wiecie że pięćsetka euro jest taka ładna, rózowo-fioletowa, taka no... kobieca. ładna. A okazałą się taaakaaaa problemowa. :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
arkadiusz 
Czytał o Wieluniu


Dołączył: 01 Gru 2015
Posty: 30
Skąd: Polska
Wysłany: 2017-07-30, 17:21   

Ja jeszcze nie miałem okazji posługiwać się tym środkiem płatniczym NBP.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
diofo90 
Słyszał o Wieluniu


Dołączyła: 03 Sie 2017
Posty: 8
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2017-09-18, 13:48   

Ja dziś w rozliczeniu dostałem pierwszy raz w ręce 500zł :D Szybko poszedł do wpłatomatu, ale chwile się pocieszyłem. [reklama]
Ostatnio zmieniony przez Archdevil 2018-01-14, 18:08, w całości zmieniany 2 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW