R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Napiwek dla kelnera
Autor Wiadomość
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2005-08-27, 07:59   Napiwek dla kelnera

Dawać czy nie? Jeśli już - to ile i w jaki sposób, czyli napiwek dla kelnera.

W Stanach Zjednoczonych napiwek dla kelnera wynosi 25 proc., bywa on także doliczany do rachunku. W Wielkiej Brytanii 10-15 proc., w Polsce zaś 10 proc.

- Polacy mają gest i proszą o zaokrąglanie kwoty rachunku - mówi Arek, kelner z katowickiej restauracji. - Zagraniczni klienci dają napiwki bardzo rzadko. Wydaje im się, że jest doliczany do rachunku.

Ile i jak

Joanna jest kelnerką w jednej z bytomskich pizzerii. Miesięcznie zarabia 600 zł. Dwa razy tyle ma z napiwków. - Napiwek daje co drugi klient, ale większość z nich nie umie tego robić. Często czerwienieją ze wstydu - mówi Arek. Joanna dodaje, że klienci, którzy nie dają napiwków, starają się jak najszybciej wyjść z restauracji.

A co z kartą :?:

Agnieszka i Marcin Kręgliccy, warszawscy restauratorzy, twierdza, że fakt niepozostawienia napiwku można uzasadnić, gdy naszym zdaniem kelner na niego nie zapracował. W przypadku gdy klient płaci karta, można dopisać napiwek do rachunku na karcie, ale wtedy kelner musi odprowadzić od niego podatek dochodowy. Lepiej więc przy wyjściu wręczyć mu gotówkę.

Nie trzeba

- Napiwek nie jest obowiązkowy. Nagradza się w ten sposób kelnera, jeśli jesteśmy zadowoleni z posiłku i obsługi. Pieniądze dla kelnera zostawiamy dyskretnie w serwetce na talerzyku, np. po wydaniu reszty, ale możemy mu też wręczyç pieniądze,mówiąc: "Dziękuję, to dla pana" - wyjaśnia Edyta Kowalec, specjalistka ds. savoir vivre'u.

interia.pl


Od siebie daje, aczkolwiek nie zawsze, uzależnione jest to właśnie od pracy kelnera(ki), który(a) nie zawsze zapewnia miłą obsługę.


A Wy moi drodzy dajecie napiwki, przyznawać się po koleji :D
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Łukasz 
Przyjeżdża na zakupy
Łukasz


Pomógł: 3 razy
Wiek: 43
Dołączył: 13 Lip 2005
Posty: 379
Piwa: 1/2
Skąd: Wieluń/Wrocław
Wysłany: 2005-08-27, 09:09   

Ja nie daję bo po pierwsze zbyt rzadko chodzę do takich lokali a po drugie uważam, że kelner czy barmanka za swoją pracę dostają wynagrodzenie i nie ma powodu aby dodatkowo wspomagać ich nieopodatkowanymi prezentami.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2005-08-27, 09:32   

Łukasz, dziwne masz podejscie do ludzi...
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
ywis
[Usunięty]

Wysłany: 2005-08-27, 09:35   

J_a_r_o_, nie dałem jeszcze, ale odwiedzę Cię, to jako pierwszemu dam Tobie :twisted:
A jakie Ty przeciętnie masz napiwki? Skoro dałeś taki temat, to wypowiedz się w swojej kwestii ;)
 
   
Łukasz 
Przyjeżdża na zakupy
Łukasz


Pomógł: 3 razy
Wiek: 43
Dołączył: 13 Lip 2005
Posty: 379
Piwa: 1/2
Skąd: Wieluń/Wrocław
Wysłany: 2005-08-27, 11:12   

Nie widzę wielkiej różnicy pomiędzy sprzedawcami w lokalu gastronomicznym a w sklepie obuwniczym czy każdym innym. W każdym sklepie sprzedający dbają o klienta aby sprzedać towar. Dlatego nie rozumiem Ferbik Twoich słów, że mam dziwne podejście do ludzi. A może raczej mam inne podejście do własnych pieniędzy, których nie mam za wiele.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Marta 
WIELUNIAK



Pomogła: 40 razy
Wiek: 33
Dołączyła: 13 Lip 2005
Posty: 2807
Piwa: 5/4
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2005-08-27, 11:26   

A ja powiem tak - kto ma pieniądze ten daje :twisted:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
ywis
[Usunięty]

Wysłany: 2005-08-27, 11:30   

MaRtUsIcAaA napisał/a:
kto ma pieniądze ten daje


Z tym się zgodzę, dwa razy z rzędu za czasów jak pracowałem z "Amfiteatrze" (żadna reklama zaznaczam) zdarzył mi się właśnie klijent który dwa razy jak przyjechał na obiad rzucił się niezłym napiwkiem, ale takich ludzi jest mało, a dlaczego? Dlatego, że są małe zarobki i nie wszyscy mają pieniądze na to aby iść zjeśc do restauracji obiad i do tego jeszcze dać kelnerowi napiwek za "powiedzmy" dobrą obsługę.
 
   
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2005-08-27, 12:51   

Napiwki mam różne, zależy jacy ludzie i jaki dzień.
Jak ludzi mało, to i napiwki są marne, wiadomo.
Przeciętnie każdy coś zostawia (nierówny rachunek podciąga do całości) reszta dla mnie ;)
Ale wiecie co zauważyłem, Ci ludzie którzy mają naprawdę pieniądze zostawiają najmniejsze napiwki lub wcale, moim zdaniem to pewna forma snobizmu.
Piszesz Łukasz, że nie dajesz napiwków bo kelnerzy są wynagradzani za swoją pracę - no cóż powiem tylko tyle lub raczej powtórze słowa Ferbika - dziwne masz podejście do ludzi...
Nie widzisz różnicy tych pracujących w sklepach, a tych którzy pracują w lokalach gastronomicznych - jeśli chodzi o zawód to różni się zupełnie, no i podejście ludzi też się różni - Ty jesteś przykładem...
Tej pani w sklepie z butami też możesz zostawić napiwek, za to że pomogła Ci dobrać właściwe buty, prawda :?:
Więc dlaczego kelner ma nie dostać napiwku za to, że dobrze obsłużył gości, za to że był miły, potrafił doradzić i co najważniejsze, że to co podał było dobre :?:
Można by polemizować na ten temat, dlatego byłem i jestem nadal ciekaw co inni uważają na ten temat, czekam na dalsze opinie.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
ywis
[Usunięty]

Wysłany: 2005-08-27, 12:54   

J_a_r_o_ napisał/a:
Ale wiecie co zauważyłem, Ci ludzie którzy mają naprawdę pieniądze zostawiają najmniejsze napiwki lub wcale, moim zdaniem to pewna forma snobizmu.


Hm. Nie zawsze tak jest, jeśli o mnie chodzi, to nie zgodzę się, bo Ja trafiłem na faceta z kasą i zostawił dwa razy spore napiwki.
 
   
Archdevil 
Administrator
pan piekła



Pomógł: 57 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 2613
Piwa: 15/45
Skąd: Strugi
Wysłany: 2005-08-28, 19:37   

Hm, ja osobiście spotkałem się nawet dzisiaj z takim przykładem, dając więcej zaokrąglając, właśnie w nagrodę za miłą obsługę :)

Jeśli chodzi o moje zdanie o tym - popieram taką formę wynagrodzeń.
_________________
diablos un pasos amigos (D.U.P.A)
http://www.radiofonia.net

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Blink
[Usunięty]

Wysłany: 2005-08-31, 20:59   

Dawac, dawac bo inaczej nastepnym razem napluja Wam do zupy ;-)
 
   
ywis
[Usunięty]

Wysłany: 2005-08-31, 21:47   

Blink napisał/a:
Dawac, dawac bo inaczej nastepnym razem napluja Wam do zupy


Chyba aż tacy kelnerzy nie są..., choć kto wie ;)
 
   
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2005-09-01, 09:53   

No, to już jest chamstwo :!:
Jeśli bym zobaczył, że robi tak któryś z moich kolegów w pracy, to dostałby w ryj tak mocno żeby na drugi raz pamiętał, że tak się nie robi, rzecz jasna pamiętał by o tym w drugim lokalu , bo w tym co ja by już nie pracował - ja już o to bym się postarał... :evil:
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
ywis
[Usunięty]

Wysłany: 2005-09-01, 10:00   

J_a_r_o_, dokładnie, takie chamstwo trzeba tępić, a nie patrzeć przez palce.
 
   
Blink
[Usunięty]

Wysłany: 2005-09-01, 12:01   

J_a_r_o_ napisał/a:
No, to już jest chamstwo :!:
Jeśli bym zobaczył, że robi tak któryś z moich kolegów w pracy, to dostałby w ryj tak mocno żeby na drugi raz pamiętał, że tak się nie robi, rzecz jasna pamiętał by o tym w drugim lokalu , bo w tym co ja by już nie pracował - ja już o to bym się postarał... :evil:


Jaro, takie rzeczy sie zdarzają niestety :-( Byl taki cykl programow o tym co zarejestrowaly ukryte kamery na zapleczu roznych barow, rejestracji itp. Cuda Panie, cuda. Plucie to nie bylo najgorsze co moglo spotkac klienta. A Tobie Jaro, skladam gratulacje za obywatelska i przyzwoita postawe :-)
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW