R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: red
2008-02-01, 03:14
Co sądzicie o twórczości (i nie tylko) W. Siudmaka ??

Twórczośc Siudmaka jest dla mnie:
wspaniałe, dzieła
45%
 45%  [ 5 ]
bezwartościowy kicz
9%
 9%  [ 1 ]
kicz też ma swój urok
18%
 18%  [ 2 ]
każda promocja naszego miasta jest OK
27%
 27%  [ 3 ]
kto to jest Siudmak ??
0%
 0%  [ 0 ]
Głosowań: 11
Wszystkich Głosów: 11

Autor Wiadomość
Stefan 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 2117
Piwa: 18/9
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-04-23, 19:38   Co sądzicie o twórczości (i nie tylko) W. Siudmaka ??

Odnalazłem ciekawy artykuł o Siudmaku.

Onet.pl napisał/a:
Kumpel Felliniego Jak maluje Wojciech Siudmak

Obrazy Siudmaka spełniają wszystkie wymogi wzorcowego kiczu w wersji współczesnej: nie jeleń na rykowisku ale efeb w kosmosie.


Jeszcze w zeszłym półroczu największym polskim artystą był Mitoraj, ale czasy są burzliwe, więc w tym sezonie największy jest Siudmak. Na otwarcie wystawy kończącej jego roczne tournee po Polsce w warszawskich Łazienkach przybyła śmietanka towarzyska i finansowa. Media doniosły o wielkiej gwieździe objawionej, więc naród wali drzwiami i oknami, a wokół spokojnie spacerują pawie.

Student Siudmak malował abstrakcje. Wspomina to dość traumatycznie. Potem zmienił wyznanie i wybrał – co zawsze podkreśla – warsztat. W prasie oznajmia, że sam wpada w konsternację nad własną kreską. Wyemigrował do Francji i tam osiągnął sukces jako ilustrator komiksów i literatury science fiction.

Siudmak maluje słodkie niewiasty w negliżu i muskularnych młodzieńców w trakcie skrętu kiszek, pośladki, rozszalałe grzywy i skrzydła Pegazów. Akcja odgrywa się w przestworzach nieokreślonych, wokół sypie się gwiezdny pył lub złowrogie meteory, z twarzy wyrastają okręty (lub na odwrót), na głowach rosną muszle, woda cieknie tu i ówdzie jak w zepsutym kranie, pajęczyny porastają to i owo, a nad przepaściami krążą tajemniczy jeźdźcy na rączych rumakach. Obietnica słodyczy ust nimfetek zdradza stylistyczne powinowactwo z motylicami z bajek Disney’a, nadrukami na ręcznikach rodem zza wschodniej granicy, nie odbiega też od wyrafinowanych dzieł na żołnierskich chustach rezerwistów. Jeden z obrazów Siudmaka wytatuował sobie nawet na plecach młody człowiek nazwiskiem Zarzycki. Wycyzelowane obrazy rażą brakiem umiejętności w posługiwaniu się kolorem. Zestawienia brązów, landryn i budyni upodabniają Siudmakowe postaci do wyrobów skóroplastyki na zegarach z Cepelii.

Zasada jest prosta: trzeba zrobić wrażenie nazwiskami. Zanim się ktoś zorientuje, już w kieszeni będzie cykl wystaw w muzeach i patronat Ministra Dąbrowskiego. Przede wszystkim należy zadbać o dobre i efektowne entre. Dużo hałasu i z grubej rury, wszak kochamy wielki świat. Aby odnieść sukces na pierwszy ogień należy dobrać komitet honorowy w zapierającym dech składzie: kosmonauta, piosenkarz, reżyser, pisarka, paleoantropolog, fizyk, laureat Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii, kompozytor, twórca dvd, aktor, astronom, Elżbieta Penderecka i jej mąż kompozytor. Zacne grono znanych i utytułowanych.

Drugi krok to omotanie mediów.
Oto – jak z emfazą i przytupem donoszą media – wraca do kraju jeden z największych polskich twórców. Dziennikarze donoszą, że jego sztuka jest tak wartościowa, a ceny tak wysokie, że ich nawet nie podadzą. Siudmak króluje w mediach od rannej Kawy czy herbaty do nocnych programów o kulturze. Inaczej ma się sprawa z pismami, uznawanymi czasem nawet za dobre. Pisma nie wierzą własnym etatowym pracownikom piszącym o sztuce, więc biorą patronat nad jego wystawą i do wazeliniarstwa delegują innych, względnie zamieszczają laurkę jakiegoś Galla Anonima, obok zaś reklamę mecenasa wystawy.

Trzeci etap to dobra autoreklama w efektownym katalogu. Jego lektura stanowi osobny rozdział. To podręcznik lizusostwa i grafomanii. Drukiem kompromituje się tu - aż miło czytać - szerokie grono osób. W większości nie są one związane ze sztuką, co jednak nie stanowi taryfy ulgowej. Najważniejszy w katalogu jest list ś. p. Federico Felliniego, którym Siudmak od lat bez obciachu mydli oczy. Obok Firma Renault Polska – mecenas, przechodzi od geniuszu Siudmaka do analizy najnowszych modeli aut, zaś w wizjonerstwie dostrzega wspólne wątki łączące artystę i samochody. Te same analogie można przeprowadzić z producentem chłodziarek sklepowych, blach falistych czy waty cukrowej. Ale nic to, w porównaniu z refleksją Jaquesa Goimarda, który aby ujawnić geniusz Siudmaka sięga po Kopernika! To mistrzowie Renesansu. To Siudmak! – pisze Goimard.

Gdy naród trwa w ekstatycznych drgawkach nam pozostaje refleksja. Niechby sobie Siudmak rysował komiksy, plakaty, ilustracje do „Wróżki” i „Strażnicy”. Ale nazywanie tego sztuką jest wprowadzaniem w błąd. To galanteria, luksusowy wyrób dekoracyjny. Jeden z obrazów na wystawie słusznie nosi tytuł Zwycięstwo nad niczym.


źródło
http://artandbusiness.one...,1,artykul.html


Po wysłuchaniu ostatnich wypowiedzi Siudmaka, ten Pan niestety sporo stracił w moich oczach.
Wrzuce fragmenty jego wypowiedzi - cytaty (gdy tylko je odnajdę gdyż niechciał bym przekręcic nawet jednej litery).
Niestety ten Artysta u Nas (Polsce/Wieluniu czytaj jak chcesz), obiektywnie rzecz biorąc jest nieco przereklamowany.


Wiem że narażam się na krytykę tym postem, co przyjmę z pokorą .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
majk-el 
Wieluniaczek
garnki lepi



Pomógł: 17 razy
Dołączył: 08 Mar 2006
Posty: 1805
Skąd: okalew/wrocław
Wysłany: 2007-04-23, 20:13   

Polemizowałbym z tezą przereklamowanego Siudmaka bo przez ostatnie kilka miesięcy nic o nim nie czytałem jak i nie słyszałem. Bodajże w 2002 (bądź w 2004) roku byłem na wystawie jego obrazów w muzeum miejskim we Wrocławiu i oczywiście zrobiły na mnie jak również na moich znajomych spore wrażenie. W dziedzinie sztuki jestem laikiem ale dla mnie malarstwo Siudmaka jest wyjątkowo "precyzyjne", "głębokie", pobudzające wyobraźnię. Więc proponuje docenić talent naszego Wieluńskiego Mistrza!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Gregg Sparrow
[Usunięty]

Wysłany: 2007-04-23, 20:17   

Więc może ja się narażę... podobają mi się grafiki Siudmaka.
Według mnie zawsze znajdzie się jakiś krytyk który potrafi zmieszać z błotem każdego artystę.
Tak dla porównania moge powiedzieć że dzieła w podobnym stylu tworzą Luis Royo czy Boris Valejo.
Tutaj link do grafik różnych artystów tego nurtu (w zakładce podział według autorów... jest też i Siudmak):
http://fantasy.nietykalni.biz/galerie/galeria.php
Nie ładne to co ładne tylko to co się komu podoba. :)
 
   
Zygmunt Stary 
Wieluniaczek


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Lip 2006
Posty: 1500
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-04-23, 23:34   

Owszem Siudmak jest niezłym grafikiem. Dlatego nie dziwię się, że jego grafiki podobają się gregg'owi. Jednak teza o kiepskiej wartości jego malarstwa nie jest odosobniona w gronie znawców sztuki.
Natomiast moim zdaniem o fascynacji Siudmakiem przesądza ten element egzotyzmu i niesamowitości, który występuje w każdym jego dziele. Im większa potrzeba egzotyzmu i niesamowitości u odbiorcy, tym większa fascynacja.
Ja po obejrzeniu wystawy Siudmaka byłem jednak przesycony jego jednostronnością interpretacyjną.
Generalnie cieszę się, że mamy w Wieluniu znanego artystę, chociaż sądzę, że jednak nie ponad czasowego.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Silvo 
Mieszka pod Wieluniem
Wieluń rulez!



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 876
Piwa: 11/19
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-04-23, 23:52   

Byłem na wystawie jego obrazów w Muzeum Ziemi Wieluńskiej i przyznam że bardzo mi się podobają! Kolorystyka precyzyjnie dobrana, świetna wyobraźnia malarza. Obrazy świetne!
_________________
Carpie diem
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Leveile Soleile 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia



Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 02 Lip 2007
Posty: 1077
Piwa: 12/27
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-07-02, 19:20   

Podobnie jak Silvo uważam, że Siudmak maluje świetne obrazy. :smile:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW