R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Mandat za segregacje śmieci
Autor Wiadomość
Mrówek 
Moderator



Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 3747
Piwa: 39/17
Skąd: z Wielunia
  Wysłany: 2008-04-03, 16:01   Mandat za segregacje śmieci

Mandat za segregację odpadów

Czy za dokładną segregację śmieci można zostać ukaranym mandatem? W Krakowie to możliwe!

Przekonała się o tym na własnej skórze Jolanta Frankiewicz, mieszkanka osiedla Rybitwy - informuje "Polska Gazeta Krakowska".

Podczas kontroli straży miejskiej Jolanta Frankiewicz usłyszała, że na jej posesji śmieci jest zbyt mało. Dostała 50 zł mandatu.

- Mniejsza z tym, ile mi wlepili, chodzi o sam absurd tej sytuacji - mówi Frankiewicz.

- Nie poinformowali mnie, o ile za mało mam śmieci, po prostu coś im się nie zgadzało statystycznie - dorzuca. Strażnicy powołali się na uchwałę krakowskiej Rady Miejskiej z 2006 roku.

Przepis głosi, że "Zgodnie z gminnym planem gospodarki odpadami, jako średnią ilość odpadów komunalnych wytwarzanych przez statystycznego mieszkańca Krakowa w ciągu tygodnia przyjmuje się 5 kg". Wyliczyli, że pani Jolanta wytwarza mniej odpadów.

- Nie uwierzyli, że dzięki segregacji można radykalnie zmniejszyć ilość śmieci - dodaje kobieta.

- Padło podejrzenie, że nielegalnie je wyrzucam - kręci głową. Mieszkanka Rybitw segreguje odpady od ponad roku, ale od czasu kiedy Krakowski Zarząd Komunalny zaczął prowadzić wielką kampanię zachęcającą do tego mieszkańców, prowadzi jeszcze gruntowniejszą selekcję. W kuchni, pod zlewem, umieściła dwa worki na puszki i plastikowe butelki.

- Zanim wylądują w workach, wszystkie dokładnie myję - opisuje Frankiewicz. Do osobnego kosza trafia szkło, a w przedpokoju ustawione jest oddzielne pudełko na papier.

- Dzwony mamy jakieś 500 metrów od domu, dlatego mąż zawozi do nich odpadki samochodem, jak nazbiera się ich więcej - dodaje. Na wysprzątanym podwórku pani Jolanta przygotowała również miejsce na kompostownię.

Właściwie to są dwa miejsca. Do jednego, szczelnie zamkniętego, wyrzucamy tzw. odpady mokre, a do drugiego trafiają gałęzie i suche liście z podwórka - wylicza. 18 lutego mieszkańców kamienic na Rybitwach skontrolowali strażnicy miejscy.

- To rutynowe kontrole, podczas których strażnicy sprawdzają, czy przy nieruchomościach są pojemniki na śmieci oraz czy właściciele posiadają umowy na odbiór odpadów i rachunki potwierdzające ich wywóz za okres jednego roku - wyjaśnia Małgorzata Imosa--Nogieć, rzeczniczka prasowa krakowskiej straży miejskiej. Jolanta Frankiewicz ma podpisaną umowę z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania od 1994 roku.

- Mam dość duży pojemnik, ok. metra sześciennego - mówi. Za każdym razem, gdy się napełnia, dzwonię do MPO i pojawia się śmieciarka. Średnio raz na miesiąc, może rzadziej - dodaje. Za wywóz śmieci płaci ok. 50 złotych. Kilka dni przed nieszczęsną kontrolą śmieciarze opróżnili pojemnik.

- Strażnicy zobaczyli, że jest niemal pusty i poprosili o rachunki za wywóz, a ja nie miałam ich za cały rok, tylko te ostatnie - wyjaśnia. Nie zadowoliło to kontrolujących i pani Jadwiga zapłaciła mandat.

- Wszystko przez przedświąteczne porządki. Wtedy wyrzuciłam część rachunków - przypomina sobie Frankiewicz. Do głowy mi nie przyszło, że mogą się jeszcze na coś przydać - zapewnia. Teraz postanowiła, że będzie prosić o rachunek za każdym razem, gdy pojawi się w skupie makulatury albo złomu.

Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, wie o "przygodzie" pani Jolanty. Pan prezydent zna stanowisko i mieszkanki Rybitw, i straży miejskiej. To incydentalny przypadek - zapewnia Renata Lisowska, rzeczniczka prasowa Majchrowskiego.

- Sprawę wyjaśniał wiceprezydent Wiesław Starowicz i przeprosił poszkodowaną kobietę - dodaje. Niewielkie są jednak szanse na odzyskanie przez Jolantę Frankiewicz pieniędzy za mandat.

- Można się odwołać jedynie w ciągu siedmiu dni od otrzymania mandatu, w tym przypadku jest już za późno - wyjaśnia Małgorzata Imosa-Nogieć. Sprawą pani Jolanty zainteresował się Grzegorz Stawowy, radny z PO.

- Straż miejska mimo wszystko powinna cofnąć mandat - zaznacza. Z całą pewnością istnieje dokumentacja w MPO i można ją sprawdzić. Jeśli poszkodowana się zgodzi, chętnie pomogę jej uporać się z tą sprawą - deklaruje.

Gazeta Krakowska



Takie rzeczy to tylko w Polsce. Nie uwierzyli, że można kilka dni przed ich wizytą opróżnić kosz :D
_________________
"Przed skorzystaniem z forum zapoznaj się z treścią regulaminu dołączonego do niego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą gdyż każdy post niewłaściwie napisany lub zrozumiany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Lesiu 
Wieluniaczek


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 19 Lip 2005
Posty: 1562
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: zewsząd
Wysłany: 2008-04-04, 10:15   

Marek92 napisał/a:
Takie rzeczy to tylko w Polsce.


No własnie :!: :?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW