R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: ourson
2008-09-30, 15:21
Przemilczana historia Kościoła
Autor Wiadomość
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-06-04, 06:55   Przemilczana historia Kościoła

Cytat:
Marzy mu się katolicyzm taki jak przed wiekami: bez sztywnej hierarchii, sztucznych zakazów i potężnej władzy papieża.

Hiszpański teolog Valentí Fábrega i Escatllar wierzy, że powrót do przeszłości jest możliwy.
La Vanguardia: Czy apostołowie byli żonaci?


Valentí Fábrega i Escatllar: Nie wiem, czy wszyscy, ale żony mieli na pewno Filip i Piotr. Ewangelia wspomina, że Jezus uleczył teściową Piotra z gorączki...

Piotr opuścił swoją żonę, by pójść za Chrystusem?

Nie. U Żydów pozostawanie w stanie bezżennym nie było dobrze widziane. Nie wiemy, czy Jezus miał żonę, ale wiadomo, że wśród tych, którzy za nim podążali, było wiele kobiet. A święty Paweł napisał, że Piotr w swej posłudze apostolskiej udał się do Rzymu wraz z żoną... Nikt nam tego nigdy nie mówił. Kościół katolicki nie pamięta o takich sprawach.

Z czego żyli Piotr i jego żona?

Utrzymywały ich wspólnoty chrześcijańskie, które odwiedzali. Piotr był bardzo ważną postacią dla pierwszych chrześcijan. Znał osobiście Jezusa, głosił nowinę o Jego zmartwychwstaniu...

Czy już wtedy był postrzegany jako najważniejszy z apostołów?

Za takiego uważali go chrześcijanie pochodzenia żydowskiego i helleńskiego. Chrześcijanie koptyjscy i gnostycy w Egipcie na pierwszym miejscu stawiali Marię Magdalenę.

Ale w końcu to Piotr zwyciężył.


Tak, to był triumf patriarchalnego modelu rodziny, charakterystycznego dla świata żydowskiego i helleńskiego. Być dobrym ojcem rodziny i dobrze sprawować władzę we własnym domu było niezbędnym warunkiem, żeby zostać wybranym biskupem.

To biskupi mieli żony i dzieci?

Oczywiście, aż do IV wieku, kiedy Sobór Nicejski wprowadził obowiązkowy celibat dla diakonów i biskupów. Jednak w średniowieczu różnie z tym bywało.

Jakich argumentów używa Kościół katolicki w obronie celibatu?

Nie może powoływać się w tej sprawie na Ewangelię. Tłumaczy więc, że celibat pomaga duchownym w sprawowaniu służby. Ja uważam, że to teza dyskusyjna: trzeba wziąć pod uwagę cielesne pokusy...

Kto wybierał pierwszych biskupów?

Wierni. Każda wspólnota wybierała swego biskupa. Tak było w dawnym Kościele aż do V wieku – wówczas tę ważną funkcję zawłaszczył kler. Ostatecznie doszło do tego, że to papież sam mianuje biskupów.

To znaczy, że dwunastu apostołów nie wybrało swoich następców?

Nie. Żaden z apostołów nie mianował nikogo swoim następcą.

Ale to prawda, że Jezus wyznaczył Piotrowi rolę "opoki”, na której miał zbudować Kościół?

Tylko Mateusz wspomina o tym w swojej Ewangelii. Ale przytacza także przestrogę Chrystusa: "Wy wszyscy braćmi jesteście. Nikogo też na Ziemi nie nazywajcie waszym ojcem…".

Co w takim razie powiedziałby ów Jezus z Ewangelii, gdyby zobaczył dziś papieża?


Sądzę, że nie spodobałaby mu się taka koncentracja władzy... Piotr podczas swego pobytu w Rzymie nigdy nie sprawował godności papieża ani nie pełnił żadnej podobnej funkcji.

A kto stał na czele chrześcijan w Rzymie?

Kolegium prezbiterów. Stąd wywodzi się funkcja biskupa, która powstała nieco później.

A w którym momencie biskup Rzymu stał się Najwyższym Kapłanem – papieżem?

Początkowo był tylko jednym z biskupów, któremu pozostali przyznawali pod pewnymi względami pierwszeństwo. Nie miał jednak prawa mianować innych biskupów. Stopniowo skupiał coraz większą władzę, na wzór rzymskiego urzędnika administracyjnego zwanego właśnie Pontifex Maximus, czyli Najwyższym Kapłanem.

Z czym wiązała się ta funkcja?

Jako najwyższa władza religijna Rzymu Pontifex Maximus czuwał nad prawidłowym sprawowaniem oficjalnego kultu i wypełnianiem określonych obrzędów.

I ta funkcja zainspirowała powołanie katolickiego papieża?


Właśnie. Poza tym fakt, że biskupi nie zakładali rodzin, umożliwił Kościołowi gromadzenie majątku, co przyczyniło się do jego wzbogacenia. To właśnie wywoływało irytację protestanckich reformatorów w XVI wieku. Marcin Luter protestował przeciwko celibatowi duchownych i popierał kapłaństwo kobiet. Sam Luter, były augustianin, ożenił się później z zakonnicą Katarzyną, bardzo inteligentną kobietą...

Czy w religiach protestanckich kobieta może zostać wyświęcona na pastora?

Tak. W dodatku może być zamężna. Choć i z tym różnie bywa… Kiedy poznałem moją żonę, która również jest teologiem, ona także chciała zostać pastorem. Ale ślub ze mną jej to uniemożliwił.

Dlaczego?

Ponieważ członkowie jej zboru nie uważali wówczas za właściwe, aby protestancka pani pastor poślubiła katolika. Na domiar złego ja wcześniej byłem jezuitą... Ostatecznie nie dopuścili do jej wyświęcenia.

Dlaczego zrzucił pan habit?

Wychowałem się i ukształtowałem podczas pontyfikatu Jana XXIII, w czasach wielkiego otwarcia. Pontyfikat Pawła VI oznaczał dla mnie krok wstecz... Wolałem zachować wolność intelektualną. Wystąpiłem ze zgromadzenia w 1969 roku.

Przeszedłby pan na protestantyzm?

Nie. Protestanci za bardzo ograniczają się do tego, co mówi Biblia, nie uwzględniają tradycji ani wpływu Kościoła na naszą religię.

Jakie wpływy ma pan na myśli?


Jestem katolikiem i jako katolik chciałbym, aby religia katolicka powróciła do swoich dawnych zasad...

Jakich?


Do horyzontalnej struktury, wspólnotowej dynamiki dawnego Kościoła. Wtedy o słuszności decydowała zgodność, jednomyślność całej chrześcijańskiej wspólnoty, a nie decyzja jednego nieomylnego człowieka.

Widzę, że nie jest pan zwolennikiem władzy papieskiej...

Jestem zwolennikiem katolicyzmu, a nie papalizmu. Takiego katolicyzmu, który nie jest oparty na hierarchii, na patriarchacie. W tym sensie jestem bardzo dobrym katolikiem.

O co poprosiłby pan obecnego papieża?

Żeby to wszystko zreformował. By działał odważniej. Wystarczyłby jeden jego gest, aby powstrzymać kampanię katolickiej stacji radiowej COPE w Hiszpanii (oskarżanej o nietolerancję i głoszenie faszystowskich haseł – przyp. Onet).

Pańska żona zajmuje się tym samym co pan – czy dwoje teologów w jednym łóżku często się kłóci?

Moja żona i ja jesteśmy dosyć zgodni (śmieje się). Ona jest protestantką, ja katolikiem, więc w domu prowadzimy prawdziwy dialog ekumeniczny.

Źródło: onet.pl
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
waldex 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia



Pomógł: 13 razy
Wiek: 36
Dołączył: 11 Lis 2006
Posty: 1003
Postawił 6 piw(a)
Skąd: EWI
Wysłany: 2008-06-05, 19:07   

To tylko fragmenty Jaro. Dla zainteresowanych polecam:
Watykan zdemaskowany (jak ktoś chce mam w doc, pdf i na telefon)
Banki Boga i bankierzy Papieża
Życie seksualne papieży
Największe kłamstwa i mistyfikacje w dziejach Kościoła
E. Lacanau, P. luca - Grzeszni papieże
K. Deschner- Opus Diaboli
R.A.Haasler - Jezus człowiek który nie istniał
J. Roman - byłem ksiedzem (ti m.in o okoliacach Wielunia fragment)
Powyzsze tytuły w formacie n atelefon obsługujący Jave.
Jeszcze kilka pozycji mam z książek które nie sa reklamowane, a dają do myślenia. Niektóre z nich jak np. Wyznania egzorcysty typowo wykładają pewne zapominane elementy wiary ale nie w sposób oczywisty, jeśli chcesz tylko przeczytać wyrazy bez zastanowienia to nie marnuj sobie czasu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-06-05, 23:05   

waldex, wklej na forum jak możesz.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
waldex 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia



Pomógł: 13 razy
Wiek: 36
Dołączył: 11 Lis 2006
Posty: 1003
Postawił 6 piw(a)
Skąd: EWI
Wysłany: 2008-06-06, 00:17   

Jaro mówisz masz ;)
http://www.ospmlynisko.ov...ki_zakazane.rar
spakowane, 3,5 mb. Wersje na telefon z Javą, innych nie mam w posiadaniu, bo na ogół e-booki na telefonie czytam :)
Owocnej lektury :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-06-06, 08:26   

Watykan zalegalizował prezerwatywy. Tylko dla księży. Tylko po to, żeby się niczym nie zarazili :DDD
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Silvo 
Mieszka pod Wieluniem
Wieluń rulez!



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 876
Piwa: 11/19
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-06-09, 17:27   

Ferbik, dobrze powiedziałeś :P Ostatnio chodzilem na nauki przedmalzenskie i ciagle to wpajają jakie to niekatolickie :P
_________________
Carpie diem
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW