R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Rewolucja śmieciowa
Autor Wiadomość
Nazhir 
Przejeżdżał przez Wieluń


Wiek: 79
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 68
Piwa: 4/1
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-15, 13:52   

ourson napisał/a:
Wierzyć czy nie - zależność między ilością osób a zużyciem wody istnieje. I z punktu widzenia statystyki jest na tyle istotna że można śmiało przyjąć to jako zmienną do opłat na śmieci. Oczywiście odchylenia będą zawsze - ale one będą w każdym systemie - bez względu na to czy zmienną będzie meldunek, osoba, m2 czy woda
i z powodu tego odchylenia, jak ładnie to nazwałeś, powinno się ludziom dać wybór. Argument z podlewaniem ogródka (swego rodzaju abstrakcja dla osób zamieszkujących bloki) jest nie do obalenia. A w drugą stronę odchylenie, spowodowane posiadaniem studni głębinowych powoduje, że część ludzi w zasadzie nic nie będzie płacić za śmieci - i bądź tu sprawiedliwy :mrgreen:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Pat44 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 1 raz
Wiek: 57
Dołączył: 21 Gru 2011
Posty: 471
Piwa: 42/24
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-15, 14:31   

miko 005, Chodzi o to, że mnie, jako mieszkańcowi domku mogą przejrzeć śmieci i jeśli znajdą kawałek złotka od czekolady, albo woreczek foliowy od kanapki nie w tym pojemniku co trzeba, to co zrobią? Każą zapłacić za "nieposegregowane"? Do sądu podadzą? Natomiast mieszkańcy bloków, jak piszesz, wcale nie są kulturalniejsi i to, że pojemniki na plastik, szkło i papier się zapełniają, o niczym szczególnym nie świadczy. W "kubełkach" jest i tak wszystko i z pewnością żaden by nie "przeszedł" przy takim systemie jak holenderski, gdzie śmietnik otwarty jest dwa razy w tygodniu po dwie godziny i "opiekun" osiedla przyjmuje odpady osobiście i wyrywkowo każe otwierać worki. Nie o to mi jednak chodzi. Mam 120 litrowy pojemnik i do tej pory wystarczał mojej rodzinie. Teraz mam płacić pięć razy tyle przy tej samej ilości śmieci i zwracać uwagę, żeby przypadkiem dziecko papierek od czekoladowego cukierka wyrzuciło... gdzie... do złomu chyba, bo to aluminium przecież. Dlatego mam zamiar oszukiwać jak się da. Zaniżę również liczbę mieszkańców, bo kto mi udowodni, że przebywam cały czas w domu. Żeby się nie narażać na nieprzyjemności, to to, co do czego mam wątpliwości gdzie wyrzucić, wrzucę w reklamówce do ulicznego kosza. Niestety, jakby podliczyć dochody mojej rodziny, to wychodzi minimum socjalne na członka, więc nie stać mnie na fundowanie kolejnych etatów w komunalnym, czy gdzie tam pieniądze trafią. Do tej pory Przedsiębiorstwo Komunalne wychodziło na swoje, a teraz raptem musi dostać pięć razy tyle? I jeszcze kłopot do tego. Rozumiem plastik, papier i szkło, bo to żaden problem i nie śmierdzi w domu, ale odpadki organiczne, niedopałki, woreczki foliowe po np. surówce ze sklepu, folia po mięsie? I skąd te ceny za wywóz? Za te pieniądze powinni chyba dwa razy w tygodniu przeczesywać wszystkie lasy w gminie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
zwyczajna 
WIELUNIAK



Pomogła: 32 razy
Dołączyła: 03 Maj 2006
Posty: 2461
Piwa: 25/43
Skąd: w-ń
Wysłany: 2013-05-15, 14:53   

Mnie też drażni ta cena,nie rozumiem skąd aż taka różnica, tym bardziej, że w końcu będę odwalała za kogoś robotę, powinno być taniej a nie drożej.
_________________
https://www.youtube.com/w...AvjaHtlMA#t=111
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
yampress 
WIELUNIAK


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 11 Lis 2006
Posty: 3119
Otrzymał 6 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-15, 15:22   

ourson, ilość generowanych śmieci zależy tylko i wyłącznie od DOCHODÓW. Im jesteś bogatszy tym więcej kupujesz/więcej wyrzucasz czyli więcej przez to generujesz odpadów. Im mniej to wiadomo proporcjonalnie mniej.

Oglądałem program o tym :P . Naukowo udowodnione
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
hajen 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia
4x2+8x1x1+2+1



Pomógł: 27 razy
Wiek: 35
Dołączył: 17 Mar 2007
Posty: 1451
Piwa: 29/26
Skąd: Wieluń/Warszawa
Wysłany: 2013-05-15, 15:26   

Bzdury :P Jak ja zarabiam wiecej to przykladowo wiecej jem na miescie, a mniej rzeczy kupuje do domu. A osoba, ktora mniej zarabia, kupuje tanie produkty i sama robi posilek, przez co produkuje wiecej smieci :P
_________________
Też jestem w szoku.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-15, 15:45   

Nazhir napisał/a:
Argument z podlewaniem ogródka (swego rodzaju abstrakcja dla osób zamieszkujących bloki) jest nie do obalenia.


Mieszkam w bloku i żadną abstrakcją to nie jest. Też dbamy o zieleń wokół bloku. Argument został obalony kilka postów wyżej. Wystarczy licznik odliczający.

Nazhir napisał/a:
A w drugą stronę odchylenie, spowodowane posiadaniem studni głębinowych powoduje, że część ludzi w zasadzie nic nie będzie płacić za śmieci - i bądź tu sprawiedliwy


tak, to jest problem. Ale rozwiązaniem nie jest wg mnie wybór tylko dość jasne zasady - tam gdzie jest możliwość wg wody to wg wody (bo nie trzeba kontrolować zgłoszonych osób). Tam gdzie nie da się wg wody to wg osób (albo innego systemu jeśli ktoś ma jakiś inny pomysł)

Wyżej była dyskusja o tym czy wg zameldowania czy zamieszkania i ponoszono że różnica nie jest tak duża...

warszawa.gazeta.pl napisał/a:
Wiceprezydent zapewnił też, że im więcej osób mieszkających w Warszawie oficjalnie przyzna się do tego, że tutaj też śmieci, i zacznie za to płacić, tym koszt systemu będzie niższy. Bo choć Jarosław Kochaniak zaprzecza istnieniu rezerwy, to kalkulacja opłaty zupełnie pomija osoby żyjące w stolicy bez meldunku. Rachunek za gospodarowanie odpadami urzędnicy wystawili tylko dla 1,75 mln mieszkańców, którzy widnieją w ewidencji ludności. Z założenia mamy więc płacić również za tych, którzy do życia w Warszawie oficjalnie się nie przyznają (to 300-500 tys. osób). Ratusz szacuje, że gdyby do śmieci dorzucili się wszyscy, czyli ok. 2 mln osób, rachunek dla jednego mieszkańca wyniósłby 17,1 zł, a dla czterech i więcej - 49 zł. Gdyby podzielić koszt systemu między 2,25 mln osób, opłata spadłaby odpowiednio do 15,2 zł i 44 zł.

http://warszawa.gazeta.pl...eldowanych.html
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
yampress 
WIELUNIAK


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 11 Lis 2006
Posty: 3119
Otrzymał 6 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-15, 19:00   

hajen, no to wyjątki jak TY ... Ich ine brali pod uwagę. Zdecydowana wiekszość rodzin tak nie robi, a jednostki...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
bAN 
Przyjeżdża na zakupy


Dołączył: 02 Lip 2012
Posty: 438
Piwa: 19/2
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-15, 21:44   

Pat44 napisał/a:
U mnie opłaty wzrosną pięciokrotnie. Na podwórku będzie stało kilka worów i będę się zastanawiał, czy kapsel albo puszkę wyrzucić do złomu, czy do worka z opakowaniami "wielomateriałowymi" (czy jakoś tak), a niedopałki z popielniczki albo trochę tynku po wywierceniu dziury w ścianie wyrzucić do ... no gdzie? A może mam to u siebie składować dopóki mi się nie zapełni 80- litrowy wór? Potem jeszcze będę się niepokoił czy pan inspektor (na pewno tacy się pojawią) nie znajdzie mi wśród np. makulatury plastikowej okładki i jakie z tego będą dla mnie konsekwencje. Ja w każdym razie zdecydowałem dołączyć do kryminalistów i teraz do pieca będę wkładał co się da, a to co niepalne podrzucę do ulicznych koszów na śmieci. To kolejny "skok na kasę"! Do tej pory Przedsiębiorstwo Komunalne jakoś na siebie zarabiało, a teraz dochody im (albo jakiejś innej firmie) wzrosną kilkukrotnie i jeszcze masa kłopotów dla mnie. Nic dziwnego, że na Zachodzie zajmuje się tym głównie mafia. Rolnicy wszystko, jak leci, wypieprzą do lasu, bo nikt u nich nie będzie się bawił w latanie z ogryzkiem albo obierkami na kompostownik położony 200 m od domu. Mieszkańcy bloków i tak będą wywalali gruz po remontach do śmietników, a o żadnej selekcji odpadów nie będzie mowy, bo monitoringu w śmietnikach jeszcze nie ma. Jedyne rozwiązanie jeśli chodzi o bloki, to rozwiązanie które widziałem w Holandii. Śmietnik otwarty dwa razy w tygodniu i komisja przed śmietnikiem, która odbiera śmieci od mieszkańców.



mam pytanko. ile teraz płacisz??
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-15, 21:56   

Pat44 napisał/a:
U mnie opłaty wzrosną pięciokrotnie.

U mnie spadną.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-15, 23:33   

Pat44, w jednym temacie przeszkadza ci wycinka drzew w mieście ale jak sprawa tyczy się twojej własnej kieszeni, to sam deklarujesz palenie w piecu każdego syfu - byleby trochę zaoszczędzić. Zaprawdę dziwny z ciebie obrońca przyrody. Ale rozumiem, że ochrona przyrody kończy się tam, gdzie zaczyna dotykać własnego portfela...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
bob_mistrz 
WIELUNIAK
Skowyrny



Pomógł: 22 razy
Wiek: 37
Dołączył: 03 Maj 2006
Posty: 2051
Piwa: 9/14
Skąd: Chotów
Wysłany: 2013-05-16, 07:58   

Ferbik, a ile płacisz i ile będziesz płacił, jeśli można wiedzieć?
_________________
www.alkwielun.ligspace.pl/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Pat44 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 1 raz
Wiek: 57
Dołączył: 21 Gru 2011
Posty: 471
Piwa: 42/24
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-16, 09:46   

red,
Cytat:
Ale rozumiem, że ochrona przyrody kończy się tam, gdzie zaczyna dotykać własnego portfela...
Dokładnie tak! A zwłaszcza, że instytucje do tego powołane świetnie zarabiają i robią niewiele. Dość już sponsorowania bandy złodziei (no bo jak nazwać ludzi, którzy żądają ode mnie za usługę 5 razy tyle?) i tworzenia zbędnych etatów w Zakładzie Oczyszczania. Podwyżka o 500% to dla mnie stanowczo za dużo. Komuś się po prostu w głowie poprzewracało. System jest złodziejski i nie widzę innej drogi, aby uświadomić pazernym geniuszom z Rady Miasta, że jest do niczego. Jako mieszkaniec domku z powodzeniem mogę płacić za tyle, ile oddaję- przeliczenie 60 litrowych worków chyba nie przekracza zdolności intelektualnych kierowcy i obsługi śmieciarki? I guzik mnie obchodzi, że takie opłaty mają zapobiec porzucaniu śmieci w lasach. Może jeszcze za wodę będę płacił 500%, aby zapobiec kradzieżom? Mam jeszcze nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny zakwestionuje tę ustawę.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Nazhir 
Przejeżdżał przez Wieluń


Wiek: 79
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 68
Piwa: 4/1
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-16, 10:58   

Pat44 napisał/a:
I guzik mnie obchodzi, że takie opłaty mają zapobiec porzucaniu śmieci w lasach. Może jeszcze za wodę będę płacił 500%, aby zapobiec kradzieżom? Mam jeszcze nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny zakwestionuje tę ustawę.
dobre :)
straż leśna potrafi ścigać przypadkowych turystów, którzy chodzą z psem bez smyczy, natomiast nie potrafią zlikwidować dzikich wysypisk, o których wiedzą niemal wszyscy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Pat44 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 1 raz
Wiek: 57
Dołączył: 21 Gru 2011
Posty: 471
Piwa: 42/24
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-16, 11:15   

Jasne! Niech się straże miejskie, gminne, leśne, wodne i policje tajne i widne, wezmą za ściganie, a nie przerzucają koszty na ludzi, którzy żyją za minimum egzystencji. Do tej pory oddawałem 120 litrów śmieci za 8 zł, a teraz mam płacić 42. I to posortowane! Bo za nieposortowane zapłaciłbym 84 zł.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
bob_mistrz 
WIELUNIAK
Skowyrny



Pomógł: 22 razy
Wiek: 37
Dołączył: 03 Maj 2006
Posty: 2051
Piwa: 9/14
Skąd: Chotów
Wysłany: 2013-05-16, 11:24   

Pat44, ale nie możemy mieć pretensji do samorządów, tylko do ustawodawcy i firm śmieciowych. Kolejna po edukacji, próba zarżnięcia gmin.
_________________
www.alkwielun.ligspace.pl/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW