R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
DZIECI "INNE" WOKÓŁ NAS
Autor Wiadomość
Dominika 
WIELUNIAK


Pomogła: 24 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 12 Lip 2005
Posty: 3430
Piwa: 3/4
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2007-01-11, 12:37   

Dzieki Wszystkim raz jeszcze :-)
Nie sądziłam, ze dyskusja sie tak rozwinie :roll: , super! . czekam na dalsze wypowiedzi.
Zeby nie bylo nie jasnosci: wedlug mnie jest to temat tak szeroki, wygodnym dla mnie bedzie nieokraniczanie go w zaden sposob? Dlaczego? Z przyczyn czysto egoistycznych-> im wiecej roznych spostrzezen tym bardziej rozlegla bedzie moja praca. Zabawmy sie w "burze mozgow", niech kazdy z nas oprocz podaania przykladow zdefiniuje dla swojej wygody no i rzetelnosci wypowiedzi ten temat, czy poszczegolne jego aspekty. Moze byc ciekawie.... Dzieeeeki :D

[ Dodano: 2007-01-11, 13:07 ]
za literowki przepraszam :wink:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
majk-el 
Wieluniaczek
garnki lepi



Pomógł: 17 razy
Dołączył: 08 Mar 2006
Posty: 1805
Skąd: okalew/wrocław
Wysłany: 2007-01-11, 13:29   

zapewne powinnaś podjąć temat różnych aspektów "inności". Inność w sensie:
- behawioralnym
- osobowościowym
- religijnym (dziecko Islamskie, dziecko chrześcijańskie)
- społecznym (dziecko chłopskie, dziecko inteligenckie)
- prawnym, rodzinnym (dziecko sierota, dziecko z pełnej rodziny, dziecko pary homoseksualnej)
- fizycznym (wygląd, budowa, choroby)
- narodowościowym (dziecko Polskie, Niemieckie)
zapewne można jeszcze dopisać wiele "inności" ale wybór jakim tokiem rozumowania pójdziesz zależy od Ciebie (czyt. Dominiki).
Następnie spróbuj się zastanowić dlaczego nie traktujemy wszystkich dzieci jak dzieci (jednakowo) tylko już na starcie są im przypisywane stereotypy ("dziecko alkoholika na pewno będzie alkoholikiem"). Może dojdziesz do wniosku, iż pojęcie "inne dzieci" nie ma sensu bo "wszystkie dzieci nasze są" jak śpiewała kiedyś Majka.....
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-01-11, 19:45   

No widzisz Dominika. Pracę powinnaś zacząć od tego co ja zasugerowałem a rozwinęli bracia z Oklahomy (majk-el i stanmarc :DDD ), czyli od pojęcia inni, i my. W jaki sposób określić tą normalność i tą inność.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Dominika 
WIELUNIAK


Pomogła: 24 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 12 Lip 2005
Posty: 3430
Piwa: 3/4
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2007-01-11, 19:53   

Ferbik, przeciez to jest wlasnie meritum sprawy! Chcialam dowiedziec sie jak mozna spojrzec na dany temat z roznych stron. Gdybym to ja zdefiniowala w pierwszym poscie, niejako narzucilabym swoj poglad, a czekalam na "burze mozgow".
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
hasta 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia



Pomogła: 4 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 10 Lis 2006
Posty: 1014
Skąd: Z kątowni
Wysłany: 2007-01-11, 21:07   

a może inne dzieci to właśnie te które dorastają szybciej niż ich koledzy sprzed połowy wieku... trochę więcej, ale niekompletnie masz tu http://www.wielun.biz/viewtopic.php?p=34848#34848
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
stanmarc 
Mieszka pod Wieluniem


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 12 Mar 2006
Posty: 960
Piwa: 6/3
Skąd: Oklahoma Village
Wysłany: 2007-01-11, 22:19   

Dominika napisał/a:
Z czym Wam kojarzy się temat "dzieci INNE wokół nas"?.


tak szczerze to trudny temat i nie mam sprecyzowanego zdania więc chętnie podyskutuję.

Moim zdaniem Inność wynika z posiadania niewykłych cech które wyróżniają jednostkę spośród ogółu, cech wrodzonych których "posiadanie" nie jest zależne od nas - taka boża iskierka.

Mi osobiście zwrot INNE DZIECI kojarzy się z dziećmi których poziom emocjonalny i intelektualny znacznie przewyższa poziom rówieśników, a zwłaszcza z takimi "nieoszlifowanymi diamentami" których życie nie oszczędza, a które mają w sobie coś niezwykłego, poza inteligencją także ogromną wrażliwość którą rzadko posiadają dorośli, a dzięki której widzą rzeczy których my nie dostrzegamy. To takie pierwsze skojarzenie które mi się nasuneło.

Dzieci chore chyba nie są dla mnie INNE - po prostu są chore.

Dzieci które mają z różnych względów "trudne" dzieciństwo chyba też nie zaliczył bym do Innych. Moim zdaniem każdego w życiu dotyka cierpienie, tylko w róznych okresach życia i w różnych formach.

Odnośnie tego kto ma prawo o decydowania o granicach normalności, to moim zdaniem, każdy sam wyznacza takie granice. Są osoby które z "obrzydzeniem" patrzą na dzieci z Zespołem Downa - dla nich takie dziecko jest "inne".

Narazie to na tyle przemyśleń, ale jak widać często używam słowa "chyba" gdyż nie jestem do końca pewien swoich poglądów. Mam nadzieję że ktoś da mi do myślenia i popatrzy inaczej na ten trudny temat :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Ryfka
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-12, 08:36   

stanmarc napisał/a:
Mi osobiście zwrot INNE DZIECI kojarzy się z dziećmi których poziom emocjonalny i intelektualny znacznie przewyższa poziom rówieśników, a zwłaszcza z takimi "nieoszlifowanymi diamentami" których życie nie oszczędza, a które mają w sobie coś niezwykłego, poza inteligencją także ogromną wrażliwość którą rzadko posiadają dorośli, a dzięki której widzą rzeczy których my nie dostrzegamy. To takie pierwsze skojarzenie które mi się nasuneło.

ładnie to napisałeś

stanmarc napisał/a:
Odnośnie tego kto ma prawo o decydowania o granicach normalności, to moim zdaniem, każdy sam wyznacza takie granice. Są osoby które z "obrzydzeniem" patrzą na dzieci z Zespołem Downa - dla nich takie dziecko jest "inne".

Zgodzę sie z Tobą, ze każdy sam wyznacza granice normy, ale dla mnie dziecko z zespołem Downa jest "inne" od dzieci zdrowych, co wcale nie znaczy że patrzę na nie z obrzydzeniem!

Może poszlibyśmy trochę dalej i zastanowimy się dlaczego najczęściej jest tak, że na tą "inność" dzieci reagują najczęściej wrogo. Dominika co Ty na to, bo to Twój temat ?
 
   
Dominika 
WIELUNIAK


Pomogła: 24 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 12 Lip 2005
Posty: 3430
Piwa: 3/4
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2007-01-12, 08:45   

Ryfko tak jak pisalam nie sadzilam, ze to bedzie mialo az tak duzy rozdzwiek, jestem naprawde pod wrazeniem. Oczywiscie postaram sie wykorzystac Wasze pomysly. Oczywiscie w zaden sposob nie chce Was ograniczac.
Gdybysie jeszcze dodali jakie przeszkodzy moga spotkac w zyciu no i tak jak mowisz: dlaczego spotyka sie ta innosc z reakcja wrogosci czy nawet pietna, byloby juz super sxtra chips! :D dziekuje! :-)

[ Dodano: 2007-01-12, 08:46 ]
kurcze jeszcze spie , mialo byc : "z reakcja pieta"
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
stanmarc 
Mieszka pod Wieluniem


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 12 Mar 2006
Posty: 960
Piwa: 6/3
Skąd: Oklahoma Village
Wysłany: 2007-01-12, 09:40   

Ryfka napisał/a:
Może poszlibyśmy trochę dalej i zastanowimy się dlaczego najczęściej jest tak, że na tą "inność" dzieci reagują najczęściej wrogo.


To trochę chyba tak jak z tym "Malowanym ptakiem" Kosińskiego. Gdy chłopiec złapał ptaka, pomalował go i wypuścił na wolność, ptak wrócił do swojego stada ale ono go nie przyjeło a wręcz chyba zadziobało.

Nie traktujcie tego porównania wprost, bo przecież nie jesteśmy zwierzętami - ptaki postąpiły instynktownie - broniły się przed "innym" osobnikiem, że podobnie jest z innością u dzieci które chyba bardziej kierują się emocjami, niż rosądkiem dlatego też ich reakcja na inność rówieśników jest bardziej kategoryczna i nawet niewielka "odmienność" powoduje "szykany".

W zależności też od żródłą "inności" - różne są reakcje dzieci. Dziecko, które jest pod jakimś względem lepsze (zdolniejsze, z zamożniejszej rodziny, itp. ) wywołuje u rówieśników zazdrość, powodowaną poczuciem "niższości". Natomiast dziecko "inne" poprzez swoje wady jest przedmiotem kpin, jest wykorzystywane i wynika to moim zdaniem z poczucia "wyższości" rówiesników.

Reakcją dzieci na "odmienność" jest, moim zdaniem, albo chęć sprowadzenia takiego wyróżniającego się członka grupy (dzieciaki w przedszkolu, na osiedlu, itp. ) do poziomu całej grupy (zmuszenie go do dostosowania się) lub też jego alienację od grupy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Dominika 
WIELUNIAK


Pomogła: 24 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 12 Lip 2005
Posty: 3430
Piwa: 3/4
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2007-01-16, 17:21   

Wynikami mialam sie ochwalic, wiec pisze -> prezentacja, bo zrobiona byla w formie multimedialnej + komentarz slowny spotkala sie z wielkim zainteresowaniem, no i co niektore osoby zywo zareagowaly wzruszeniem.
Dziekuje wszystkim za pomoc! ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
daff 
Wieluniaczek



Pomogła: 12 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 17 Lis 2005
Posty: 1648
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-01-16, 17:32   

gratulacje zatem :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-01-16, 18:18   

Dominika, proponuję zatem opublikować tą pracę na forum, skoro to nasza wspólna praca i zaliczyliśmy wszyscy :)
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
majk-el 
Wieluniaczek
garnki lepi



Pomógł: 17 razy
Dołączył: 08 Mar 2006
Posty: 1805
Skąd: okalew/wrocław
Wysłany: 2007-01-16, 20:41   

Za Ferbikiem!!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Dominika 
WIELUNIAK


Pomogła: 24 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 12 Lip 2005
Posty: 3430
Piwa: 3/4
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2007-01-16, 20:55   

No problem. Tylko nie teraz, na pewno w weekend, i powiedzcie jak moge zamiescic tu prezentacje multimedialna :wink: :?: :!: :?: Dla uscislenia-> byla to prezentacja moja, moich 2 kolezanek + Wasza. Wiec duuuuuzo osob mialo na nia wplyw. Troszke bedzie ciezko raz ze ja zamiescic, ale moze jakos sie da? a dwa niesposob przetoczyc wszystiego co powiedzialysmy w trakcie prezentacji, gdyz w formie multimedialnej sa wypunktowane zagadnienia + fotki + na koniec podklad dzwiwkowy. Do tego doszly nasze rozwiniecia i komentarze. Jak macie pomysl by to zrobic to jestem sklonna nawet usupelnic prezentacje o krotkie komenatrze jakie byly do poszczegolnych zagadnien. :wink:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
majk-el 
Wieluniaczek
garnki lepi



Pomógł: 17 razy
Dołączył: 08 Mar 2006
Posty: 1805
Skąd: okalew/wrocław
Wysłany: 2007-01-16, 22:07   

i "plusa" dostałem za aktywność ;) dzięki!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW