R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Krzyż przy cukrowni
Autor Wiadomość
Telcia 
Słyszał o Wieluniu



Wiek: 37
Dołączyła: 21 Cze 2010
Posty: 5
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-12-11, 21:44   Krzyż przy cukrowni

Witam, czy ktoś z Was posiada informacje o przydrożnym krzyżu, który znajduje się przy budynku dawnej cukrowni w Niedzielsku przy ul. Jana Długosza? Taki troszkę na uboczu, otoczony zielonym metalowym płotkiem i ozdobiony kwiatami, a wokół niego stoi kilka ławeczek :) Chodzi mi o przyczynę i orientacyjną datę powstania, fundatora oraz czy odbywają się przy nim nabożeństwa lub inne praktyki religijne? :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-12-11, 21:49   

Telcia, ukradnij krzyż, za chwilę zbiorą się fanaciory, podpytasz i wszystkiego się dowiesz :) Krzyż będzie kartą przetargową :) Szczerze powiedziawszy, to najlepiej zacząć samemu wąchać. Podjechać do domu najbliżej krzyża, podpytać. Wątpię, żeby ktoś na forum miał informacje, których potrzebujesz, mam nadzieję się rozczarować. Nie mniej życzę powodzenia.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Telcia 
Słyszał o Wieluniu



Wiek: 37
Dołączyła: 21 Cze 2010
Posty: 5
Skąd: Wieluń
  Wysłany: 2010-12-11, 22:03   

Wiem wiem, że wywiad środowiskowy to najlepszy sposób, tylko przy tym, co dzieje się za oknem, jakoś nie bardzo mam ochotę na spacer ze Starych Sadów do cukrowni :P może akurat znajdzie się ktoś, kto coś wie, zawsze warto spróbować :) mam książkę "Przydrożne krzyże, kapliczki i figury na terenie gminy Wieluń", ale w niej niestety nie ma informacji o tym krzyżu, albo nie potrafię jej znaleźć :P ogólnie polecam publikację, bo wielu ciekawostek można się dowiedzieć :)

krzyż przy cukrowni.JPG
tajemniczy krzyż przy ul. Jana Długosza
Plik ściągnięto 102 raz(y) 145,69 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 57
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2010-12-12, 11:12   

Telcia napisał/a:
mam książkę "Przydrożne krzyże, kapliczki i figury na terenie gminy Wieluń", ale w niej niestety nie ma informacji o tym krzyżu, albo nie potrafię jej znaleźć :P

Telcia, na stornie 67-68 tejże książki jest opisany krzyż z Niedzielska (nr 44), bardzo podobny do tego, o który pytasz.
"Krzyż otoczono metalowym płotkiem i przystrojono sztucznymi kwiatami", ten metalowy płotek pasuje do tego z Twojego zdjęcia, więc może to o nim mowa? ;) A jeśli tak, to pozostałe, interesujące Cię informacje są tam zawarte ;) .
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Telcia 
Słyszał o Wieluniu



Wiek: 37
Dołączyła: 21 Cze 2010
Posty: 5
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-12-12, 23:41   

krzyż nr 44 znajduje się przy skrzyżowaniu ulic: Przemysłowej i Felicji Rymarkiewicz :) tego przy cukrowni nie ma na mapie topograficznej w postaci czarnego kółeczka z numerkiem (str. 33 omawianej książki) :(

[ Dodano: 2010-12-12, 23:43 ]
oto krzyż nr 44 :)

[ Dodano: 2010-12-12, 23:46 ]
:P

[ Dodano: 2010-12-12, 23:49 ]
może tym razem się uda... :P

[ Dodano: 2010-12-13, 00:00 ]
chyba jednak nie uda mi się załączyć tego zdjęcia...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
rafalekjan 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 26 Sie 2009
Posty: 1171
Skąd: Skąd?
Wysłany: 2010-12-13, 00:20   

Proponuję mniejszy format lub upload
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Telcia 
Słyszał o Wieluniu



Wiek: 37
Dołączyła: 21 Cze 2010
Posty: 5
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-12-13, 01:43   

próbowałam...

[ Dodano: 2010-12-13, 01:44 ]
do trzech razy sztuka, za czwartym nauka :D

krzyż Przemysłowa-Rymarkiewicz.JPG
Plik ściągnięto 97 raz(y) 22,04 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Shatus 
Dojeżdża PKSem
Shatus


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Lis 2010
Posty: 104
Skąd: Górne
Wysłany: 2010-12-13, 09:06   

Mogę polecić Ci kontakt z P.Adamem Ustyniakiem..E-mail: adamus@poczta.fm
Jeśli On nie wie,to już nikt nie będzie wiedział http://adamus.fm.interia.pl/ Możesz tez zapytać w kościele pw.Św.Józefa.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Telcia 
Słyszał o Wieluniu



Wiek: 37
Dołączyła: 21 Cze 2010
Posty: 5
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-12-13, 19:31   

dziękuję :) napisałam maila i czekam na odpowiedź :)

[ Dodano: 2010-12-22, 15:06 ]
rozmawiałam ze starszą panią, która mieszka naprzeciwko cukrowni. powiedziała, że w miejscu obecnego krzyża żelaznego stał krzyż drewniany, który był "lichy" i dlatego ok. 30 lat temu wymieniono go na nowy za pieniądze zebrane od okolicznych mieszkańców. odprawiane są przy nim nabożeństwa majowe, w zeszłym roku codziennie, więc raczej zawsze tak jest :) co do przyczyn lokalizacji, to już moje własne przypuszczenia: duży zakład przemysłowy, jakim była wieluńska cukrownia plus bocznica kolejowa (krzyż znajduje się przed nieczynnym już obecnie przejazdem). tego typu przydrożne znaki wiary ustawia się właśnie na skrzyżowaniach dróg lub w pobliżu przejazdów kolejowych :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW