R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Beatyfikacja Jana Pawła II

Czy wierzysz w świętość Jana Pawła II?
- tak
57%
 57%  [ 15 ]
- nie
30%
 30%  [ 8 ]
- nie wiem
7%
 7%  [ 2 ]
- nie interesuje mnie to
3%
 3%  [ 1 ]
Głosowań: 26
Wszystkich Głosów: 26

Autor Wiadomość
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2011-01-15, 09:52   Beatyfikacja Jana Pawła II

Cytat:
Media o beatyfikacji: nie zdarzyło się to od tysiąca lat.

Dwóch milionów pielgrzymów na beatyfikacji Jana Pawła II 1 maja w Rzymie spodziewa się włoska prasa. Gazety podkreślają, że proces, który doprowadził do wyniesienia na ołtarze polskiego papieża, był jednym z najkrótszych w historii i zwracają uwagę, ze Karol Wojtyła, który był także robotnikiem, zostanie ogłoszony błogosławionym w święto pracy.


Za watykańskim dziennikiem "L'Osservatore Romano", który pierwszy zwrócił na to uwagę, prasa włoska pisze o bezprecedensowym wydarzeniu: od tysiąca lat nie zdarzało się, by panujący papież wynosił na ołtarze swego bezpośredniego poprzednika. Benedykt XVI zgodził się, by proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się wkrótce po jego śmierci, nic więc dziwnego, że on sam przewodniczyć będzie ceremonii, która odbędzie się 1 maja.

Tego dnia w tym roku przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione przez papieża Polaka, ale - jak podkreśla "Corriere della Sera" - "szeroki świat uzna tę datę za właściwą na wyniesienie na ołtarze papieża robotnika".

1 maja beatyfikacja Jana Pawła II

1 maja odbędzie się beatyfikacja Jana Pawła II - ogłosił wczoraj Watykan wraz z publikacją za zgodą Benedykta XVI dekretu o uznaniu cudu za wstawiennictwem papieża. Benedykt XVI będzie osobiście przewodniczył mszy beatyfikacyjnej na placu św. Piotra.

W południe biuro prasowe Stolicy Apostolskiej ogłosiło dekret o uznaniu wybranego do beatyfikacji cudu; niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia przypadku nagłego wyzdrowienia francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre z zaawansowanej choroby Parkinsona.

Uroczystość wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze odbędzie się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione przez papieża Polaka. Zmarł on 2 kwietnia 2005 roku, w wigilię tej uroczystości, przypadającej tydzień po Wielkanocy.

Ten wybór daty jest, jak nieoficjalnie wiadomo, spełnieniem prośby strony polskiej. Według niektórych doniesień taki termin zasugerował Benedyktowi XVI w liście metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz.

Zapowiedź, że to Benedykt XVI będzie osobiście przewodniczył beatyfikacji swego poprzednika, ma bardzo istotne znaczenie, gdyż stanowi odstępstwo od zasady, wprowadzonej przez obecnego papieża na początku jego pontyfikatu. Benedykt XVI zrezygnował bowiem z przewodniczenia uroczystościom beatyfikacyjnym, powierzając to zadanie swym delegatom i dokonuje wyłącznie kanonizacji.

Będzie to pierwsza beatyfikacja, której dokona Benedykt XVI.

Watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi powiedział dziennikarzom na briefingu w biurze prasowym Stolicy Apostolskiej tuż po ogłoszeniu dekretu, że trumna ze szczątkami Jana Pawła II zostanie po beatyfikacji przeniesiona, zgodnie z przepisami kanonicznymi, z Grot Watykańskich do bazyliki świętego Piotra. - Nie będzie ekshumacji - podkreślił.

Ciało papieża "nie zostanie wystawione" - wyjaśnił ks. Lombardi. Na marmurowej płycie nagrobnej pojawi się napis: "Beatus Ioannes Paulus II".

Źródło: onet.pl



Na forum onet.pl nie cichnie od różnych spekulacji w tym i niesprzyjających komentarzy na temat beatyfikacji Jana Pawła II.
Oto dwa z nich:

Cytat:
oszołomy zrobią z trójcy - czwórcę i dokoptują do panteonu bóstw JP-2.


Cytat:
Czy Pan Bóg nie ma nic do powiedzenia?
Polecam prawdę objawioną przez Boga.
http://tradycja-2007.blog.onet.pl/



W wielu religiach świętość jest pojmowana jako właściwość przynależąca wybranym osobom, miejscom, przedmiotom i ideom, która określa ich relacje do Boga (źród. Wikipedia), a jak Wy uważacie, czy na podstawie posiadanych informacji, wierzymy w to, że nasz papież Jan Paweł II był świętym?
Zapraszam do dyskusji i do anonimowej ankiety.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 57
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2011-01-15, 13:24   

Póki co, to Papież Jan Paweł II będzie błogosławionym a nie świętym. Co w Kościele Katolickim oznacza między innymi; osobę zmarłą, która za życia odznaczała się szczególnymi cnotami inspirowanymi doświadczeniem religijnym.
Nawet najzagorzalszy ateista w Polsce, nie ma powodów sądzić inaczej. Śledząc biografię Karola Wojtyły, a potem już jako osobę Papieża, trzeba powiedzieć, że ze świecą szukać drugiego takiego we współczesnym świecie.

Pyskówki na forach, były, są i będą. A każdy kto ma chociaż odrobinę wyobraźni, dostrzeże, że wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze, nie jest równoznaczne z tym, że ktoś chce Boga zastąpić właśnie Nim.

Beatyfikacja Papieża Jana Pawła II, niczego w życiu ateistów nie zmieni, dlatego dziwią mnie (szokują?) głosy przeciwne, czy wręcz szydercze.
Tolerancja, to pojęcie do którego przyznaje się 98% społeczeństwa polskiego. A to nie polega tylko na zaakceptowaniu murzyna, czy Roma na polskich ulicach. To również akceptacja wiary innych, wiary, której żadną miarą nie da się zmierzyć, zważyć, czy powąchać.

Niestety obawiam się tego, że 1 maja, gdy cały świat w Watykanie będzie pochylał głowę nad osobą Karola Wojtyły, Jana Pawła II, nie tylko dlatego, że był głową Kościoła katolickiego, ale przede wszystkim dlatego, że był człowiekiem, człowiekiem z wszystkimi ludzkimi cnotami. To w Jego ojczystym kraju, nie zabraknie ludzi na ulicach, którzy będą wyśmiewać Jego osobę, tylko dlatego, że był wyznawcą Kościoła Katolickiego, i że ów Kościół Katolicki stawia Go tak wysoko.

Osobiście uważam, że dzisiaj w tych czasach w jakich przyszło nam żyć, jeśli nie osoba Karola Wojtyły, a potem Papieża Jana Pawła II, to chyba żadna inna nie zasługuje na takie wyróżnienie. W języku wierzących będzie to pojęcie Błogosławiony, a w języku niewierzących, powinno to być pojęcie człowieka dobrego, życzliwego i potrafiącego szanować, kochać i słuchać bliźniego (czy raczej według Nich, innego człowieka ;) ).
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
cogito 
Mieszka pod Wieluniem


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 15 Lis 2005
Posty: 883
Piwa: 12/4
Skąd: Planeta Ziemia
Wysłany: 2011-01-15, 13:48   

Cytat:
W południe biuro prasowe Stolicy Apostolskiej ogłosiło dekret o uznaniu wybranego do beatyfikacji cudu; niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia przypadku nagłego wyzdrowienia francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre z zaawansowanej choroby Parkinsona.

Czy to znaczy, że tych cudów było więcej?
A może zakonnica nigdy nie była chora na Parkinsona?
Jaki jest materialny dowód na to, że JP-II wstawił się za tą zakonnicą u samego Boga?
Na czym to wstawiennictwo polegało?

W XXI wieku Biblia jest powszechnie dostępna. Dzisiaj za posiadani i czytanie Biblii nikomu nie grożą męki na stosie. Wystarczy więc Biblię kupić i przeczytać na temat tych wszystkich "świętości". Jednak najpierw należy sobie postawić pytanie nad sensem wiary.
Czy jest to wykonywanie tego, co naucza Krk, czy tego, co Bóg nakazał?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
waldex 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia



Pomógł: 13 razy
Wiek: 36
Dołączył: 11 Lis 2006
Posty: 1003
Postawił 6 piw(a)
Skąd: EWI
Wysłany: 2011-01-15, 17:11   

Tak, duchowni KK potrafią czytać w myślach zmarłego, znają każdego sumienie od podszewki, pamiętają każdy czyn błogosławionych i dzięki temu mają moralne prawo by ogłosić kogoś świętym. Tak to postawione na głowie. Jestem katolikiem, ale tytułowanie określeniem "święty" chyba leży poza ludzką kompetencją.
Bardziej w naszej mentalności istnieje, że "to nasz" i dlatego w takim pędzie wszystkiemu przytakujemy.
Nie kwestionuje przemyśleń, mądrości z tekstów JP II, ale wielkie reakcje na słowa" a tam po maturze chodziliśmy na kremówki" są na wyrost, sztuczne, tak jak postępowanie 90 % ludzi związanych z KSM, miałem styczność z wieloma takimi osobami. Pokolenie JP II - nie utożsamiam się z nim, nie jestem idealny, nigdy nie będę, ale nie aktorzę wielkimi frazesami w kościele by krótko po wyjściu z niego czynić zgoła inaczej.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ilin 
Ma stragan na targu


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Posty: 641
Skąd: XXXXXXXXXXXXXXX
Wysłany: 2011-01-15, 17:39   

cogito napisał/a:
Jaki jest materialny dowód na to, że JP-II wstawił się za tą zakonnicą u samego Boga?
Na czym to wstawiennictwo polegało?


Najlepiej jak zapytasz u źródła. :)

cogito napisał/a:
Czy jest to wykonywanie tego, co naucza Krk, czy tego, co Bóg nakazał?


Nie widzę sprzeczności w tym.
_________________
"Dziś przyszedł czas, by powiedzieć Polakom, że muszą się wyrzec swojej polskości" - J.Palikot
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
cogito 
Mieszka pod Wieluniem


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 15 Lis 2005
Posty: 883
Piwa: 12/4
Skąd: Planeta Ziemia
Wysłany: 2011-01-15, 21:27   

ilin napisał/a:
cogito napisał/a:
Jaki jest materialny dowód na to, że JP-II wstawił się za tą zakonnicą u samego Boga?
Na czym to wstawiennictwo polegało?


Najlepiej jak zapytasz u źródła. :)

I tu jest problem. Co uważasz za źródło? Komisję papieską, czy samego Boga?

cogito napisał/a:
Czy jest to wykonywanie tego, co naucza Krk, czy tego, co Bóg nakazał?

Cytat:
Nie widzę sprzeczności w tym.

Następny problem. "Daremnie mi cześć oddają, głosząc nauki, które są nakazami ludzkimi. Przykazania Boże zaniedbujecie, a ludzkiej nauki się trzymacie. Chytrze uchylacie przykazania Boże, aby naukę swoją zachować"(Mk 7. 7-9).
To cytat z Biblii. Czy można zmienić sens tego, co zacytowałem, aby wyszło na Twoje?
Dla mnie jest to jednoznaczne z tym, że Biblia jest wykładnią Słowa Bożego, a nie Krk.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ilin 
Ma stragan na targu


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Posty: 641
Skąd: XXXXXXXXXXXXXXX
Wysłany: 2011-01-15, 21:34   

cogito napisał/a:
To cytat z Biblii. Czy można zmienić sens tego, co zacytowałem, aby wyszło na Twoje?
Dla mnie jest to jednoznaczne z tym, że Biblia jest wykładnią Słowa Bożego, a nie Krk.


Czy nauka kościoła w jakimś stopniu zaprzecza Biblii ?

cogito napisał/a:
I tu jest problem. Co uważasz za źródło? Komisję papieską, czy samego Boga?


Miałem na myśli Najwyższego Stwórcę :)
_________________
"Dziś przyszedł czas, by powiedzieć Polakom, że muszą się wyrzec swojej polskości" - J.Palikot
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
cogito 
Mieszka pod Wieluniem


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 15 Lis 2005
Posty: 883
Piwa: 12/4
Skąd: Planeta Ziemia
Wysłany: 2011-01-15, 22:07   

[quote="ilin"]
cogito napisał/a:
To cytat z Biblii. Czy można zmienić sens tego, co zacytowałem, aby wyszło na Twoje?
Dla mnie jest to jednoznaczne z tym, że Biblia jest wykładnią Słowa Bożego, a nie Krk.


Cytat:
Czy nauka kościoła w jakimś stopniu zaprzecza Biblii ?

Nie będę się rozwodził nad tym, bo to odrębny temat. Sam musisz dokonać wyboru, co dla Ciebie ma większe znaczenie. Słowo Boże, czy słowo księdza. Aby dokonać takiego porównania najpierw należy poznać nauki płynące z Biblii, a następnie porównać je z tym, co głosi Kościół. Możesz mi wierzyć, że w Biblii nie ma nigdzie wzmianki o " kulcie świętych", a tym bardziej o ich wstawiennictwie u Boga.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ilin 
Ma stragan na targu


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Posty: 641
Skąd: XXXXXXXXXXXXXXX
Wysłany: 2011-01-15, 22:23   

Cytat:
Możesz mi wierzyć, że w Biblii nie ma nigdzie wzmianki o " kulcie świętych", a tym bardziej o ich wstawiennictwie u Boga


A co powiesz na takie cytaty podczas Mszy Św?

Cytat:
Początek Pierwszego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian

Cytat:
Słowa Ewangelii według św. Jana
_________________
"Dziś przyszedł czas, by powiedzieć Polakom, że muszą się wyrzec swojej polskości" - J.Palikot
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
cogito 
Mieszka pod Wieluniem


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 15 Lis 2005
Posty: 883
Piwa: 12/4
Skąd: Planeta Ziemia
Wysłany: 2011-01-16, 10:02   

Ilin, nasza dyskusja nie ma sensu. Ja zwracam Ci uwagę na "kult świętych", a Ty mówisz o "świętych". To zupełnie co innego.
Podjąłem dyskusję w tym wątku, bo na tzw. "chłopski rozum" autorytety orzekające o wstawiennictwie JP-II stwierdziły coś, na co nie ma żadnego materialnego dowodu. Sam mi wskazałeś, aby dowód ten szukać u źródła, czyli u Najwyższego Stwórcy. Na "chłopski rozum" jest to nierealne.
Oczywiście Twoim wyborem jest w co i jak chcesz wierzyć, więc nie zamierzam Cię do niczego przekonywać. Dla jasności podaję źródło kultu świętych. Ponad wszelką wątpliwość nie jest to Biblia tylko "nauki ludzkie", o których wcześniej zacytowałem fragment z Biblii. Wnioski pozostawiam Tobie.
Cytat:
Kan. 1186 - Dla umocnienia świętości Ludu Bożego, Kościół poleca szczególnej i synowskiej czci wiernych Najświętszą Maryję, zawsze Dziewicę, Matkę Bożą, którą Chrystus ustanowił Matką wszystkich ludzi oraz popiera prawdziwy i autentyczny kult innych Świętych, których przykładem wierni budują się i wstawiennictwem są wspomagani.

Kan. 1187 - Kult publiczny można oddawać tylko tym sługom Bożym, którzy autorytetem Kościoła zostali zaliczeni w poczet Świętych lub Błogosławionych.

Źródło
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ilin 
Ma stragan na targu


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Posty: 641
Skąd: XXXXXXXXXXXXXXX
Wysłany: 2011-01-16, 10:09   

Tutaj jest to wyjaśnione " na chłopski rozum"
http://pierzchalski.eccle...-01&sz=&pyt=309
_________________
"Dziś przyszedł czas, by powiedzieć Polakom, że muszą się wyrzec swojej polskości" - J.Palikot
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Świstek 
Przyjeżdża na zakupy



Dołączył: 20 Mar 2010
Posty: 379
Piwa: 2/2
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2011-01-17, 19:12   

Guzik mnie obchodzi, czy Jan Paweł II, nieoficjalnie tytułowany świętym, zostanie świętym oficjalnym. Nie robi mi to żadnej różnicy. Nie ekscytowałem się jego śmiercią, nie przeżyłem wtedy cudownego nawrócenia, nie łkałem publiczne, więc tym bardziej nie zamierzam emocjonować się tzw. wyniesieniem na ołtarze Karola Wojtyły.
Dziwi mnie natomiast wiara w cuda. Każde tak nazwane wydarzenie w medycynie na kilometr śmierdzi mi szwindlem, kuglarską sztuczką, wciskaniem ciemnoty. W najlepszym przypadku jest to zjawisko, które jeszcze w różnych przyczyn nie zostało wyjaśnione przez naukę.
Swoją drogą ciekawe, ile takich „cudów” z przeszłości zostało do tej pory wytłumaczonych. Nigdy się tym nie interesowałem, ale myślę, że zastępy świętych uszczupliłyby się o niejednego gagatka.
Kiedyś kościelni hierarchowie próbowali utwierdzić ludzi w przekonaniu, że Ziemia jest płaska i stanowi centrum wszechświata. Zabraniano też sekcji zwłok, oskarżano o czary i palono na stosach. To nie nastraja do wiary w słowa aktywistów tej instytucji.
Teraz na topie są diabelskie opętania i różnorakiej prominencji cuda. Możecie sobie wierzyć, bo pewnie na wyjaśnienie tego wszystkiego trzeba będzie czekać ładnych kilkadziesiąt lat, a wtedy wszyscy już będziemy zeżarci przez robale i nikt nie będzie miał okazji, by spalić się ze wstydu :wink:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
majk-el 
Wieluniaczek
garnki lepi



Pomógł: 17 razy
Dołączył: 08 Mar 2006
Posty: 1805
Skąd: okalew/wrocław
Wysłany: 2011-01-18, 20:59   

Cud Jana Pawła II: s. Simon-Pierre o swoim uzdrowieniu
Aix-en-Provence, 18.01.2011

„Wciąż zadaję sobie pytanie, dlaczego to ja zostałam wybrana?” – mówiła siostra Marie Simon-Pierre, której niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia uzdrowienie z choroby Parkinsona uznano za cud potrzebny do beatyfikacji Jana Pawła II. Francuska zakonnica spotkała się w Aix-en-Provence z dziennikarzami. Była to jej pierwsza wypowiedź od ogłoszenia przez Watykan cudu.

Siostra zauważyła, że odpowiedź na pytanie „dlaczego?” pozostanie tajemnicą. „Bez wątpienia są inne osoby, inne dzieci bardziej chore wokół mnie” – mówiła podkreślając, że jej najbliżsi od początku byli przekonani, iż została uzdrowiona. „Teraz, kiedy potwierdził to Kościół, są jeszcze bardziej tym faktem wzruszeni”. S. Marie Simon-Pierre określa swe uzdrowienie, jako nowe narodziny.

Zakonnica została uzdrowiona z choroby Parkinsona w dwa miesiące po śmierci Papieża. Kiedy pojechała na konsultacje do swego neurologa, ten widząc jej doskonałą formę zapytał, czy podwoiła dawki przyjmowanych leków. Po badaniu nie znalazł żadnych oznak choroby. Pewność, że Parkinson w niewytłumaczalny sposób zniknął, uzyskał po kolejnym badaniu przeprowadzonym pół roku później.

bz/ rv

(rv/XX, © Radio Vaticana 2011)

źródło

Napiszę dodatkowo, iż 9 włoskich lekarzy (w tym 7 specjalistów z danej dziedziny) dokonuje oceny przypadku wyleczenia i wszyscy oni muszą być zgodni co do tego, iż wyleczenie nastąpiło wskutek cudu a nie medycznych lub biologicznych okoliczności.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
yabos 
Wieluniaczek



Pomógł: 14 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Cze 2007
Posty: 1660
Piwa: 4/2
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2011-01-19, 10:15   

A jest jakieś źródło które mówi o tym jaki wkład w ten cud miał papież?
_________________
Chcialbym byc pewniakiem jak ty
Ale wole miec zlote serce
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
cogito 
Mieszka pod Wieluniem


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 15 Lis 2005
Posty: 883
Piwa: 12/4
Skąd: Planeta Ziemia
Wysłany: 2011-01-20, 14:30   

yabos napisał/a:
A jest jakieś źródło które mówi o tym jaki wkład w ten cud miał papież?

To już było poruszane. Materialny dowód na to, że JP-II załatwił cudowne uzdrowienie nie ma. To kwestia wiary. Właściwie powinienem powiedzieć "oto tajemnica wiary".
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW