R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Otwarty przez: Ferbik
2011-10-08, 20:12
Budowa kompleksu basenów - budżet 2011
Autor Wiadomość
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2011-02-03, 01:11   

Spooky, rzetelne analizy opłacalności... cóż wprowadzi się założenie że będzie 500 odwiedzających dziennie 7 dni w tygodniu. Jak nie wystarczy to się podniesie do 600.
Wpisze się że miasto wykupi 8 godzin dziennie, a jak nie będzie miało kasy to będzie współfinansowanie rodziców...

Przed inwestycją naprawdę można bez większych problemów udowodnić że to ma sens... A potem się wybuduje i już będzie musiało mieć sens, więc kolejne budżety się dostosuje...

W Wągrowcu szukano prywatnego przedsiębiorcy który byłby skłonny współfinansować aquapark na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. Tylko jakoś nie znaleziono chętnego...

Nevermind napisał/a:
Najlepiej niech ktos z [A] zrobi ankiete i bedziemy wiedziec jakiej frekwencji sie spodziewac.


no po takiej ankiecie może się okazać że trzeba jeszcze delfinarium wybudować, bo zainteresowanie jest ogromne...
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Ostatnio zmieniony przez ourson 2011-02-03, 01:13, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Spooky 
Wieluniaczek



Pomógł: 18 razy
Wiek: 32
Dołączył: 25 Maj 2007
Posty: 1578
Otrzymał 8 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2011-02-03, 02:00   

Nevermind - basen w weekend jest nieczynny tylko i wyłącznie z powodów technicznych (wymiana wody). Wiele osób na to narzeka, ale nie mogą tego robić w dni robocze ze względu na zajęcia szkolne, jakie odbywają się na basenie.
_________________
I'd agree with you, but then we'd both be wrong
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 57
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2011-02-03, 16:48   

Tak na dobrą sprawę w promieniu 30 - 40 km., nie mamy tego typu obiektu. A skoro dzisiaj mieszkańcy ziemi wieluńskiej jeżdżą do takowych, to dlaczego nie możemy sądzić, że do Wielunia będą przyjeżdżać nie tylko mieszkańcy naszej gminy?
Nie skazujmy Wielunia i jego mieszkańców, tylko na pizzerie i budki z piwem :twisted:
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
majk-el 
Wieluniaczek
garnki lepi



Pomógł: 17 razy
Dołączył: 08 Mar 2006
Posty: 1805
Skąd: okalew/wrocław
Wysłany: 2011-02-03, 17:19   

Stawiam następującą tezę (nie znam kosztów utrzymania takiego kompleksu) - taka inwestycja w Wieluniu nie zarobi na swoje utrzymanie. Pytanie tylko ile miasto będzie dokładać co roku i czy Wieluń na to stać. Polecam artykuł: Miliardy utopione w basenach.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2011-02-03, 17:28   

miko 005, oczywiście możemy założyć, ale musimy pamiętać, że Praszka ma bliżej do Olesna, Pajęczno bliżej do Kleszczowa. Działoszyn trochę bliżej do Wielunia, ale na tyle porównywalnie że deycdować będzie też atrakcyjność obu obiektów.

Kępno - mniej więcej tyle samo do Wielunia co do Oleśnicy (a do Oleśnicy znacznie lepszy dojazd)

Sieradz - porównywalnie do aquaparku w Łodzi

Zostaje nam Wieruszów, Złoczew i trochę gmin wiejskich, które oczywiście bez znaczenia nie są, ale nie chce mi się wymieniać ;-)

Więc oczywiście można założyć że będą goście z innych miejscowości, ale to nie będzie tak, że Wieluń ma jedyny taki obiekt w regionie...
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Mafes 
Czytał o Wieluniu



Wiek: 31
Dołączył: 17 Sty 2011
Posty: 49
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2011-02-03, 18:01   

miko 005, przecież oprócz pizzerii i budek z piwem mamy naleśnikarnię. Jak w metropolii niemalże ^^

ourson, ciekawe zestawienie, chociaż nieco pesymistyczne - podane miasta (Oleśnica, Łódź) mają do zaoferowania o wiele więcej niż swoje pływalnie, najczęściej ludzie zresztą jeżdżą do takowych niejako "przy okazji". Chociaż może Wieluń będzie miał kolejny, prócz bombardowania, znak rozpoznawczy, i przy wyjazdach poza granice województwa będziemy mogli usłyszeć "aaa, to z tego miasteczka, gdzie utopiono sporą kasę w basenach" ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
hiszpan 
Wieluniaczek
KiKo



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Mar 2006
Posty: 1504
Piwa: 17/150
Skąd: z północy
Wysłany: 2011-02-03, 22:36   

Powiem krótko. Budowa tych kompleksów basenów w Wieluniu, podobnie jak rozbudowa/budowa kino-teatru to jeden z największych idiotyzmów związanych z tym miastem ostatnich lat. I nie mówię, że to zły pomysł, ale takie inwestycje powinni przeprowadzać prywatni, a nie publiczni, nie mający żadnego pojęcia o takich nakładach finansowych, inwestorzy. Chyba, że Gmina ma w zamiarze wybudowanie czegoś (oczywiście na kredyt, a jakże, podstawą dostać w następnych wyborach wystarczającą ilość głosów, a kto tam patrzy skąd pochodziły pieniądze za które wybudowaliśmy x ) a następnie oddanie w prywatne ręce za pół darmo. To powszechna praktyka w Polsce, także wcale bym się nie zdziwił, gdyby to tak miało wyglądać..
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
kaowiec 
Dojeżdża PKSem


Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 226
Skąd: z podziemia
Wysłany: 2011-02-04, 11:40   

hiszpan napisał/a:
Powiem krótko. Budowa tych kompleksów basenów w Wieluniu, podobnie jak rozbudowa/budowa kino-teatru to jeden z największych idiotyzmów związanych z tym miastem ostatnich lat. I nie mówię, że to zły pomysł, ale takie inwestycje powinni przeprowadzać prywatni, a nie publiczni, nie mający żadnego pojęcia o takich nakładach finansowych, inwestorzy. Chyba, że Gmina ma w zamiarze wybudowanie czegoś (oczywiście na kredyt, a jakże, podstawą dostać w następnych wyborach wystarczającą ilość głosów, a kto tam patrzy skąd pochodziły pieniądze za które wybudowaliśmy x ) a następnie oddanie w prywatne ręce za pół darmo. To powszechna praktyka w Polsce, także wcale bym się nie zdziwił, gdyby to tak miało wyglądać..
no i wydało się po co są te inwestycje :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Maciej 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia
EWI w Sercu



Pomógł: 13 razy
Wiek: 48
Dołączył: 24 Mar 2009
Posty: 1155
Piwa: 5/6
Skąd: EWI-OOL
Wysłany: 2011-03-03, 18:30   

red napisał/a:
maaciej76 napisał/a:
Byłem już kilka razy z synem , jest super . O której by się nie pojechało zawsze są ludzie .
Dobra promocja na początku i wszystko się opłaca .

Moim zdaniem takie coś w Wieluniu wypali , jeśli tylko będzie podobny poziom jak w Oleśnie to na 100 % .

Jedno co jest w życiu pewne to smierć i podatki. Jesli jesteś taki pewny rentowności tej inwestycji to nic tylko brać kredyt i samemu zainwestować - przecież wypali na 100%...
Kiedy tam byłeś? Pewnie w weekendy - wtedy każdy tego typu obiekt jest w zasadzie oblężony.
Interesuje mnie tylko jedno - czy ktoś robił kalkulację opłacalności takiej inwestycji?
I nie ma co porównywać Oleśnicy leżącej w sąsiedztwie wielkiego Wrocławia do naszego Wielunia. Aquaparki w dużych miastach mają problemy z utrzymaniem się a ktoś będzie mi mówił, że wieluński obiekt wypali na 100%?


red Olesno a nie Oleśnica . Czyli pipidówa większa od Wielunia . Byłem w tygodniu ponieważ mój syn za dobrze jeszcze nie pływa a w tygodniu jest szansa na spokojną naukę
.
W weekend heheh polecam wyjazd sam zobaczysz o co mi chodzi . O dziwo im się opłaca jak to możliwe ?? . Noże doszli do wniosku że lepiej płacić za basen dla dzieci niż później za leczenie otyłości i tym podobne . . .

W inwestycjach miasto nie powinno kierować się tylko i wyłącznie rentownością , trzeba patrzeć szerzej :)

Może boisz się że młodzież uświadomiona będzie mniej kupować gówni@ny fastfood ??
_________________
Jeśli pozwolisz, by robactwo się rozmnożyło, rodzą się prawa robactwa. I rodzą się piewcy, którzy będą je wysławiać.
Antoine de Saint-Exupery
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2011-03-03, 20:42   

maaciej76, nie wiem czy zauważyłeś ale wczesniej ourson już zwrócił uwagę na to moje przeoczenie. Co nie zmienia faktu, że dalej uważam że aquapark w Wieluniu nie będzie rentowny i nie widzę sensu żeby zadłużać miasto w imię własnych ambicji. Skąd wiesz że komuś się to opłaca? Masz wgląd w dokumenty finansowe inwestycji? Bo o dziwo mało który tego typu obiekt jest rentowny, a ty na podstawie kilku wizyt potrafisz przedstawić analizę finansową inwestycji. Przeczytaj sobie cytowany wcześniej artykuł o aquaparkach to zobaczysz o co chodzi.
A aluzje prywatne lepiej odpuść. Jestem jedną z niewielu osób na forum, które nie ukrywają swojej tożsamości na tym forum, ale to nie znaczy, że zgadzam się na to, aby ktoś nazywał moją pracę gówni@ną.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
MAR-COM 
Wieluniaczek


Pomógł: 29 razy
Wiek: 47
Dołączył: 24 Lip 2005
Posty: 1556
Piwa: 7/1
Skąd: EPJ
Wysłany: 2011-03-03, 22:30   

nie porównujcie Olesana do Wielunia , bo to 2 różne miasta ...
_________________
"Miałem zamiar zmienić koszulkę, ale zamiast tego zmieniłem zamiar" (Kubuś Puchatek)

www.destylarka.com
Urządzenia do produkcji wody destylowanej.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
mario's 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia



Pomógł: 3 razy
Wiek: 43
Dołączył: 05 Lut 2006
Posty: 1162
Piwa: 1/4
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2011-03-03, 23:59   

Ja jestem odmiennego zdania, wydaje mi się że jeśli gmina będzie na kompleksie basenów zarabiać to ok. ale jeśli zysk będzie się równał 0 to również uważam że taki kompleks powinien powstać dla dobra mieszkańców, młodzieży oraz dla promocji naszego miasta.
Ta inwestycja ma być sfinansowana z pieniędzy podatnika a wydaje mi się że większość mieszkańców wolałoby namacalnej inwestycji z której będą mogli w przyszłości korzystać..
Może złym jest porównywanie naszego przyszłego kompleksu do basenów w Uniejowie ale ważne jest też to jak potrafimy sprzedać nasz produkt.
Nie od wczoraj jeździmy do Uniejowa i to nie dla tego że jest tam woda termalna ale dla tego że jest inaczej, pokonujemy 100 km i nie tylko po to żeby pływać ale również miło spędzić czas, zrelaksować się w saunach iść do łaźni parowej, zjeść w dobrej restauracji, traktujemy to jak przyjemność.
A teraz kilka informacji jak to robią inni i jak potrafią sprzedać swój produkt :)

http://www.youtube.com/watch?v=x3i15Ogeb6c

Gmina Uniejów liczy, że rozbudowa basenów termalnych, która będzie dofinansowana ze środków unijnych ruszy latem tego roku. Zakończenie jest przewidywane na sierpień 2011 roku i wtedy też Uniejów chciałby postarać się u status uzdrowiska.
Kompleks w ubiegłym roku odwiedziło ok. 200 tys. osób.
-Obecnie trwają prace projektowe i wybór firmy, która będzie je wykonywała – mówi Marcin Wegner, inspektor ds. funduszy unijnych.
Projekt warty 37 mln zł UE dofinansuje w kwocie 31 mln zł. jest częścią większego projektu o wartości 105 mln zł, który obejmuje zarówno rewitalizację budynków turystyczno-wypoczynkowych, rewitalizację kompleksu zamkowo-parkowego, jak i rozbudowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i transportowej. Część z inwestycji już zrealizowano, część jak rozbudowa powstałych basenów termalnych będzie dokańczana. Całość zakłada wykorzystanie zasobów naturalnych gminy, jakimi są wody termalne do jej rozwoju.
Powierzchnia terenu, na którym znajdują się baseny to 7300,0 m 2., w tym powierzchnia zabudowy - 2055,0 m2, a kubatura - 24 345 m3
Lustro wody basenów wewnętrznych to 365 m2, a zewnętrznych – 820 m2. Według szacunków Uniejów ma odwiedzać ok. 250-300 tys. osób rocznie.
Solanka termalna ma zastosowanie przy leczeniu zwyrodnień i stawów, przy urazach ortopedycznych i po zabiegach operacyjnych narządu ruchu, przy schorzeniach krtani, nosa, uszu, nerwobólach, dyskopatiach i nerwicach. Kąpać się można przez cały rok. Bardziej ukierunkowane zabiegi- inhalacje, irygacje, płukania są przydatne w leczeniu schorzeń jelita grubego, przeroście i zapaleniu prostaty, stanach kurczowych naczyń krwionośnych.
Doba pobytu w zależności od warunków kosztuje od 50 zł. W kompleksie jest w sumie 32 miejsc noclegowych. Koszt kąpieli zaczyna się od 7 złotych za godzinę.
Uniejów, miasto położone w płn. - zach. części woj. łódzkiego, należy do jednych z najstarszych miast w Polsce.

źródło :medicalnet.pl

Uniejów - Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 7309 osób -(koszt rozbudowy basenów 37 mln )
Wieluń - Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 32 969 osób - (koszt budowy basenów 25mln )

źródło :http://pl.wikipedia.org
_________________

Ostatnio zmieniony przez mario's 2011-03-04, 01:28, w całości zmieniany 3 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2011-03-04, 01:11   

Cytat:

Ja jestem odmiennego zdania, wydaje mi się że jeśli gmina będzie na kompleksie basenów zarabiać to ok. ale jeśli zysk będzie się równał 0 to również uważam że taki kompleks powinien powstać dla dobra mieszkańców i młodzieży oraz dla promocji naszego miasta.

Oczywiście że jeśli gmina na tym zarobi to niech stawia nawet 10 takich kompleksów w mieście. Nawet jeśli wyjdzie na zero lub z niewielką stratą to też niech to robi. Ale jak na razie to doświadczenia innych miast pokazują, że na tym biznesie raczej się nie zarobi. A z biznesplanami jest tak jak wcześniej pisał ourson - papier przyjmie wszystko.
Ja rozumiem, że niektórzy w małym Wieluniu mają duże aspiracje, ale nie powinno to przysłaniać zdrowego rozsądku. Miasto i gmina winny być zarządzane trochę jak firma - czy ktoś z Was zainwestowałby własne pieniądze w kompleks basenów w Wieluniu? Bo ja tego na pewno bym nie zrobił.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
mario's 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia



Pomógł: 3 razy
Wiek: 43
Dołączył: 05 Lut 2006
Posty: 1162
Piwa: 1/4
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2011-03-04, 01:58   

Red ale nie patrzymy ile nam pieniędzy ucieka na boki, mówimy że na naszym basenie nie ma odpowiedniej frekwencji ale czy ktoś się zastanawiał dla czego..
Dużo osób z Wielunia jeździ na basen do Praszki, znam osoby które jeżdżą do Aquaparku w Tarnowskich Górach, Oleśnicy, Łodzi i Wrocławia, znam takich którzy jeżdżą do Uniejowa ;)
Trzeba sobie tylko odpowiedzieć na pytanie, dla czego..? żeby wydać więcej na paliwo ? chyba nie.. ;)
Myślę że nie wiemy jaka jest naprawdę rentowność tego rodzaju działalności, każda duża dobrze prosperująca firma myśli co zrobić żeby wykazać jak najmniej i tego już nam nie ujawnią. Natomiast cały czas powstają nowe obiekty, rozbudowują stare co widać jeśli się tylko troszkę jeździ po kraju a tak jak mówicie papier czy wiadomości w sieci przyjmą wszystko..
Nie słyszałem o Aquaparku który się zamknął ale może się mylę.
Jeśli nie wybudujemy to się nie przekonamy.. ;)
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Maciej 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia
EWI w Sercu



Pomógł: 13 razy
Wiek: 48
Dołączył: 24 Mar 2009
Posty: 1155
Piwa: 5/6
Skąd: EWI-OOL
Wysłany: 2011-03-04, 08:15   

red, nie wiem w jaki sposób Cie obraziłem ?? . Miałem na myśli po jednej stronie basen czyli ruch fizyczny sport zdrowy sposób życia a po drugiej postawiłem przeciwieństwo czyli np fast foody .

W Wieluniu nie jest normą że małe i duże zakłady pracy sponsorują pracownikom basen , siłownie , saunę itd ??. W Praszce dwa największe tak robią .

red napisał/a:
Ale jak na razie to doświadczenia innych miast pokazują, że na tym biznesie raczej się nie zarobi. .


Byłeś na jakimś w ogóle ?? , mówię o okolicy np Tarnowskie góry lub wspomniane wcześniej Olesno ??

red już mnie uświadomiono , jeśli poczułeś się urażony to przepraszam , nie było to moim celem .
_________________
Jeśli pozwolisz, by robactwo się rozmnożyło, rodzą się prawa robactwa. I rodzą się piewcy, którzy będą je wysławiać.
Antoine de Saint-Exupery
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW