R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Otwarty przez: Ferbik
2011-10-08, 20:12
Likwidacja lub ograniczenie funkcjonalności szkół w Gminie
Autor Wiadomość
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 57
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2011-02-19, 11:10   

ourson napisał/a:
... p. Radowski może zainicjować uchwałę obniżającą diety radnych np o 50% oraz cofnąć podwyżkę dla burmistrza która sam zaproponował. To też są koszty. Kwoty może nie dadzą w sumie tego co da reforma organizacji szkół, ale każda zaoszczędzona złotówka jest ważna.

Pewnie, że tak można. Ale można też zaproponować zainteresowanym nauczycielom (tam gdzie szkoły mają być zamknięte), aby w ramach oszczędności pozbawić ich części uposażenia?

Tylko czy jedne i drugie cięcia pomogą? Nie, zatem szukajmy innych, bardziej racjonalnych rozwiązań ;)
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2011-02-19, 13:02   

miko 005, z tego co wiem, to nauczyciele w gminie Wieluń nie otrzymują dostatecznie wysokiego wynagrodzenia (wymaganego przez "Kartę Nauczyciela") i z tego tytułu gmina Wieluń musiała w roku 2010 wypłacić dodatek uzupełniający ca 700 tys złotych. Więc ograniczenie wynagrodzeń nauczycieli w obecnym systemie nie jest możliwe. Ograniczenie diet radnych jest możliwe - wystarczy jedna uchwała.

Każde cięcie wydatków pomoże. Tu nie chodzi tylko o problem szkół. Tutaj chodzi o budżet jako taki - i naprawdę każde oszczędności pomogą.
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2011-02-19, 13:12   

miko 005, zawsze uważałem cie za społecznika, osobę, dla której liczy się dobro ogółu, wręcz socjalistę. Tymczasem ty proponujesz obniżenie pensji nauczycieli zamiast sięgnięcia do kieszeni radnych i burmistrza. Przecież ci ludzie jak starali się o swoje stanowiska, to podkreślali na każdym kroku w kampanii, że nie chodzi im o pieniądze. Dlaczego tak trudno obniżyć swoje pensje, nawet symbolicznie? Pokaże się wtedy, że kasa jest sprawą drugorzędną, że liczy się zrobienie czegoś dla miasta. Ale nie - z nielicznymi wyjątkami cała rada akceptuje wynagrodzenie burmistrza oraz swoje diety, będące równowartością niejednej wieluńskiej pensji (za cały miesiąc pracy a nie za kilkanaście godzin w miesiącu).
Ostatnio zmieniony przez red 2011-02-19, 15:10, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 57
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2011-02-19, 14:32   

Chwila, chwila panowie :!: :D Czy ja chcę zabrać nauczycielom? Wyszedłem tylko z propozycją, bo skoro "lekką ręką" zabieracie jednym, to zabierzcie też drugim :razz: Stąd moja propozycja, która jak później raczyłem zauważyć, niczego do sprawy nie wniesie ;)

Też jestem za tym, aby wszystkie szkoły, we wszystkich wioskach były czynne. Jednak żeby tak było, musimy z budżetu gminy wyłożyć większe pieniądze. A jak znam życie to za jakiś czas ci sami ludzie, którzy dzisiaj walczą o szkoły, będą obwiniać odpowiednie władze, że nie ma znowu na coś tam pieniędzy, bo je ... gdzieś bezsensownie ulokowali.

red napisał/a:
Dlaczego tak trudno obnizyć swoje pensje, nawet symbolicznie? Pokaże się wtedy, że kasa jest sprawą drugorzędną, że liczy się zrobienie czegoś dla miasta. Ale nie - z nielicznymi wyjatkami cała rada akceptuje wynagrodzenie burmistrza oraz swoje diety, będące równowartością niejednej wieluńskiej pensji (za cały miesiąc pracy a nie za kilkanaście godzin w miesiącu).

red, musisz przyznać że takie słowa padające ze strony osoby, która "walczyła" o miejsce w radzie, brzmią trochę demagogicznie ;) Nawet dzieci w przedszkolu nie pożyczają już sobie kredek bezinteresownie :twisted: Tak się porobiło za tej naszej demokracji :shock: :evil:

Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, dlatego ja teraz spokojnie poczekam na dalsze kroki, władz i obrońców szkół.
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2011-02-19, 15:17   

miko 005 napisał/a:
red, musisz przyznać że takie słowa padające ze strony osoby, która "walczyła" o miejsce w radzie, brzmią trochę demagogicznie

Dlaczego demagogicznie? To każdy kto kandyduje do samorządu robi skok na kasę? Tym bardziej gdy się nie dostaje? Miko - nie odwracaj kota ogonem. Podejrzewam, że gdyby burmistrzem był ktoś inny niż twój faworyt to mówiłbyś co innego, bo to co mówisz koliduje z twoimi wcześniejszymi poglądami.
Ja rozumiem, że trzeba liczyć koszty utrzymania tych szkół, sam pewnie przede wszystkim patrzyłbym na aspekt finansowy, ale kontrastuje to z wysokimi pensjami burmistrza i dietami radnych. Już mało kto pamięta inicjatywy dążące do obniżenia kosztów utrzymania samorządu, bo zostały one okrzyknięte demagogią.
Ja czekam cały czas na jakieś konkretne ruchy nowego burmistrza - bo jak na razie to jedyne co widzę to różnego rodzaju wycieczki. Zresztą w tym to on zawsze był dobry.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 57
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2011-02-19, 18:13   

red napisał/a:
Podejrzewam, że gdyby burmistrzem był ktoś inny niż twój faworyt to mówiłbyś co innego, bo to co mówisz koliduje z twoimi wcześniejszymi poglądami.

Po pierwsze, to nie jest mój faworyt, to tylko ... wybór najmniejszego zła :P Po drugie, jest takie stare powiedzenie o krowie i zmianach poglądów, mam nadzieję że je znasz ;) :D

A poważnie. Problem tych szkół, to problem całej gminy, nie tylko; Gaszyna, Sieńca, Masłowic, czy Niedzielska. I jak mówimy tutaj o demokracji, to powinniśmy dać szansę wypowiedzenia się na ten temat całej gminie, nieprawdaż?

Problem w/w szkół, jak bumerang wraca co jakiś czas;
Cytat:
Likwidować małe szkoły czy nie?

Radni gminy zastanawiają się, gdzie w dobie kryzysu gospodarczego szukać oszczędności. Zbigniew Kucharczyk wskazuje na szkoły podstawowe w Niedzielsku i Gaszynie. Ich likwidacja pozwoliłaby zaoszczędzić 700 tys. zł.

Źródło - naszemiasto.pl http://lodz.naszemiasto.p...rzejdz_nastepny
Artykuł z maja 2009 roku. Mijają dwa lata i problem dalej jest problemem nierozwiązanym, a pieniądze być może dalej bezpowrotnie uciekają.
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Shatus 
Dojeżdża PKSem
Shatus


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Lis 2010
Posty: 104
Skąd: Górne
Wysłany: 2011-02-21, 00:50   

Cytat:
Boom w prywatnym szkolnictwie to szansa dla małych firm edukacyjnych.

Techniki twórczego myślenia, taniec towarzyski, języki obce (angielski, niemiecki, francuski), zajęcia relaksacyjne, informatyka, wizyty w teatrze i filharmonii, warsztaty baletowe, pływanie, edukacja ekologiczna, szachy, religia, jazda na łyżwach, matematyka, taekwondo, tenis i koszykówka. Nie, to nie jest program czołowej niepublicznej polskiej szkoły średniej. To świeża oferta prywatnych przedszkoli (pisanie, czytanie i rachowanie do tysiąca też mają w programie), przygotowujących trzylatków do przejścia do najlepszych lokalnych podstawówek, a potem gimnazjów i liceów, także niepublicznych. Program tych ostatnich jest znacznie bardziej rozbudowany.
Liczba szkół niepublicznych zbliża się już w Polsce do 5 tys. Rynek dla nauczycieli powoli się nasyca, teraz szkoły będą konkurować ze sobą bogactwem zajęć dodatkowych. To ogromna szansa na wzrost dla tysięcy małych firm edukacyjnych, pełniących dla przedszkoli, szkół, uczelni i organizatorów kursów rolę poddostawców usług.
Fachowcy od origami czy baletu prowadzą już specjalistyczne zajęcia w kilku przedszkolach i szkołach. Podobnie jak ci, którzy dostarczają pomoce naukowe i oprogramowanie, uczą opiekunów, jak przyciskać klawisze na komputerowej klawiaturze czy zaopatrują szkoły w gorące posiłki i napoje. Praca będzie też dla księgowych, którzy na zlecenie poprowadzą finanse szkół, dla prywatnych przewoźników dowożących uczniów na zajęcia, a także dla tych, którzy potrafią zmęczone dzieci zrelaksować, a leniwe motywować do pracy. W naszych przewrotnych czasach nawet przekleństwo "bodajbyś cudze dzieci uczył" nabiera całkiem nowego, biznesowego sensu.

http://www.newsweek.pl/ar...i-uczyl,23339,1


Inna Polska??? Szkolnictwo,tak jak służba zdrowia nie uniknie reform...ale powinny być realizowane oddolnie...to Rodzice cyklinują podłogi w salach gimnastycznych,wspólnie z Nauczycielami integrują środowisko,w którym wychowują się ich dzieci...Organizują różne uroczystości np.Wigilie, dodatkowe zajęcia w czasie ferii,wożą po kilkoro dzieci na basen,na lodowisko,tak aby wykorzystać te skromne możliwości,jakie są w Wieluniu dla lepszego rozwoju dzieci...itp itd.Szkoda,szkoda,ze te Maluchy już od czwartej klasy będą musiały wieść życie dojazdowe w obcej szkole...następny dodatkowy stresujący egzamin w ich życiu...adaptacja do nowego środowiska...za trzy lata kolejna zmiana, bo czeka gimnazjum...za trzy lata znowu nowe mury i nowe twarze,czyli liceum...Dzieci powinny czuć się bezpiecznie...wg.mnie gwarantowały to szkoły podstawowe ośmioletnie..miałem swoją ławkę drewnianą z kałamarzem i wyrosłem z niej pod koniec podstawówki...Wiedziałem,że pora się z nią rozstać i zostać licealistą,jak natura każe,gdy kolana nie mieściły się pod blatem...Uważam ,ze te pierwsze sześć lat edukacji powinno przebiegać w jednym stałym miejscu...Może Pan Burmistrz poradzi się psychologa zanim podejmie decyzje...czy można się cieszyć z tego ,że będą oszczędności, a nie myśleć o skutkach w psychice dzieci przesadzanych jak kwiaty doniczkowe ze szkoły do szkoły co dwa ,trzy lata.Silniejsze rozkwitną i zaowocują,ale jeśli te słabsze zmarnieją,to kto za to będzie odpowiedzialny?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
malgosia.k 
Przyjeżdża na zakupy
MONTESSOREK



Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 24 Lis 2007
Posty: 267
Piwa: 2/20
Skąd: Pątnów
Wysłany: 2011-02-23, 23:34   

Shatus sądzę, że cytowany fragment powinien być odpowiedzią na problemy małych szkół. Jak napisałeś rodzice tak wiele robią dla małych szkół. I to jest prawda. Widziałam to w szkole, w której niedawno pracowałam i widzę teraz w niepublicznym przedszkolu, które prowadzę. Na rodziców zawsze można liczyć. Bardzo wspierają pracę placówek.

Mój syn jest właścicielem punktu przedszkolnego jako prywatny przedsiębiorca, więc ja tą drogą nie poszłam. Jednakże namawiam rodziców do wzięcia inicjatywy we własne ręce. Przecież to Wy możecie poprowadzić szkoły i przedszkola.

Powstają stowarzyszenia, które w tym pomagają np. Federacja Inicjatyw Oświatowych.

Jeżeli chodzi o władze wieluńskie to rzeczywiście małe szkoły i przedszkola to problem. Kilka lat temu najwyższe władze przerzuciły prowadzenie przedszkoli na samorządy i ich finanse. Jeżeli miasto nie należy do najbogatszych i nie ma zbyt dużych dochodów własnych to ma ogromne problemy w utrzymaniu tych szkół. Otrzymują tylko subwencję na dziecko od państwa, która nie jest zbyt wysoka. W takim położeniu jest wiele miast i gmin.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
tomo 
Czytał o Wieluniu
Eno


Wiek: 55
Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 35
Skąd: wieluń
Wysłany: 2011-03-02, 17:52   

Napiszę bardzo brzydko. I wiem że to zabrzmi równie gorzko jak wieloznacznie, o zagrażającej likwidacji szkoły w Niedzielsku.
Były tam różne zaszłości, jedne osoby zaangażowane w pracę dla tej placówki nagradzano, inne czuły się niedocenione. Jak w życiu.
Sporo wątpliwości budził też tryb głośnej zmiany Dyrektor Szkoły, parę lat temu.
Wydaje się że nad tą małą podmiejską szkołą wisi jakieś fatum.
Wieluń ma ulicę dobrej Pani Rymarkiewicz.
Piszę z Dużej Litery, bo całe życie i działalność Dziedziczki były niezwykłe, czy na ówczesne czy na dzisiejsze czasy.
Oddała wszystko społeczności lokalnej, co w zamian?
Nazwa ulicy?
Starość w nędzy i zapomnieniu.
Wie o tym te parę osób, które Ją znały i pamiętały.
Kilku starszych znajomych opowiadało mi parę lat temu o ostatnich dniach Pani Na Niedzielsku.
Gdzieś na ubogim poddaszu.

A teraz przypomnijmy o problemach związanych ze Szkołą.
Fatum? A może sprawiedliwość losu?
Przemawia przeze mnie żal, mam znajomych w Niedzielsku i okolicy.
Czy zasłużyli na likwidację swojej szkoły?
Podobno zło to po prostu brak dobra.
Tego dobra zabrakło wiele lat temu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW