R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Szpik kostny - byc dawcą czy nie?
Autor Wiadomość
Czesiu 
Przyjeżdża na zakupy
To tylko ja:)


Pomógł: 3 razy
Wiek: 40
Dołączył: 14 Sie 2006
Posty: 300
Otrzymał 3 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2011-06-13, 16:52   Szpik kostny - byc dawcą czy nie?

Witajcie:)
W ostatnim czasie wiele się mówiło by zostać dawcą szpiku kostnego,a to za sprawą Adama Darskiego.Czy ktoś z Was może był dawcą? może ktoś mógłby podzielić się swoimi myślami,jak to wygląda,czy jest to niebezpieczne dla zdrowia,czy można tylko raz oddać swój szpik?
wiele można poczytać o tym w internecie,ale może są tu takie osoby z okolicy,który miały z tym styczność.
Czekam na opinie i wpisy :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
tONic 
Ma stragan na targu


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 19 Lip 2005
Posty: 594
Skąd: Kowale
Wysłany: 2011-06-15, 16:20   

nie wiem jak to jest faktycznie oddawać szpik, bo na razie oddaję honorowo krew ale zgłosiłem się do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku... podczas ostatniej wizyty w punkcie krwiodawstwa miałem okazję porozmawiać sobie trochę z lekarzem na temat oddawania szpiku i pobrano mi dodatkowo trochę więcej krwi do badań właśnie pod tym kątem... samo zgłoszenie się do programu nie oznacza jeszcze oddania szpiku, bo może się okazać, że nigdy nikt do mnie z tą sprawą nie zatelefonuje - i to nie dlatego, że badanie coś wykaże, ale dlatego, że mój antygen układu HLA nie będzie pasował do żadnego antygenu osoby potrzebującej... mogę więc czekać na telefon tydzień albo całe życie...
to tak dla jasności...
sam fakt chęci bycia potencjalnym dawcą wydaje mi się istotny, bo im więcej potencjalnych dawców, tym większe prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego szpiku dla potrzebującego...
co do samego faktu oddawania szpiku - dziś nie ma już niebezpieczeństwa przy tego rodzaju zabiegach, jeśli oczywiście robią to profesjonaliści w odpowiednich warunkach... ale jeśli oddając krew mam pewność, że zawsze wykorzystywany jest sprzęt jałowy i jednorazowy (bo przy mnie odpakowywany), a personel na każdym kroku dba o warunki higieniczne i moje bezpieczeństwo, to nie mam powodów by martwić się przy potencjalnym oddawaniu szpiku :)
takie jest moje zdanie :)
a co do krotności oddawania szpiku - można wielokrotnie, bo szpik tak jak krew regeneruje się w organizmie, ale jak zaznaczyłem może być taka sytuacja, że nigdy nikt do Ciebie nie zatelefonuje w sprawie oddania szpiku, bo nie będzie osoby potrzebującej ze zgodnym antygenem HLA... więc prawdopodobieństwo oddania szpiku więcej niż raz jest bardzo, ale to bardzo małe... no chyba, że drugi raz dla tej samej osoby...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Czesiu 
Przyjeżdża na zakupy
To tylko ja:)


Pomógł: 3 razy
Wiek: 40
Dołączył: 14 Sie 2006
Posty: 300
Otrzymał 3 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2011-06-15, 21:34   

Wiele cennych myśli od Ciebie tONic. Dzięki Wielkie za te słowa,czekam na następne wypowiedzi innych osób.W niedługim czasie w Wieluniu ma być akcja promująca właśnie zarejestrowanie się w banku dawców,więc dlatego ten też temat.Być może,takie osoby jak Ty tONic mogłyby pomóc w promocji tego na naszym terenie.Piszcie i wypowiadajcie się.
Ja także podzielę się moimi myślami,ostatnio właśnie zacząłem myśleć by w takim banku się zarejestrować,a może akurat ktoś będzie szukał mego szpiku.Coraz bardziej utwierdzam się,że warto :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Gregg Sparrow
[Usunięty]

Wysłany: 2011-06-16, 08:57   

Staram się regularnie oddawać krew. Co do szpiku to jeszcze o tym nie myślałem, ale może kiedyś.
 
   
Czesiu 
Przyjeżdża na zakupy
To tylko ja:)


Pomógł: 3 razy
Wiek: 40
Dołączył: 14 Sie 2006
Posty: 300
Otrzymał 3 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2011-06-18, 21:08   

Myślę,że trzeba by spróbować. To w naszym punkcie krwiodawstwa,mogą pobrać więcej krwi do badań pod kątem szpiku Tonic tak?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
tONic 
Ma stragan na targu


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 19 Lip 2005
Posty: 594
Skąd: Kowale
Wysłany: 2011-06-21, 13:01   

Czesiu napisał/a:
To w naszym punkcie krwiodawstwa,mogą pobrać więcej krwi do badań pod kątem szpiku Tonic tak?

zapytaj w punkcie - bo nie wszędzie pobierają krew pod tym kątem... ja rejestrowałem się podczas oddawania krwi w Praszce w czasie WOŚP (ale też tylko dlatego, że był tam obecny lekarz zajmujący się tym tematem) - nie każdy prowadzi rejestrację... na ten rok rejestrację prowadzi 11 ośrodków w Polsce, najbliższe od nas są w Katowicach (Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ul. Raciborska 15, 40-074 Katowice, tel 322087328) i Wrocławiu (Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku we Wrocławiu, ul. Grabiszyńska 105, 53-439 Wrocław, tel 717911999). Zadzwoń i zapytaj czy współpracują z regionalnymi punktami krwiodawstwa i z którymi...
więcej info na stronie: http://www.szpik.info/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW