R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Stefan
2012-02-15, 09:54
Elektrownie wiatrowe
Autor Wiadomość
bob_mistrz 
WIELUNIAK
Skowyrny



Pomógł: 22 razy
Wiek: 37
Dołączył: 03 Maj 2006
Posty: 2051
Piwa: 9/14
Skąd: Chotów
Wysłany: 2012-03-05, 12:35   

Na razie to się zanosi, że nasz RDOŚ w Łodzi za punkt honoru obrał sobie sprawianie jak największych problemów inwestorom...
_________________
www.alkwielun.ligspace.pl/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
ryba 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 07 Sie 2007
Posty: 427
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: zewsząd
Wysłany: 2012-03-05, 17:10   

No tak, biedni inwestorzy i ta niedobra ochrona środowiska. Akurat miałem okazję przebrnąć przez decyzję RDOŚ na temat wspomnianych wyżej wiatraków w gminie Pątnów i z tego, co pamiętam przedstawione przez inwestora raporty pełne były braków i nieścisłości, a wezwania do uzupełnienia nie przynosiły skutku. Nie twierdzę, że te konkretne wiatraki komuś zaszkodzą, ale jako obywatel oczekuję, że zanim ktoś dostanie pozwolenie na ich postawienie, to odpowiednie instytucje solidnie zbadają temat. Bo nie chciałbym, żeby się potem okazało, że będę sobie mógł na wiatraku pranie wieszać, bo będzie tak blisko.
_________________
Conversations don't get any better as you get older
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
bob_mistrz 
WIELUNIAK
Skowyrny



Pomógł: 22 razy
Wiek: 37
Dołączył: 03 Maj 2006
Posty: 2051
Piwa: 9/14
Skąd: Chotów
Wysłany: 2012-03-05, 23:02   

ryba napisał/a:
Akurat miałem okazję przebrnąć przez decyzję RDOŚ na temat wspomnianych wyżej wiatraków w gminie Pątnów i z tego, co pamiętam przedstawione przez inwestora raporty pełne były braków i nieścisłości, a wezwania do uzupełnienia nie przynosiły skutku.

RDOŚ nie wydawał decyzji w sprawie wspomnianych wcześniej wiatraków, on był tylko organem opiniodawczym. Dziwnym trafem, identyczne jak na początku w Pątnowie, raporty wystarczyły i w Praszce i w Gorzowie... Tak, tylko tam opiniuje RDOŚ w Opolu.
Nie gadaj głupot, że raporty były pełne braków i nieścisłości, bo jak się najpierw czegoś żąda, a potem twierdzi, że tego nie ma prawa być w raporcie, to jest chyba coś nie halo, nie?

ryba napisał/a:
nie chciałbym, żeby się potem okazało, że będę sobie mógł na wiatraku pranie wieszać, bo będzie tak blisko.

Jak przyglądałeś się tak bacznie raportom, to dobrze wiesz, że były przeprowadzone pomiary natężenia hałasu, które wykazują w jakich odległościach mogą być wybudowane elektrownie.
_________________
www.alkwielun.ligspace.pl/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
ryba 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 07 Sie 2007
Posty: 427
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: zewsząd
Wysłany: 2012-03-06, 01:17   

bob_mistrz napisał/a:

RDOŚ nie wydawał decyzji w sprawie wspomnianych wcześniej wiatraków, on był tylko organem opiniodawczym. Dziwnym trafem, identyczne jak na początku w Pątnowie, raporty wystarczyły i w Praszce i w Gorzowie... Tak, tylko tam opiniuje RDOŚ w Opolu.


Jeśli był "tylko" organem opiniodawczym, to po co się tak denerwować? Jeśli identyczne (czytaj wadliwe) raporty przeszły w Gorzowie i Praszce, to może z RDOŚ w Opolu jest coś niehalo? Skoro nasz RDOŚ stwarza tyle problemów, to dlaczego w innych gminach Łódzkiego wiatraki wyrastają niczym grzyby po deszczu?

bob_mistrz napisał/a:
Nie gadaj głupot, że raporty były pełne braków i nieścisłości, bo jak się najpierw czegoś żąda, a potem twierdzi, że tego nie ma prawa być w raporcie, to jest chyba coś nie halo, nie?


Nie piszę głupot, tylko odnoszę się do tego, co stwierdził RDOŚ w Łodzi na podstawie obowiązujących przepisów.

Cytat:
Jak przyglądałeś się tak bacznie raportom, to dobrze wiesz, że były przeprowadzone pomiary natężenia hałasu, które wykazują w jakich odległościach mogą być wybudowane elektrownie.


Tu nie chodzi tylko o hałas, ale mniejsza o to. Powtarzam: nie twierdzę, że w tym przypadku wiatraki komuś lub czemuś zaszkodzą, nie mam nic do tego konkretnego inwestora, nie mieszkam w gminie Pątnów. To tylko przykład do zilustrowania mojej opinii, której sens jest taki, że jest normalną rzeczą, że najpierw trzeba rzetelnie udowodnić, że wiatraki nie zaszkodzą. I że te rzekome kłody pod nogi rzucane przez RDOŚ to najwyraźniej zwyczajne trzymanie się procedur.
_________________
Conversations don't get any better as you get older
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
bob_mistrz 
WIELUNIAK
Skowyrny



Pomógł: 22 razy
Wiek: 37
Dołączył: 03 Maj 2006
Posty: 2051
Piwa: 9/14
Skąd: Chotów
Wysłany: 2012-03-06, 08:19   

ryba napisał/a:
Jeśli identyczne (czytaj wadliwe) raporty przeszły w Gorzowie i Praszce, to może z RDOŚ w Opolu jest coś niehalo?

A może raporty wcale nie były wadliwe, jak piszesz, tylko z RDOŚ w Łodzi coś jest nie halo?

Cytat:
Jeśli był "tylko" organem opiniodawczym, to po co się tak denerwować? Jeśli identyczne (czytaj wadliwe) raporty przeszły w Gorzowie i Praszce, to może z RDOŚ w Opolu jest coś niehalo? Skoro nasz RDOŚ stwarza tyle problemów, to dlaczego w innych gminach Łódzkiego wiatraki wyrastają niczym grzyby po deszczu?

Ano po to, że bez tej opinii gmina nie mogła wydać decyzji. W innych gminach Łódzkiego powstają wiatraki, ponieważ w większości przypadków decyzje środowiskowe wydawane były na podstawie starej ustawy, gdzie organami opiniodawczymi byli Sanepid i Starostwo Powiatowe.

ryba napisał/a:
Bo nie chciałbym, żeby się potem okazało, że będę sobie mógł na wiatraku pranie wieszać, bo będzie tak blisko.

Podstawowym warunkiem odległościowym wiatraków jest psze pana zachowanie norm poziomu hałasu.

ryba napisał/a:
I że te rzekome kłody pod nogi rzucane przez RDOŚ to najwyraźniej zwyczajne trzymanie się procedur.


Taa, jakoś po tym wszystkim trudno mi w to uwierzyć...
_________________
www.alkwielun.ligspace.pl/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
peter1701 
Słyszał o Wieluniu
abandon all hope


Wiek: 46
Dołączył: 21 Mar 2012
Posty: 2
Skąd: Toplin
Wysłany: 2012-03-21, 01:34   

a ja powiem tak :
Pracuje dla firmy stawiajacej i serwisujacej wiatraki i bardzo sobie chwale (wysokie zarobki, mila atmosfera, ciekawa praca, dbalosc o pracownika)

Co do szkodliwosci wiatrakow.... ludzie sie opamietajcie poczytajcie fachowa literature albo spradzcie sami w odleglosci 500m nie uslyszycie wiatraka nie ma szans (jestem technikiem serwisu) codziennie jestem przy turbinach

Tez moge potwierdzic ze wszyscy majacy jakiekolwiek pieniazki z turbin nie narzekaja...
Gybym mial wystarczajaca ilosc pieniedzy sam bym postawil taka turbine i moglbym od niej mieszkac 300-400 metrow

co do danych technicznych: im wiecej MW ma turbina nie znaczy ze musi byc wieksza ... sprawnosc ciagle rosne... W Pągowie kolo Namyslowa bedzie stac 17 turbin 3MW ... kazda znich moze pracowac z pelna moca juz przy 9 m/s obecne 2MW turbiny potrzebuja 15m/s...

pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
tom25 
Przyjeżdża na zakupy



Pomógł: 3 razy
Wiek: 43
Dołączył: 15 Sie 2008
Posty: 293
Postawił 5 piw(a)
Skąd: Okolice
Wysłany: 2012-03-25, 18:16   

Ludzie nie mają zielonego pojęcia ile będzie kosztowało zdemontowanie tego wiatraka (recykling) , bo jego żywotność wynosi około 25 lat. Ten co dzierżawi teraz teren pod wiatrak jest zadowolony tylko za 25 lat to on będzie musiał to zdemontować. Te wszystkie wiatraki są promieniotwórcze :D i usunięcie ich będzie kosztowało krocie Holendrzy sie ich pozbywają za grosze a u nas je malują i odnawiają. A oni zakładają nowe. To jest tak jak z tymi żarówkami energooszczędnymi nie możesz jej zbić bo sie rtęć z niej wydobywa, a zwykłą rozbijesz i jest po kłopocie.
Ostatnio zmieniony przez tom25 2012-03-26, 11:09, w całości zmieniany 2 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Gregg Sparrow
[Usunięty]

Wysłany: 2012-03-25, 19:04   

tom25 napisał/a:
Te wszystkie wiatraki są promieniotwórcze

JAKIE???!!! :shock: :shock: :shock:
 
   
dislike 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 2 razy
Wiek: 44
Dołączył: 25 Mar 2012
Posty: 329
Piwa: 19/2
Skąd: hamburg
Wysłany: 2012-03-25, 19:21   

peter1701 napisał/a:
a ja powiem tak :
Pracuje dla firmy stawiajacej i serwisujacej wiatraki i bardzo sobie chwale (wysokie zarobki, mila atmosfera, ciekawa praca, dbalosc o pracownika)

Co do szkodliwosci wiatrakow.... ludzie sie opamietajcie poczytajcie fachowa literature albo spradzcie sami w odleglosci 500m nie uslyszycie wiatraka nie ma szans (jestem technikiem serwisu) codziennie jestem przy turbinach


Aż się zarejestrowałem gdy to przeczytałem... widać dostajesz też kasę za PR na forach. Albo masz uszkodzony słuch - może czas się zbadać?
W Masłowicach słychać wiatraki (na zewnątrz budynku) z rejonu Stawu - najbliższy jest ok. 1.5 km !
Jeśli ktoś mieszka bliżej (te 500m), to współczuję - trudno będzie zasnąć przy otwartym oknie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
MAR-COM 
Wieluniaczek


Pomógł: 29 razy
Wiek: 47
Dołączył: 24 Lip 2005
Posty: 1556
Piwa: 7/1
Skąd: EPJ
Wysłany: 2012-03-25, 20:20   

tom25 napisał/a:
Te wszystkie wiatraki są promieniotwórcze


co we wiatraku jest promieniotwórcze ??????????????????

to nie reaktor atomowy ,turbina jest zbudowana podobnie jak alternator tylko większy ,zabudowany metalem i trafo na dole ...
_________________
"Miałem zamiar zmienić koszulkę, ale zamiast tego zmieniłem zamiar" (Kubuś Puchatek)

www.destylarka.com
Urządzenia do produkcji wody destylowanej.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
dislike 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 2 razy
Wiek: 44
Dołączył: 25 Mar 2012
Posty: 329
Piwa: 19/2
Skąd: hamburg
Wysłany: 2012-03-25, 20:40   

MAR-COM napisał/a:

co we wiatraku jest promieniotwórcze ??????????????????


Ja wiem: ta lampka ostrzegawcza - emituje promieniowanie widzialne ;)

A serio: wiatraki stawia się za blisko zabudowań - jak pisałem wyżej 1.5km wiatrak jest słyszalny.
Poza tym ich sens ekonomiczny jest wątpliwy - na terenach gdzie wiatr sobie wieje albo i nie - opłaca się tylko dzięki dotacjom z eurosojuzu (czyli naszym podatkom) i przymusu kupowania tej energii przez dostawców/dystrybutorów energii.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
  Wysłany: 2012-03-27, 11:27   




Cytat:
Powiedziano mi, że inwestorzy proponują zbudować turbiny wiatrowe na skalę przemysłową w odległości 270 m od ludzkich domostw. To działanie jest lekkomyślne i jest aktem przemocy. Dowody na to, iż turbiny produkują dźwięki o niskiej częstotliwości i co gorsza infradźwięki są bezdyskusyjne. Kliniczne badania są jednoznaczne: dźwięki o niskiej częstotliwości oraz infradźwięki zaburzają pracę narządów odpowiedzialnych za ruch, zmysł równowagi i świadomość pozycji. Badania nad tą sprawą wykonywane przeze mnie oraz innych lekarzy medycyny pokazały, iż ludzie mieszkający w odległości mniejszej niż 2 km od turbin wiatrowych zapadają na poważne choroby, często doprowadzeni do ostateczności opuszczają swoje domy i wyprowadzają się. W środowisku otolaryngologów oraz neurochirurgów, którzy zajmują się badaniami nad tym zagadnieniem nie ma wątpliwości, emitowane przez wiatraki dźwięki o niskiej częstotliwości oraz infradźwięki poważnie zakłócają pracę organów odpowiedzialnych za zmysł słuchu i równowagi, co skutkuje zespołem chorób, które nazwałam Syndromem Turbin Wiatrowych.

Lekarstwo na w/w chorobę jest proste: życie w oddaleniu od turbin wiatrowych lub ich wyłączenie. Natomiast zapobieganie tej chorobie jest jeszcze prostsze: jest to zakaz instalowania turbin wiatrowych w odległości mniejszej niż 2 km od ludzkich domostw. Rząd i firmy, które gwałcą tą zasadę są winne zachorowaniom i powinny powziąć wszelkie kroki by zapobiec tym oburzającym działaniom.

Zdaje sobie sprawę, że to mocne słowa. Są jednak starannie dobrane. Są mocne, gdyż rząd i firmy odpowiedzialne za budowę farm wiatrowych uparcie, dodałabym karygodnie odmawiają poinformować, że celowo, rozmyślnie i agresywnie krzywdzą ludzi. To musi się skończyć. Dowody są przytłaczające. Powtarzam, to się musi skończyć.


Powiedziano mi, że inwestorzy proponują zbudować turbiny wiatrowe na skalę przemysłową w odległości 270 m od ludzkich domostw. To działanie jest lekkomyślne i jest aktem przemocy. Dowody na to, iż turbiny produkują dźwięki o niskiej częstotliwości i co gorsza infradźwięki są bezdyskusyjne. Kliniczne badania są jednoznaczne: dźwięki o niskiej częstotliwości oraz infradźwięki zaburzają pracę narządów odpowiedzialnych za ruch, zmysł równowagi i świadomość pozycji. Badania nad tą sprawą wykonywane przeze mnie oraz innych lekarzy medycyny pokazały, iż ludzie mieszkający w odległości mniejszej niż 2 km od turbin wiatrowych zapadają na poważne choroby, często doprowadzeni do ostateczności opuszczają swoje domy i wyprowadzają się. W środowisku otolaryngologów oraz neurochirurgów, którzy zajmują się badaniami nad tym zagadnieniem nie ma wątpliwości, emitowane przez wiatraki dźwięki o niskiej częstotliwości oraz infradźwięki poważnie zakłócają pracę organów odpowiedzialnych za zmysł słuchu i równowagi, co skutkuje zespołem chorób, które nazwałam Syndromem Turbin Wiatrowych.

Lekarstwo na w/w chorobę jest proste: życie w oddaleniu od turbin wiatrowych lub ich wyłączenie. Natomiast zapobieganie tej chorobie jest jeszcze prostsze: jest to zakaz instalowania turbin wiatrowych w odległości mniejszej niż 2 km od ludzkich domostw. Rząd i firmy, które gwałcą tą zasadę są winne zachorowaniom i powinny powziąć wszelkie kroki by zapobiec tym oburzającym działaniom.

Zdaje sobie sprawę, że to mocne słowa. Są jednak starannie dobrane. Są mocne, gdyż rząd i firmy odpowiedzialne za budowę farm wiatrowych uparcie, dodałabym karygodnie odmawiają poinformować, że celowo, rozmyślnie i agresywnie krzywdzą ludzi. To musi się skończyć. Dowody są przytłaczające. Powtarzam, to się musi skończyć.

Nina Pierpont
Dr n. med., Członek Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej

Źródło: http://stopwiatrakom.eu/



Nie mam jeszcze do końca swojego zdania, ale warto posłuchać tego wykładu i zajrzeć na powyższą stronę.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
bob_mistrz 
WIELUNIAK
Skowyrny



Pomógł: 22 razy
Wiek: 37
Dołączył: 03 Maj 2006
Posty: 2051
Piwa: 9/14
Skąd: Chotów
Wysłany: 2012-03-27, 14:51   

Powiem tylko tyle. Żaden rozsądny inwestor nie będzie planował budowy elektrowni wiatrowych o mocy 2-3MW w odległości 270m od zabudowań. Muszą być zachowane normy hałasowe - 40dbl w nocy, 50 dbl w dzień. Przy takich elektrowniach przyjmuje się, że jest to 500m od zabudowy w linii prostej, na równym terenie. Firma przed budową musi uzyskać decyzję środowiskową, a żeby ją dostać musi przedstawić raport oddziaływania na środowisko, a tam podstawowym elementem jest opracowanie akustyczne.
Z informacji, które mam wynika, że infradźwięki to i owszem występowały, ale przy elektrowniach starego typu - przekładniowych. Przy nowych to zjawisko ma nie występować.
Ja jestem ostrożny co to tego typu opinii. Wszystko jest uzależnione od tego, kto takiego pana dr, prof czy innego sponsoruje. Czy firmy budujące elektrownie, czy ich zagorzali przeciwnicy.
_________________
www.alkwielun.ligspace.pl/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
dislike 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 2 razy
Wiek: 44
Dołączył: 25 Mar 2012
Posty: 329
Piwa: 19/2
Skąd: hamburg
Wysłany: 2012-03-28, 19:29   

bob_mistrz napisał/a:
Powiem tylko tyle. Żaden rozsądny inwestor nie będzie planował budowy elektrowni wiatrowych o mocy 2-3MW w odległości 270m od zabudowań. Muszą być zachowane normy hałasowe - 40dbl w nocy, 50 dbl w dzień. Przy takich elektrowniach przyjmuje się, że jest to 500m od zabudowy w linii prostej, na równym terenie. Firma przed budową musi uzyskać decyzję środowiskową, a żeby ją dostać musi przedstawić raport oddziaływania na środowisko, a tam podstawowym elementem jest opracowanie akustyczne.
.


Ale możliwe jest opracowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tak by wykluczyć budowę elektrowni wiatrowej w kontrowersyjnej odległości od zabudowań, prawda? 2km od domostw i byłby spokój. Chyba, że wójt (burmistrz/prezydent..) i radni mają w tym interes by było inaczej. To wtedy nie jest to takie oczywiste.

przy okazji - czy ktoś ma Corela i może przerobić załącznik do planu zag. gminy Czarnożyły na powszechnie czytelny format (pdf, jpg czy coś) http://www.bip.czarnozyly...dg=3&id=19&x=84
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
bob_mistrz 
WIELUNIAK
Skowyrny



Pomógł: 22 razy
Wiek: 37
Dołączył: 03 Maj 2006
Posty: 2051
Piwa: 9/14
Skąd: Chotów
Wysłany: 2012-03-28, 23:04   

dislike napisał/a:
Chyba, że wójt (burmistrz/prezydent..) i radni mają w tym interes by było inaczej. To wtedy nie jest to takie oczywiste.

Oczywiście, że każdy wójt (burmistrz, prezydent) jak i radni mają w tym interes. Elektrownie wiatrowe to podatek dla gminy. Dla gminy wiejskiej to znaczny zastrzyk finansowy. W dobie odgórnego dowalania roboty i finansowania wszelakiego gminom, jest to zastrzyk ogromny.

dislike napisał/a:
Ale możliwe jest opracowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tak by wykluczyć budowę elektrowni wiatrowej w kontrowersyjnej odległości od zabudowań, prawda? 2km od domostw i byłby spokój.

Tak, oczywiście. I u nas w kraju nie postawisz nawet 100 wiatraków. Właśnie to, że pokrycie opracowaniami planistycznymi (mam na myśli plany nie studia) jest u nas w kraju tak mizerne oraz brak wydzielenia właściwych stref, powoduje ten cały harmider. A po noweli ustawy planistycznej nie ma się co dziwić. Opracowania w skali 1:1000 i mapy do celów projektowych na wymagane tereny skutecznie odstraszają gminy od sporządzania planów.
_________________
www.alkwielun.ligspace.pl/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW