R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Stefan
2012-02-15, 09:54
Elektrownie wiatrowe
Autor Wiadomość
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 57
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2012-11-30, 10:55   

Pat44 napisał/a:
To urządzenie nigdy na siebie nie zarobi i zawsze trzeba do niego dokładać.

Pewnie byłbym w stanie nawet ci uwierzyć, bo nie wiem jakim specjalistą jesteś w tej dziedzinie, ale skoro z taką pewnością o tym piszesz, to chyba się na tym znasz.
Nie mniej jest jeden fakt, który każe mi powątpiewać w Twoje teorie. A mianowicie elektrownia wiatrowa w Turowie, w którą zainwestował tamtejszy biznesmen, właściciel bodajże piekarni. Ten wiatrak jest chyba najstarszym tego typu urządzeniem w naszej okolicy. Jeszcze nikomu nie śniły się "fermy wiatrowe", a ten w Turowie już się kręcił.
Pat44, uważasz że ów biznesmen zainwestował w niego bo; takie miał hobby, było to jego spełnienie dziecięcego marzenia, czy po prostu czysta ekonomia, która wykazała, że na tym wiatraku może zaoszczędzić swoje pieniądze. Ja osobiście obstawiam ten ostatni wariant.
A jeśli indywidualni przedsiębiorcy stawiają na takie rozwiązania, to raczej jestem skłonny przychylić się do tezy, że te wiatraki dają jednak więcej dobrego, niż jak to niektórzy określają, są samym złem :P

Cytat:
Jestem jedną z osób, którym zależy na tym, aby wokół Wielunia nie wyrosły wiatraki pojedyncze lub całe farmy – mówi radna miejska Emilia Kałuża, zaangażowana w to przedsięwzięcie – Zależy nam na pięknym mieście, do którego przyjadą turyści.

Pani Emilio, taka np. "ferma wiatrowa" też może być niezłą atrakcją turystyczną, wszystko zależy jak się do tego podejdzie :P
Pani najwidoczniej w owych wiatrakach dostrzegła możliwość bycia dostrzeżoną przez innych i stąd takie właśnie podejście do zagadnienia. Ale ma pani rację, karierę polityka regionalnego można nawet na g....e zrobić :twisted:
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-11-30, 11:51   

Pat44, tylko ciekawe co by powiedział ten sąsiad, gdyby to do niego zwrócił się inwestor z propozycją wynajęcia terenu pod wiatrak za niezłe pieniądze. Wątpie żeby się nie zgodził, motywując to negatywnym wpływem na środowisko, spadkiem wartości okolicznych nieruchomości i względami estetycznymi...
Pat44 napisał/a:
To urządzenie nigdy na siebie nie zarobi i zawsze trzeba do niego dokładać. Nie mówiąc o tym, że przyczynia się do podniesienia cen energii elektrycznej.
Nie byłbym tak stanowczy w tych sądach. Zarobić zarobi tylko wszystko jest kwestią czau. Zresztą ekologia jest z zasady mało rentowna - czy opłacalne są filtry cząstek stałych w samochodach?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Mrówek 
Moderator



Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 3747
Piwa: 39/17
Skąd: z Wielunia
Wysłany: 2012-11-30, 15:42   

Jestem przeciwny teorii, że z wiatraka nie ma zysku. Właścicielami tych w naszej okolicy są głównie inwestorzy spoza województwa np. z opolskiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego czy dolnośląskiego. Zaledwie 1/4 z nich właścicielami są inwestorzy z łódzkiego. Postawienie wiatraka to potężna kasa(do wydania), zaczynając od dokumentacji i papierologii do zakupu wiatraka i infrastruktury. Ciekawy jestem jak wygląda bilans np. po 5 latach.

----------------------
"Stop wiatrakom" w gminie Mokrsko
Po gminie Wieluń także w gminie Mokrsko dali o sobie znać przeciwnicy farm wiatrowych. Chcą, by do mieszkańców dotarły informacje nie tylko mówiące o zyskach finansowych, ale przede wszystkim o szkodliwości dla zdrowia i środowiska, jakie wywołują elektrownie wiatrowe.
- Zawiązaliśmy społeczny komitet przeciwników powstawania farm wiatrowych, bo trudno nam się pogodzić ze stwierdzeniem, że wiatraki są szansą, remedium na problemy gminy - mówi mieszkaniec gminy Mokrsko, Paweł Antoniewicz - W naszym odczuciu więcej problemów mogą nam przynieść niż korzyści. To, że wiatraków nie ma jest spowodowane tym, że nie są uchwalone jeszcze zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Wszystko jest jeszcze w naszych rękach. Pieniądze na jakie się liczy nie są tak ogromne w skali gminy i nie są to duże pieniądze dla osób, które wydzierżawiają grunty. Są zwolennicy i przeciwnicy, choć wydaje się, że tych przeciwników jest coraz więcej. Ludzi, którzy będą mieli jakiekolwiek pieniądze z wiatraków jest stosunkowo niewiele. Jeśli mówimy, że w gminie Mokrsko miałoby stanąć od 19 do 26 wiatraków, toi jest raptem 26 ludzi, którzy coś z tego będą mieli. Reszta, około 5 tysięcy ludzi z tej inwestycji nie będzie maiła nic. Pan wójt powiedział na antenie, że stosunek kosztów inwestycji, która jest opodatkowania i nieopodatkowana kształtują się jak 60:40, czyli 60% jest nieopodatkowane, a 40% jest objęte podatkiem od wartości nieruchomości. Z naszych informacji wynika, że częścią opodatkowaną jest tylko fundament i maszt. To raptem 10-13% wartości inwestycji.
- Jesteśmy przeciwni powstaniu farm wiatrowych w całej gminie Mokrsko – dodaje Paulina Kubowicz - komitet jest coraz większy, mamy coraz więcej członków w całej gminie Mokrsko. Wymieniamy się informacjami z przeciwnikami farm wiatrowych w okolicy, nie tylko w naszej gminie.(...) W październiku mieliśmy okazję wystąpić na sesji Rady Gminy i przedstawić naszej racje. Wystąpienie trwało około 30 minut. Staraliśmy się przedstawić „minusy”, które do tej pory nie były ujawniane. Radni oraz pozostali ludzie odchodzili z szeroko otwartymi oczami, bo pierwszy raz o tym słyszeli.
Wizyta przeciwników farm wiatrowych sprawiła, że głosowanie Rady Gminy Mokrsko nad przyjęciem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przesunięto o cztery miesiące. Pierwotnie ustalono, że w każdej z miejscowości na ternie gminy będą się odbywały spotkania z mieszkańcami, teraz przeciwnicy wiatraków wiedzą, że ma się odbyć jedno wspólne spotkanie. Opracowali także specjalną broszurę, w której zawarli informacje o tym, jak wiatraki wpływają na środowisko, na ludzi, co może zyskać społeczność gminy Mokrsko.

O tym, że pojawiła się grupa przeciwników elektrowni wiatrowych wójt gminy Mokrsko, Tomasz Kącki mówił podczas ostatniej audycji na antenie Radia ZW:
- Pojawiła się grupa osób, które nie chcą wiatraków. To taka akcja "Stop wiatrakom". Przede wszystkim argumentem jest to, że wiatraki negatywnie wpływa na zdrowie ludzie, też kwestie związane z umowami. Dla gminy Mokrsko każda inwestycja, która przynosi konkretne budowle na jej terenie daje gminie dochód. Dochodem jest podatek od nieruchomości on ustawowo wynosi 2% od wartości budowli. Nowoczesne wiatraki 2 megawatowe kosztują około 10 mln złotych. Z tego 60% jest częścią, która nie podlega opodatkowaniu, zostaje 40%, czyli około 4 mln zł, czyli 2 % od wiatraka to jest około 80 tysięcy złotych. Kilka wiatraków na pewno poprawiłoby sytuację budżetu, bo to byłyby dochody. Równocześnie spadłyby subwencje, ale i tak netto bylibyśmy do przodu. Akcja osób, które nie chcą wiatraków jest widoczna. Pojawiają się ulotki. Była kwestia zebrań wiejskich, dyskusji, sprowadzania ekspertów. Chcemy zorganizować jedno większe zebranie, powiedzmy debatę.

Spotkanie ma się odbyć w Mokrsku najprawdopodobniej w drugim tygodniu stycznia. Budową wiatraków w gm. Mokrsko są zainteresowane dwie firmy.
Pojawienie się wiatraków często wywołuje skrajne emocje. Tak było m.in. w gminie Czarnożyły. Także w gminie Wieluń pojawili się przeciwnicy elektrowni wiatrowych, którzy zawiązują ruch społeczny.
Więcej informacji na stronie Radia ZW
_________________
"Przed skorzystaniem z forum zapoznaj się z treścią regulaminu dołączonego do niego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą gdyż każdy post niewłaściwie napisany lub zrozumiany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Barca 
Przyjeżdża na zakupy



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 11 Gru 2010
Posty: 363
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Wie(życzka)luń
Wysłany: 2012-12-01, 00:05   

Oj z tymi wiatrakami a raczej z miejscem (ziemią i wykupieniem ziemi) pod wiatraki, próba wykupienia ziemi na siłę oraz stwarzanie problemów niektórym rolnikom przez Pana wójta Kąckiego jest znana dobrze mieszkańcom gminy Mokrsko.
Gdy tylko ruszył temat stawiania wiatraków jak i dzierżawa ziemi przez firmy stawiające "elektorwnie wiatrowe" wójt Mokrska mocno podwinął rękawy żeby zarobek był dla niego duży i przyjemny... :evil:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-12-01, 09:06   

Wiatraki oczywiście zyskowne są. Problem polega raczej na przyczynie ich zyskowności - bo nie jest nią ekonomia procesu produkcji energii elektrycznej, bo jak wiadomo energia wiatrowa jest droższa niż ta pozyskiwana z węgla. Ale... ktoś na jakimś eko-szczycie wymyślił, że mamy być eko i teraz dla właściwego bilansu konieczne jest kupowanie energii z wiatraków czy innych źródeł odnawialnych. A skoro jest popyt na eko-prąd to jest i podaż i odpowiednia cena aby produkcja opłacalną była.

Wiatraki wiatrakami... ekoprzepisy powodują znacznie więcej szkód w przemyśle związanym z drewnem - ceny drewna szybują w górę, bo elektrowniom opłaca się spalać drewno. Tradycyjny przemysł związany z drewnem (meblarstwo, papiernictwo) jest w bardzo trudnej sytuacji, bo ceny potrafią rok do roku na aukcjach LP skoczyć o kilkadziesiąt procent, części zakładów po prostu na to nie stać. A będzie jeszcze gorzej, bo presja na elektrownie jest coraz większa...
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Mrówek 
Moderator



Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 3747
Piwa: 39/17
Skąd: z Wielunia
Wysłany: 2013-01-08, 23:52   

W piątek debata o plusach i minsach farm wiatrowych w Mokrsku

Debata na temat powstania farm wiatrowych na terenie gminy Mokrsko odbędzie się w piątek o godz. 12 w Zespole Szkół w Mokrsku. Wezmą w niej udział władze gminy, radni, mieszkańcy, inwestorzy zainteresowani postawieniem wiatraków oraz eksperci.

- Moderatorem spotkania będą przedstawiciele Fundacji Myśli Ekologicznej, którzy powiedzą o plusach i minusach farm wiatrowych - zapowiada Tomasz Kącki, wójt gminy Mokrsko.

Swoje stanowisko przedstawią także inwestorzy oraz Społeczny Komitet Przeciwników farm wiatrowych na terenie gminy Mokrsko.

Przypomnijmy, że farma wiatrowa ma otoczyć gminę ponad 20 wiatrakami od strony Słupska i Chotowa aż do Komornik, Ożarowa i Krzyworzeki. Przeciwnicy inwestycji obawiają się ubocznych skutków zamontowania wiatraków, które ich zdaniem wpłyną negatywnie na ich zdrowie.
Info: Dziennik Łódzki

wiatral.jpg
Plik ściągnięto 165 raz(y) 90,63 KB

_________________
"Przed skorzystaniem z forum zapoznaj się z treścią regulaminu dołączonego do niego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą gdyż każdy post niewłaściwie napisany lub zrozumiany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Silvo 
Mieszka pod Wieluniem
Wieluń rulez!



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 876
Piwa: 11/19
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-01-09, 11:32   

Ostatnio dowiedziałem się, że w Turowie mają postawić 4 wielkie wiatraki te 100 metrowe. Mają stać w polach za domami pomiędzy Turowem a Krzyworzeką. Dwa z nich bliżej Chotowa. Niestety odległość jaka ma być między wiatrakami a zabudowaniami jest bardzo mała i wiele zabudowań jest w zasięgu ich pola elektromagnetycznego. Takie wiatraki powinny być stawiane daleko od zabudowań w polach, aby nie przeszkadzały nikomu. Jeżeli faktycznie będą chcieli je stawiać blisko zabudowań to sam włączę się w protesty mieszkańców, w końcu mój dom będzie w zasięgu dwóch z tych czterech wiatraków. Nie pozwolę na to, aby w nocy buczały mi takie wielkie "grzmoty" i w dodatku jeszcze niszczyły mi zdrowie swoim polem elektromagnetycznym.
_________________
Carpie diem
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-01-09, 23:29   

Silvo, jakie są szanse, aby te wiatraki nie powstały w ogóle?
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Mrówek 
Moderator



Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 3747
Piwa: 39/17
Skąd: z Wielunia
Wysłany: 2013-01-10, 23:10   

Informacja na temat elektrowni wiatrowych

Urząd Gminy Mokrsko informuje, że dnia 11 stycznia 2013 r. odbędzie się spotkanie ze społecznością lokalną, przedstawicielami inwestorów zainteresowanych budową turbin wiatrowych na terenie gminy Mokrsko oraz władzami Gminy Mokrsko, dotyczące budowy turbin wiatrowych. Początek spotkania o godz. 12:00. Miejsce spotkania - sala gimnastyczna przy Zespole Szkół i Przedszkola w Mokrsku.

Program spotkania 11.01.2013 r.:
Prezentacja gości przybyłychh na debatę.
Prezentacje Fundacji Myśli Ekologicznej "Fakty i mity energetyki wiatrowej", Środowiskowe uwarunkowania energrtyki witrowej".
Prezentacja inwestorów.
PRzedstawienie stanowiska Społecznego Komitetu Przeciwników Powstania Farm Wiatrowych w Gminie Mokrsko.
Dyskusja.
Zakończenie debaty.

Info:Gmina Mokrsko
_________________
"Przed skorzystaniem z forum zapoznaj się z treścią regulaminu dołączonego do niego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą gdyż każdy post niewłaściwie napisany lub zrozumiany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Olivier 
Słyszał o Wieluniu
don kichot


Wiek: 39
Dołączył: 11 Sty 2013
Posty: 3
Skąd: wieluńskie
Wysłany: 2013-01-11, 19:23   

Urząd gminy postawił na swoim dla gminy wiatraki to samo dobro.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
bob_mistrz 
WIELUNIAK
Skowyrny



Pomógł: 22 razy
Wiek: 37
Dołączył: 03 Maj 2006
Posty: 2051
Piwa: 9/14
Skąd: Chotów
Wysłany: 2013-01-11, 20:54   

Cytat:
Urząd gminy postawił na swoim dla gminy wiatraki to samo dobro.

A może by tak jaśniej???

Byłem na tym spotkaniu i główną rzeczą o jaką się toczył bój była odległość. Argument "Społecznego Komitetu Przeciwników Powstania Farm Wiatrowych w Gminie Mokrsko", że oni nie są przeciwko wiatrakom jako takim, tylko chcą, żeby odległości od zabudowań były 2km i więcej, jest jak dla mnie nieporozumieniem. Ten kto ma chociaż minimalną orientację w terenie, dobrze wie, że przy takich założeniach niemożliwym jest wybudowanie chociażby jednej elektrowni wiatrowej na naszym terenie - mówię o obszarze co najmniej powiatu. Najistotniejszym wydaje się fakt, kompletnej ignorancji zarówno ze strony inwestorów, jak i "Przeciwników" rozróżnienia wielkości poszczególnych siłowni. Zdecydowanie inne są uwarunkowania i wymagania w stosunku do omawianych siłowni 2-3MW a inne dla siłowni małych - 500KW-1MW, o czym wszyscy kompletnie zapomnieli Bardzo dobre przygotowanie jednego z przedstawicieli Inwestorów, chaotycznie wysuwane argumenty przez nadpobudliwą Panią dr z ramienia "Przeciwników" oraz bardzo niski, w niektórych wypadkach, poziom zaprezentowany przez główną przedstawiciel "Przeciwników" - Impertynencja nie może być traktowana jako element celnej riposty.
Reasumując - kilkugodzinne spotkanie, które laikowi nic nie wytłumaczyło, a pozwoliło na autoprezentacje zarówno ze strony inwestorów, jak i liderów "Przeciwników".
_________________
www.alkwielun.ligspace.pl/
Ostatnio zmieniony przez bob_mistrz 2013-01-12, 22:24, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
gtrzec 
Dojeżdża PKSem
tel. 662 112 473


Pomógł: 9 razy
Wiek: 36
Dołączył: 29 Sie 2012
Posty: 110
Piwa: 5/8
Skąd: Praszka/Krzepice
Wysłany: 2013-01-12, 09:29   

bob_mistrz, jestem w stanie sobie to wszystko wyobrazić. Rok temu byłem na takim spotkaniu w gminie Krzepice. Wyszedłem wstrząśnięty ;)

Poniżej tylko niektóre hasła:
"Najlepiej nas już dzisiaj rozstrzelajcie, a nie zabijajcie nas powoli wiatrakami!!!"
"Oświęcim nam tu jeszcze wybudujcie!!!"

Na tym spotkaniu problem polegał na tym, że "wiatrak stoi na działce sąsiada, a nie na mojej". Gdyby do postawienia było tyle wiatraków ile jest domów, to protestów by nie było, nawet gdyby miały stać za płotem.
Nie dało się przekrzyczeć kretynów, którzy widzieli już wszystko, a wiedzą jeszcze wiecej pomimo, że w życiu dalej niż 5km od domu nie wyjechali, a ich edukacja skończyła się na szkole podstawowej.

Autentycznie wstydziłem się przynależności do wsi, w której 2-3 osoby z kilkuset były w stanie prowadzić rzeczową dyskusję.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
michal_saper 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 5 razy
Wiek: 40
Dołączył: 02 Kwi 2007
Posty: 360
Piwa: 12/25
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-01-12, 18:12   

Silvo napisał/a:
Nie pozwolę na to, aby w nocy buczały mi takie wielkie "grzmoty" i w dodatku jeszcze niszczyły mi zdrowie swoim polem elektromagnetycznym.


Niestety, ale tu nie masz nic do gadania. Poza tym, o ile przejeżdzałem rowerem obok wiatraków wiele razy, to nie spostrzegłem by one buczały :D Druga sprawa to wspomniane pole magnetyczne, wiatraki coś takiego wytwarzają ??? Wydaje mi się, że nie. Każdego dnia i w każdej chwili poruszasz się w gąszczu wszelakich fal o bardzo szerokim zakresie częstotliwości, pochłaniasz żywność która zawiera wiele świństwa, oddychasz zanieczyszczonym powietrzem, więc ewentualne pole magnetyczne od wiatraków, przy tym jest dosłownie niczym. Osobiście popieram idee elektrowni wykorzystujących źródła odnawialne.
Ostatnio zmieniony przez michal_saper 2013-01-12, 18:54, w całości zmieniany 2 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Olivier 
Słyszał o Wieluniu
don kichot


Wiek: 39
Dołączył: 11 Sty 2013
Posty: 3
Skąd: wieluńskie
Wysłany: 2013-01-12, 18:12   

To prawda ja tez byłem na takim zebraniu.Nie dość ze frekfęcja była 40% [i] to tylko 3 osoby rozmawiały z sensem.Ja doskonale rozumie sprzeciwników farm fiatrowych powstających w odległości mniejszej niż 600 metrów.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-01-12, 18:22   

Olivier napisał/a:
frekfęcja

Do ulubionych :D
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW