R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
67. rocznica wyzwolenia Wielunia spod okupacji niemieckiej
Autor Wiadomość
agatob 
Przyjeżdża na zakupy


Pomogła: 12 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 02 Sty 2012
Posty: 262
Piwa: 22/16
Skąd: z okolic Wielunia
Wysłany: 2012-01-17, 16:46   67. rocznica wyzwolenia Wielunia spod okupacji niemieckiej

Jutro minie 67. lat od wkroczenia do Wielunia wojsk sowieckich, pojutrze – od wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej. Jutro na 10.00, podobnie jak przed rokiem, zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem Pogromców Hitleryzmu w Wieluniu. Na uroczystości na pewno nie zabraknie Eugeniusza Kołodziejczyka, jednego ze świadków wybuchu drugiej wojny światowej:
- W dniu wyzwolenia mnie w Wieluniu nie było, bo myśmy byli w Niemczech. O wyzwoleniu opowiadam, co mi teściu opowiadał. Mówił, że gotów był ziemię ucałować. Było pusto. Miasto było odgruzowane rękami Żydów i Polaków. Było tak ponuro, ludzie byli przestraszeni. Poczta nie kursowała, ludzie chodzili po wsiach, zbierali co się dało. Wracamy do Wielunia, czekamy co się tam stało. Zastaliśmy gołe budynki, niczego nie było, nawet by podgrzać wodę na herbatę.
Świadków tamtych wydarzeń martwi, że obchodami kolejnych rocznic wyzwolenia miasta jest zainteresowanych coraz mniej mieszkańców.
http://www.radiozw.com.pl...age=news&id=411
_________________
Zwei Dinge sind unendlich, das Universum und die menschliche Dummheit, aber beim Universum bin ich mir nicht ganz sicher.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Świstek 
Przyjeżdża na zakupy



Dołączył: 20 Mar 2010
Posty: 379
Piwa: 2/2
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-01-17, 20:40   

Dobrze, że pomyślano o upamiętnieniu tej rocznicy.
Widać IPN-owska propaganda nie zrobiła jeszcze wszystkim wody z mózgu.
Brawo!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
agatob 
Przyjeżdża na zakupy


Pomogła: 12 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 02 Sty 2012
Posty: 262
Piwa: 22/16
Skąd: z okolic Wielunia
Wysłany: 2012-01-18, 15:00   

Inaczej niż przed rokiem, bo z udziałem młodzieży, przebiegały obchody 67. rocznicy wkroczenia do Wielunia wojsk sowieckich. Uroczystości odbyły się pod pomnikiem Pogromców Hitleryzmu. Z wyższej niż ostatnio frekwencji cieszył się burmistrz Wielunia, Janusz Antczak:
- Z roku na rok jest nas coraz więcej, jest dzisiaj młodzież. Nie jesteśmy tu sami – tylko kombatanci i urzędnicy.
W uroczystościach uczestniczył też starosta wieluński, Andrzej Stępień:
- Ta inicjatywa wyszła ze środowisk kombatanckich. Żyjcie nam długo, przypominajcie o tamtych czasach. My jesteśmy tylko spadkobiercami tego, co wy robiliście wtedy. Wszystkiego dobrego, bo dzisiaj jest wesoły dzień.
Jedna ze studentek Kolegium Nauczycielskiego wyrecytował wiersz Heleny Hadaś „Wyzwolenie Wielunia”:
- Na ziemi wieluńskich żołnierzy radzieckich zadudnił krok(...)Wyglądali wieluniacy przez okna i drzwi. Początkowo nie wierzyli, że idą wolności dni.
Na uroczystościach nie zabrakło wieluńskich kombatantów, m.in. Bernardy Gajęckiej i Zygmunta Werbickiego:
- Widziałem to wszystko, co się tu działo. Rosjanie byli na Nowym Świecie 17-ego, ale wkroczyli do Wielunia dopiero 18-ego stycznia(...) Chodzi o to, żeby kolejne pokolenia to pamiętały.
Rocznica wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej przypada jutro.
http://radiozw.com.pl/ind...age=news&id=419
_________________
Zwei Dinge sind unendlich, das Universum und die menschliche Dummheit, aber beim Universum bin ich mir nicht ganz sicher.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Mateusz 
WIELUNIAK
I'Amsterdam



Pomógł: 10 razy
Wiek: 34
Dołączył: 18 Paź 2006
Posty: 3314
Piwa: 9/3
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-01-18, 22:14   

Świstek napisał/a:
Dobrze, że pomyślano o upamiętnieniu tej rocznicy.
Widać IPN-owska propaganda nie zrobiła jeszcze wszystkim wody z mózgu.
Brawo!


Hitler czy Stalin. Okupant ten sam, metody tylko inne.
_________________
Żelazna Logika https://www.facebook.com/zelaznalogika.net
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
yampress 
WIELUNIAK


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 11 Lis 2006
Posty: 3119
Otrzymał 6 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-01-19, 10:15   

Na historii słyszałem od nauczyciela " Stalin byl gorszy od Hitlera"
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 57
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2012-01-19, 10:40   

Tak przy okazji owej rocznicy wyzwolenia Wielunia i ziemi wieluńskiej, oraz odnosząc się do słów Mateusza;
Mateusz napisał/a:
Hitler czy Stalin. Okupant ten sam, metody tylko inne.


Sami okrutnie się oburzamy, gdy gdzieś w świecie widzimy jak kto inny obchodzi się z naszymi symbolami, czy historycznymi pamiątkami Polski i Polaków. Niestety już u siebie na własnej ziemi szybko zapominamy o tym, że często robimy to samo co nas tak u innych irytuje.



To jest cmentarz w jednej z miejscowości gminy Wieluń. Na zdjęciu widzimy mogiłę poświęconą żołnierzom radzieckim. Żołnierzom, którzy poświęcili życie aby wyzwolić te ziemie spod okupacji hitlerowskiej.
Bardzo ładny gest mieszkańców tej miejscowości i pewnie ówczesnych władz. Bo ten pomnik mogiła jest tam chyba od zawsze, tzn. jak tylko sięgam pamięcią (a jest gdzie się nią cofać ;) )
Oczywiście u boku żołnierzy armii sowieckiej walczyli i oswabadzali polskie ziemie również żołnierze z białym orłem na czapce. Też ginęli. I taki sam identyczny grób postawiono po przeciwnej stronie tego radzieckiego.
Nosząc jeszcze mundur harcerski, nie raz zaciągaliśmy tam warty honorowe, każdego pierwszego listopada.

Czasy się zmieniły, ludzie jakoś dziwnym trafem z każdym rokiem zapominali o tych co ginęli na obcej ziemi, za wolności Polski. To co się stało później, nie jest winą Tych tam leżących.
Nowe władze, nowi przodownicy, postanowili że trzeba tych walczących w polskim mundurze jakoś wyróżnić.



Rozebrano bliźniaczą mogiłę żołnierzy polskich, po to aby wystawić nową (bo przecież nowe czasy).
Powiem szczerze, że gdy to zobaczyłem po raz pierwszy, byłem dosyć mocno zniesmaczony takimi zmianami. Tym bardziej, że pozostawiając grób żołnierzy radzieckich w stanie jak sprzed kilkudziesięciu lat, daliśmy dowód na jawną pogardę dla ludzi tam leżących.

I pewnie temat ten nie byłby wart uwagi, gdyby jak wcześniej pisałem, nie fakt że sami do innych mamy żale i pretensje o własne mogiły na obcych ziemiach.
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Maciej 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia
EWI w Sercu



Pomógł: 13 razy
Wiek: 48
Dołączył: 24 Mar 2009
Posty: 1155
Piwa: 5/6
Skąd: EWI-OOL
Wysłany: 2012-01-19, 10:57   

Świstek napisał/a:
Widać IPN-owska propaganda nie zrobiła jeszcze wszystkim wody z mózgu.




Edit. Kolego jak masz coś do powiedzenia to możesz to wyrazić w normalny sposób. Niecenzuralne wyrażanie się nie jest normalnym sposobem a juz na pewno nie jest akceptowane na tym forum. Niecenzuralny obrazek usunąłem.
Gregg Sparrow
_________________
Jeśli pozwolisz, by robactwo się rozmnożyło, rodzą się prawa robactwa. I rodzą się piewcy, którzy będą je wysławiać.
Antoine de Saint-Exupery
Ostatnio zmieniony przez 2012-01-19, 11:47, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Świstek 
Przyjeżdża na zakupy



Dołączył: 20 Mar 2010
Posty: 379
Piwa: 2/2
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-01-19, 20:15   

yampress napisał/a:
Na historii słyszałem od nauczyciela " Stalin byl gorszy od Hitlera"



Chyba byli siebie warci, ale nie wiem, gdzie zauważyłeś na tym forum pochwałę czy obronę Stalina. Nie tego dotyczy też ten temat.

Może nauczycielowi chodziło o to, co wyrabiał Iosif Wissarionowicz z Polakami w czasie wojny, szczególnie w jej 1. połowie, bo nie sądzę, żeby ktoś o zdrowych zmysłach porównywał hitlerowską okupację z jej mordowaniem ludzi na skalę przemysłową do zależnej od Związku Radzieckiego Polski Ludowej (nawet z jej najczarniejszego okresu, czyli stalinizmu).

(No chyba, że to jeden z forumowiczów - "metody inne", [w domyśle] intencje identyczne...).
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Mateusz 
WIELUNIAK
I'Amsterdam



Pomógł: 10 razy
Wiek: 34
Dołączył: 18 Paź 2006
Posty: 3314
Piwa: 9/3
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-01-19, 21:42   

miko 005

Żołnierze Armii Czerwonej jak najbardziej wyzwolili nas od niemieckiego okupanta.

Przy okazji gwałcąc polskie kobiety i obcinając im piersi(relacja ustna mojej babci)

Po wojnie zaś polscy zdrajcy(spod znaku UB) dokonywali tego co nie zdążył Hitler - zabijali AKowców i innych patriotów polskich, którzy mieli inną wizję państwa niż tą 'jedyną i słuszną" idee dobrobytu spod czerwonej gwiazdy.

Przykład generała Nielsa i wielu innych dowódców jest na to najlepszym dowodem.

Żałować można niektórych żołnierzy sowieckich, którzy wykonywali swoje rozkazy i mieli jako tako szacunek do podbitej ludności cywilnej.

Ale jak wiadomo większość żołnierzy sowieckich to było po prostu nieokrzesane bydło. Rabowali i gwałcili bez opamiętania.
_________________
Żelazna Logika https://www.facebook.com/zelaznalogika.net
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Nevermind 
Mieszka pod Wieluniem


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 13 Lut 2008
Posty: 957
Piwa: 1/1
Skąd: NL
Wysłany: 2012-01-19, 22:46   

Jedni i drudzy byli tacy sami, lecz gdyby nie wejscie Rosjan to teraz pewnie gadalibysmy po niemiecku albo wcale.
_________________
Worldwide Trance Community..
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Morgoth 
Przyjeżdża na zakupy
Nadworny Hejter



Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 21 Cze 2006
Posty: 483
Piwa: 3/1
Skąd: Parcice / Wrocław
Wysłany: 2012-01-19, 22:54   

Mateusz napisał/a:
Przy okazji gwałcąc polskie kobiety i obcinając im piersi(relacja ustna mojej babci)

Na skalę masową, tak jak hitlerowcy mordowali Polaków? Owszem, zdarzały się przypadki gwałtów (najczęściej sprawcami byli żołnierze jednostek tyłowych i maruderzy), ale w dużej części były one "samowolne" i surowo karane przez oficerów. Przeanalizuj sobie chociażby szybkość przesuwania się frontu w rejonie Wielunia. Dla jednostek czołowych najzwyczajniej "nie było czasu" na gwałty.

Mateusz napisał/a:
Ale jak wiadomo większość żołnierzy sowieckich to było po prostu nieokrzesane bydło. Rabowali i gwałcili bez opamiętania.

Proszę Cię, poczytaj, a nie powtarzaj propagandę. A jak czytałeś, to podaj skąd wiadomo. tylko nie przywołuj przykładów Prus Wschodnich czy też Niemiec - to inna bajka, na gwałty i mordy było tam "ciche przyzwolenie" kadry.

Mateusz napisał/a:
generała Nielsa

KOGO? :shock: :shock: :shock:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 57
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2012-01-20, 09:31   

Mateusz, owszem nie twierdzę, że tak nie było. Ale to pewnie sporadyczne przypadki, zresztą wspomina o tym już Morgoth.
Wojna rządzi się niestety swoimi prawami, przykładem jest chociażby wioska Nangar Khel w czasach teraźniejszych, gdzie głównymi aktorami byli polscy żołnierze. Tam pewnie też krąży fama, że Polacy to mordercy dzieci i kobiet. Zgadzasz się z tym stwierdzeniem?

To co wydarzyło się już po 1945 roku, to całkiem inna para kaloszy.
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Mateusz 
WIELUNIAK
I'Amsterdam



Pomógł: 10 razy
Wiek: 34
Dołączył: 18 Paź 2006
Posty: 3314
Piwa: 9/3
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-01-20, 11:13   

Morgoth napisał/a:
Mateusz napisał/a:
Przy okazji gwałcąc polskie kobiety i obcinając im piersi(relacja ustna mojej babci)

Na skalę masową, tak jak hitlerowcy mordowali Polaków? Owszem, zdarzały się przypadki gwałtów (najczęściej sprawcami byli żołnierze jednostek tyłowych i maruderzy), ale w dużej części były one "samowolne" i surowo karane przez oficerów. Przeanalizuj sobie chociażby szybkość przesuwania się frontu w rejonie Wielunia. Dla jednostek czołowych najzwyczajniej "nie było czasu" na gwałty.


Mateusz napisał/a:
Ale jak wiadomo większość żołnierzy sowieckich to było po prostu nieokrzesane bydło. Rabowali i gwałcili bez opamiętania.

Proszę Cię, poczytaj, a nie powtarzaj propagandę. A jak czytałeś, to podaj skąd wiadomo. tylko nie przywołuj przykładów Prus Wschodnich czy też Niemiec - to inna bajka, na gwałty i mordy było tam "ciche przyzwolenie" kadry.



Mateusz napisał/a:
generała Nielsa

KOGO? :shock: :shock: :shock:


Studiuję prawo a nie historię. Masz rację głównie niemiecka ludność doświadczyła gwałtów i rabunków ze strony sowietów. Zdarzały się jednak sytuację, takie jak przytoczyłem.

Sytuacja Polaków po 39' gdy wschodnia Polska była pod sowiecką okupacją wyglądała tragicznie. Masowe wysyłki na Syberię, do obozów pracy i przyzwalanie UPA na mordowanie polskich rodzin m.in na Wołyniu

Moim zdaniem nie należy się im żaden pomnik ani nazwa ulicy w naszym kraju.

Najpierw wspólnie z Adolfem nas mordowali, a później rzekomo wyzwolili(bo mieli tym po prostu interes) "Ziemie odzyskane", mało co nie przypadły w ręce ZSRR. Jak pewnie wiesz, sytuacja po wojnie nie była do końca jasna. Śląsk i Pomorze mogły być dziś w rękach Rosji podobnie jak obecny obwód Kaliningradzki.

Przepraszam za literówki. Generał Nil, takich ofiar jak on było dość dużo.


miko 005


Biorąc pod uwagę Zbrodnię Katyńską uważam że pomniki sowieckie nie powinny mieć miejsca w Polsce.

W mojej rodzinie z czego mi wiadomo w wyniku niemieckiej okupacji 2 osoby poniosły śmierć(jedną wywieziono do obozu Auschwitz, drugą zastrzelono) Część rodziny zdążyła wyjechać do Francji i Kanady.

Myślę że u wielu z was miały miejsce podobne rzeczy i ja naprawdę nie widzę powodu dziękować komukolwiek za uwolnienie nas z okupacji niemieckiej. Zbrodnie dokonane na narodzie polskim przez sowietów były równie okrutne co przez Niemców.

Przyłączenie Śląska, Pomorza i innych ziem zachodnich nie było sprawą oczywistą.
_________________
Żelazna Logika https://www.facebook.com/zelaznalogika.net
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Morgoth 
Przyjeżdża na zakupy
Nadworny Hejter



Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 21 Cze 2006
Posty: 483
Piwa: 3/1
Skąd: Parcice / Wrocław
Wysłany: 2012-01-20, 15:27   

Mateusz napisał/a:
Studiuję prawo a nie historię.

A ja informatykę. Ale nie wypowiadam się w tematach o których mam małe pojęcie, a już na pewno nie sieję plot i obiegowych informacji. Takich jak ta:

Mateusz napisał/a:
przyzwalanie UPA na mordowanie polskich rodzin m.in na Wołyniu

ŻE CO? Rzeź wołyńska to (głównie) lato 1943 r., czas bitwy na Łuku Kurskim, czyli czas w którym front był oddalony o dobre kilkaset kilometrów, a Wołyń był pod okupacją niemiecką. I to Niemcy niejednokrotnie zbroili Ukraińców, by ci walczyli z partyzantką polską i sowiecką i siali terror wśród polskiej ludności cywilnej. Przecież ACz zwalczała OUN/UPA równie bezwzględnie jak polskie podziemie niepodległościowe, a może nawet bezwzględniej.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
LAURA 
Czytał o Wieluniu
LAURA



Wiek: 53
Dołączyła: 06 Cze 2010
Posty: 29
Postawił 6 piw(a)
Skąd: WIELUŃ
Wysłany: 2012-01-20, 16:29   

Wyzwolilismy sie spod jednej okupacji i weszslismy pod skrzydla drugiej.
_________________
Nigdy nie kłóć się z głupcem - ludzie mogą nie dostrzec różnicy.
PRAWO MURPHY'EGO
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW