R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Rowerzyści a ścieżki rowerowe i inne
Autor Wiadomość
vanilia1000 
Dojeżdża PKSem



Pomogła: 6 razy
Wiek: 38
Dołączyła: 21 Kwi 2010
Posty: 221
Piwa: 4/1
Skąd: wieluń
Wysłany: 2012-11-17, 17:11   

trzeba też pamięta, że ścieżki rowerowe służą też rolkarzom, a jeżdżenie na rolkach po kostce betonowej to MORDĘGA. Też jestem za asfaltem.
_________________
"Umrze miasto, jeżeli budowa jego będzie zakończona"
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Mrówek 
Moderator



Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 3747
Piwa: 39/17
Skąd: z Wielunia
Wysłany: 2012-11-21, 22:04   

Zachęcam do udziału w konsultacjach związanych z poprawą jakości jazdy na rowerze po Wieluniu.

Piszcie ponownie wszystkie pomysły.
Gdzie mają być stojaki na rowery
Gdzie ścieżki rowerowe
Kontrpasy
Jakimi trasami jeździcie do pracy/szkoły
Jakimi trasami po mieście poruszają się rowerzyści
Podajcie propozycję szlaków rowerowych.
inne...

Macie pomysł jak zrobić rowerowy dojazd na Fabryczną?
_________________
"Przed skorzystaniem z forum zapoznaj się z treścią regulaminu dołączonego do niego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą gdyż każdy post niewłaściwie napisany lub zrozumiany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
fanzie 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 8 razy
Wiek: 34
Dołączył: 06 Lut 2008
Posty: 420
Piwa: 5/8
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-11-22, 18:36   

Dobry rozwiązaniem byłaby ścieżka wzdłuż torów kolejowych.
Odcinek wzdłuż nasypu, od ul. Warszawskiej do ul. Kościuszki to droga gruntowa, która moim zdaniem od dawna powinna zostać dostosowana do ruchu rowerowego (tylko?).
Odcinek ten wydłużony w obie strony moim zdaniem również miałby sens.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Stefan 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 2117
Piwa: 18/9
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-11-23, 06:55   

Plan minimum : ścieżki rowerowe wzdłuż wszystkich krajówek (8,43,45) i wojewódzkich (481,486) - przynajmniej wszędzie w obrębie gminy poza miastem a w mieście tam gdzie jest to możliwe i łatwe do realizacji* (samochody zazwyczaj poza miastem jeżdżą szybciej ;) ) najlepiej za rowami, ścieżki o dobrej szutrowej nawierzchni.

*np Warszawska od przemysłowej do DW481 - nawet GDDKiA planowała kiedyś tam chodnik :)
_________________
Wieluń - SkyscraperCity / najpopularniejsze globalne forum infrastrukturalne
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Mrówek 
Moderator



Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 3747
Piwa: 39/17
Skąd: z Wielunia
Wysłany: 2012-11-27, 19:50   

W przyszłym roku planuje się wybudowanie ścieżki rowerowo-rolkowej w parku im. Kałuży przez całą długość lasku. Po jednej stronie ścieżki ma być część edukacyjna z tablicami informacyjnymi o tematyce geologicznej, przyrodniczej, leśnej. Jakie macie jeszcze propozycję?

Wszystkie informacje z tego tematu są przekazywane do Urzędu Miejskiego.
_________________
"Przed skorzystaniem z forum zapoznaj się z treścią regulaminu dołączonego do niego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą gdyż każdy post niewłaściwie napisany lub zrozumiany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
kitor 
Moderator



Pomógł: 27 razy
Wiek: 31
Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 1283
Piwa: 38/39
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-11-28, 20:45   

Cytat:
ścieżki rowerowo-rolkowej

Cytat:
trzeba też pamięta, że ścieżki rowerowe służą też rolkarzom


Jeśli mi dobrze wiadomo, rolkarz w kontekście prawnym jest pieszym i w efekcie końcowym nie ma prawa poruszać się po drodze rowerowej. I o ile np w w lasku miejskim, jeśli istnieje taka możliwość prawna, jestem jak najbardziej za dopuszczeniem tego, jako że jest to teren typowo rekreacyjny, to już w ścisłym centrum, gdzie natężenie będzie większe, nie wyobrażam sobie czegoś takiego.
Powód - myślę że nie jestem jedynym który ma większą efektywność jazdy po centrum od samochodów, a prawo wymusza korzystanie z drogi dla rowerów. Pomijam już pieszych wielce zdziwionych że ktoś raczy im przeszkadzać w spacerku, gdy obok jest chodnik - ale dopuszczenie rolkarzy nie będzie tu bezpiecznym pomysłem (cała masa wypadków z rolkarzami na ścieżkach rowerowych, gdzie rolkarz jest na straconej pozycji). A nadanie ograniczenia np do 10km/h jak gdzieś nad morzem (dobrze pamiętam, grupa Realx ma średnią 12?) ujmie rowerowi całkowicie sens jako środka transportu (przypominam jeszcze raz, ścieżka rowerowa jest przymusowa, jeśli istnieje...). Przecież, idąc za ciosem, można by wprowadzić w całej Polsce ograniczenie na drogach do 30km/h bo rowery również mogą nimi się poruszać :wink:

I nie, nie jest to atak, tylko sugestia, jako że mam parę informacji co do rozpatrywanych propozycji. Wiem, że jeśli jedna grupa zyskuje jakieś prawa, za ciosem inne też tego by chciały, ale trzeba trzymać się logiki. A jak widać, już samo istnienie ścieżek jest czasem wbrew pozorom uciążliwością, a nie przyjemnością dla rowerzysty (pomijając rudę i krzyworzekę oczywiście, bo nie potrafię wymienić ani jednej zalety), więc trzeba uważać, aby nie zrobić kolejnego 'babola'
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
fanzie 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 8 razy
Wiek: 34
Dołączył: 06 Lut 2008
Posty: 420
Piwa: 5/8
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-11-28, 21:25   

W Krakowie wzdłuż Wisły jest bardzo popularna ścieżka rowerowa, korzystają z niej również rolkarze i wszyscy żyją w zgodzie. O żadnym wypadku jeszcze nie słyszałem a ruch jest intensywny.
Skoro już budować ścieżkę w Parku Kałuży można byłoby połączyć ją z asfaltową drogą dojazdową do budynku WKS. Utwardzić asfaltem pętlę wokół stadionu a może długą prostą w stronę w stronę ogrodu botanicznego?
Może siłownia zewnętrzna w tamtym rejonie? Sporo osób jeździ tam na rowerach, widziałem uprawiających nordic walking. Kilka urządzeń do ćwiczeń fizycznych na wolnym i świeżym powietrzu wydaje się, że miałoby sens.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
kitor 
Moderator



Pomógł: 27 razy
Wiek: 31
Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 1283
Piwa: 38/39
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-11-28, 21:32   

Cytat:
W Krakowie wzdłuż Wisły jest bardzo popularna ścieżka rowerowa


Parząc z Wrocławia, obstawiam że jest tam nieco szerzej niż w Wieluniu, a na obecnych w naszych okolicach niestety dwa rowery mijają się nieraz na siłę. W gęstą zabudowę miasta raczej nic nie upchniemy, a przydało by się centrum - lasek i centrum - sady/wyszyńskiego.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Mrówek 
Moderator



Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 3747
Piwa: 39/17
Skąd: z Wielunia
Wysłany: 2012-11-28, 21:41   

fanzie napisał/a:
Skoro już budować ścieżkę w Parku Kałuży można byłoby połączyć ją z asfaltową drogą dojazdową do budynku WKS. Utwardzić asfaltem pętlę wokół stadionu a może długą prostą w stronę w stronę ogrodu botanicznego?

Może siłownia zewnętrzna w tamtym rejonie? Sporo osób jeździ tam na rowerach, widziałem uprawiających nordic walking. Kilka urządzeń do ćwiczeń fizycznych na wolnym i świeżym powietrzu wydaje się, że miałoby sens.

W najbliższym czasie ma powstać droga rowerowa do botana, a może nawet dalej. Pomiędzy stadionem, a bramą parku ma powstać siłownia o której piszesz i plac zabaw.
_________________
"Przed skorzystaniem z forum zapoznaj się z treścią regulaminu dołączonego do niego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą gdyż każdy post niewłaściwie napisany lub zrozumiany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
OgioN 
Mieszka pod Wieluniem



Pomógł: 16 razy
Wiek: 48
Dołączył: 18 Lut 2008
Posty: 796
Piwa: 2/7
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-01-04, 18:17   

kitor napisał/a:
Kolejna, niezgodna z jakimikolwiek wytycznymi ścieżka rowerowa

Proszę mi podać wytyczne, z którymi ta ścieżka jest niezgodna i czy została już oddana do użytku.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
kitor 
Moderator



Pomógł: 27 razy
Wiek: 31
Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 1283
Piwa: 38/39
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-01-04, 19:14   

Nie mam teraz czasu szperać po ustawie (afair winno być w Dz.U. 1999 nr 43 poz. 430 - rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie. )

Chodzi o to którą stroną położona jest kostka (wypukła, nie płaska), podjazdy do posesji, brak półmetrowej granicy do znaków i innych elementów, brak wydzielonych przejazdów rowerowych (tu już nie powiem; dawno tam nie jechałem). Czyli elementy które w całym regionie są zrobione... na odwal się. Jak czegoś nie określa ustawa, to zaleca to GDDKiA i jest standardem europejskim; co przy sporej promocji turystyki rowerowej w regionie (wliczam w to przyszłoroczne plany rozbudowy tej infrastruktury w samym mieście) jest po prostu śmieszne że nie jest stosowane.
Zresztą, zdrowy rozsądek też powinien tu być, ścieżka mogła by być spokojnie obniżona względem chodnika, na płasko względem podjazdów. Na ten temat sporo było w dziale rowerowym tu na forum. Bo, bez urazy, ale skoki na podjazdach do posesji są niebezpieczne już przy 20-25km/h...
Tu np jest streszczone w formie artykułu na podstawie GDDKiA
http://edroga.pl/drogi-i-...-rowerowej-cz-i
http://edroga.pl/drogi-i-...rowerowej-cz-ii

[e]
Sprawdziłem, rozdział 9 w/w ustawy. Nie mierzyłem, ale mam wątpliwości np do szerokości drogi Poza tym "wysokość progów i uskoków na ścieżce rowerowej nie powinna przekraczać 1cm" :!:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
kitor 
Moderator



Pomógł: 27 razy
Wiek: 31
Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 1283
Piwa: 38/39
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-01-04, 20:07   

http://www.bialystok.pl/google/sddr.pdf

Bardzo ciekawy dokument z wytycznymi dot. budowy ścieżek rowerowych w Białymstoku. IMO opracowanie jest rewelacyjne - może nasze władze powinny coś podchwycić?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
alef 
Ma stragan na targu


Pomógł: 15 razy
Wiek: 71
Dołączył: 24 Sie 2006
Posty: 626
Otrzymał 10 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-01-04, 20:35   

kitor napisał/a:
http://www.bialystok.pl/google/sddr.pdf

Bardzo ciekawy dokument z wytycznymi dot. budowy ścieżek rowerowych w Białymstoku. IMO opracowanie jest rewelacyjne - może nasze władze powinny coś podchwycić?


Bravo Kitor!!!!!
Zawsze cię lubiłem, teraz zaczynam darzyć cię szacunkiem!
Wieluńskie ścieżki do poprawki, W Wieruszowie zrobili to lepiej, a wójtowi Kąckiemu radzę przejechać się po swoim bublu (tam i z powrotem)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
OgioN 
Mieszka pod Wieluniem



Pomógł: 16 razy
Wiek: 48
Dołączył: 18 Lut 2008
Posty: 796
Piwa: 2/7
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-01-04, 20:36   

Co do artykułu, który podałeś to fajnie piszą:
Kolejną bolączką projektowania ścieżek rowerowych jest nawierzchnia. W Polsce przyjęło się traktowanie nawierzchni na drogach rowerowych tak samo, jak na chodnikach, czyli układa się ją z kostki betonowej. Te nawierzchnie niestety podczas jazdy wprawiają rower w wibracje, które są przenoszone na rowerzystę. Badania Instytutu Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk, wykonane we współpracy z Biurem Drogownictwa i Komunikacji Urzędu m.st. Warszawy, wykazały, że przy długiej jeździe po nawierzchni z elementów betonowych wibracje tak się nasilają, iż mogą stać się zagrożeniem dla zdrowia rowerzysty. Z kolei Niemcy w swoich badaniach stwierdzili, że nawierzchnie z kostki betonowej wymagają większego o 40% zużycia energii przez rowerzystę. Z najlepszych praktyk europejskich wypracowany został wymóg stosowania nawierzchni równych. Co to znaczy? Przede wszystkim oznacza to nawierzchnie asfaltowe. Tego wymogu praktyki europejskiej polscy drogowcy nadal nie rozumieją i stosują na ścieżkach rowerowych nawierzchnie z kostki betonowej.

Rozumiem, że to jest głównym zarzutem i OK. Natomiast nie mogę się zgodzić z tym co napisałeś:
niezgodna z jakimikolwiek wytycznymi ścieżka rowerowa
Skoro jakiekolwiek wytyczne są niezgodne, to jak ta ścieżka rowerowa została odebrana przez odpowiednie służby (jeżeli faktycznie jest już odebrana)? Biorąc pierwsze lepsze wytyczne z tego linku http://www.bialystok.pl/google/sddr.pdf to:
Lokalizacja pkt 1 jak dla mnie się zgadza, pkt 2 pewnie też, aczkolwiek nie mierzyłem. Następne należałoby po kolei analizować. Jednak nie mogę się zgodzić, z tym co wcześniej napisałeś. Bo to spore nadużycie.
Moderatorów proszę przeniesienie moich postów do http://www.wielun.biz/vie...=15585&start=45
BTW rozdział 9 to po prostu kpina :/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Mrówek 
Moderator



Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 3747
Piwa: 39/17
Skąd: z Wielunia
Wysłany: 2013-01-04, 21:22   

OgioN, jeździsz na rowerze? Jechałeś po tego typu ścieżce rowerowej? Mam wrażenie, że nie.
Ścieżka na pewno musiała się z czymś zgadzać, chociażby z prawem budowlanym. Na pewno nie uwzględniono tutaj odbiorcy tej ścieżki - rowerzysty i ważniejszych przepisów o których jest mowa w linkach.

Przypominam o regulaminie plebiscytu!

3. Nie komentujemy innych nominacji
_________________
"Przed skorzystaniem z forum zapoznaj się z treścią regulaminu dołączonego do niego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą gdyż każdy post niewłaściwie napisany lub zrozumiany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW