R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Bezmyślna dewastacja przyrody.
Autor Wiadomość
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 57
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2013-04-08, 11:36   

Pat44 napisał/a:
I znów rozpoczęło się kaleczenie drzew na skalę przemysłową. Dziś pilarze z (...) zamienili drzewo przed biblioteką w obrzydliwy kikut.



Pat44, chodzi ci konkretnie o to drzewo, tak? A gdzie ty tu widzisz kaleczenie drzewa na skalę przemysłową? Nie wiem, bo się na tym nie znam, ale wiem za to, że to samo drzewo za czas jakiś (szybszy niż nam się wydaje ;) ), będzie wyglądało tak jak po drugiej stronie biblioteki.


Jeśli dobrze pamiętam, to owe drzewko było już bardzo, że się tak wyrażę, rozłożyste w swej postaci. Teraz będzie rosło sobie w górę, ale za to będzie smuklejsze.
Chyba trochę jesteś przewrażliwiony na punkcie miejskiej zieleni. A ona w naszym mieście nie wygląda aż tak źle.
Oczywiście może ci się to nie podobać (ta pielęgnacja choćby tego drzewa), ale ja uważam, że to przycięcie drzewa było konieczne i teraz będzie miało pozytywny wpływ na dalszy jego rozrost.
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
michal_saper 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 5 razy
Wiek: 40
Dołączył: 02 Kwi 2007
Posty: 360
Piwa: 12/25
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-04-08, 11:53   

W sobotę bodajże robiono przycinkę gałęzi przy targowisku.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Pat44 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 1 raz
Wiek: 57
Dołączył: 21 Gru 2011
Posty: 471
Piwa: 42/24
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-04-08, 23:40   

miko 005, Nie znoszę przytaczania rozwlekłych cytatów, ale..
Cytat:
Obowiązujące podstawy prawne dotyczące zabiegów w obrębie koron drzew - to art. 82 ust. 1a ustawy z dnia 16.04.2004 roku o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 z późn. zm.). Zgodnie z jego treścią zabiegi w obrębie korony drzewa na terenach zieleni lub zadrzewienia mogą obejmować wyłącznie:

- usuwanie gałęzi obumarłych, nadłamanych lub wchodzących w kolizje z obiektami budowlanymi lub urządzeniami technicznymi,

- kształtowanie korony drzewa, którego wiek nie przekracza 10 lat,

- utrzymywanie formowanego kształtu korony drzewa.

Zgodnie z powyższymi, cięcie koron drzew możliwe jest tylko w ściśle określonych przypadkach i nie może być tutaj mowy o dowolności takiego działania.

Podstawowe zasady dotyczące prawidłowego cięcia drzew, zgodnego z prawem:

1. Cięcia pielęgnacyjne należy ograniczyć do usuwania suchych i uszkodzonych konarów i gałęzi.

2. W przypadkach, gdy drzewa stwarzają zagrożenie dla obiektów budowlanych i urządzeń technicznych (w tym przyłączy sieciowych do budynków), usunąć należy jedynie gałęzie wchodzące w kolizję z tymi obiektami.

3. Dla drzew w wieku do 10 lat można dokonać redukcji korony, jednak należy ją przeprowadzić zgodnie z zasadami sztuki ogrodniczej i nie powinna ona przekraczać 50%. Taki zabieg są w stanie przeżyć tylko młode, witalne drzewa. W żadnym wypadku nie wolno dokonywać takiej redukcji dla drzew starych, gdyż mogą one po takim zabiegu obumierać.

4. Gdy drzewo ma od młodego wieku utrzymywaną formę korony, można dokonywać zgodnej ze sztuką ogrodniczą redukcji gałęzi w celu utrzymania uformowanego kształtu korony. Fachowa literatura akademicka poświęcona zagadnieniom ogławiania podaje, że oprócz młodych: wierzb, lip, kasztanowców, katalp, bożodrzewów i głogów, żadnych innych gatunków drzew nigdy nie poddaje się ogławianiu, formowaniu kolistych kształtów koron.

5. Jeśli już musimy dokonać cięć pielęgnacyjnych w związku z powyższymi przypadkami, należy przestrzegać podstawowych zasad technicznych:

a) wszystkie cięcia powinny być wykonane narzędziami ostrymi, które zostawiają gładkie rany,

b) nie należy prowadzić cięć blisko płaszczyzny pnia, gdyż powstaje wtedy duża rana, która trudno się goi, ani za daleko, gdyż pozostaje sęk, który zasycha i butwieje. Należy zatem ciąć na tzw. "obrączkę", czyli nieco skośnie w tym miejscu, gdzie kończy się pierścieniowe zgrubienie gałęzi czy konara zwane obrączką. Usuwając gruby konar należy go najpierw podciąć od dołu, a potem tnąc od góry podtrzymywać ręką, aby się nie oderwał od pnia wraz z paskiem kory,

c) jedną z podstawowych zasad, jeśli już usuwa się gałęzie, jest przycięcie ich tak, aby najbliższa gałąź, która ma przejąć rolę tej uciętej, miała minimum 1/3 jej średnicy. Ma to zapewnić dopływ asymilatów do uciętego fragmentu. Gałąź ta powinna również wyrastać w pożądanym kierunku. Patrząc na dokonywane ostatnio cięcia, nawet ta podstawowa zasada, nie jest przestrzegana,

d) po usunięciu dużego konaru, koronę drzewa należy uformować w miarę symetrycznie, aby uniknąć deformowania, a następnie przechylania się drzew,

e) cięcie gałęzi powinno być wykonywane w trakcie okresu wegetacyjnego, a ograniczane w fazie spoczynku, z powodu zagrożenia patogenami, oraz wiosną, gdy drzewa wypuszczają liście. Prac nie należy przeprowadzać w kwietniu, maju i czerwcu, gdyż w tym okresie drzewa korzystają z energii zmagazynowanej w poprzednim sezonie, większość z niej przeznaczając na formowanie liści (rys. 1). Jest to również aktywny okres dla wielu chorób i patogenów grzybowych. Nie należy także ciąć drzew późną jesienią i wczesną zimą, gdyż może to prowadzić do uszkodzeń mrozowych. Najlepszym okresem są miesiące letnie i późna zima.

Cały tekst: http://bialystok.gazeta.p...l#ixzz2PuRtxlGZ
Widzę, że jesteś człowiekiem dociekliwym i chwała ci za to, ale możesz mi wierzyć na słowo, że to nie jest robota dla specjalistów od robót ziemnych i kanalizacyjnych. Zresztą widzę, że i wiek masz odpowiedni, więc pewnie pamiętasz jak wyglądał park i zieleń w Wieluniu dwadzieścia i trzydzieści lat temu. Mówiąc żartem- można się było dyskretnie napić wina w parku. Teraz za to, nawet nie pozwalają żywopłotowi od strony Piłsudskiego rosnąć wyżej niż 50 cm, co chociaż minimalnie mogłoby ograniczyć napływ spalin od przejeżdżających ciężarówek. Jak można prowadzać tam dzieci? Może i jestem przewrażliwiony, ale kiedyś słyszałem "pana", który udzielał mądrych rad pilarzowi odnośnie cięcia, żartując że najlepiej byłoby przy samej ziemi... Niestety, większość mieszkańców naszych blokowisk ma podobną mentalność.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
bAN 
Przyjeżdża na zakupy


Dołączył: 02 Lip 2012
Posty: 438
Piwa: 19/2
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-04-09, 20:23   

kolejne dzieło na warszawskiej (chyba z tamtego tygodnia)
ktoś sobie wziął chyba za cel stworzenie miasta kikutów...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
jameswoo 
Dojeżdża PKSem


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 14 Sie 2007
Posty: 155
Piwa: 13/1
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-04-09, 20:31   

miko 005 napisał/a:
Pat44 napisał/a:
I znów rozpoczęło się kaleczenie drzew na skalę przemysłową. Dziś pilarze z (...) zamienili drzewo przed biblioteką w obrzydliwy kikut.


Obrazek
Pat44, chodzi ci konkretnie o to drzewo, tak? A gdzie ty tu widzisz kaleczenie drzewa na skalę przemysłową? Nie wiem, bo się na tym nie znam, ale wiem za to, że to samo drzewo za czas jakiś (szybszy niż nam się wydaje ;) ), będzie wyglądało tak jak po drugiej stronie biblioteki.

Obrazek
Jeśli dobrze pamiętam, to owe drzewko było już bardzo, że się tak wyrażę, rozłożyste w swej postaci. Teraz będzie rosło sobie w górę, ale za to będzie smuklejsze.
Chyba trochę jesteś przewrażliwiony na punkcie miejskiej zieleni. A ona w naszym mieście nie wygląda aż tak źle.
Oczywiście może ci się to nie podobać (ta pielęgnacja choćby tego drzewa), ale ja uważam, że to przycięcie drzewa było konieczne i teraz będzie miało pozytywny wpływ na dalszy jego rozrost.


Mam dziwne wrażenie, że ta cała firma pomyliła korzeń z koroną drzewa :mrgreen: . Taki wygląd im pasuje biorąc pod uwagę doświadczenia takich firm :mrgreen:
_________________
Są równi i równiejsi - Ludzie zróbmy z tym coś ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Pat44 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 1 raz
Wiek: 57
Dołączył: 21 Gru 2011
Posty: 471
Piwa: 42/24
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-12, 20:24   

Na początku ulicy Konopnickiej, tuż za "tunelem" ponumerowali kilkanaście starych lip. Pewnie nie chodzi o "zabiegi sanitarne", tylko o całkowitą wycinkę. I komu przeszkadzają te drzewa?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Tomal 
Dojeżdża PKSem



Pomógł: 4 razy
Wiek: 40
Dołączył: 07 Lut 2011
Posty: 105
Piwa: 2/1
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-14, 12:07   

Nie tylko na początku. Podobno niektórzy mieszkańcy boją się, że drzewa w razie wichury spadną im na posesje. Wg mojej wiedzy specjalista miał określić, które drzewa zostaną, a które mają zostać wycięte, bo zagrażają. Moim zdaniem, jeśli faktycznie te ponumerowane mają zostać usunięte to trochę przy niektórych przedobrzyli z oceną.
Wystarczyłoby ładnie koronę przyciąć, żeby drzewa (te zagrażające okolicznym mieszkańcom :D ) stały się bezpieczne. Poza tym, jeśli się nie mylę, to w przestrzeni w okolicach 25 lat złamała się tam dość poważnie tylko jedna lipa w czasie wichury kilkanaście lat temu (wtedy co w parku sporo drzew połamało), ale i tak stoi sobie do dziś nie grożąc nikomu.
Ale mieszkamy w cudownej krainie i trzeba powycinać kilkanaście drzew, w ich miejsce wsadzić cienkiego badyla, który będzie wyglądał jak drzewo za conajmniej 20 lat.
Szkoda, że to co zachowało się na Konopnickiej przez kilkadziesiąt lat musi zostać zniszczone. Masakra :facepalm:
_________________
www.geofach.pl
www.facebook.com/CoZTego
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Tomal 
Dojeżdża PKSem



Pomógł: 4 razy
Wiek: 40
Dołączył: 07 Lut 2011
Posty: 105
Piwa: 2/1
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-14, 13:25   

Właśnie przed chwilą wpadł mi w łapska projekt przebudowy Konopnickiej i dostałem samooświecenia. Drzewa z początku ulicy (od strony tunelu) znikną, bo będą w pasie chodnika i jezdni. Dalej jedno drzewo zniknie bo sieć deszczówki będzie w jego miejscu. Są właściwie 4 drzewa (3 po prawo, jedno po lewo), które z niczym nie kolidują wg papierów (być może chodzi o to co wyżej napisałem).
_________________
www.geofach.pl
www.facebook.com/CoZTego
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Pat44 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 1 raz
Wiek: 57
Dołączył: 21 Gru 2011
Posty: 471
Piwa: 42/24
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-15, 09:57   

Ciekawe kto imiennie jest odpowiedzialny za takie radosne dawanie zgody na wycinkę? Kiedyś vanilla 1000 twierdziła, że zna tego osobnika, ale w końcu nawet nie zdradziła funkcji jaką pełni w Urzędzie Gminy. Odkąd pamiętam, te drzewa zawsze tam były, a teraz z powodu drobnych utrudnień w kładzeniu kostki brukowej jakiś burak zdecydował, że mają iść pod topór. I jeszcze ten chodnik... zupełnie niepotrzebny. Ulica, którą przejeżdżają trzy samochody na dobę idzie do modernizacji... Co oni obwodnicę Warszawskiej robią?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Tomal 
Dojeżdża PKSem



Pomógł: 4 razy
Wiek: 40
Dołączył: 07 Lut 2011
Posty: 105
Piwa: 2/1
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-15, 11:20   

Pat44 napisał/a:
Ulica, którą przejeżdżają trzy samochody na dobę idzie do modernizacji... Co oni obwodnicę Warszawskiej robią?


Nie no Panie, nowa nawierzchnia potrzebna koniecznie. Już dawno powinna być zrobiona. Jedyna ulica na tym osiedlu gdzie nie ma asfaltu jak trzeba oraz kanalizacji deszczowej.
Po każdej zimie ta nawierzchnia to tragedia - milion dziur i rozjeżdżonych łat.

Śmiga tam trochę samochodów (auta mieszkańców to pikuś) - więcej jest aut jeżdżących z parkingu za policją, z którego na Warszawską nie idzie wyjechać w lewo, więc muszą jechać Konopnickiej w stronę Południowej i dopiero w lewo na Warszawską.
Swoją drogą to powinni jeszcze progi zwalniające zamontować.
_________________
www.geofach.pl
www.facebook.com/CoZTego
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Pat44 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 1 raz
Wiek: 57
Dołączył: 21 Gru 2011
Posty: 471
Piwa: 42/24
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-15, 11:39   

Moją ulicę też "zmodernizowali". Cieszyłem się początkowo... Teraz ani jednego drzewa, natężenie ruchu porównywalne z Głowackiego, smród, hałas, kurz (bo wszędzie kostka) i ciężko przejść na drugą stronę. Chyba teraz wolałbym stan sprzed dziesięciu lat. Trochę swojskiego błota, nierówny chodnik, parę dziur w nawierzchni, ale rowerem można się przejechać, dzieciaki bez obawy wypuścić do sklepu i okna nie trzeba zamykać o 4 ej rano z powodu samochodów. Brak kałuż to nieadekwatna cena za brak spokoju.Tomal, jestem pewnien, że za parę lat po modernizacji zmienisz zdanie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Tomal 
Dojeżdża PKSem



Pomógł: 4 razy
Wiek: 40
Dołączył: 07 Lut 2011
Posty: 105
Piwa: 2/1
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-15, 12:12   

Coś pewnie jest w tym co piszesz ;)
Szczerze mówiąc, to jak dla mnie to tylko ten asfalt mogliby poprawić, założyć progi zwalniające oraz ustanowić strefę zamieszkania na całym osiedlu i byłoby git.
Rowy, drzewa tam to kawał dobrej historii :grin:
_________________
www.geofach.pl
www.facebook.com/CoZTego
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
tumasz 
Dojeżdża PKSem



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 31 Sie 2007
Posty: 236
Piwa: 8/5
Skąd: wielun
Wysłany: 2013-05-15, 13:09   

Tomal napisał/a:
.. założyć progi zwalniające oraz ustanowić strefę zamieszkania na całym osiedlu i byłoby git ...


Nie, nie jest GIT i nie będzie, z własnych doświadczeń osiedlowych, wiem że i progi i strefa NIC nie daje. Nadal debile jezdza z maksymalną szybkoscia, podskakując na tych progach, o braku pierwszeństwa dla pieszego nie wspominając. Progi, strefy ? Zapomnij.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Pat44 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 1 raz
Wiek: 57
Dołączył: 21 Gru 2011
Posty: 471
Piwa: 42/24
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-15, 14:49   

Niestety! Może już zdziadziałem zupełnie, ale z rozrzewnieniem wspominam czasy gdy po mojej ulicy jeździły furmanki i rowery, a jak przejechał samochód, to sąsiedzi wychodzili zobaczyć do kogo jedzie... Może cymbał jestem, ale jak uda mi się przejść ulicą z krzywymi płytkami chodnikowym "starego typu" i ominąć kałużę, to poprawia mi się samopoczucie. Faceci nie znają umiaru- wszystko kostkują, wycinają, koszą i karczują. Nasz park miejski to strefa największego zanieczyszczenia spalinami, bo nie dają żywopłotowi wyrosnąć wyżej niż 60 cm, a Piłsudskiego przecież tiry jeżdżą. Krakowskim Przedmieściem, Sienkiewicza i Królewską jeżdżą samochody osobowe, więc ta "strefa wypoczynku" to fikcja jakaś. Jeszcze kiedyś starali się omijać drzewa podczas budowy chodnika, teraz tylko tną nawet to, co kiedyś było wkomponowane w chodnik, a dla brukarza to żaden problem zrobić przerwę, żeby drzewo ominąć.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Tomal 
Dojeżdża PKSem



Pomógł: 4 razy
Wiek: 40
Dołączył: 07 Lut 2011
Posty: 105
Piwa: 2/1
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-15, 15:26   

tumasz napisał/a:
Nie, nie jest GIT i nie będzie, z własnych doświadczeń osiedlowych, wiem że i progi i strefa NIC nie daje. Nadal debile jezdza z maksymalną szybkoscia, podskakując na tych progach, o braku pierwszeństwa dla pieszego nie wspominając. Progi, strefy ? Zapomnij.


Zawsze coś taki próg by dał, kwestia ich gęstości na ulicy. Jak jest jeden na kilkaset metrów to tak jakby go nie było ;)
Z moich obserwacji wynika, że większość samochodziarzy to nawet chyba nie wie, że w strefie zamieszkania nie mają pierwszeństwa przed pieszymi :D
_________________
www.geofach.pl
www.facebook.com/CoZTego
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW