R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Szybsze i surowsze kary dla sprawców drobnych przestępstw
Autor Wiadomość
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-03-18, 20:32   

Przede wszystkim żeby zabierać głos na jakiś temat trzeba chociaż trochę mieć o tym temacie pojęcia. Nie wymagam bycia ekspertem ale w dobie ogólnodostępnego internetu niektóre rzeczy można dość szybko sprawdzić w sieci, używając rzetelnych źródeł.
Do rzeczy.
michal_saper napisał/a:
Ok, a jeśli komuś ktoś ukradnie 900 zł, to co dalej ? Na policji nie przyjmą zgłoszenia, bo fakt zgłoszenia ukradzenia takiej kwoty, będzie rownoznaczny ze zgłoszeniem, że ktoś wyrzucił papierek nie do kosza a na trawnik.
Czyli wg ciebie dziś w przypadku kradzieży kwoty poniżej 250 zł policja nic nie zrobi?
miko 005 napisał/a:
Złodziej ukradł mi rower o wartości ok. 500zł. Dla państwa będzie to osoba, która dopuściła się wykroczenia, dla mnie ... przestępca. Wykroczenie nie "ciągnie" się chyba w papierach za delikwentem, ale przestępstwo już tak. W takiej sytuacji dajemy ciche przyzwolenie na otwieranie piwnic i wyciąganie z nich takich właśnie rowerów. Nie będzie to przestępstwem, ale będzie zachętą dla lewusów, którzy dopuszczą się wykroczenia do kilku piwnic i mają mój miesięczny zarobek, na który uczciwy obywatel musi ciężko pracować przez 200 godzin miesięcznie.
Czy wg ciebie dla złodzieja okradającego piwnice ma jakiekolwiek znaczenie, czy dla ciebie jest on przestępcą czy sprawca wykroczenia?
Na marginesie - wbrew temu co niektórzy sądzą, ograniczenie wartościowe 250 zł z KW nie obejmuje dziś kradzieży z włamaniem.
miko 005 napisał/a:
No nie wiem. Przestępca może trafić za kratki na czas jakiś. Ktoś kto zostanie ukarany grzywną za wykroczenie, jeszcze tego samego wieczora przyjdzie pod czyjąś piwnicę "zarobić" na grzywnę
Czyli wg ciebie sprawca wykroczenia nie może trafić do aresztu? Czy wg ciebie okradający piwnice trafi/powinien trafić za kratki?
michal_saper napisał/a:
Swoją drogą zastanawiam się z jakiego paragrafu ktoś kto kradnie coś ze spożywczaka, miałby mieć sprawę na policji, później w sądzie. No bo skoro obecnie do 250 zł można coś zwinąć ?
Czy wg twojej wiedzy na dzień dzisiejszy kradzież mienia o wartości poniżej 250 zł jest bezkarna?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
michal_saper 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 5 razy
Wiek: 40
Dołączył: 02 Kwi 2007
Posty: 360
Piwa: 12/25
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-03-18, 21:58   

red napisał/a:

michal_saper napisał/a:
Ok, a jeśli komuś ktoś ukradnie 900 zł, to co dalej ? Na policji nie przyjmą zgłoszenia, bo fakt zgłoszenia ukradzenia takiej kwoty, będzie rownoznaczny ze zgłoszeniem, że ktoś wyrzucił papierek nie do kosza a na trawnik.
Czyli wg ciebie dziś w przypadku kradzieży kwoty poniżej 250 zł policja nic nie zrobi?

michal_saper napisał/a:
Swoją drogą zastanawiam się z jakiego paragrafu ktoś kto kradnie coś ze spożywczaka, miałby mieć sprawę na policji, później w sądzie. No bo skoro obecnie do 250 zł można coś zwinąć ?
Czy wg twojej wiedzy na dzień dzisiejszy kradzież mienia o wartości poniżej 250 zł jest bezkarna?


No właśnie sam nie wiem jak to wygląda w tych przypadkach, nie spotkałem się osobiście z taką sytuacją. Jednakże na mój prosty rozum skoro jest coś traktowane jako wykroczenie, to nie podlega to sprawie karnej. Jeśli się red mylę, to mnie popraw.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-03-18, 23:07   

Wykroczenia mają inny katalog kar niż przestępstwa, ale generalnie są ścigane.
Policja co do zasady zajmie się sprawą, ale wiadomo że szału nie ma -dokładnie tak samo nie ma szału jak ktoś ukradnie coś za 500 zł - po prostu jeśli szanse wykrycia sprawcy są małe to nie ma znaczenia czy wyniósł jeden rower za 250 zł czy dwa rowery w sumie za 500 zł. Po prostu Policja w obecnym moedelu działania/finansowania nie jest w stanie wykryć sprawcy.
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-03-19, 00:50   

Kiedyś było coś takiego jak kolegia ds wykroczeń, teraz chyba sądy grodzkie.
I przestępstwa i wykroczenia są w podobny sposób ścigane i karane. Różnice tkwią w szczegółach - inny katalog kar, inne sądy, inne terminy, procedury itp. Ale niektórym błędnie się wydaje, że jak ktoś ukradnie mienie o wartości do 250 zł to nikt go ścigać nie będzie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-03-19, 08:30   

red napisał/a:
Kiedyś było coś takiego jak kolegia ds wykroczeń, teraz chyba sądy grodzkie.

Parę lat temu zniesiono sądy grodzkie.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-03-19, 10:08   

Ferbik napisał/a:
Parę lat temu zniesiono sądy grodzkie.
Fakt - teraz zauważyłem, że 3 lata temu ich kompetencje przejęły wydziały karne i cywilne sądów rejonowych, więc granica jeszcze bardziej się zatarła.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 57
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2013-03-19, 12:53   

red, żeby już zakończyć dysputy nad wyższością przestępstwa nad wykroczeniem.
Dawno temu, ok. 20 lat wstecz miałem pierwszego maluszka (Fiat 126p ;) ) Parkowałem go wtedy na parkingu przy Sedalu. Któregoś dnia podchodzę z rana do autka, a on otwarty, w środku widać ślady włamywaczy (zniszczona obudowa przy stacyjce, otwarta klapa bagażnika, utrata mapy Polski) Dzwonię na policję, mówię w czym rzecz. Każą czekać na pojawienie się dzielnicowego. Wiem, że sprawa nie jest gardłowa, więc cierpliwy jestem. Pojawia się dzielnicowy, robi krótką notatkę, pijemy kawę (wszystko dzieje się w mieszkaniu). Idziemy w końcu do auta, a tam pan policjant tak myśli i mówi mi, że dzisiejszej nocy to ten maluch był obserwowany przez patrol policji. Co się okazuje.
Patrol policyjny zwrócił uwagę na fakt, że przy tym aucie coś się dzieje nie tak, ze względu na późną godzinę nocną. Pytam zdziwiony dlaczego nie reagowali. Dostałem odpowiedź. I co by im zrobili? Policjanci czekali aż samochód zostanie odpalony i ewentualnie ruszy z miejsca, wtedy byłaby to kradzież. A tak to mieli chłopaki fantazję posiedzieć w maluchu to się włamali i posiedzieli. Złapani nie zostali, bo coś ich spłoszyło (według relacji dzielnicowego) I zostałem ze stratą własną.
Ktoś narusza moją własność, doprowadza do zniszczeń, może niewielkich ale jednak wymagających potem trochę moich nerwów i czasu aby to naprawić. I w takiej sytuacji muszę żyć ze świadomością, że nie padłem ofiarą przestępstwa, a tylko frajersko załapałem się na znikomą szkodliwości czynu :shock:
I znowu punkt widzenia zależy od punktu siedzenia :P
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-03-19, 13:44   

miko 005, ale w opisanym przypadku to nie prawo było winne, a Policjanci. Oni po prostu chcieli poprawić statystyki - gdyby ukradli Ci samochód to zatrzymaliby przestępców. A gdyby wkroczyli do akcji od razu to tylko "wykroczeniowców". Koniec końców nie złapali nikogo - ale to akurat specjalnie nie dziwi.

Miałem kiedyś taką sytuację w sklepie we Wrocławiu - złodziej ukradł kilka koszulek wybiegł ze sklepu. Ekspedientka wybiegła za nim - akurat przechodził jakiś patrol udało się gostka złapać. Policjanci dość mocno nalegali aby nieco zawyżyć ilość skradzionych koszulek żeby wartość przekroczyła magiczną granicę... ;-) w rozmowie całkiem prywatnej przyznali, że oczywiście chłopakowi grozi wtedy większa kara, ale nie ma to wielkiego znaczenia bo przy małej wartości i tak mu za wiele sąd nie zrobi... ale oni za to wpiszą sobie wykrycie sprawcy przestępstwa...

Ot taki system...
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
michal_saper 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 5 razy
Wiek: 40
Dołączył: 02 Kwi 2007
Posty: 360
Piwa: 12/25
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-03-19, 17:33   

miko 005, A dlaczego wówczas nie podeszli tam do tego malucha, i dla formalności ich nie spisali ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW