R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Czy jesteś za zniesieniem celibatu?

Jesteś za zniesieniem celibatu?
Nie, celibat powinien obowiązywać każdego, kto ofiaruje swe życie w posłudze Bogu (księża, siostry itp.)
28%
 28%  [ 11 ]
Tak, celibat to chory twór, który nie powinien mieć miejsca.
66%
 66%  [ 26 ]
Nie mam zdania, lubię, jak podejmują decyzje za mnie.
5%
 5%  [ 2 ]
Głosowań: 39
Wszystkich Głosów: 39

Autor Wiadomość
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-03-17, 22:57   Czy jesteś za zniesieniem celibatu?

W związku z ostatnimi wydarzeniami chciałbym zapytać Was w ankiecie, czy uważacie, że celibat to jest słuszna sprawa, czy może zakłamanie, wymyślone po to, żeby... no właśnie, po co? Żeby żyć niezgodnie z naturą? A może macie jakieś inne wytłumaczenie?

Zapraszam do dyskusji i udziału w ankiecie.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Gregg Sparrow
[Usunięty]

Wysłany: 2013-03-18, 08:38   

Przecież jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę.
Watykan nie może dopuścić do zniesienia celibatu bo to wiązałoby się z prawem dziedziczenia i okazałoby się że co drugi ksiądz musiałby oddać połowe majątku który nie jest jego. :D
Poza tym, to niech mi ktoś pokaże chociaz jeden fragment w Biblii który mówi o celibacie :D
 
   
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-03-18, 12:36   

Bardzo ciekawy artykuł:

Cytat:
„Kto o biskupstwo się ubiega, pięknej pracy pragnie. Biskup zaś ma być nienaganny, mąż jednej żony... który by własnym domem dobrze zarządzał, dzieci trzymał w posłuszeństwie i wszelkiej uczciwości" 1 Tym. 3:1,4

W ostatnich dniach w prawie wszystkich środkach masowego przekazu można usłyszeć o szykującej się rewolucji w Kościele Katolickim. W czym tkwi problem? Chodzi o ewentualne zniesienie celibatu wśród katolickich duchownych. Skąd jednak takie zamieszanie wokół tego tematu? Odpowiedź jest bardzo prosta, otóż celibat jest bardzo ważną kwestią w Kościele Katolickim. Jedną z głównych doktryn Kościoła jest to, iż duchowni pragnący pełnić służbę muszą całe życie spędzić w celibacie. Chciałbym w tym artykule skupić się na tym, czym jest celibat według Kościoła Katolickiego, a czym według Bożego Słowa.

W jednej z gazet („Dziennik", nr 05/2006. Katarzyna Bartman, Aleksandra Żuczkowska, „Księża chcą mieć rodziny") można przeczytać, że wg przeprowadzonych badań „czterech z pięciu księży w Polsce, którzy decydują się porzucić sutannę, robi to z powodu miłości do kobiety (...)". Z tych samych badań wynika również, że księża znacznie częściej niż mówi się o tym oficjalnie myślą i marzą o założeniu rodziny. Dlaczego nie mówią o tym otwarcie? Chyba nie muszę odpowiadać na to pytanie, bo wszyscy doskonale wiemy z jakiego powodu tak jest. Co ciekawe wcale nie myślą przy tym o porzucaniu kapłaństwa. Nieoficjalne dane mówią nawet o 70% duchownych, czekających na możliwość założenia rodziny i w dalszym ciągu byciu duchownym. Pewien ksiądz powiedział: „Kapłan powinien wiedzieć, czy jest w stanie być dobrym ojcem i mężem, a jednocześnie służyć Bogu i ludziom (...)". Chciałoby się powiedzieć „Amen!", prawda? Bardzo interesująca jest na ten temat wypowiedź nowy prefekta Kongregacji Nauki Wiary w Kościele Katolickim Josepha Williama Lavady, który stwierdził: „Watykan rozważy zniesienie obowiązkowego celibatu." Wywołało to oczywiście wielką lawinę krytyki wśród katolików. Ludzie zaczęli zadawać sobie pytania: Czy człowiek służący Bogu ma prawo mieć żonę i rodzinę?, Czy jest to zgodne z tym, czego Bóg oczekuje?, Czy to wypada? Przecież ksiądz nie może mieć żony! To nie etyczne, prawda? Przecież duchowny jest sługą Boga! Celibat jest małżeństwem z samym Chrystusem, przecież zawsze tak było – słychać głosy dookoła.

Wbrew powszechnym opiniom, spór ten w Kościele Katolickim trwa już od dłuższego czasu. Przyjrzyjmy się zatem bliżej historii celibatu w Kościele Katolickim oraz co mówi Boże Słowo na owy temat.

Przez wiele wieków duchowni, biskupi i papieże mieli żony i ślubne dzieci. Niektóre z tych dzieci same sięgały później po tiarę biskupią, a nawet papieską! Np. papież Sylwiusz (536-537) był synem papieża Hormizdasa (514-523), zaś papież Jan XI (931-935) synem papieża Sergiusza III (904-911).

Kiedy powstał zatem celibat w Kościele Katolickim? Wprowadził go w 1074 r. Grzegorz VII. Wcześniej był on praktykowany jedynie jako duchowa dyscyplina w zakonach. Od roku 1139 (Sobór Laterański II) zabroniono kapłanom żenić się, zaś od 1536 roku żonatym mężczyznom wstępować w szeregi kapłanów. Co ciekawe w Polsce jeszcze w XV wieku duchowni i biskupi żenili się, mając legalne potomstwo.

Bezżenność sama w sobie nie ma niczego chwalebnego, choć często właśnie w taki sposób prezentuje się ją studentom katolickich seminariów. Bóg uczynił małżeństwo jako wielkie błogosławieństwo dla dwojga ludzi – mężczyzny i kobiety. Dzięki niemu dwoje ludzi „opuszcza ojca swego i matkę swoją" i „stają się jednym ciałem" (1Mj. 2:24). Bóg daje człowiekowi drugą osobę, gdyż od samego początku widzimy, że „niedobrze jest człowiekowi, gdy jest sam". Bóg doskonale wie, czego potrzebujemy i co jest najlepsze dla nas. Od razu po tym stwierdzeniu mówi: „Uczynię mu pomoc odpowiednią dla niego" (1Mj. 2:18). Kto jest zatem tą odpowiednią pomocą? Oczywiście żona! A w przypadku żony – mąż! Potrzebujemy drugiej bliskiej osoby w naszym życiu. Wszyscy doskonale wiemy, jak niedobrze jest nam, gdy jesteśmy sami (1Mj. 2:18). Mąż bez żony jest niekompletny, podobnie jak i żona bez męża. Małżeństwo jest obrazem wielkiej miłości Chrystusa i Kościoła. Są oni jednym ciałem, jak mówi Pismo (Ef. 5:31-32). Jedynie w małżeństwie jesteśmy w stanie zaspokajać nasze potrzeby i pragnienia. Mąż i żona są ściśle i nierozerwalnie ze sobą złączeni.

Źródło


Zatem celibat wprowadzony został w 1074 r. przez ówczesnego papieża i ma tyle wspólnego z początkiem naszej wiary, co nic.
Zresztą przykładów podobnych można mnożyć, a masa wiernych uważa to za..., no właśnie, za co?

Swoją drogą, jest takie stare przysłowie -"kto wierzy w gusła, temu du.pa uschła".
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-03-18, 12:45   

Dlaczego temat wątku mówi o celibacie w Polsce? Chyba kościół nie jest w Polsce kościołem narodowym?
Co do dziedziczenia - majątek parafii nie jest chyba majątkiem osobistym jej proboszcza a majątkiem kościoła, więc nie powinno być obaw o sprawy spadkowe.
Moim zdaniem celibat jest wbrew naturze.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-03-18, 13:37   

red napisał/a:
Dlaczego temat wątku mówi o celibacie w Polsce? Chyba kościół nie jest w Polsce kościołem narodowym?

Usunąłem. Faktycznie, bez sensu :)
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 57
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2013-03-18, 14:07   

Celibat został zniesiony. Do małej parafialnej społeczności dołącza jeszcze żona księdza i jego dwoje, może troje, a kto wie może nawet cała gromadka dzieci. Czy ta mała parafialna społeczność, gotowa jest na to, aby utrzymać tę dodatkową gromadkę?
Przeciętna parafia to proboszcz i wikary ;)
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-03-18, 14:13   

miko 005, zależy na jakim poziomie miałaby tę gromadkę utrzymać. Z pewnością dla wielu księży to znaczne obniżenie poziomu życia byłoby nie do zaakceptowania...
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
cogito 
Mieszka pod Wieluniem


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 15 Lis 2005
Posty: 883
Piwa: 12/4
Skąd: Planeta Ziemia
Wysłany: 2013-03-18, 18:21   

miko 005 napisał/a:
Czy ta mała parafialna społeczność, gotowa jest na to, aby utrzymać tę dodatkową gromadkę?
Przeciętna parafia to proboszcz i wikary ;)

Przeciętna parafia to nie tylko proboszcz i wikary, ale również gosposia. Gdyby zniesiono celibat, odpada utrzymanie gosposi, ale pozostaje proboszcz, wikary, ich żony i gromadka dzieci. Zakładając, że obecnie, zarówno proboszcz jaki wikary, utrzymują nieformalne związki i mają dzieci, to w zasadzie pod względem finansowym nic się nie zmieni. Można nawet przyjąć, że koszty utrzymania zmniejszą się o koszty paliwa na wyjazdy, w celu konsumowania/ukrycia nieformalnych związków.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 57
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2013-03-19, 12:17   

cogito napisał/a:
Zakładając, że obecnie, zarówno proboszcz jaki wikary, utrzymują nieformalne związki i mają dzieci ...

Z dużą łatwością przychodzi ci wrzucanie wszystkich do jednego worka :twisted:

Co do tej gotowości utrzymywania rodziny księdza przez parafian. Bardziej chodziło mi o to, czy jesteśmy gotowi na neutralność tej rodziny. Dzisiaj nikt nie widzi żony przeciętnego sąsiada idącej do fryzjera, na zakupy itp. Nie widzimy nowych spodni, butów, tornistra dziecka sąsiada. Ale gdy zacznie chodzić o dziecko i żonę księdza, to śmiem twierdzić że byliby oni bardzo na cenzurowanym. A co za tym idzie, pewnie robilibyśmy straszną krzywdę tym ludziom. I o to mi chodziło, jeśli wiecie co mam na myśli :razz:
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-03-19, 15:01   

miko 005 napisał/a:
Ale gdy zacznie chodzić o dziecko i żonę księdza, to śmiem twierdzić że byliby oni bardzo na cenzurowanym. A co za tym idzie, pewnie robilibyśmy straszną krzywdę tym ludziom. I o to mi chodziło, jeśli wiecie co mam na myśli


Podobnie jak żona burmistrza, premiera, prezydenta, ministra etc.

Nie przesadzajmy, w innych wyznaniach pastor ma żonę i dzieci i jakoś nie ma problemu. Jeśli parafianie mają mieć z tym problem, to chyba nie o takie chrześcijaństwo chodzi...
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
cogito 
Mieszka pod Wieluniem


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 15 Lis 2005
Posty: 883
Piwa: 12/4
Skąd: Planeta Ziemia
Wysłany: 2013-03-19, 20:35   

miko 005 napisał/a:
Ale gdy zacznie chodzić o dziecko i żonę księdza, to śmiem twierdzić że byliby oni bardzo na cenzurowanym. A co za tym idzie, pewnie robilibyśmy straszną krzywdę tym ludziom. I o to mi chodziło, jeśli wiecie co mam na myśli :razz:

Miko, a nie pomyślałeś jaką krzywdę robi dziecku ksiądz-tatuś, który jest gościem, bo na stałe mieszka w sąsiedniej parafii lub - co gorsze - wyrzeka się ojcostwa?
Nie wrzucam wszystkich do jednego worka, bo ONI, nie usuwając ze swojego grona tych, co na taką opinię "pracują", od dawna w tym worku są. Ba, nawet mają wypracowane odpowiednie strategie dla ukrycie takich faktów. To, że wierni tolerują księży-tatusiów lub nie dostrzegają, nie jest równoznaczne z ich nieistnieniem.
Dzieci księży katolickich
Może jesteś zwolennikiem podwójnej moralności, ale dla mnie jest to obrzydliwe.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wielki Szu 
Dojeżdża PKSem
rock fan



Dołączył: 23 Paź 2011
Posty: 187
Piwa: 1/6
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-03-21, 01:06   

To wymysł kościelny, który się wziął znikąd...gdyby Ci księża normalnie jak ludzie mieli baby to nie słyszelibyśmy o takiej skali pedofilii wśród księży...

Pismo Święte nigdzie nie nakazuje ludziom oddanym posłudze Bogu zachowywać celibat....

Jestem stanowczo za zniesieniem tych średniowiecznych, a nawet znaczne starszych praktyk.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Phoenix 
Ma stragan na targu



Pomógł: 11 razy
Dołączył: 15 Paź 2010
Posty: 525
Skąd: wieluń
Wysłany: 2013-03-21, 11:24   

Wielki Szu napisał/a:
To wymysł kościelny, który się wziął znikąd...gdyby Ci księża normalnie jak ludzie mieli baby to nie słyszelibyśmy o takiej skali pedofilii wśród księży...

Pismo Święte nigdzie nie nakazuje ludziom oddanym posłudze Bogu zachowywać celibat....

Jestem stanowczo za zniesieniem tych średniowiecznych, a nawet znaczne starszych praktyk.


A ja jestem innego zdania. Uważam, że teraz księża jeszcze się trochę z tym kryją, a gdy celibatu nie będzie to sytuacje molestowania dzieci będą na porządku dziennym. Moim zdaniem tu nie jest problem jego fizjologii bo gdyby tak było szedłby na dzi*ki.... po prostu są tacy co lubią dzieci i tyle ;/ Jak nie będzie celibatu to już w ogóle strach będzie posyłać dzieci do komuni... Ale to moje odczucia. Nie rozumiem co ma wspólnego celibat z pedofilią? Skoro ksiądz może wybrać dorosłą kobietę, a wybiera dziecko to problem jest gdzie indziej...I myślisz że gdy ksiąźa będą mogli legalnie to pedofilów nie będzie? Moim zdaniem będzie jeszcze więcej... ludzie przestaną trzymać rękę na pulsie.. :(
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-03-21, 11:37   

Phoenix napisał/a:
Uważam, że teraz księża jeszcze się trochę z tym kryją, a gdy celibatu nie będzie to sytuacje molestowania dzieci będą na porządku dziennym.

Przecież zniesienie celibatu nie znosiłoby prawnego zakazu molestowania dzieci.
Phoenix napisał/a:
Nie rozumiem co ma wspólnego celibat z pedofilią?

Drugie Twoje zdanie świadczy o tym, że łączysz te dwie rzeczy, faktycznie kompletnie tego nie rozumiejąc. Najlepiej zerknąć w statystyki, na ilu pedofili przypadają księża.
_________________
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
Wielki Szu
panteon 
Przejeżdżał przez Wieluń


Wiek: 48
Dołączył: 18 Mar 2012
Posty: 94
Otrzymał 3 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-03-21, 20:02   

Ferbik napisał/a:

Najlepiej zerknąć w statystyki, na ilu pedofili przypadają księża.

Słuszna uwaga. Na ilu pedofili przypadają księża ?
Podzielisz się z wszystkimi swą niewątpliwą wiedzą ? :idea:
Jakieś konkrety ? Jakieś linki ? Przegoń wreszcie te zabobony w tym temacie. :shock:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW