R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Rewolucja śmieciowa
Autor Wiadomość
zwyczajna 
WIELUNIAK



Pomogła: 32 razy
Dołączyła: 03 Maj 2006
Posty: 2461
Piwa: 25/43
Skąd: w-ń
Wysłany: 2013-05-14, 16:50   

Chyba nie chciałabym takiego rozwiązania, miesięcznie zużywam 10 m 3 wody, to za śmieci też wyszłoby sporo...
_________________
https://www.youtube.com/w...AvjaHtlMA#t=111
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
yampress 
WIELUNIAK


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 11 Lis 2006
Posty: 3119
Otrzymał 6 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-14, 20:50   

Administrator napisał/a:
Zgoda, ale kto miałby wystawiać te rachunki za śmieci na podstawie stanu liczników wody?

No właśnie to już zupełny absurd. Ilość zużytej wody nie musi być proporcjonala do ilości generowanych śmieci...


A tak w ogóle co z bioodpadami? Dają jakieś pojemniki czy jak?? Bo przecież mają chodzić i sprawdzać czy ktoś sobie kompost odkłada... To co ten kompost jest RADIOAKTYWNY?? i szkodzi środowisku jak go sobie na ziemi(glebie) zostawie, a potem do ziemi zakopie jako nawóz? Ach te uRZĘDASY... ]:->
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
zwyczajna 
WIELUNIAK



Pomogła: 32 razy
Dołączyła: 03 Maj 2006
Posty: 2461
Piwa: 25/43
Skąd: w-ń
Wysłany: 2013-05-14, 21:05   

Ja zaznaczyłam ze mam własny kompostownik, czyli ze będę go sama wykorzystywała.
Natomiast podobno ci co nie będą wykorzystywali maja dzierżawić pojemnik i w nim to składować. Pytanie tylko, czy za dzierżawę będzie trzeba płacić.
_________________
https://www.youtube.com/w...AvjaHtlMA#t=111
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-14, 21:32   

edzia i odziu, tak na szybko sprawdziłem - we Wspólnocie we Wrocławiu w której mam mieszkanie koszt śmieci to byłoby ok 1,8 zł na każdy m3 zużytej wody. Czyli płaciłabyś ok 18 zł - fakt więcej niż 14 które płacisz teraz. Ale czy aż tak drastycznie więcej?

yampress napisał/a:
No właśnie to już zupełny absurd. Ilość zużytej wody nie musi być proporcjonala do ilości generowanych śmieci...


Mniej więcej tak samo jak ilość zameldowanych osób (tu rozbieżności są bardzo duże) jak i ilość zamieszkujących osób (tu rozbieżności są mniejsze). Albo system wrocławski - mieszany od powierzni i ilości osób- tutaj to dopiero jest absurd, bo wg urzędników ta sama 3-osobowa rodzina w mieszkaniu 50m2 wygeneruje śmieci za 42,50 zł a w mieszkaniu 80m2 już za 68 zł. Pominę to że jeśli mają trochę więcej szczęścia i mają 82m2 to opłata wyniesie "tylko" 57 zł.

Do tego trzeba wymyślić sposób na weryfikowanie deklaracji - co w przypadku wody po prostu odpada. I dlatego uważam, że woda jest lepsza. Tym bardziej że jak sobie policzyłem na podstawie deklaracji i na podstawie wody potencjalne opłaty za zeszły rok to naprawdę nie było jakichś drastycznych odchyleń.
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
zwyczajna 
WIELUNIAK



Pomogła: 32 razy
Dołączyła: 03 Maj 2006
Posty: 2461
Piwa: 25/43
Skąd: w-ń
Wysłany: 2013-05-14, 21:44   

Gdyby i u nas takie stawki wyszły, byłabym niezmiernie szczęśliwa. Tylko czy ktoś z mądrali w urzędzie w ogóle zechciał to zweryikować, hmm wątpię.
_________________
https://www.youtube.com/w...AvjaHtlMA#t=111
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-14, 22:00   

edzia i odziu, to były stawki 2012. we wroclawiu od lipca będzie 4-5 razy drożej...
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
bob_mistrz 
WIELUNIAK
Skowyrny



Pomógł: 22 razy
Wiek: 37
Dołączył: 03 Maj 2006
Posty: 2051
Piwa: 9/14
Skąd: Chotów
Wysłany: 2013-05-14, 22:26   

yampress napisał/a:
Administrator napisał/a:
Zgoda, ale kto miałby wystawiać te rachunki za śmieci na podstawie stanu liczników wody?

No właśnie to już zupełny absurd. Ilość zużytej wody nie musi być proporcjonala do ilości generowanych śmieci...


Dokładnie tak. Co ma piernik do wiatraka? Dla przykładu jedna rodzina 4 osobowa myje się codziennie, płucze naczynia pod bieżącą wodą itd, a druga myje się w sobotę i to jeszcze 2os w jednej, płucze w misce itd. Czy w wytwarzanych śmieciach będzie aż tak duża dysproporcja co w wodzie? Szczerze to wątpię.

edzia i odziu napisał/a:
Nie wiem, czy czasami takie utrudnienia i wzrost cen nie zwiększą ilości śmieci w lasach..... Trzeba wziąć pod uwagę jeszcze ewentualną dzierżawę pojemnika od firmy, dodatkowy koszt.

W zamyśle wręcz przeciwnie, głównym założeniem nowego systemu było jego uszczelnienie,a co w rzeczywistości się stanie, to dopiero się okaże. Na zdrowy rozum, nie trzeba będzie wyrzucać śmieci do lasów, jak i tak będziemy musieli płacić za ich odbiór, a gmina ma obowiązek przyjąć każdą ich ilość.
edzia i odziu napisał/a:
Tylko czy ktoś z mądrali w urzędzie w ogóle zechciał to zweryikować, hmm wątpię.

Uwierz mi, że te "mądrale" są przerażone i same nie mają pojęcia jak to będzie wyglądać i jakie powinny być najwłaściwsze kryteria. Już za rok, dwa, trzy będziemy na pewno mądrzejsi.
_________________
www.alkwielun.ligspace.pl/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
ryba 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 07 Sie 2007
Posty: 427
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: zewsząd
Wysłany: 2013-05-15, 00:33   

edzia i odziu napisał/a:
Zapytałam np. czy mogę zakupić sama pojemniki w odpowiednich kolorach, zamiast worków, które nie są tak wytrzymałe jak próbują przekonywać. Otóż, nie... muszę mieć worki.


To ciekawe, co piszesz, bo ja dzisiaj w urzędzie usłyszałem, że można kupić pojemniki na własną rękę, byleby były w odpowiednich kolorach (żółty, zielony, niebieski).

yampress napisał/a:
A tak w ogóle co z bioodpadami? Dają jakieś pojemniki czy jak?? Bo przecież mają chodzić i sprawdzać czy ktoś sobie kompost odkłada... To co ten kompost jest RADIOAKTYWNY??


Pojemniki na bioodpady firma ma dać za free. Natomiast jeśli korzystasz z kompostownika, nie musisz mieć takiego kosza.
_________________
Conversations don't get any better as you get older
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Pat44 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 1 raz
Wiek: 57
Dołączył: 21 Gru 2011
Posty: 471
Piwa: 42/24
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-15, 10:37   

U mnie opłaty wzrosną pięciokrotnie. Na podwórku będzie stało kilka worów i będę się zastanawiał, czy kapsel albo puszkę wyrzucić do złomu, czy do worka z opakowaniami "wielomateriałowymi" (czy jakoś tak), a niedopałki z popielniczki albo trochę tynku po wywierceniu dziury w ścianie wyrzucić do ... no gdzie? A może mam to u siebie składować dopóki mi się nie zapełni 80- litrowy wór? Potem jeszcze będę się niepokoił czy pan inspektor (na pewno tacy się pojawią) nie znajdzie mi wśród np. makulatury plastikowej okładki i jakie z tego będą dla mnie konsekwencje. Ja w każdym razie zdecydowałem dołączyć do kryminalistów i teraz do pieca będę wkładał co się da, a to co niepalne podrzucę do ulicznych koszów na śmieci. To kolejny "skok na kasę"! Do tej pory Przedsiębiorstwo Komunalne jakoś na siebie zarabiało, a teraz dochody im (albo jakiejś innej firmie) wzrosną kilkukrotnie i jeszcze masa kłopotów dla mnie. Nic dziwnego, że na Zachodzie zajmuje się tym głównie mafia. Rolnicy wszystko, jak leci, wypieprzą do lasu, bo nikt u nich nie będzie się bawił w latanie z ogryzkiem albo obierkami na kompostownik położony 200 m od domu. Mieszkańcy bloków i tak będą wywalali gruz po remontach do śmietników, a o żadnej selekcji odpadów nie będzie mowy, bo monitoringu w śmietnikach jeszcze nie ma. Jedyne rozwiązanie jeśli chodzi o bloki, to rozwiązanie które widziałem w Holandii. Śmietnik otwarty dwa razy w tygodniu i komisja przed śmietnikiem, która odbiera śmieci od mieszkańców.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 58
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2013-05-15, 11:05   

Pat44 napisał/a:
Mieszkańcy bloków i tak będą wywalali gruz po remontach do śmietników, a o żadnej selekcji odpadów nie będzie mowy, bo monitoringu w śmietnikach jeszcze nie ma.

Pat44, chcę cię "uświadomić", że mieszkańcy bloków bez monitoringu selekcjonują odpady. Nie wiem, kulturalni tacy czy co? :razz:
Faktem jest, że śmieci produkujemy tyle że narasta kłopot z ich składowaniem. Wszyscy widzą problem, ale nikt nie chciałby zgodzić się na to, aby takie składowisko było w ich bezpośrednim sąsiedztwie, prawda?
Czas pokaże czy nasze państwo daje sobie radę z segregacją. I faktycznie śmieci nadające się do przetworzenia i powtórnego wykorzystania, są przetwarzane i wykorzystywane.
A my musimy uzbroić się troszeczkę w cierpliwość i być chyba bardziej wyrozumiali w kwestii "walki" ze śmieciami, bo za chwilę może się okazać że w nich toniemy.

I jak tak czytam posty tutaj, to zastanawia mnie rozbieżność w faktach dotyczących ceny i innych spraw organizacyjnych. A przecież rzecz dzieje się w jednej gminie, więc chyba nie powinno być takich "odchyłek", co?

Cena w naszej spółdzielni mieszkaniowej, to 7 złotych od osoby, z uwzględnieniem deklaracji o selekcjonowaniu, tak myślę.
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
zwyczajna 
WIELUNIAK



Pomogła: 32 razy
Dołączyła: 03 Maj 2006
Posty: 2461
Piwa: 25/43
Skąd: w-ń
Wysłany: 2013-05-15, 11:21   

miko 005 napisał/a:
Cena w naszej spółdzielni mieszkaniowej, to 7 złotych od osoby, z uwzględnieniem deklaracji o selekcjonowaniu, tak myślę.


I tak będzie dla wszystkich, problem jest w tym jak jest dotąd, czyli duuuużo taniej. Więc nie dość, ze będę sama segregowała, to więcej za to zapłacę. Zrozumiałabym podwyżkę, ale nie różnicę 21 zł.
_________________
https://www.youtube.com/w...AvjaHtlMA#t=111
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Pat44 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 1 raz
Wiek: 57
Dołączył: 21 Gru 2011
Posty: 471
Piwa: 42/24
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-15, 11:27   

miko 005, Znajomy od kilkunastu lat zajmuje się remontami i nie zdarzyło mu się NIGDY by inwestor zamówił osobny pojemnik na gruz. Co innego jest wynieść kilka plastikowych lub szklanych butelek, czy kilka czasopism i wrzucić je do pojemnika na to przeznaczonego, a co innego zajrzeć do "kubełka na wszystko", w którym znajdą się obierki, potłuczone szkło, puszki, opakowania po jogurtach, a nawet słoiki z zawartością. Jeśli mówisz o "takiej selekcji", to owszem... To nawet w "dobrym tonie" nieść razem z zamkniętym kubełkiem dwie butelki po Grodziskiej i gazetkę pod pachą, ale to nie jest selekcja odpadów tylko pozoracja, bo te śmieci z "kubełka" i tak powinny być posortowane na taśmie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 58
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2013-05-15, 11:44   

Pat44, szczerze powiem, że nie bardzo rozumiem o co chodzi w poście powyżej? :roll:
Jak na razie mamy trend na segregację; papieru, szkła i plastiku. I to jest w dużym stopniu realizowane, pojemniki zapełniają się tym do czego są przeznaczone.
Oczywiście nie da się wykluczyć, że w tych ogólnych też jest "bydło i powidło", ale z tego co mi wiadomo, to na wysypisku w Rudzie odbywa się proces segregacji. Jest tam zatrudniona ekipa i każda śmieciarka przechodzi tam na miejscu kontrolę, oczywiście mówię to w cudzysłowie, bo wiadomo że odbywa się to na taśmie ;)

Jeśli zapadną jakieś decyzje odnośnie dalszej segregacji, to mam nadzieję, że mieszkańcy osiedli też podejmą wyzwanie, tak jak tych trzech przypadkach, czyli; papier, szkło, plastik.
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Nazhir 
Przejeżdżał przez Wieluń


Wiek: 79
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 68
Piwa: 4/1
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-15, 12:59   

Administrator napisał/a:
Aby system był skuteczny musi być prosty, przejrzysty i taki by nie dawał możliwości kombinowania.
tu się sprawa nieco komplikuje - bo można np. pobierać opłaty za 1kg nieposortowanych śmieci (waga w śmieciarkach to żaden problem), ale wtedy powróci problem wyrzucania śmieci do lasu (no bo mniej kilogramów w koszu to mniejszy rachunek).
To, co zaproponowali (słuszne domniemanie, że jeden mieszkaniec średnio generuje określoną ilość śmieci) jest bardzo dobre, tylko mocno przejadą się na niekontrolowaną ilością rzeczywistych lokatorów.

z tą wodą to chybiony pomysł, no chyba, że dano by ludziom wybór - albo płacisz od mieszkańca, albo masz doliczoną opłatę do wody - da się to zrobić.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-15, 13:05   

Nazhir napisał/a:
z tą wodą to chybiony pomysł, no chyba, że dano by ludziom wybór - albo płacisz od mieszkańca, albo masz doliczoną opłatę do wody - da się to zrobić.


dlaczego chybiony? Ten system z powodzeniem funkcjonuje w niektórych Wspólnotach w których był problem z ustalaniem faktycznej ilości mieszkańców, a nie było zgody na płacenie od m2.

Wierzyć czy nie - zależność między ilością osób a zużyciem wody istnieje. I z punktu widzenia statystyki jest na tyle istotna że można śmiało przyjąć to jako zmienną do opłat na śmieci. Oczywiście odchylenia będą zawsze - ale one będą w każdym systemie - bez względu na to czy zmienną będzie meldunek, osoba, m2 czy woda
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW