R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Rewolucja śmieciowa
Autor Wiadomość
Petitu 
Czytał o Wieluniu


Wiek: 71
Dołączyła: 05 Sty 2012
Posty: 34
Otrzymał 3 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-03-28, 12:12   Rewolucja śmieciowa

Zdaje się, że rewolucja śmieciowa i ratusz tzn. przetarg, który na odbiór naszych odpadów (prawdopodobnie już niebawem) przeprowadzi wieluński ratusz dokona tego, czego nie dokonał nawet...Torrent...


...Jeszcze przed pierwszym lipca dowiemy się, która firma zajmie się odbiorem naszych śmieci. W gminie Wieluń będzie to należące w stu procentach do gminy Przedsiębiorstwo Komunalne Spółka z o. o. lub inna firma. Do przetargu oprócz już funkcjonujących spółek będzie mógł przystąpić niemal każdy.

Ogólnopolskie media alarmują, że spółki komunalne nie będą mieć szans w starciu z gigantami branży śmieciowej. Duże firmy chcąc zdominować rynek mogą wygrywać przetargi zaniżając ceny usług, na które nie mogą sobie pozwolić spółki takie jak np. Przedsiębiorstwo Komunalne.

W Polsce spółki i zakłady budżetowe, które zajmują się odbiorem śmieci, posiada oprócz gminy Wieluń około 800 gmin. Jaki los czeka je po ewentualnym przegranym przetargu na wywóz śmieci? Przegrana w przetargach dla wielu z nich może oznaczać ich zamknięcie lub znaczące straty finansowe.

Zakład Oczyszczania Miasta PK Spółka z o. o. w Wieluniu zatrudnia 23 osoby. Do dyspozycji ma 9 specjalistycznych samochodów, składowisko odpadów śmieci oraz linię do segregacji odpadów i kompostownię. Nie wiadomo, czy te zasoby po pierwszym lipca pozostaną wykorzystane, czy też zostaną unieruchomione generując jednocześnie koszty.

Wiadomo jednak, że w wielu gminach przegrany (przez zajmujące się odbiorem śmieci spółki i zakłady budżetowe) przetarg oznaczać będzie konieczność zwrotu dotacji przyznanej na zakup sprzętu. Gmina Wieluń taką dotację otrzymała na budowę linii do segregacji śmieci.

Specyfikacja przetargu na odbiór odpadów w gminie Wieluń nie jest jeszcze znana. Jeżeli jedynym kryterium wyboru byłaby cena można się spodziewać, że przetarg wygra ta firma, która zaproponuje cenę niższą, chociaż o złotówkę. Może się wówczas okazać, że w gminie Wieluń koszt zaprzestania odbioru odpadów przez Zakład Oczyszczania Miasta PK wchłonie każdą zaoszczędzoną złotówkę płynącą z wyboru innej, minimalnie tańszej oferty odbioru naszych drogocennych odpadów.

http://nasz.wielun.pl/news_f.php?id=1560
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
torrent2 
Przyjeżdża na zakupy



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Maj 2011
Posty: 257
Piwa: 38/19
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-03-28, 14:04   

Petitu napisał/a:
Zdaje się, że rewolucja śmieciowa i ratusz tzn. przetarg, który na odbiór naszych odpadów (prawdopodobnie już niebawem) przeprowadzi wieluński ratusz dokona tego, czego nie dokonał nawet...Torrent...


Petitu:
1. Czego miałem niby dokonać? Nie widzę żadnego powiązania z tym tematem!
2. Ja wykazywałem nieprawidłowości i niezgodne działanie z prawem związane ze wspólnotami mieszkaniowymi prowadzonymi przez PK i Pana Owczarka.
3. Udowodniłem wszystkie przedstawione zarzuty, a ukazane zostało m.in. w audycie przeprowadzonym przez audytora UM na zlecenie Burmistrza.
4. To, że w temacie „List otwarty do Burmistrza Janusza Antczaka” jestem teraz mniej aktywy, to wcale nie znaczy że sprawa jest zamknięta! Nauczyłem się, że niektórych faktów lepiej jest za wcześnie nie ujawniać!!! Na wszystko przyjdzie czas.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Petitu 
Czytał o Wieluniu


Wiek: 71
Dołączyła: 05 Sty 2012
Posty: 34
Otrzymał 3 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-03-28, 14:17   

To zacznę raz jeszcze:

Zdaje się, że rewolucja śmieciowa i ratusz tzn. przetarg, który na odbiór naszych odpadów (prawdopodobnie już niebawem) przeprowadzi wieluński ratusz mogą ... pozbawić pracy sporą grupę osób z PK.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-03-28, 15:48   

Petitu napisał/a:
pozbawić pracy sporą grupę osób z PK.


obawiam się, że bardziej trafnym stwierdzeniem byłoby "pozbawić zajęcia w pracy"... ;) (czyt. niekoniecznie utratą pracy rozumianą jako zwolnienie)
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-03-28, 21:13   

Petitu napisał/a:
pozbawić pracy sporą grupę osób z PK
Ale co w związku z powyższym? Takie chyba są prawa wolnego rynku?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Petitu 
Czytał o Wieluniu


Wiek: 71
Dołączyła: 05 Sty 2012
Posty: 34
Otrzymał 3 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-03-29, 10:32   

red napisał/a:
Ale co w związku z powyższym? Takie chyba są prawa wolnego rynku?



skoro o wolny rynek w Wieluniu chodzi, to dlaczego gmina tak bardzo ociąga się z egzekucją należnego podatku od ZUGIL-u?

ale skoro chcesz wierzyć, że wolny rynek jest najważniejszy to wyobraź sobie, że:

w tym wolnym rynku to Ty jesteś zarządcą gminy posiadającej spółkę komunalną.
pośrednio jesteś właścicielem sporej liczby samochodów do odbioru i wywozu odpadów na składowisko śmieci, którego przecież jesteś właścicielem.
pracuje dla Ciebie spora liczba mieszkańców Twojego miasta, którzy grzebią się w tych śmieciach każdego dnia.
nawet udało się pozyskać dotację na budowę linii do segregacji odpadów, żeby było ekologiczniej.

i oto teraz masz przeprowadzić przetarg, żeby odbiór śmieci w Twojej gminie wedle zasad wolnego rynku odbywał się jak najtańszym kosztem. NAJTAŃSZYM!!!

więc JAK ZWYKLE wybierasz najtańszą ofertę.

okazuje się, że wygrywa firma z Garwolina. jej oferta o 13 złotych była korzystniejsza od oferty Twojej gminnej spółki komunalnej.

radość wielka. wygrał wolny rynek.

a Ty zaczynasz…liczyć straty:
- Twoje samochody do odbioru odpadów trzeba odstawić na parking strzeżony lub sprzedać.
- dotychczas pracujących dla Ciebie mieszkańców Twojego Wielunia trzeba odesłać do Urzędu Pracy (na szczęście Powiatowego, a nie Gminnego)
- i trzeba poszukać sianka na zwrot dotacji na budowę linii do segregacji odpadów.

ale najważniejsze, że w imię wolnego rynku wybrałeś ofertę o 13 złotych tańszą od innych ofert.


to są te prawa wolnego rynku?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
1 
Słyszał o Wieluniu


Dołączył: 15 Lut 2013
Posty: 10
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-03-29, 11:26   

Masz racje takie procedury nie są dobre, to rozkład Państwa Polskiego.
Za pewne w skali kraju dużo takich przetargów wygrają firmy kapitału zagranicznego.

Niestety taka polityka rządu, żeby sprzedać co się da oraz wpuścić wszędzie zagraniczny kapitał, zamiast chronić Polaków i polskie firmy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-03-29, 11:26   

Petitu napisał/a:
to są te prawa wolnego rynku?
Dokładnie tak.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Roj
[Usunięty]

Wysłany: 2013-03-29, 12:13   

Jeśli nawet na przykład firma z Garwolina wygra przetarg na wywóz śmieci w gminie Wieluń to wcale nie musi sprowadzać swojego sprzętu do Wielunia , może to zlecić , lub wynająć np. firmę PK lub inną z naszego terenu
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-03-29, 22:47   

Petitu napisał/a:
ale skoro chcesz wierzyć, że wolny rynek jest najważniejszy to wyobraź sobie, że:

w tym wolnym rynku to Ty jesteś zarządcą gminy posiadającej spółkę komunalną.
pośrednio jesteś właścicielem sporej liczby samochodów do odbioru i wywozu odpadów na składowisko śmieci, którego przecież jesteś właścicielem.
pracuje dla Ciebie spora liczba mieszkańców Twojego miasta, którzy grzebią się w tych śmieciach każdego dnia.
nawet udało się pozyskać dotację na budowę linii do segregacji odpadów, żeby było ekologiczniej.

i oto teraz masz przeprowadzić przetarg, żeby odbiór śmieci w Twojej gminie wedle zasad wolnego rynku odbywał się jak najtańszym kosztem. NAJTAŃSZYM!!!

więc JAK ZWYKLE wybierasz najtańszą ofertę.

okazuje się, że wygrywa firma z Garwolina. jej oferta o 13 złotych była korzystniejsza od oferty Twojej gminnej spółki komunalnej.

radość wielka. wygrał wolny rynek.

a Ty zaczynasz…liczyć straty:
- Twoje samochody do odbioru odpadów trzeba odstawić na parking strzeżony lub sprzedać.
- dotychczas pracujących dla Ciebie mieszkańców Twojego Wielunia trzeba odesłać do Urzędu Pracy (na szczęście Powiatowego, a nie Gminnego)
- i trzeba poszukać sianka na zwrot dotacji na budowę linii do segregacji odpadów.
Tak działa wolny rynek.
Wyobrażam sobie inną sytuację - biorę kredyt i zakładam własną działalnośc. Powiedzmy myjnię (ale może być to dowolnie - restaurację, salon kosmetyczny, sklep spożywczy itp). Firma się kręci, powoli spłacam kredyty, zatrudniam pracowników. Nawet udaje mi się pozyskac dotację na nowe maszyny pod warunkiem zwiększenia zatrudnienia. I nagle 500 m dalej otwiera mi się konkurencyjny lokal (dla wiekszego dramatyzmu niech to będzie oddział ogólnopolskiej sieciówki). Wolny rynek daje znac o sobie - konkurencja mnie wykańcza. Zyski drastycznie spadają, muszę zwalniać ludzi, nie dotrzymują warunków umowy i muszę oddać pozyskaną z takim trudem dotację, nie spłacam kredytu, firma upada, zostaje sprzęt i bezrobotni pracownicy... Tak to wygląda na wolnym rynku!
Czy odbiór śmieci ma się odbywać na innych zasadach. Czy PK jest świętą krową, którego ma nie dotyczyć niewidzialna ręka rynku? W imię czego mamy chronić monopol PK - firmy, która w mojej ocenie jest jedyną w swoim rodzaju z uwagi na totalny brak jakiegokolwiek nadzoru. Każdy kto chociaz raz miał do czynienia z odbiorem śmieci przez PK wie jak to wygląda w praktyce. Ewidencja sobie a życie sobie... podobnie z usługami wod-kan. Prywatna firma nie pozwoliłaby sobie na taka nonszalancję ale miejskie PK i owszem - przecież tam nikt za nic nie odpowiada. Więc może pora zacząc kruszyć ten beton i trochę przewietrzyc to siedlisko synekur dla lokalnych politykierów.

PS - z tego Garwolina do Wielunia to ponad 200 km jest, więc chyba by nie wozili wieluńskich śmieci tamtejszymi autami i pracownikami.
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
torrent2
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-03-30, 09:27   

red, sytuacja jest nieco odmienna - w Twoim przykładzie to jest mniej więcej tak jakby właściciel myjni miał 3 służbowe samochody, zrobił przetarg na ich mycie i w wyniku przetargu mył je u sąsiada bo ma taniej...

Problemem PK nie jest wolny rynek tylko zupełny brak nadzoru, kontroli. Śmieci nie są tu wyjątkiem. Im dłużej przyglądam się PK mam coraz większe przekonanie o dość luźnym podejściu do kosztów w tej spółce. Generalnie monopol w dostawie wody (wcześniej też w nnych dziedzinach), błędna polityka inwestycyjna miasta (w zakresie finansowania inwestycji) powoduje że PK jest mega niewydolną, przerośniętą biurokratycznie instytucją...

Tak, jest problemem to, że zakup tańszej usługi może spowodować upadek PK (w części) ale jeśli mam do wyboru dożywotnio płacić extra za nieudolność kolejnych burmistrzów, prezesów PK etc albo jednorazowo ponieść koszt likwidacji części spółki to wybieram to drugie. Raz zaboli ale potem będzie już lepiej. A tak - będziemy rozwijać chorobę - tak jak dopuszczano do zadłużania szpitala (nota bene odpowiedzialne są dokładnie te same osoby które teraz decydują o losach PK)
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
torrent2
torrent2 
Przyjeżdża na zakupy



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Maj 2011
Posty: 257
Piwa: 38/19
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-03-30, 10:04   

Przepraszam, że może troszeczkę nie w temacie, ale może powoli zacznijmy szukać komisarza do Powiatu (jakiejś dobrej kandydatury), aby w dość niedalekiej przyszłości przesłać do Wojewody z propozycją? ;)

I tak jak powiedział ourson:
ourson napisał/a:
A tak - będziemy rozwijać chorobę - tak jak dopuszczano do zadłużania szpitala (nota bene odpowiedzialne są dokładnie te same osoby które teraz decydują o losach PK


Dziwny zbieg okoliczności rozpadających się firm i instytucji, na które mają wpływ te same osoby?

Najbardziej wpienia mnie fakt :evil: :evil: :evil: , że później jak jest wszystko rozłożone na łopatki, to winnych nigdy niema i nikt nie jest pociągnięty do odpowiedzialności za taki stan rzeczy! Kiedy w końcu doczekamy się czasów, że osoby pobierające duże państwowe profity zaczną odpowiadać za swoje czyny!!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-13, 21:05   

Apropos śmieciowej rewolucji.
Mam pytanie jak to może wyglądać w praktyce.
Załóżmy, że mieszkam w bloku a wraz ze mną 49 innych rodzin. 40 rodzin podpisuje deklarację na śmieci segregowane a 10 rodzin na niesegregowane. I co dalej? Dzielimy śmietnik na dwie części i jedni wrzucają do swojej a drudzy do swojej? Czy jak?
A jeśli część śmieci segreguję a część nie to co wtedy?
Chciałbym tylko wiedzieć jak to będzie wyglądać w praktyce.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
zwyczajna 
WIELUNIAK



Pomogła: 32 razy
Dołączyła: 03 Maj 2006
Posty: 2461
Piwa: 25/43
Skąd: w-ń
Wysłany: 2013-05-13, 21:36   

Red mam podobny problem... Jeżeli w budynku mieszka 6 rodzin, to według tego co zrozumiałam, będę musiała gnać z posortowanymi śmieciami gdzieś po ulicach.... bo mi nie postawią pojemnika na podwórku, musieliby chyba każdemu z osobna, bo jak inaczej ? Ja załóżmy będę miała raz na pół roku pełny pojemnik, a sąsiadka w 3 miesiące go zapełni, płacić za kogoś też mi się nie widzi, a tym bardziej jeśliby były wspólne, pilnować co kto wrzuca.
Podoba mi się w Drobnicach, każde z gospodarstw domowych otrzymało pojemniki i każdy sobie sam rzepke skrobie. Tyle, ze tam jakaś prywatna firma odbiera.

Ja już sama nie wiem co mam pisać i jak to będzie, już teraz mam decydować, nie wiedząc jak to będzie wyglądało....
_________________
https://www.youtube.com/w...AvjaHtlMA#t=111
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-13, 21:51   

Czy ja, jako najemca mam obowiązek złożenia takiej deklaracji, czy raczej ten obowiązek leży po strony właściciela lokalu?
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW