R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
szkolnictwo zawodowe
Autor Wiadomość
samaasia 
Słyszał o Wieluniu
przypadkowo


Wiek: 44
Dołączyła: 06 Lip 2008
Posty: 10
Skąd: Wielun
Wysłany: 2013-05-12, 17:02   szkolnictwo zawodowe

Ponieważ mam nastoletniego syna( a jak wiadomo trudno znaleźć nastolatka myślącego o przyszłości), poważnie zajęłam się jego ponadgimnazjalną edukacją. Potomek nie jest zainteresowany studiami, ale uczy się nieźle więc postanowiłam odrzucić licea, szczególnie ogólniaki, a poszukać w technikach i tutaj niespodziewajka (tak wtrącę neologizm), bo Technikum na sieradzkiej oferuje kierunki:
Technik teleinformatyk (No i klops bo znam kilka osób po studiach inżynieryjnych, które nie mogą znaleźć pracy w owym zawodzie, w Wieluniu)
Technik hotelarstwa (Hoteli tu mamy zatrzęsienie, zresztą siostra skończyła licencjat z hotelarstwa do dziś w Wieluniu bezrobotna)
Technik handlowiec (Ja po ogólniaku doskonałym handlowcem byłam i kasę fiskalną opanowałam, kolejny kierunek lipa, z kadrą także miałam troszkę do czynienia, zarówno ze strony ucznia jak i zawodową styczność a po za tym opinie kilku znanych mi osób przekreślają tę placówkę.
Technikum w mechaniku ma kierunki nawet, nawet, szczególnie mechatronik a jednak szwagier skończył tam o ile pamiętam, coś od AGD i nigdy w życiu nic prócz wózka dziecięcego nie naprawił, twierdząc, że budowę silnika pralki zna tylko z obrazka i to książki o radzieckich pralkach. Rozmawiając ze znajomymi narzekają, że nauczyciele nieciekawi. Miałam też okazje rozmawiać z kilkoma osobami po owej szkole, jedna zdradziła mi, że np pani od polskiego pisze prace maturalne (wtedy za 80 zł) swoim uczniom, co dla mnie jest szczytem bezczelności. Nauczyciel jakoś dorabiać musi a jednak coś zgrzyta i niesmak pozostaje.
Techniku na Wojska Polskiego oferuje:
technik budownictwa, geodezji, architektury krajobrazu ( o ile nie podyskutuje z geodetą i budowlańcem to śmieszy mnie ta architektura krajobrazu w mieście i okolicach, gdzie jedynie przydomowe ogródki można w miarę podziwiać, i nie dlatego, że zaprojektowali je architekci tylko z powodu pracowitości i gustu ich właścicieli),
technik ekonomista, logistyk (ekonomiści, to jak wiadomo najbardziej liczna poza pedagogami, grupa bezrobotnych, zaś logistyka w mieście gdzie funkcjonują dwa w miarę wyposażone magazyny <<korona>> i <<wielton>> z resztą przyzakładowe, jest stratą czasu, i pieniędzy rodzica, bo wbrew pozorom nauka kosztuje)
technik żywienia i organizacji usług gastronomicznych, kelner (powiem tak, dla chłopaka strata czasu i chyba większość się za mną zgodzi)
technik turystyki wiejskiej ( jak świat światem a agroturystyka i wakacje trwają nigdy, nikt do przyjmowania letników nie potrzebował wykształcenia średniego tylko dom w ładnej okolicy, życzliwość wobec ludzi no i gościnność, to zawsze wystarczyło)
Pozostaje mi chyba Mechanik, stary dobry ale i nadgryziony zębem czasu i nadzieja, że syn zechce jednak dodatkowo zajrzeć na inżynierię. Ta oferta kierunków, mimo, że bogata to jednak nie przystaje do rzeczywistości, pozostawia niedosyt czy zaplecza czy po prostu kadry. Nie pomogą żadne reklamy propagujące szkolnictwo zawodowe jeśli to szkolnictwo nie zreformuje się doszczętnie. Chyba powinniśmy przypomnieć, kuratorium oświaty, że szkoły powinny przystosowywać się do warunków i możliwości danej okolicy, tak by oferta była atrakcyjna dla uczniów(najmniej), rodziców (to chyba ważniejsze) a przede wszystkim by wypuszczały na świat absolwenta poszukiwanego przez okolicznych przedsiębiorców kogoś, kto nie będzie szukał pracy pod Warszawą w Gdańsku czy Krakowie tylko tutaj, na miejscu. Bo zakładając, że nauka w Techniku trwa lat cztery to w tym czasie nie powstaną tutaj ani hotele, ani magazyny ani nawet nie rozwinie się agroturystyka. W planach mają ograniczanie struktur straży miejskiej czyli na co nam kolejni mundurowi, zresztą nie trzeba kończyć tej szkoły by znaleźć się w strukturach Policji, trzeba po prostu chcieć.
Za to tu zawsze potrzeba było lakierników, spawaczy, (Wielton), chemików (Korona, Zugil), (operatorów maszyn odlewniczych) itp.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
hajen 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia
4x2+8x1x1+2+1



Pomógł: 27 razy
Wiek: 35
Dołączył: 17 Mar 2007
Posty: 1451
Piwa: 29/26
Skąd: Wieluń/Warszawa
Wysłany: 2013-05-12, 17:07   

A syn chociaż wie co chce robić oprócz tego, że nie chce isc na studia?
_________________
Też jestem w szoku.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Mrówek 
Moderator



Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 3747
Piwa: 39/17
Skąd: z Wielunia
Wysłany: 2013-05-14, 12:37   

A może masz/macie propozycje na to jakie powinny być kierunki? Starostwo na pewno przeanalizuje każdą ciekawą opcję.
_________________
"Przed skorzystaniem z forum zapoznaj się z treścią regulaminu dołączonego do niego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą gdyż każdy post niewłaściwie napisany lub zrozumiany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Pat44 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 1 raz
Wiek: 57
Dołączył: 21 Gru 2011
Posty: 471
Piwa: 42/24
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-14, 13:04   

Skąd u ciebie tyle wiary w dobrą wolę naszych władz. Przecież chodzi tylko o zachowanie etatów nauczycieli i nauczycielek. A poza tym co tu analizować? Czy w Wieluniu jakieś zawody są "deficytowe". Mamy nadpodaż młodych "fachowców", a nawet jeśli kogoś się poszukuje, to tylko z kilkuletnim doświadczeniem.samaasia, ma stuprocentową rację. Zapotrzebowanie jest tylko na biologiczne roboty do stania przy taśmie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Mrówek 
Moderator



Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 3747
Piwa: 39/17
Skąd: z Wielunia
Wysłany: 2013-05-14, 13:28   

Starosta jest otwarty na każdą propozycję. Te propozycję możemy pisać w tym temacie. Ciekawy jestem Waszych propozycji. Kierunki nie powstają od czapy tylko muszą być faktycznie przeanalizowane. Nie każdy musi być spawaczem w Wieltonie, bo w innych tematach ludzi też potrzeba. Nie do końca się zgodzę z tym, że mamy beznadziejne kierunki. W ostatnich latach z tego co wiem to na pewno nie powstała klasa o profilu technik drogownictwa. Może jeszcze ze dwa kierunki. Jakoś ludzie ciągną na te różne nowe kierunki. To, że jest ciężko o pracę po szkole średniej, po studiach to żadna nowość, ale na pewno taka osoba ma lepszy start niż osoba po liceum. Znam sporo osób które pracują w swoim temacie od razu po technikum i zawodówce.
Klasa w liceum o profilu humanistycznym jaką daję pracę?

Procedura utworzenia nowego kierunku kształcenia
_________________
"Przed skorzystaniem z forum zapoznaj się z treścią regulaminu dołączonego do niego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą gdyż każdy post niewłaściwie napisany lub zrozumiany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
samaasia 
Słyszał o Wieluniu
przypadkowo


Wiek: 44
Dołączyła: 06 Lip 2008
Posty: 10
Skąd: Wielun
Wysłany: 2013-05-15, 08:12   

Syn nie ma pojęcia, ale powiem szczerze, dzieciaki znajomych też nie mają. Jest pełen wiary w system i kolegów i mimo że nie wie co chce robić wie jedno, chce zarabiać dużo. Niestety takie już są nastolatki. Ach może i jeszcze jeden pomysł: mogłby testować gry komputerowe, niestety ja jego mamusia niszcze mu wizje tak świetlanej przyszłości zwykłym stąpaniem po ziemi.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
zwyczajna 
WIELUNIAK



Pomogła: 32 razy
Dołączyła: 03 Maj 2006
Posty: 2461
Piwa: 25/43
Skąd: w-ń
Wysłany: 2013-05-15, 08:53   

Jeśli chodzi o kierunek Teleinformatyk w ZSZ 3 radzę się zastanowić i 30 razy przemyśleć.
Kierunek bardzo trudny, nauczyciele tego nie ułatwiają, efekt był taki, że po niecałym miesiącu, połowa klasy chciała się przenieść. Po pół roku okazało się, że rodzice powinni pomyśleć o przeniesieniu dzieciaków, bo klasa będzie rozwiązana. Nie wiem ilu na tą chwilę pozostało w niej uczniów, ale na pewno mniej niż połowa. Ogromny nacisk w tej szkole jest na matamatyke- poziom rozszerzony, więc jeśli niezbyt sobie z nią radzi, wątpię by dał radę.
_________________
https://www.youtube.com/w...AvjaHtlMA#t=111
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Pat44 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 1 raz
Wiek: 57
Dołączył: 21 Gru 2011
Posty: 471
Piwa: 42/24
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-15, 15:24   

I co robi taki teleinformatyk? Kiedyś to może w telekomunikacji coś, a dziś??? Bo przecież na robotę z komputerami nie może liczyć. Uczelnie "zaoczne" tyle tych informatyków naprodukowały, że o robocie można zapomnieć. W dużych miastach jest zapotrzebowanie na informatyków, ale taki informatyk musi umieć coś więcej niż włączyć i wyłączyć (ewentualnie podłączyć jakiś kabel). Operator obrabiarki CNC- tych zawsze potrzebują w Europie. Do tego angielski i praca się znajdzie z pewnością. Z tym, że znajomy uczestniczył w kursie operatorów organizowanym przez Urząd Zatrudnienia i dalej nic nie umie. Pewnie tak samo jest z tymi teleinformatykami. Jeden porządny nauczyciel, który wyegzekwuje od uczniów matmę i same informatyczne miernoty po studiach zaocznych.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
kitor 
Moderator



Pomógł: 27 razy
Wiek: 31
Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 1283
Piwa: 38/39
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-15, 16:17   

Cytat:
czelnie "zaoczne" tyle tych informatyków naprodukowały, że o robocie można zapomnieć.


Cytat:
ale taki informatyk musi umieć coś więcej niż włączyć i wyłączyć (ewentualnie podłączyć jakiś kabel).


Sam sobie przeczysz przecież. Ci 'naprodukowani' nie wytrzymają w robocie długo, a pracodawca będzie szukał aż trafi na dobrego...

Inna bajka, żadna szkoła ani uczelnia nie nauczy zawodu. Tu po pierwsze trzeba CHCIEĆ się go uczyć, a po drugie trzeba SAMEMU w tym kierunku się rozwijać.

Już to gdzieś pisałem chyba, ale patrząc na papierek Technika Informatyka, którego posiadam, wybuchnąłem śmiechem - wiedząc ile osób zdało egzamin, pomimo że nie ma na ten temat zielonego pojęcia (wymienione 'stanowiska' na jakich mogę pracować - gama jest tak szeroka, abstrahując do lekarzy - jakbyśmy kazali ginekologowi usunąć raka mózgu). To jest smutne, ale poziom egzaminu nie zależy od szkoły!

ZS2 - chętnie poznał bym więcej szczegółów na temat tej plotki, na PW.
Na temat poziomu ciężko mi się wypowiedzieć, kiedy znakomitą większość podstawy programowej (kierunek to wspominane TI) umiałem/znałem wcześniej, natomiast na pewno mogę powiedzieć tyle że nauczyciele mają sporą/ogromną wiedzę w tej tematyce i jeśli ktoś chce działać to będzie miał możliwość do tego. Ale ponownie powtarzam, trzeba chcieć działać a nie liczyć że ktoś wiedzę i PRAKTYKĘ nakładzie szpadlem do głowy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Pat44 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 1 raz
Wiek: 57
Dołączył: 21 Gru 2011
Posty: 471
Piwa: 42/24
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-15, 18:30   

A gdzie tu sprzeczność? Mamy od diabła kelnerów i sprzedawców po informatyce i ciągle występuje deficyt informatyków programistów, którzy umieliby napisać program. A ci co się załapali na etat administratora sieci w byle firemce wieluńskiej, już tam zostaną do końca życia, bo będą od nich tylko wymagać, żeby drukarki działały.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
kitor 
Moderator



Pomógł: 27 razy
Wiek: 31
Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 1283
Piwa: 38/39
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-15, 18:44   

To że sam napisałeś że o robocie można zapomnieć. O robocie dla "informatyków" tak, o robocie dla specjalistów nie, wbrew temu co mówił zacytowany fragment.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Pat44 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 1 raz
Wiek: 57
Dołączył: 21 Gru 2011
Posty: 471
Piwa: 42/24
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-16, 10:04   

kitor, To proste! Skup się! Co miałby w Wieluniu robić teleinformatyk? Zakładać telefony stacjonarne? Nadążasz? Nie ma roboty dla teleinformatyków! Zgadzasz się? Nie ma również roboty dla informatyków! Zgadzasz się? Ja napisałem:
Cytat:
W dużych miastach jest zapotrzebowanie na informatyków, ale...
. Duże miasto, to takie powyżej 300 000 tys. mieszkańców, a wątek dotyczy naszej małej wioski. Zgadzasz się? Nie zostało to powiedziane "wprost", ale powinieneś się domyślić. Cieszę się, że młodzi interesują się sofistyką i popieram to, ale daj spokój chłopie. Życzę ci, żebyś programował komputery w Pentagonie, ale Pentagon jest w Arlington, w stanie Wirginia, a nie w Wieluniu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
kitor 
Moderator



Pomógł: 27 razy
Wiek: 31
Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 1283
Piwa: 38/39
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-16, 10:45   

A czy wyczuwasz drobną różnicę między kierunkiem technik informatyk a technik teleinformatyk? Bo oba pojęcia mieszasz, a jako że mam kolegów teleinformatyków, mogę ci powiedzieć że to delikatna różnica.

A że w Wieluniu o praktycznie jakiejkolwiek robocie można zapomnieć, to przecież nie tajemnica. Specjalista, czy nie, liczą się znajomości, ewentualnie
Cytat:
Mamy od diabła kelnerów i sprzedawców po informatyce

To się tyczy praktycznie każdego zawodu.

Poza tym
Cytat:
a wątek dotyczy naszej małej wioski

A sam piszesz
Cytat:
Operator obrabiarki CNC- tych zawsze potrzebują w Europie.

Więc też się zdecyduj, czy piszesz o rynku lokalnym, jak słusznie zauważyłeś, czy niekoniecznie. Bo jeśli w jednym poście piszesz, nie precyzując tego - o lokalnym, nagle o dużych miastach, a chwilę później już o skali europejskiej, no to wybacz, ale to nie ja mam problemy z rozumieniem...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Pat44 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 1 raz
Wiek: 57
Dołączył: 21 Gru 2011
Posty: 471
Piwa: 42/24
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-05-16, 11:23   

No tak! Moja wina! Mój post wymaga trochę gimnastyki umysłowej i nie sądziłem że ktokolwiek może mieć problemy ze zrozumieniem. Wybacz! Na przyszłość będę prościej formułował zdania, ale do zgłębiania sofistyki gorąco zachęcam, bo początki masz niezłe.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Mrówek 
Moderator



Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 3747
Piwa: 39/17
Skąd: z Wielunia
Wysłany: 2013-05-16, 13:42   

Zapytałem Was wcześniej jaki kierunek byście zaproponowali i nadal nie słyszę. Pod spodem link do wykazu kierunków jakie mogłyby być w Wieluniu.
kierunki w szkołach średnich
_________________
"Przed skorzystaniem z forum zapoznaj się z treścią regulaminu dołączonego do niego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą gdyż każdy post niewłaściwie napisany lub zrozumiany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW