R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Pytania do kandydatow na burmistrza
Autor Wiadomość
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-11-05, 20:10   

ourson, dobra robota.
Mam jednak pytanie, jak kandydaci zadeklarowali się odpowiedzieć na powyższe pytania :?:
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-11-05, 20:11   

Oczywiście tam gdie na tej liście są podpisy w wersji dla kandydatów był nagłówek (imienny) i wstępniak - o treści takiej jaka była prezentowana wcześniej - jako adresy do kontaktu podane zostały adresy administratorów i ich nr gg (jak w mailu do RZW)

[ Dodano: 2006-11-05, 20:13 ]
Jaro, pytali jak mają odpowiadać - zachęcaliśmy do wpisania się na forum i udzielenia odpowiedzi bezpośrednio tutaj - zresztą było to też podkreślone we wstępniaku. Ale dopuszczalna była forma mailem ;-) Zastanawiałem się nad jakąs odręczną formą i skanem - ale bez przesady - jak ktoś chce być burmistrzem w 2006r to chyba używa poczty elektronicznej? Albo przynajmniej ktoś z jego sztabu, najbliższej rodziny ;-)
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-11-05, 20:20   

Bardzo dobrze, także czekamy na odpowiedzi.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
tONic 
Ma stragan na targu


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 19 Lip 2005
Posty: 594
Skąd: Kowale
Wysłany: 2006-11-05, 20:59   

ourson napisał/a:
Pytania rozdane (z pisemnym potwierdzeniem odbioru)- za wyjątkiem dwóch kandydatów - p. Kucharczyka, który nie był na spotkaniu w WSM i p. Roberta Dudy, którego ani mnie ani tonicowi nie udało się złapać ;-( Czy ktoś wie gdzie mieszczą się komitety wyborcze obu Panów? albo ma jakiś inny pomysł na ich złapanie?


potwierdzam słowa Pawła... p. Duda strasznie szybko zniknął... ale myślę, że nic straconego... może "złapie się" go w biurze Rady Miejskiej lub jego pokoju w Ratuszu (tym, w którym dyżuruje razem ze swoimi zastępcami (parter - nie pamiętam numeru))?..:)
a p. Kucharczyk? no właśnie - nie wiem jak i gdzie go zastać...

pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-11-05, 21:01   

Ja znam osobiście Zbyszka, to spróbuję go złapać :)
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-11-07, 00:20   

Niestety z radia nie dostałem dziś żadnej wiadomości, choćby tej potwierdzającej otrzymanie pytań do kandydatów...
No cóż czekamy dalej.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
  Wysłany: 2006-11-07, 10:48   

No więc mamy pierwsze odpowiedzi od kandydta na burmistrza - Jana Derbisa:


Cytat:
Szanowni państwo,
odpowiadając Państwu na zadane pytania, chciałem przekazać pozdrowienia i życzyć sukcesów w nuce i dalszej pracy zawodowej w związku z takimi pomysłami i zainterosowaniem życiem społcznym.
Ad 1.
Zakupić grunty, uzbroić je w infrastrukturę, a następnie odsprzedać dla nowych inwestycji. Rozwijać istniejącą infrastrukturę w celu powstawania zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego,gdyż Wieluń jest otoczony wioskami, w których produkty rolne nie są przetwarzane, a powinny być przetworzone na miejscu i sprzedawane w kraju i zagranicą.Stworzenie warunków turystycznych poprzez propagowanie gospodarstw agroturystycznych oraz przyłączenia Wielunia do Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Ad 2.
Jest wiele rodzajów funduszy unijnych i tłumaczenie aktualnie panującego burmistrza, że Wieluń jest bogaty i dlatego nie może otrzymać dotacji należy schować między bajki. Należy dobrać taką kadrę aby ludzie Ci umieli prawidłowo sporządzić odpowiednie wnioski. Można Prawo i Sprawiedliwość lubić lub nie, ale burmistrz, który ma za sobą poparcie rządu czy wojewody może naprawdę wiele zdziałać.
Ad 3.
Należy rozdzielić sport na zawodowy i amatorski. Miast winno dotować sport młodzieżowy.
Ad 4.
Należy zrealizować plany rewitalizacji starówki. Wyłączyć ruch samochodowy z centrum miasta, a ogródki winny powstać w formie kawiarenek czy pabów.
Ad 5.
Rzecz do przedyskutowania w radzie miejskiej.
Ad 6.
Częściowo tak np: wysypisko śmieci.
Ad 7.
WOSIR nie ma racji bytu. Jest to przeżytek z czasów PRL-u. Sport w Wieluniu nie kręci się tylko wokół WKS-u i basenów. Należy rozwijać inne dyscypliny np: pilka ręczna czy siatkowka gdzie nasza młodzież uzyskuje wyniki na skalę Polski.
Ad 8.
Najpierw drogi muszą być przywrócone jednemu gospodarzowi. Taki projekt jest rozpatrywany aktualnie w rządzie. Dzisiaj stworzenie ścieżek rowerowych jest niemożliwe, ponieważ drogi w Wieluniu mają czterech różnych właścicieli. Co przecznica to inny włściciel.
Ad 9.
Tania gmina to nie tylko koszty obsługi. To reorganizacja urzędu. Należy dokonać analizy zadań własnych i zleconych.
Ad 10.
Na edukację należy uczciwie przeznaczyć te pieniądze, ktore z budżetu państwa są przeznaczane w przeliczeniu na 1 ucznia, a nie wrzucać je do jednego "worka". Nie jest możliwe dzisiaj określenie kwotowe dotyczące wychowania sportowego młodzieży. Natomiast burmistrz winien widzieć to jako jeden z priorytetów.
Ad 11, 12 i 13.
O sprawach tych decydowała rada miejska. Prawdopodobnie skorzystano z tego, że gmina nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego. Jakich rajców wybierzemy to takie będą wyniki. Pozwolenie na budowę wydał staroata.
Ad 14.
Poprzez wspomaganie rozwoju przetwórstwa rolno-spożywczego oraz wspomaganie rozwoju agroturystyki.
Ad 15.
Sprawy zabytków w Wieluniu nie są mi obce. Podejmę się wyjaśnienia tej sprawy.
Ad 16.
Wyjasnienia tej sprawy już podjąłem się wraz z Komitetem Ochrony Praw Człowieka w Wieluniu na poczatku czerwca b.r. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że termin, sposób realizacji i zakres wznowienia robót jest przedmiotem ustaleń pomiędzy konserwatorem a inwestorem. Aktualnie rozpatrujemy sprawę pod kątem zgłoszenia organom ścigania (w zał. przesyłam pismo do konserwatora zabytków i jego odpowiedź).
Ad 17.
Sprawę zgłosiliśmy do prokuratury wraz z innymi niegospodarnościami Zarządu Miasta już w roku 2004 po odwiedzinach w Wieluniu na zaproszenie SKOPC p. Jaworowicz z programu "Sprawa dla reporterów". Dwukrotnie prokurator wieluński odmówił wszczęcia śledztwa lub umorzył sprawy. W ślad za nim uczyniła to prokuratura okręgowa i sąd w Wieluniu. Aktualnie sprawy te i inne przestępstwa rozpatrywane są w Ministerstwie Sprawiedliwości pod egidą min. Ziobry.

Odnośnie testu sprawa nie powinna budzić wątpliwości, że wybieram odp. a, a ponadto informuję o nieprawidłowościach odpowiednie organa państwa.

W załączeniu przesyłam również program, który jeżeli zostanę wybranym na stanowisko burmistrza będę dążył zrealizować.

Z poważaniem: Jan Derbis



Program wyborczy proszę aby Pan zmieścił na naszym Forum w innym temacie

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.[/scroll]

zabytki 001.jpg
Plik ściągnięto 112 raz(y) 258,72 KB

zabytki 002.jpg
Plik ściągnięto 109 raz(y) 381,08 KB

_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-11-08, 23:25   

Oto jakich odpowiedzi udzielił Paweł Okrasa - kandydat na Burmistrza Wielunia:

Cytat:
Przedstawiam swoje odpowiedzi na pytania skierowane do kandydatów na Burmistrza Wielunia, a zamieszczone na stronie www.wielun.biz.

Ad 1) Jednym z warunków niezbędnych do inwestowania jest przygotowanie planu zagospodarowania przestrzennego . Szczególnie dotyczy to tzw. części przemysłowej Wielunia (ul. Fabryczna i dalej Jagiełły i ul. Przemysłowa w kierunku do miejscowości Staw). To po pierwsze. Po drugie. Należy zakupić grunty rolne przy wymienionych ulicach i przekształcić je na tereny przemysłowym. Po trzecie. Nie można się nastawiać tylko na przyciągnięcie inwestorów z zewnątrz. To jest błędne myślenie! Gmina nie może faworyzować inwestora z zewnątrz, kosztem przedsiębiorców miejscowych. Warunki dla wszystkich przedsiębiorców powinny być równe i przewidywalne w perspektywie kilku lat do przodu. Uważam , że podatki lokalne (od nieruchomości i środków transportu) powinny być w Wieluniu niższe niż w innych miastach w promieniu 70km. „Pieniądz zachowuje się jak woda. Płynie tam, gdzie ma najmniejszy opór” . To spowoduje, że firmy ulokowane w Wieluniu będą miały lepszy warunki konkurowania na rynku ogólnopolskim czy europejskim. I te warunki właśnie mogą przyciągnąć inwestorów z zewnątrz.
Ad 2) Zostaną podjęte działania dwutorowe: Po pierwsze ogłoszony zostanie konkurs na stanowisko specjalisty do spraw pozyskiwania funduszy unijnych (musi to być praktyk, nie teoretyk). Po drugie. Zaprosimy firmy komercyjne do opracowania i promowania naszych projektów w instytucjach przyznających te środki. Podstawowym warunkiem podpisania umowy z takową firmą - będzie dokonanie płatności na rzecz tej firmy - dopiero po przyznaniu finansowania. Jakie inwestycje chciałbym finansować z pieniędzy unijnych ? Na pewno pierwszeństwo będą mieć aplikacje, które w sposób kompleksowy rozwiązują problem gminy, np. budowa kanalizacji we wschodniej części gminy, czyli taki projekt, w którym budujemy kanalizację we wszystkich miejscowości i ulicach nie posiadających obecnie kanalizacji. To powinno być połączone z rozbudową oczyszczalni ścieków, zagospodarowaniem osadów pościekowych i naprawą dróg, chodników, poboczy etc w tych miejscach. Krótko mówiąc: nie przebije się wniosek cząstkowy (kanalizacji jednej ulicy, miejscowości, chodnika lub nowej nawierzchni asfaltowej). Tylko projekty kompleksowe są faworyzowane przez wytyczne unijne! Taka jest prawda ! Chciałbym się również przymierzyć do pozyskania środków na wykorzystanie złóż geotermalnych. To jest skomplikowany projekt, ale w perspektywie kilkudziesięciu najbliższych lat, powinien być silnym impulsem prorozwojowym miasta. Inwestycja ta jest kosztochłonna w pierwszym etapie, ale eksploatacja w przyszłości będzie na pewno tańsza. Powód jest prosty. Węgiel, czy miał, który obecnie jest podstawowym nośnikiem energii w ciepłowni - będzie drożał, gdyż znajduje coraz to nowe możliwości wykorzystania w przemyśle przetwórczym (m.in. produkcja paliw), a także złoża nieuchronnie będą się kończyć lub będzie pozyskiwany z trudno dostępnych pokładów. To wszystko spowoduje wzrost cen tego surowca. Gaz ziemny, o którym się mówi tu i ówdzie , jako ewentualnej alternatywie dla węgla, jest surowcem niezwykle ryzykownym, choćby przez uzależnienie od jednego dostawcy - Rosji (sprawa gazu z Norwegii jest zbyt odległa) i ja bym się w to nie pakował. Ropa ? Ten samo problem co z gazem.
Złoża geotermalne moim zdaniem powinny być przyszłością w Polsce. Nie muszę chyba tłumaczyć, że niska cena ciepłej wody – to niższe koszty bytowe mieszkańców, ale również przemysłu, który pozwoli naszym przedsiębiorcom być konkurencyjnym na rynku. To również w perspektywie powinno przyciągnąć nam inwestorów, a wraz z nimi (być może) nowych mieszkańców.
Ad 3) Miasto, bezpośrednio powinno dotować tylko sport młodzieżowy. Natomiast sport zawodowy powinien być finansowany komercyjnie. Udział miasta w sporcie zawodowym może być taki, że miasto bezpłatnie udostępni swoje obiekty. Burmistrz może (mimo , ze nie jest to w jego gestii) tworzyć pozytywny klimat wokół sportu zawodowego i zachęcać przedsiębiorców do wsparcia. Znam wieluńskie firmy , które sponsorują kluby sportowe poza Wieluniem, bo nikt z nimi ze środowiska sportowego nie porozmawiał. Niezbędna jest też zmiana warty we władzach WKS-u . Na temat funkcjonowania profesjonalnego klubu sportowego rozmawiałem niedawno w Hanowerze z naszym „ziomalem” Darkiem Żurawiem. On ma wiele ciekawych propozycji i wzorców, które można szybko przenieść na wieluński grunt. Do tego jednak potrzebni są nowi, kreatywni ludzie. Z nieposzlakowaną opinią w środowisku biznesowo – sportowym.
Ad 4) Jestem przeciw zamykaniu ogródków. Chciałbym natomiast aby właściciele ogródków bardziej angażowali się działalność kulturalno-rozrywkową na placu. Mam tu na myśli coś takiego. Miasto zamontowuje na stałe przy placu scenę (od maja do września), gdzie mogłyby się odbywać koncerty. Koncerty promujące nasze lokalne kapele (jest ich sporo), ale może także kabarety czy coś w tym stylu. Krótko mówiąc chodzi o to , żeby poza piciem piwa, można było przyjemnie i twórczo spędzić czas. Wyglądało to będzie tak, że przed zawarciem nowej umowy z właścicielami ogródków, ogłoszony zostanie nowy przetarg w którym elementy o których wspomniałem będą ujęte w specyfikacji. A po przetargu oczywiście egzekwowane .
Ad5) Jestem przeciw.
Ad6) Prywatyzacja mienia tak - w możliwie najszerszym zakresie.
Ad7) Nie mam na dzień dzisiejszy jasnego zdania w tej sprawie . Muszę się dokładnie przyjrzeć funkcjonowaniu WOSIR-u . Dokonam szczegółowej analizy kosztów i zakresu kompetencji tej jednostki. Co do basenu to mam pewną koncepcję, znalezienia środków na modernizację, ale za mało jest w tym momencie KONKRETÓW by o tym teraz mówić.
Ad8) Ogłosimy konkurs otwarty na zaprojektowanie ścieżek rowerowych. Poza tym ogłosiłem już program 1.00pm (sto pomysłów dla miasta) . Program w którym każdy obywatel, który zaproponuje jakiekolwiek usprawnienie (komunikacyjne, parkingowe) w działaniu miasta, zostanie uhonorowany poprzez umieszczenie - w miejscu zastosowania swojego pomysłu - specjalnej mosiężnej tablicy z jego nazwiskiem. Są już pierwsze 2 zgłoszenia
Ad9) W ramach programu taniej gminy zaczynam od siebie i zgłoszę projekt uchwały obniżającej uposażenie Burmistrza o 15% w stosunku do obecnego wynagrodzenia. Zobowiązałem się do tego przed notariuszem na początku września. Poza tym kandydaci na radnych z Forum podjęli uchwałę, że zgłoszą projekt uchwały obniżający diety radnych o średnio 30% . Od tego zaczniemy. Co zaś się tyczy samego urzędu. Na pewno nie będzie żadnej rewolucji. Pracownicy muszą wiedzieć , że za dobrą pracę należy się porządne wynagrodzenie i awans . Promowani będą pracownicy z inwencją i pomysłami na usprawnienie pracy urzędu oraz lepszą obsługę petenta. Natomiast, na żadne nieuzasadnione podnoszenie kosztów administracyjnych nie będzie mojej zgody.
Ad10) Wydatki na edukację są pochodną subwencji oświatowej. Oczywiście subwencji tej nie wystarcza na wszystkie potrzeby. Nie wystarcza na tzw. wydatki majątkowe, dlatego gmina powinna przeznaczać na oświatę takie kwoty, które pozwalają na odpowiednie utrzymanie bazy lokalowo-dydaktycznej placówek oświatowych. W moim programie nie ma mowy o likwidacji żadnej szkoły podlegającej gminie ! Wszystkie obecnie funkcjonujące szkoły zostaną utrzymane. Co zaś dotyczy wychowania sportowego młodzieży, to dochody gminy z tytułu opłat za zezwolenie na handel alkoholem ( około 550tys rocznie) zostaną w dużym procencie przekazane na wychowanie sportowe dzieci (tylko przez sport można młodzież „odciągnąć” od alkoholu i narkotyków) .
Ad 11) Na dzień dzisiejszy gmina nie posiada żadnych gruntów, dlatego nic nie może sprzedać.
Ad12) Nie jestem adresatem tego pytania.
Ad13) Nie jestem adresatem tego pytania.
Ad14) W zakresie „czystego” rolnictwa Burmistrz nie ma żadnych kompetencji. Nie może zagwarantować rolnikom zbytu płodów rolnych, cen minimalnych czy dopłat do paliwa rolniczego . To nie są jego kompetencje ! Obowiązkiem Burmistrza i Rady (oczywiście) jest natomiast budowa infrastruktury na wsi. Mam na myśli budowę dróg na wsiach, kanalizacji czy konserwację urządzeń melioracyjnych . W tym zakresie odsyłam do punktu nr 2 . Proponuje również uruchomienie w urzędzie punktu informacji dla rolników o możliwościach pozyskania środków unijnych.
Ad15) Sprawa jest bardzo delikatna i Burmistrz tak naprawdę niewiele może w tej materii zdziałać. Wiele spraw na linii Państwo-Kościół reguluje konkordat i rola Burmistrza w tym jest żadna. Dochodzi tu jeszcze rola konserwatora zabytków, ale jego zwierzchnikiem też nie jest Burmistrz. Najważniejsza w tej całej kwestii jest uzyskanie odpowiedź na pytanie. Kto i na podstawie jakich dokumentów wydał pozwolenie na budowę ? Zadam takie pytanie odpowiednim instytucjom.
Ad16) i Ad17) Podejmę się wyjaśnienia obu tych spraw.


Z poważaniem

Paweł Okrasa
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
  Wysłany: 2006-11-09, 10:48   

Odpowiedzi nasze pytania udzieliła też Pani Grażyna Katarzyna Porzezińska- Sztyglic.
Oto one:


Cytat:
1. Jakie kroki zamierza podjąć kandydat aby przyciągnąć inwestorów?

Zamierzam nawiazać kontakt z organizacjami przedsiębiorców w
Europie, np. z Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową, która skupia
wszystkich przedsiębiorców niemieckich, ponieważ przynależność do
Izb w Niemczech jest obligatoryjna. Podejmuąc współpracę z jedną
Izbą podejmuje się ze wszystkimi. Inwestorów najlepiej szuka się
właśnie w taki sposób, nie potrzeba pośredników w postaci urzędników
z Warszawy, czy Łodzi.

2. Co kandydat zamierza zrobić aby możliwe wreszcie było pozyskanie funduszy unijnych?

Zatrudnię najlepszych specjalistów z branży, z preferancjami ludzi z
Wielunia, którzy będą opłacani w zależnosci od pozyskiwanych środków.

3. Sport - czy miasto powinno dotować sport zawodowy czy zająć sie tylko szkoleniem mlodziezy?

Z jednej strony budżet miasta jest niemały, ale z drugiej strony
jest za mały, aby dotować zawodowy sport. To zadanie dla bogatych
firm i sponsorów. Natomiast miasto nie będzie żałowało pieniędzy na
szkolenie młodzieży.

4. Plac Legionów - stosunek do istniejącej ciągle propozycji zamknięcia ogródków. Jeśli zamknięcie to dlaczego i jaki pomysł na zagospodarowanie placu? Jeśli pozostawienie ogródków to może też jakieś dodatkowe pomysły?

Jestem jak najbardziej za utrzymaniem ogródków piwnych, nawet z
możliwoscią przedłużenia ich pracy, tak jak ma to miejsce z lokalami
ościennymi.

5. Opłaty parkingowe - obecnie ich nie ma, ale były pomysły ich przywrócenia.

Wpływy do budżetu z obsługi parkingów były mniejsze niż obsługa tych
opłat.Osoby pracujące na placu otrzymywały 350 zł, a zarabiała
firma, która była operatorem tych opłat.

6. Prywatyzacja mienia komunalnego - tak czy nie i jeśli tak to w jakim zakresie?

Są rzeczy, które miastu nie są potrzebne i można je sprzedać, bo
generują koszty. Natomiast są instytucje komunalne, np. wodociągi,
których nie należy prywatyzować, ponieważ brak kontroli powodowałby
ciągły wzrost opłat za zużycie wody.

7. Sposób zarządzania obiektami sportowymi w Wieluniu - model wcześniejszy (WKS - stadion, baseny w dzierżawie) czy obecny - WOSIR, a może jakiś inny?

Uważam, że obecny sposób zarządzania jest dobry.

8. Czy w Wieluniu będą ścieżki rowerowe(co najmniej kilkanascie km)??

Jak najbardziej! Środki na ten cel pozyskiwane będą z Unii
Europejskiej.

9. Tania gmina(obsługa koszty działalności) co w związku z tym ??

Na pewno nie będzie droższa niż w tej chwili.

10. Ile pieniędzy nowy burmistrz zamierza przeznaczyć na edukację, oraz wychowanie sportowe młodzieży?

Tyle ile będzie niezbędne, aby młodzież wieluńska miała zapewnioną
edukację i wychowanie sportowe na europejskim poziomie.

11. Czy gmina zamierza odsprzedawać jeszcze jakiekolwiek grunty, pod rosnące niczym grzyby po deszczu markety?

Odpowiedź na to pytanie jest złożone. Z jednej strony, mamy drobnych
przedsiębiorców wieluńskich,dla których handel jest jedynym źródłem
utrzymania. Z drugiej strony markety, które przynoszą do budżetu
gminy dość duże wpływy z tytułu podatku od nieruchomości. Dlatego
jestem zdania, że w mieście powinni funkcjonować drobni handlowcy,
natomiast markety powinny otrzymać zgodę na lokalizację na obrzeżach
miasta.

12. Jak dokonano przekształcenia działek pod budownictwo jednorodzinne na działke pod budowe hipermarketu (market BRICOMARCHE) ?

Nie wiem. Ale jeżeli zostanę burmistrzem, to na pewno dobrze się tej
sprawie przyjrzę.

13. Kto wydał pozwolenie na budowę hipermarketu w odległości 10m od wielorodzinnego budynku mieszkalnego (market BRICOMARCHE)?

To pytanie powinno być skierowane do obecnego burmistrza.
Natomiast ja, jeżeli będę miała możliwość, to chętnie to sprawdzę.

14. Jak kandydaci chcą pomóc rolnikom?

Chciałabym namówić rolników (których średnia powierzchnia gospodarstwa
nie jest duża) na produkcję zdrowej, ekologicznej żywności. Chciałabym
stworzyć nową markę pod nazwą "ZDROWA ŻYWNOŚĆ ZIEMI WIELUŃSKIEJ" i w
ten sposób pomóc rolnikom w sprzedaży ich produktów do sieci
handlowych w Polsce i za granicą. Chodzi o to, żeby ktoś to wszystko
koordynował. Uważam, że wydzielona jednostka w gminie mogłaby się do
tego świetnie nadawać.


15.Zniszczenie zabytku jakim jest kościół Św. Barbary wzbudziło wiele kontrowersji wśród mieszkańców Wielunia. Czy podejmie się Pan/Pani wyjaśnienia tej sprawy dla dobra zabytków naszego regionu?

Oczywiście, chociażby po to, aby taka sytuacja więcej się nie
powtórzyła!

16. Prace przy baszcie męczarni przerwano wiele lat temu z powodu
błędów konstrukcyjnych, niedokończone i niezabezpieczone mury
niszczeją, marnuje się materiał budowlany zgromadzony na szczycie
budowli.Czy podejmie się Pan/Pani wyjaśnienia tej sprawy i działań
prowadzących do naprawienia szkód?

Tak, podejmę sie wyjaśnienia tej sprawy. Jeżeli chodzi o działania
prowadzące do naprawienia szkód, to właśnie na tego typu inwestycje
można pozyskać środki z Unii Europejskiej,czego do tej pory nie
zrobiono.


17. Prace przy bramie kaliskiej przerwano, dokumentację zagubiono, rekonstrukcję wbrew panującym zwyczajom i projektowi wykonano z bloków betonowych. Czy podejmie się Pan/Pani wyjaśnienia tej sprawy, doprowadzenia rekonstrukcji do przyzwoitego stanu i odzyskania zmarnowanych środków publicznych?

Nie wiem jak odzyskać zmarnowane już środki publiczne, ale na pewno
zrobię wszystko, żeby tą rekonstrukcję dokończyć w taki sposób, aby
dobrze służyła mieszkańcom naszego miasta.



Odpowiedż na pytanie testowe:

Usuwam niekompetentnych dyrektorów, jednak chciałabym wiedzieć, jakie
okoliczności spowodowały, że pojawiły się nieprawidłowości.


Pozdrawiam!
Grażyna Katarzyna Porzezińska- Sztyglic
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-11-09, 13:37   

w tym tempie (1 kandydat diennie) nie zdążymy przed wyborami ;-)

Szkoda że ani Pan Derbis, ani Pani Porzezińska nie zdecydowali się na rejestrację na forum w celu ewentualnej dyskusji nad programem...
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
  Wysłany: 2006-11-10, 09:58   

Poniżej zamieszczam odpowiedzi Pana Burmistrza Mieczysława Majchra:



Cytat:
Dziękuję za zainteresowanie się sprawami gminy Wieluń. Szkoda, że tego zainteresowania nie było na bieżąco. Wówczas wiedza na temat tego co się robi w gminie byłaby rzetelna. Teraz źródłem różnych informacji jest plotka, kłamstwo i pomówienia – na użytek kampanii wyborczej. Poziom dyskusji na forum był często żenujący, poniżej krytyki. Poniższe informacje stanowią cząstkę wiedzy i prawdy o pracy radnych, społeczności wieluńskiej, burmistrza i urzędników miejskich. To jedna setna tego co powinien wiedzieć o samorządzie każdy kandydat na burmistrza i radnego.



Z poważaniem

Mieczysław Majcher

Burmistrz Wielunia





1. Najpierw informacja dla domorosłych reformatorów i dyletantów - Wieluń w promieniu średnio 100 kilometrów od dużych aglomeracji miejskich( łódź, wrocław, opole, katowice, najbliżej częstochowa ) jest najbardziej prężnie rozwijającym się ośrodkiem kulturalnym i gospodarczym. Taka jest prawda, jeżeli ktoś tego nie zauważył to musi być bliskim krewnym lub znajomym Pana Marka Perka.

Przede wszystkim Wieluń posiada wszystkie atuty do realizacji różnej wielkości inwestycji. I takie inwestycje są realizowane bądź są w fazie przygotowawczej w naszych rodzimych firmach. Została przygotowana oferta inwestycyjna dla potencjalnych przedsiębiorców obejmująca 4 obszary gruntów o różnych formach własności. Do kupienia jest ponad 30 ha z zabudowaniami , w pełni uzbrojone, z bocznicą kolejową – tylko brać i inwestować. Zainteresowanych odsyłam do BIP-u. Poza tym w maju br. oferta ta wpłynęła na ręce prezesa Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej z wnioskiem o włączenie tych gruntów w obszar ŁSSE. Wpływają już wnioski od wieluńskich przedsiębiorców, którzy chcą inwestować, tworzyć nowe miejsca pracy a jednocześnie korzystać z przywilejów jakie może im dać Specjalna Strefa Ekonomiczna. Rada Miejska podjęła już dwie uchwały wyrażające zgodę na włączenie trzech obszarów do ŁSSE – to oznacza, że na tych terenach firmy wieluńskie chcą inwestować duże pieniądze. W 2004 r uchwałą RM wdrożony został do praktyki program pomocy publicznej dla nowo powstających małych i średnich firm, pomoc „de minimis” – chodzi o daleko idące zwolnienia z podatku od nieruchomości dla firm tworzących nowe miejsca pracy. Zainteresowanych innymi projektami w tym obszarze zapraszam do publikowanych o dawna takich dokumentów jak: strategia rozwoju...., wieloletni plan rozwoju, plan rozwoju lokalnego...itd. Wówczas możemy podyskutować o konkretach. A propos planów zagospodarowania przestrzennego, są opracowywane sukcesywnie, tak jak w każdym innym mieście i nie prawda, że ograniczają jakikolwiek rozwój – zwłaszcza w naszej wieluńskiej strefie przemysłowej, tam nic nie przeszkadza aby wydawać decyzje na budowę zakładów. To co jest potrzebne to mocna promocja Wielunia – i to również jest realizowane. Obecnie inwestycyjną barierą jest brak rąk do pracy.



2.
To „wreszcie” to zabrzmiało jakby od kilku lat można było z tych funduszy korzystać – mówię o środkach akcesyjnych, które w praktyce są dostępne od niecałych dwóch lat. Możliwość korzystania z tych środków tak naprawdę się dopiero rozpoczyna i będzie trwać przez długie lata. Niewiele kto wie, że ograniczeniem, dla każdego podmiotu w tym dla samorządów, w pozyskaniu tych środków jest konieczność udziału własnych środków gminy w ogólnym koszcie projektu sięgającego - w zależności od programu i zakresu kosztów kwalifikowanych - nawet 50%. To oznacza, że kwota pozyskiwanych dotacji jest ograniczona możliwościami finansowymi danego podmiotu. Nasza Gmina posiada obecnie gotowe projekty przygotowane do absorpcji środków unijnych na łączną kwotę ok. 50 milionów zł, w tym m. in. – Kanalizacja w Rudzie wraz z przebudową drogi 451, budową chodników, ścieżek rowerowych od Wielunia do Rudy (przejazd kolejowy) 17 mln- projekt wspólny z Łódzkim Urzędem Marszałkowskim; Zbiornik małej retencji w Kurowie 12 mln; rewitalizacja centrum Wielunia 8mln. Na te 3 inwestycje potrzebnych jest nam ok. 11 mln środków własnych! Z tego wynika, iż brać środki unijne należy „z głową”. Śmieszny jest ten kto uważa, że wystarczy znaleźć odpowiedniego człowieka i już pieniądze płyną. Korzystaliśmy przy różnych projektach i wnioskach z usług renomowanych firm łódzkich i wrocławskich – nikt nie gwarantuje pozyskania środków, to zależy od wielu czynników.

Gmina Wieluń kilka razy składała poprawne wnioski wraz z bardzo dobrymi projektami. Tylko na realizację jednego projektu „Platforma Cyfrowa” uzyskała kwotę kilkuset tysięcy zł - nie wpłynęła natomiast jeszcze pełna refundacja z Urzędu Wojewódzkiego. Często jednak nie kwalifikowaliśmy się bo - albo byliśmy pod względem liczebności mieszkańców za dużą gminą dla danego programu, albo zbyt bogatą – za duże dochody i nakłady inwestycyjne na 1 mieszkańca, bardzo często za niska stopa bezrobocia i inne wskaźniki rozwoju gminy. Takie kryteria przyznawania środków unijnych preferowały przede wszystkim biedne i zaniedbane gospodarczo gminy. A do takich Gmina Wieluń nie należy.

3. Nie ma w Wieluniu sportu zawodowego, zgodnie z ustawą Gmina może finansować sport dzieci i młodzieży. Jeżeli chodzi o piłkę nożną seniorów WKS to faktycznie z gminnych środków jest w większości finansowana.



4. Jeżeli jest inna opcja to powinna nowa Rada to przedyskutować i podjąć decyzję.

5.
Były pomysły, nie sprawdzili się inkasenci – zbyt duże rozproszenie miejsc parkingowych i w związku z tym duże koszty osobowe. Inny pomysł to parkometry – zbyt drogie. Można nad nową koncepcją popracować.

6.
Tylko w zakresie koniecznym. Jestem zdecydowanie za wykupywaniem mieszkań komunalnych – zresztą uchwalona 85% bonifikata właśnie ma do tego zachęcać. Gmina ma obowiązek zaspakajać wiele różnorodnych potrzeb społecznych, celem zasadniczym nie jest prowadzenie działalności zarobkowej. Dlatego też musi mieć kontrolę nad wieloma obszarami działalności i bardziej wskazane jest partnerstwo publiczno-prywatne – na szczęście jest już uchwała umożliwiająca realizację tego układu.

7. Oczywiście WOSiR. Prawdziwy gospodarz majątku publicznego.

8.
Będą, 5 km od podstaw budowana Wieluń – Ruda przejazd kolejowy, w ramach planowanej inwestycji drogowej. Następne w planie budowy ścieżek.

9. Już od lat posiadamy najtańszą administrację w województwie łódzkim i jedną z najtańszych w kraju.

Za lata 2003 – 2005 znaleźliśmy się na 4 miejscu w województwie łódzkim (na 177 gmin), a na 45 miejscu w Polsce (na ponad 2500 gmin) – w zakresie osiągniętej nadwyżki operacyjnej netto. Oznacza to, że w tych latach mało przeznaczaliśmy na wydatki bieżące (konsumpcję), dużo zaś na inwestycje i jesteśmy bardzo wiarygodni wobec banków.

10.
Przez ostatnie cztery lata Gmina przeznaczyła bardzo duże – jak na jej możliwości – pieniądze na edukację i sport. Przez poprzednie dwie kadencje nie wydatkowano takich środków.

11. GMINA NIE SPRZEDAŁA ANI CENTYMETRA GRUNTÓW POD BUDOWĘ MARKETÓW!!! To wszystko było własności prywatną, gmina nawet nie wiedziała na jakie cele zostały sprzedane grunty - dopiero kiedy wpływały wnioski o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Jeżeli zapisy w planie zagospodarowania przestrzennego przewidywały taką działalność jak we wniosku – A TAK BYŁO W KAŻDYM PRZYPADKU - to nie mieliśmy prawa do odmowy. Zresztą kto kupuje grunty po 200 zł za m2 nie sprawdzając wcześniej czy może realizować swoje zamierzenie?

A ponadto Gmina Wieluń w swoich zasobach posiada 627 ha gruntów. W ostatnim czasie nabyła 37 ha pod zbiornik małej retencji, ponad 4 ha pod zabudowę przemysłową przy ul. Fabrycznej –TO SĄ KONKRETY A NIE KŁAMSTWA.

12.W planie zagospodarowania przestrzennego zmiana przeznaczenie gruntów np. z zabudowy mieszkaniowej na usługową lub inną MOŻE TYLKO NASTĄPIĆ POPRZEZ ZMIANĘ TEGO PLANU I NIGDY NIE MOŻE TEGO ZROBIĆ BURMISTRZ ANI ŻADEN URZĘDNIK!!! Zmiana w planach następuje w drodze uchwały RM, następnie przetarg i wytypowanie projektanta, później miesiące projektowania, uzgodnienia z wszystkimi sąsiadami i instytucjami, na koniec uchwała RM – to duże pieniądze kosztuje.

Obszar na terenie, którego stoi Brico - Marche oznaczony jest w planie symbolem A4AUC tzn. zabudowa mieszkaniowa oraz obiekty usługowo-handlowe.

13.
Starostwo Powiatowe

14.
Stworzenie pozarolniczych, alternatywnych źródeł dochodu. Szansą dla rolników gminy Wieluń jest wybudowanie zbiornika małej retencji we wsi Kurów. Na obszarze ponad 50 ha powstaną rozległe tereny wodne, co powinno pozwolić również lokalnym rolnikom zarabianie pieniędzy na rekreacji i turystyce. Wykupiono już 37 ha gruntów, w przyszłym roku reszta gruntów i dokumentacja. Targowisko jest obecnie dostosowywane pod przyszłe hale na giełdę zdrowej żywności – I etap budowy. Odsyłam do Strategii Rozwoju... i Wieloletniego planu...Tam są konkrety.

15. Oczywiście, Na mój wniosek RM w tym roku podjęła uchwałę o dotacjach dla zabytków, w tym obiektów sakralnych – z tych środków można ratować takie zabytki.

16 i 17. Zarówno jedną jak i drugą inwestycje badaliśmy już dawno, pracowała komisja rewizyjna, wyjaśniano wiele okoliczności realizacji tych przedsięwzięć. Długo by opisywać. W pierwszym przypadku były błędy w realizacji projektu, odstępstwa od niego. Obecnie jesteśmy po ekspertyzach i ocenach tych błędów – winnych znaleźć trudno. Podjęliśmy się dokończenia tej inwestycji, procedury ruszyły, w przyszłym roku będzie ukończona. W sprawie bramy kaliskiej podane fakty są nie prawdziwe, do tematu trzeba będzie wrócić w nowej kadencji.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-11-10, 10:08   

Cytat:
Dziękuję za zainteresowanie się sprawami gminy Wieluń. Szkoda, że tego zainteresowania nie było na bieżąco.

Ależ u nas było na bieżąco - wystarczyło tylko uważnie śledzić forum... teraz przygotowaliśmy to w formie pytań, jednak wiele z tych pytań miało odbicie w dyskusjach.

Cytat:
15. Oczywiście, Na mój wniosek RM w tym roku podjęła uchwałę o dotacjach dla zabytków, w tym obiektów sakralnych – z tych środków można ratować takie zabytki.

Jak mniemam - odpowiedź tyczy się pytania:
Cytat:
10. Zniszczenie zabytku jakim jest kościół Św. Barbary wzbudziło wiele kontrowersji wśród mieszkańców Wielunia. Czy podejmie się Pan/Pani wyjaśnienia tej sprawy dla dobra zabytków naszego regionu?

Więc nie chodziło o ratowanie tego zabytku w sensie stricte ochrony i konserwacji, tylko o to, kto pozwolił na dobudowę do niego nowego kościoła. Z tego co mi wiadomo, każdy zabytek ma obszar ochronny, w którym według prawa dot. ochrony zabytków nic nie powinno zostać dobudowane. Jeśli się mylę - niech mnie ktoś poprawi.

PS. Na drugi raz jak podajecie takie pytania i dopisujecie coś od siebie a na forum już są ponumerowane, to nie wprowadzajcie forumowiczów w błąd i nie zmieniajcie numeracji pytań tylko dopisujcie zawsze na końcu jako nowe numery - ta uwaga wydaje mi się skierowana jest do oursona.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Gregg Sparrow
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-10, 11:20   

Burmistrz Wielunia Mieczysław Majcher napisał/a:
Zmiana w planach następuje w drodze uchwały RM, następnie przetarg i wytypowanie projektanta, później miesiące projektowania, uzgodnienia z wszystkimi sąsiadami i instytucjami, na koniec uchwała RM


Panie Burmistrzu jako pytanie dodatkowe.
Czy zostały poczynione takie uzgodnienia z mieszkańcami bloku??? Nie. Ponieważ mieszkańcy bloku nie zostali potraktowani jako strona (sąsiad). Jako sąsiada potraktowano działkę należącą do miasta przez którą przepływa kanał deszczowy ("smródka") pomimo że blok mieszkalny stoi o 10 metrów dalej. Jak można było do tego dopuścić??? Dlaczego mieszkańcy zostali skrzywdzeni w ten sposób???

W naszym Państwie niektóre inwestycje zostają wstrzymane dzięki protestom mieszkańców. Nie będę mnozył przykładów bo możnaby ich ich napisać wiele a nie o to tu chodzi. Dlaczego nie wstrzymano tej inwestycji? Tylko prosze nie mówić że nie było ku temu podstaw bo były - zwykłe ludzkie zrozumienie a nie biznesowe i przedmiotowe potraktowanie sprawy.
Panie Burmistrzu jeżeli przeczyta Pan to co napisałem prosiłbym o komentarz.
 
   
Bartek170 
Czytał o Wieluniu


Wiek: 49
Dołączył: 19 Paź 2006
Posty: 27
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-11-10, 11:53   

gregg napisał/a:
Burmistrz Wielunia Mieczysław Majcher napisał/a:
Zmiana w planach następuje w drodze uchwały RM, następnie przetarg i wytypowanie projektanta, później miesiące projektowania, uzgodnienia z wszystkimi sąsiadami i instytucjami, na koniec uchwała RM


Panie Burmistrzu jako pytanie dodatkowe.
Czy zostały poczynione takie uzgodnienia z mieszkańcami bloku??? Nie. Ponieważ mieszkańcy bloku nie zostali potraktowani jako strona (sąsiad). Jako sąsiada potraktowano działkę należącą do miasta przez którą przepływa kanał deszczowy ("smródka") pomimo że blok mieszkalny stoi o 10 metrów dalej. Jak można było do tego dopuścić??? Dlaczego mieszkańcy zostali skrzywdzeni w ten sposób???

W naszym Państwie niektóre inwestycje zostają wstrzymane dzięki protestom mieszkańców. Nie będę mnozył przykładów bo możnaby ich ich napisać wiele a nie o to tu chodzi. Dlaczego nie wstrzymano tej inwestycji? Tylko prosze nie mówić że nie było ku temu podstaw bo były - zwykłe ludzkie zrozumienie a nie biznesowe i przedmiotowe potraktowanie sprawy.
Panie Burmistrzu jeżeli przeczyta Pan to co napisałem prosiłbym o komentarz.



Panie Grzegorzu, pozwolę sobie wtrącić się, ponieważ znam Pana sprawę, bo mam rodzinę w Pana bloku. Już mnie denerwuje Pana zachowanie, dobrze Pan wie i ja też wiem że to oznaczenie dzialki cytuję słowa Pana burmistrza "Obszar na terenie, którego stoi Brico - Marche oznaczony jest w planie symbolem A4AUC tzn. zabudowa mieszkaniowa oraz obiekty usługowo-handlowe." jest oznaczone od 1992 roku i nie można zarzucić ani Panu burmistrzowi ani radzie że coś zmieniła i coś źle zrobiła. Może Pan jedynie dochodzić do tego dlaczego starostwo wydało pozwolenie na budowę, a z tego co wiem to wg przepisów budowlanych wszystko było ok. A tak już moje zdanie, to dobrze że Pan się zamienil mieszkaniem z teściową bo miałby Pan jeszcze gorszy widok. Pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Gregg Sparrow
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-10, 12:21   

Panie Bartek170 pytanie było do Burmistrza a nie do Pana.
Ale skoro się już Pan wtrącił.
Prosze się zapytać rodziny czy ktoś z nią robił jak to napisał Pan Burmistrz "uzgodnienia". A to co Pan pisze o oznaczeniu działki to właśnie jest przedmiotowe potraktowanie sprawy.
Skoro Pan się tak denerwuje to zapraszam do mnie do domu na kawę, porozmawiamy w mniej denerwującej atmosferze. Ale chodzi o to że boi się Pan ujawnić. Pisanie na forum pod swoim nazwiskiem jest dla Pana za trudne?

Wracając do tematu mam nadzieję że Pan Burmistrz nie potrzebuje takiego "adwokata" jak Bartek170 i sam odpowie.
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW