R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Nasze matki nasi ojcowie
Autor Wiadomość
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 57
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2013-06-25, 08:56   Nasze matki nasi ojcowie

"Nasze matki, nasi ojcowie" film zaprezentowany przez TVP1. Wywołał tyle dyskusji w naszym kraju, że aż dziw bierze. Ciekawi mnie Wasze zdanie na temat tego obrazu. Jeśli oglądaliście ten film, to może podzielcie się własnymi refleksjami. Czy faktycznie zasługuje aż na takie słowa krytyki, czy też pokazał odrobinę prawdy.

Nie robię ankiety, bo chcę wywołać dyskusję a nie suche "cyferki" ;)
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Bethi 
Wieluniaczek
Festina lente



Pomogła: 28 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 12 Gru 2008
Posty: 1508
Piwa: 16/18
Skąd: EWI~EZD
Wysłany: 2013-06-25, 10:38   

Macie jakiś link, żeby to zobaczyć? Na vod.tvp.pl jest dyskusja, a nie chce mi się specjalnie zakładać konta na Chomiku.
_________________
* Zjednoczeni wirtualnie, silni realnie *
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Rybak 
Przyjeżdża na zakupy
ornitolog


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 18 Maj 2007
Posty: 449
Piwa: 12/1
Skąd: z samiutkiego piekła
Wysłany: 2013-06-25, 10:46   

miko 005 Ty jak zawsze tylko rzucisz temat i czekasz jak się "sępy rzucą" i zaczną
"walczyć o kość".

Czy tak trudno jest wypowiedzieć się jako pierwszy w temacie, który się zaczęło ?
_________________
Nadchodzi ten dzień.........
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Bethi 
Wieluniaczek
Festina lente



Pomogła: 28 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 12 Gru 2008
Posty: 1508
Piwa: 16/18
Skąd: EWI~EZD
Wysłany: 2013-06-25, 11:58   

Ja się pierwsza nie wypowiem, bo nie oglądałam tej produkcji.
_________________
* Zjednoczeni wirtualnie, silni realnie *
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Gregg Sparrow
[Usunięty]

Wysłany: 2013-06-25, 12:32   

Jeszcze nie oglądałem ale mam zamiar obejrzeć. Po tym co stało się z serialem "Czterej Pancerni" czy chociażby ostatnio z "Pokłosiem" (polecam obejrzeć :) ) to domyślam się czego można się spodziewać. :twisted:
 
   
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 57
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2013-06-26, 09:26   

Rybak, jakbyś znał mnie odrobinę :razz: to wiedziałbyś że zawsze tak czynię. Zapodaję temat i daję szansę wypowiedzi innym, sam odnoszę się do niego po kilku wypowiedziach forumowiczów. I nie robię tego z lenistwa, ale z grzeczności ;)

Co prawda nie padło jeszcze żadne słowo odnoszące się do filmu, ale żeby też usatysfakcjonować Rybak`a, powiem co myślę na ten temat.

Sam obraz jako film fabularny, jak na Niemiecką produkcję, bardzo dobry. Zresztą kinematografia niemiecka poszła do przodu, więc pewnie i ten film nie powinien dziwić pod tym względem.
Akcja filmu rozpoczyna się w 41 roku. Trochę mnie zdziwiła ta swoboda poruszania się po niemieckich ulicach, niemieckich żydów. Ale to tylko fabuła :razz:
Trafnie ukazana kwestia przemiany ludzi podczas wojny. Brat oficera wermachtu (główni bohaterowie) na początku walki na froncie był przeciw zabijaniu cywili. Potem niestety psychika tak się zmieniła, że było wręcz na odwrót. Oficer wermachtu miał skrupuły, a jego brat ich się wyzbył.
Własne ciało w zamian za życie, załatwienie innych spraw itp., dzisiaj jest dokładnie tak samo (no może bez kwestii życia ;) ), więc nie można mówić, że takie rzeczy nie miały miejsca.

No i teraz kwestia Polska. Nie wiem czym są aż tak bardzo zbulwersowani przeciwnicy tego filmu (ostatnio nawet słyszałem o jakimś pozwie). W całym filmie dwie sceny mogły "połaskotać" polską dumę. Pierwsza, chociaż bardzo wątpliwa, to ta jak gospodarz, który odkrył u siebie uciekinierów z transportu, między innymi niemieckiego żyda (następny główny bohater), mówi im aby spokojnie przeczekali u niego kilka dni, a sam idzie do miasta w celu zadenuncjowania ich. Zresztą do końca nie jest to wyjaśnione, tak tylko twierdzi syn gospodarza i każe natychmiast uciekać zbiegom. Doprowadza ich do oddziału partyzantów z AK.
Mój Boże, czy dzisiaj nikt nie "kabluje" dla bardziej błahych powodów? A wtedy chodziło o życie. Niemcy potrafili wybić całą wioskę, gdy np. wykryli, że u jednego gospodarza ukrywają się wrogowie, uciekinierzy itp. Zatem strach czasami był złym doradcą, ale czy można aż tak protestować gdy ludzi ów strach właśnie paraliżował i popychał do takich czynów jak donosicielstwo? Myślę że nie. I dlatego uważam, że ta scena jest wątpliwa co do urażenia dumy dzisiejszego Polaka.

Druga scena, to atak owego oddziału partyzantów AK na Niemiecki pociąg. W zasadzie to zaatakowali go dla broni, którą miał przewozić. Otwierają pierwszy wagon, a tam jeńcy. Dowódca oddziału zamyka drzwi i twierdzi, że nie po to przyszli. No i ta scena faktycznie może budzić małe kontrowersje, bo nie ważne jakim byłoby się przeciwnikiem innej rasy, innego wyznania, to w takiej sytuacji reakcja normalnego człowieka byłaby pewnie inna. Chociaż mówię to pod kątem własnego myślenia, nie siedzę w głowach innych. Nie mniej ten sam dowódca nie zareagował odmownie, gdy niemiecki żyd otwiera wagony i wypuszcza jeńców na wolność.

Wojna sama w sobie jest okropieństwem i to okropieństwo przelewało się przez wszystkich bez wyjątku. Są w błędzie ci, którzy twierdzą że każdy Polak w czasie wojny był idealny, bohaterski i pomocny dla każdego. Dokładnie tak jak dzisiaj są ludzie i ludziska, wtedy było tak samo. Czy to żołnierz AK, czy AL, pośród całych tych armii były jednostki, które zasługiwały na nazwanie ich nikczemnikami, ale to nie oznacza, że oni byli całością tych właśnie armii. I tak samo jest z tym filmem, te dwie sceny nie świadczą o tym, że cały naród Polski był antysemicki. Chociaż o Jedwabnem do dzisiaj nie chcemy głośno mówić.

Reasumując. Jak zwykle z Polską dumą narodową bywa, wiele hałasu o nic. Przynajmniej według mnie.
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Pat44 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 1 raz
Wiek: 57
Dołączył: 21 Gru 2011
Posty: 471
Piwa: 42/24
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-06-28, 19:48   

A były jeszcze jakieś inne sceny pokazujące AK? Bo jeśli nie było, to nie rozumiem jak można nie rozumieć, o co chodzi. Tylu ludzi straciło życie pomagając Żydom, a przedstawiciel kinematografii, która
Cytat:
poszła do przodu
wybrał sobie akurat "szmalcownika" i dowódcę antysemitę jako przykład przestawicieli społeczeństwa polskiego godny uwiecznienia i rozpropagowania.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Mateusz 
WIELUNIAK
I'Amsterdam



Pomógł: 10 razy
Wiek: 34
Dołączył: 18 Paź 2006
Posty: 3314
Piwa: 9/3
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-06-28, 20:50   

Filmy nie przedstawiają prawdy historycznej(o ile taka jest)

Kazdy reżyser ma swoją wersję subiektywną.

Problemem rzadu, TVP jest to, że nasze filmy historyczne nie mają takiego rozgłosu, nie są oglądane za oceanem w USA czy nawet na zachodzie. A taki gniot pewnie będzie puszczany w innych krajach.

Więc inne nacje nie są w stanie poznać naszej wersji wydarzeń, tylko tą o "biednych Niemcach" ;)
_________________
Żelazna Logika https://www.facebook.com/zelaznalogika.net
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Świstek 
Przyjeżdża na zakupy



Dołączył: 20 Mar 2010
Posty: 379
Piwa: 2/2
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-06-28, 22:38   

Pat44 napisał/a:
A były jeszcze jakieś inne sceny pokazujące AK? Bo jeśli nie było, to nie rozumiem jak można nie rozumieć, o co chodzi. Tylu ludzi straciło życie pomagając Żydom, a przedstawiciel kinematografii, która
Cytat:
poszła do przodu
wybrał sobie akurat "szmalcownika" i dowódcę antysemitę jako przykład przestawicieli społeczeństwa polskiego godny uwiecznienia i rozpropagowania.


Ale przecież ten dowódca uwalnia Żyda i nawet daje mu na drogę pistolet (życząc przy tym powodzenia), choć pewnie większość widzów spodziewała się, że go rozstrzela. On chyba zresztą bardziej hamuje jednego z partyzantów, niż wznieca niechęć do tego uciekiniera.
A jeśli mówisz o szmalcowniku, to kogo masz na myśli w tym filmie? Bo sprawa z gospodarzem jest dość niejednoznaczna. (No i pomijając to, że szmalcownicy byli pokazani np. w "Pianiście").


Mateuszu
, dlaczego uważasz, że to gniot i który film wg Ciebie film można by bez wstydu pokazywać za granicą? Bo chyba nie dzieło pt. "1920. Bitwa Warszawska"...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Mateusz 
WIELUNIAK
I'Amsterdam



Pomógł: 10 razy
Wiek: 34
Dołączył: 18 Paź 2006
Posty: 3314
Piwa: 9/3
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-06-30, 20:17   

Problem w tym że nie ma dobrego filmu który można przedstawić za granicą. TVP marnuje pieniądze na głupoty.

Prezes TVP jeszcze kilka miesięcy temu protestował przeciwko emisji filmu "Nazi mutter, nazi vather" w niemieckiej tv a teraz puszcza to w TVP.

Czyżby dostał w łapę że nagle zmienił zdanie?

Kolonko dość ciekawie się w tej kwesti wypowiedział
http://www.wykop.pl/link/...-kolonko-maxtv/
_________________
Żelazna Logika https://www.facebook.com/zelaznalogika.net
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Świstek 
Przyjeżdża na zakupy



Dołączył: 20 Mar 2010
Posty: 379
Piwa: 2/2
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-06-30, 22:24   

Dobrze, że go wyświetlili. Niektórzy posłowie PiS-u wypowiadający się wcześniej o tym filmie, mogli go w końcu obejrzeć.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
bAN 
Przyjeżdża na zakupy


Dołączył: 02 Lip 2012
Posty: 438
Piwa: 19/2
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-07-01, 00:04   

Mateusz napisał/a:
Problem w tym że nie ma dobrego filmu który można przedstawić za granicą. TVP marnuje pieniądze na głupoty.

Prezes TVP jeszcze kilka miesięcy temu protestował przeciwko emisji filmu "Nazi mutter, nazi vather" w niemieckiej tv a teraz puszcza to w TVP.

Czyżby dostał w łapę że nagle zmienił zdanie?

Kolonko dość ciekawie się w tej kwesti wypowiedział
http://www.wykop.pl/link/...-kolonko-maxtv/



może nie wiem wszystkiego a w zasadzie mało wiem ale czy to TVP produkowała ten film??
pewnie nie ale jeśli nawet tak to i tak tą kase lepiej było przeznaczyc na pomnik tego jednego i najważniejszego który zginął w ruskim zamachu. pierwszy juz jest, rondo tez pod nosem prawie mamy. śmiejemy sie z koreii a za chwile będziemy miec to samo u nas. tego chcesz panie Mateuszu?? pewnie tak...
filmik jaki jest taki jest. nie mnie go odnoisić do faktów.


***edit jeśli dla Ciebie Kolonko jest autorytetem to za duzo nie popiszemy :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
kitor 
Moderator



Pomógł: 27 razy
Wiek: 31
Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 1283
Piwa: 38/39
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-07-01, 10:46   

Cytat:
może nie wiem wszystkiego a w zasadzie mało wiem ale czy to TVP produkowała ten film??

Zakładam że odnosisz się do pogrubionego fragmentu.
Nie wyprodukowali, ale za prawa do emisji musieli zapłacić.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 57
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2013-07-03, 10:55   

Pat44 napisał/a:
A były jeszcze jakieś inne sceny pokazujące AK? Bo jeśli nie było, to nie rozumiem jak można nie rozumieć, o co chodzi. Tylu ludzi straciło życie pomagając Żydom, a przedstawiciel kinematografii, która
Cytat:
poszła do przodu
wybrał sobie akurat "szmalcownika" i dowódcę antysemitę jako przykład przestawicieli społeczeństwa polskiego godny uwiecznienia i rozpropagowania.


Ale przyjmujesz do wiadomości, że w owych czasach byli i tacy, o których mowa w tym filmie. Czy raczej opowiadasz się tylko za tymi sprawiedliwymi? Twoja odpowiedź będzie podwaliną dalszej ewentualnej konwersacji.
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Mateusz 
WIELUNIAK
I'Amsterdam



Pomógł: 10 razy
Wiek: 34
Dołączył: 18 Paź 2006
Posty: 3314
Piwa: 9/3
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-07-03, 22:43   

bAN napisał/a:
Mateusz napisał/a:
Problem w tym że nie ma dobrego filmu który można przedstawić za granicą. TVP marnuje pieniądze na głupoty.

Prezes TVP jeszcze kilka miesięcy temu protestował przeciwko emisji filmu "Nazi mutter, nazi vather" w niemieckiej tv a teraz puszcza to w TVP.

Czyżby dostał w łapę że nagle zmienił zdanie?

Kolonko dość ciekawie się w tej kwesti wypowiedział
http://www.wykop.pl/link/...-kolonko-maxtv/



może nie wiem wszystkiego a w zasadzie mało wiem ale czy to TVP produkowała ten film??
pewnie nie ale jeśli nawet tak to i tak tą kase lepiej było przeznaczyc na pomnik tego jednego i najważniejszego który zginął w ruskim zamachu. pierwszy juz jest, rondo tez pod nosem prawie mamy. śmiejemy sie z koreii a za chwile będziemy miec to samo u nas. tego chcesz panie Mateuszu?? pewnie tak...
filmik jaki jest taki jest. nie mnie go odnoisić do faktów.


***edit jeśli dla Ciebie Kolonko jest autorytetem to za duzo nie popiszemy :)


Kolonko ma bardzo mądre i przemyślane wypowiedzi. Krytykuje kierownictwo TVP bo Ci rozwalają publiczną kasę na lewo i prawo.

A co do pomników i całej tej otoczki związanej z zamachem, to nie jestem zwolennikiem żadnej ze stron tego konfliktu. Dla mnie to szopka medialna i odwracanie uwagi Polaków od sytuacji gospodarczej tego kraju, która nie jest najlepsza :) Choć jest to tragedia.


_________________
Żelazna Logika https://www.facebook.com/zelaznalogika.net
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW