R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
CENA NAJMU MIESZKAŃ
Autor Wiadomość
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-12-17, 18:22   

Spooky napisał/a:
Imprezy w mieście też muszą się odbywać. Można dyskutować na temat formy, w jakiej odbywa się część z nich, ale nie zmienia to faktu, że gmina powinna od czasu do czasu zapewniać jakąś rozrywkę mieszkańcom.


Ależ oczywiście że powinny się odbywać (wg mnie stwierdzenie że muszą jest mocno przesadzone). Ale niech organizują to prywatne podmioty. Jak znajdą sponsorów to może i uda się zrobić taką imprezę za darmo.

Część mieszkańców zapewne pamięta - to był chyba rok 1995 kiedy w Wieluniu odbyła się impreza z Orłami Górskiego chyba Majką Jeżowską i Czerwonymi Gitarami. Impreza była organizowana bez znaczącego udziału miasta (nie wiem jaki był wtedy status stadionu WKS - chyba był miejski, więc jego użyczenie było udziałem miasta). Charytatywna impreza z loterią (główna nagroda fiat 125p) której celem było zebranie środków na laparoskop do wieluńskiego szpitala. Dało się? Dało się. Teraz też się da tylko trzeba żeby komuś się chciało. A nie tylko finansowanie z budżetu... bo tak łatwiej...

Poza tym dawanie rozrywki mieszkańcom nie jest ŻADNYM obowiązkiem gminy. To tylko raczej sposób na popularność liczoną w krótkim okresie - do następnych wyborów.

Spooky napisał/a:
Zatem rola władz samorządowych jest w tej kwestii mocno ograniczona.


skoro tak to pierwsze co należy zrobić to zwolnic z urzędu wszystkich urzędników zajmujących się tą tematyką. I promocją. bo po co promować skoro nie ma czego promować? Przynajmniej wydatki na administrację będą mniejsze.

Spooky napisał/a:
Nie uda się władzom samorządowym Wielunia znacznie polepszyć sytuacji ekonomicznej wielunian, zatem dobrym wyjściem wg mnie byłaby budowa mieszkań gminnych


wskaż proszę źródła finansowania. Gmina jest zadłużona, zadłuża się jeszcze bardziej np na kretyńskie przebudowy kina. w kolejce czeka "mała" obwodnica - ale w zasadzie czeka od 10 lat to może poczekać jeszcze z 10...

Urodzinka napisał/a:
z Kauflandu? A to nie jest tak, że te wielgachne sklepy sa z nich zwolnione i dlatego rosną w siłe?


skąd wziął się mit zwolnienia z podatków sklepów wielkopowierzchniowych?
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Spooky 
Wieluniaczek



Pomógł: 18 razy
Wiek: 32
Dołączył: 25 Maj 2007
Posty: 1578
Otrzymał 8 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-12-18, 11:19   

ourson napisał/a:
Ależ oczywiście że powinny się odbywać (wg mnie stwierdzenie że muszą jest mocno przesadzone). Ale niech organizują to prywatne podmioty. Jak znajdą sponsorów to może i uda się zrobić taką imprezę za darmo.


Sponsorzy dokładają się w pewnym stopniu do każdej większej miejskiej imprezy. Myślę, że dużo się robi w tym kierunku, żeby przy jak najmniejszych wydatkach z budżetu miasta można było osiągnąć jak najlepszy rezultat w postaci imprez. Nie powiem, że nie da się robić tego jeszcze lepiej, ale jeśli już kombinować, to właśnie w tę stronę - szukania alternatywnych źródeł finansowania, a nie w kierunku usuwania imprez z kalendarza.

ourson napisał/a:
skoro tak to pierwsze co należy zrobić to zwolnic z urzędu wszystkich urzędników zajmujących się tą tematyką. I promocją. bo po co promować skoro nie ma czego promować? Przynajmniej wydatki na administrację będą mniejsze.


To nie jest tak, że ewentualna pomoc dla inwestorów nie daje kompletnie nic. To może być jakiś czynnik działający na korzyść Wielunia, ale zdecydowanie nie najważniejszy - jeśli oczywiście mówimy o inwestorach w kontekście firm ogólnopolskich lub międzynarodowych. Moim zdaniem warto utrzymywać pomoc dla inwestorów na jakimś minimalnym poziomie, ponieważ może to przesądzić na przykład w sytuacji, gdy inwestor zastanawia się nad kilkoma bardzo porównywalnymi pod względem różnych aspektów lokalizacjami. Jestem za tym, aby nie przeceniać roli gminnego wsparcia dla inwestorów, ale też potrafię zrozumieć, że ono ma jakieś tam swoje znaczenie.

W kwestii promocji sprawa jest zupełnie inna, ponieważ chodzi o ściągnięcie turysty, który zostawi w naszym regionie swoje pieniądze. Tutaj moim zdaniem warto walczyć, o ile oczywiście wydatki na promocję nie będą wyższe niż potencjalne korzyści.

ourson napisał/a:
wskaż proszę źródła finansowania. Gmina jest zadłużona, zadłuża się jeszcze bardziej np na kretyńskie przebudowy kina. w kolejce czeka "mała" obwodnica - ale w zasadzie czeka od 10 lat to może poczekać jeszcze z 10...


Budowa mieszkań na wynajem to w przeciwieństwie do przebudowy kina nie jest inwestycja, o której z góry wiadomo, że nigdy się nie zwróci. Wręcz przeciwnie. Przy okazji takiej inwestycji można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu - miasto w dłuższym okresie na tym zarobi (nie dopuszczam wynajmowania mieszkań przez gminę po cenach poniżej progu opłacalności, ponieważ to byłaby nieuczciwa konkurencja), a mieszkańcy będą mieli dostęp do stosunkowo tanich mieszkań do wynajęcia. To mogłoby też służyć jako dobry "regulator rynku" - dzięki temu średnie ceny wynajmu mieszkań w Wieluniu nie podskoczyłyby do kolosalnych rozmiarów.
_________________
I'd agree with you, but then we'd both be wrong
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-12-18, 21:12   

Spooky napisał/a:
Budowa mieszkań na wynajem to w przeciwieństwie do przebudowy kina nie jest inwestycja, o której z góry wiadomo, że nigdy się nie zwróci. Wręcz przeciwnie. Przy okazji takiej inwestycji można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu - miasto w dłuższym okresie na tym zarobi (nie dopuszczam wynajmowania mieszkań przez gminę po cenach poniżej progu opłacalności, ponieważ to byłaby nieuczciwa konkurencja), a mieszkańcy będą mieli dostęp do stosunkowo tanich mieszkań do wynajęcia. To mogłoby też służyć jako dobry "regulator rynku" - dzięki temu średnie ceny wynajmu mieszkań w Wieluniu nie podskoczyłyby do kolosalnych rozmiarów.


W dłuższym okresie czasu to znaczy jakim okresie? Ze strony gminy to prawie zawsze będzie nieuczciwa konkurencja - chociażby ze względu na brak podatku od nieruchomości próg opłacalności będzie inny, niewiele ale jednak inny.
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Bethi 
Wieluniaczek
Festina lente



Pomogła: 28 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 12 Gru 2008
Posty: 1508
Piwa: 16/18
Skąd: EWI~EZD
Wysłany: 2013-12-18, 22:26   

A co z tymi właścicielami mieszkań, którzy nie płacą podatku od wynajmu? Miasto na tym i tak zysku nie ma. A co dopiero mówić o właścicielach nie dającym swoim lokatorom ani umowy ani zameldowania. Skoro nie ma umowy to w świetle prawa nie ma wynajmu, nie ma zysków, nie ma podatków. I nie można mówić o stratach, bo skoro nie ma tego na piśmie to tak jakby nie było nic.
_________________
* Zjednoczeni wirtualnie, silni realnie *
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Spooky 
Wieluniaczek



Pomógł: 18 razy
Wiek: 32
Dołączył: 25 Maj 2007
Posty: 1578
Otrzymał 8 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-12-18, 23:17   

ourson napisał/a:
W dłuższym okresie czasu to znaczy jakim okresie?


Nie jestem aż taki biegły w tej dziedzinie, żeby określać ile dokładnie wynosi okres zwrotu z inwestycji w nieruchomość pod wynajem. Na pewno mówimy o kilkudziesięciu latach.
_________________
I'd agree with you, but then we'd both be wrong
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-12-18, 23:26   

Spooky napisał/a:
Nie jestem aż taki biegły w tej dziedzinie, żeby określać ile dokładnie wynosi okres zwrotu z inwestycji w nieruchomość pod wynajem. Na pewno mówimy o kilkudziesięciu latach.


Ale nie trzeba być biegłym. Po prostu od określenia tego czasu zależy wysokość kwoty najmu. Im krótszy czas założysz tym więcej musisz pobierać czynszu.

Kilkadziesiąt to 30? 50? 70?

Bethi napisał/a:
A co z tymi właścicielami mieszkań, którzy nie płacą podatku od wynajmu? Miasto na tym i tak zysku nie ma. A co dopiero mówić o właścicielach nie dającym swoim lokatorom ani umowy ani zameldowania. Skoro nie ma umowy to w świetle prawa nie ma wynajmu, nie ma zysków, nie ma podatków. I nie można mówić o stratach, bo skoro nie ma tego na piśmie to tak jakby nie było nic.


a ja gdzieś coś napisałem o podatku od wynajmu? Tym niech się zajmie US. Ja tylko wspomniałem o podatku od nieruchomości...
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Spooky 
Wieluniaczek



Pomógł: 18 razy
Wiek: 32
Dołączył: 25 Maj 2007
Posty: 1578
Otrzymał 8 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-12-19, 22:25   

ourson napisał/a:
Ale nie trzeba być biegłym. Po prostu od określenia tego czasu zależy wysokość kwoty najmu. Im krótszy czas założysz tym więcej musisz pobierać czynszu.

Kilkadziesiąt to 30? 50? 70?


Takich prostych rzeczy nie musisz mi tłumaczyć. Po prostu nie mam pojęcia jaki jest koszt wybudowania budynku mieszkalnego w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni mieszkalnej, więc nie mogę określić, po jakim dokładnie czasie inwestycja miałaby się zwrócić. Na pewno w grę wchodziłby okres nieco dłuższy niż w przypadku konkurencji, ponieważ chodzi nam o udostępnienie mieszkań do wynajmu po niskiej cenie.
_________________
I'd agree with you, but then we'd both be wrong
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-12-19, 22:46   

Spooky napisał/a:
Na pewno w grę wchodziłby okres nieco dłuższy niż w przypadku konkurencji, ponieważ chodzi nam o udostępnienie mieszkań do wynajmu po niskiej cenie.


No to inaczej - gdybyś miał powiedzmy 200 tys złotych - to jakiego zysku rocznego od zainwestowania tych pieniędzy być oczekiwał?
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Spooky 
Wieluniaczek



Pomógł: 18 razy
Wiek: 32
Dołączył: 25 Maj 2007
Posty: 1578
Otrzymał 8 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-12-20, 02:20   

Tak naprawdę nie wiem już sam do czego zmierzasz układając takie pytania. Pytasz mnie teraz jakiego zysku oczekiwałbym mając 200 tys. zł jako prywatny inwestor? To zależy m.in. od ryzyka związanego z inwestycją oraz od aktualnych stóp procentowych, ale zapewne przy inwestycji o niewielkim ryzyku liczyłbym na zysk nieznacznie większy od tego, co mógłbym zarobić dzięki lokatom bankowym.
_________________
I'd agree with you, but then we'd both be wrong
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-12-20, 08:44   

Spooky, ja po prostu próbuje ustalić jak Wy wyobrażacie sobie tą "inwestycję zarobkową" w wykonaniu Gminy. Bo mam wrażenie że układacie ładne hasło "tanie mieszkanie od Gminy dla każdego" nie mając pojęcia o tym o czym piszecie. To czego sam pośrednio się przyznajesz - bo oprócz hasła nie potrafisz sprecyzować ŻADNEGO konkretu tej propozycji - zakładasz tylko że to jest dla Gminy świetny długoterminowy interes. A ja twierdzę że jest to ryzykowny interes - i tak jak nie znajduje się wielu prywatnych inwestorów którzy chcieliby wpakować w to jakieś znaczące pieniądze tak samo Gmina nie powinna tego robić. Bo zadłużać się po to żeby inwestować pieniądze na stopę zwotu "trochę powyżej lokaty bankowej" to naprawdę nie jest dobry interes.
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Urodzinka 
Dojeżdża PKSem



Dołączyła: 05 Paź 2012
Posty: 170
Piwa: 11/9
Skąd: Odkrywka
Wysłany: 2013-12-20, 10:29   

a tymczasem niemal setka ludzi nie płaci za mieszkanie i dostaje za darmo nowy dach nad głową http://www.radiozw.com.pl...e=news&id=10038
I weź tu egzekwuj cokolwiek w takim państwie... opartym na takim prawie... i inwestuj w mieszkania pod wynajem. trzeba miec ekipę z siłowni do 'dbania o swoje' ;>
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Nazhir 
Przejeżdżał przez Wieluń


Wiek: 79
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 68
Piwa: 4/1
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-12-20, 15:02   

ourson napisał/a:
Spooky napisał/a:
Na pewno w grę wchodziłby okres nieco dłuższy niż w przypadku konkurencji, ponieważ chodzi nam o udostępnienie mieszkań do wynajmu po niskiej cenie.


No to inaczej - gdybyś miał powiedzmy 200 tys złotych - to jakiego zysku rocznego od zainwestowania tych pieniędzy być oczekiwał?
no to akurat łatwo oszacować:
wynajem = 500 pln/mc + podatek (płaci najemca)
rocznie masz 6000pln do ręki

do tego masz wartość mieszkania, które możesz zawsze sprzedać, a które na wartości nie straci. Jak jakieś wahnięcie koniunktury, to wzorem wieluńskich lekarzy, podnosimy cenę o 20% :D Oczywiście umowa podpisywana góra na rok plus kaucja powiedzmy 4 tysiące.
Oczywiście oczekiwanie, że z wynajmu jednego mieszkania jesteś w stanie przeżyć, to utopia - dlatego co bogatsi budują całe kamienice/bloki :D

Pieniądze na lokacie to stracone pieniądze. A że Wieluniem zarządzają politycy, a nie biznesmeni, to i wszystko robione jest pod wybory, a nie z perspektywą zysku w okresie 20-30 lat.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
kezman 
Dojeżdża PKSem
Rittmeister VW MS



Pomógł: 2 razy
Wiek: 33
Dołączył: 13 Cze 2011
Posty: 121
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Wieluń/Wrocław
Wysłany: 2013-12-20, 15:20   

Nazhir kaucja 4 tysiące :D dobre
_________________
ZHDK
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Nazhir 
Przejeżdżał przez Wieluń


Wiek: 79
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 68
Piwa: 4/1
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-12-20, 15:34   

kezman napisał/a:
Nazhir kaucja 4 tysiące :D dobre
w ten sposób ograniczysz wynajem osobom, których na najem zwyczajnie nie stać, a jednocześnie zmobilizujesz najemcę do dbania o mieszkanie (bo jak nie, to po kaucji :D ).

Nie wyobrażam sobie najmowania mieszkania obcej osobie z kaucją na poziomie 500pln. Delikwent przestaje płacić/niszczy mieszkanie i masz kłopot... A tu chodzi o to, żeby kłopotów nie mieć :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-12-20, 16:41   

Nazhir napisał/a:
no to akurat łatwo oszacować:
wynajem = 500 pln/mc + podatek (płaci najemca)
rocznie masz 6000pln do ręki


Wow, i uważasz że 3% to ma być rozsądne - w sytuacji kiedy gmina musiałaby zaciągnąc kredyt na budowę tych lokali? Przecież odsetki od kredytu byłyby wyższe...

Poza tym wyliczenie opiera się na założeniu że wynajem jest 12miesięcy w roku - co nie jest aż takie pewne... A gdzie masz w kalkulacji koszty chociażby remontów? Nie mówię co rok - ale co kilka lat każda nieruchomość wymaga dodatkowych nakładów...

4000 zł kaucji za mieszkanie z czynszem 500 zł? 8-miesięczny czynsz - już to widzę :-) Z pewnością orędownicy mieszkań komunalnych będą zachwyceni tą opcją :-)
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW