Warning ! cookie path is empty! Check in in the Admin Control Panel or set it in the PhpMyAdmin table: prefix_config - cookie_path row
 Forum Index


FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups
RegisterRegister  Log inLog in

Previous topic «» Next topic
Wielunskie kapielisko przed wojna.
Author Message
Madzialena
Słyszał o Wieluniu


Posted:    Wieluńskie kąpielisko przed wojną. [ !!! ]

Witam! Czasami tutaj zaglądam, bo bardzo lubię historię związaną z Wieluniem. Bardzo się cieszę,że młodzi ludzie interesują się nią a jeszcze bardziej mnie cieszy, że są tak dociekliwi. Od jakiegoś czasu nurtuje mnie jedno zagadnienie... Czy ktoś słyszał o wieluńskim kąpielisku chyba przedwojennym, które znajdowało się za Zajazdem Boryna przy rzece Pyszna. Był ten basen podobno bardzo ładny i zarezerwowany dla bogatych mieszkańców Wielunia i okolic. Pozostałości podobno jeszcze tam są. A może ktoś ma jakieś foto...?[/b]
 
 
starszy pan
Dojeżdża PKSem
zawsze spokojny


Posted:    Re: Wieluńskie kąpielisko przed wojną. [ !!! ]

.
[quote="Madzialena"]

... Czy ktoś słyszał o wieluńskim kąpielisku chyba przedwojennym, które znajdowało się za Zajazdem Boryna przy rzece Pyszna. Był ten basen podobno bardzo ładny i zarezerwowany dla bogatych mieszkańców Wielunia i okolic.....

[/quote]

Co prawda nie jestem wieluniakiem i jako przyjezdny nie powinienem się odzywać ale ...
z tego co mi wiadomo były tam tzw. szczere pola ....





.
 
 
wieluniaczek
Przyjeżdża na zakupy
czujny obserwator



Posted:     [ !!! ]

Masz rację z tym basenem ,pozostałości kiedyś były bo sam widziałem a o basenie wiem od ojca. Co do fotografii to będzie ciężko raczej musiała by być z prywatnych zbiorów a te na ogół poprzepadały w zawierusze wojennej lub zostały powyrzucane
 
 
Pat44
Przyjeżdża na zakupy


Posted:     [ !!! ]

"Basen" był czynny po wojnie. Jeszcze w latach 70-tych można się było tam zamoczyć, chociaż ja wolałem okolice tamy.
 
 
Ferbik
Administrator



Posted:     [ !!! ]

Chyba do tej pory jest tam dziki staw.
 
 
Silvo
Mieszka pod Wieluniem
Wieluń rulez!



Posted:     [ !!! ]

Z Leksykonu Miasta Wielunia wyczytać można, że pierwszy wieluński basen powstał właśnie przy szosie sieradzkiej na rzecze Pysznie w latach 1933-34. Łączne wymiary basenu to 60x40 m. Przy nim znajdowała się plaża i szatnie. [b]Był użytkowany do wybuchu wojny. [/b]

W trakcie działań wojennych Niemcy stworzyli przy nim stanowisko obrony przeciwlotniczej i przeciwpancernej. Po wojnie znajdowało się tam wiele pocisków i nie był użytkowany.

[b]Dopiero w latach 70-tych oczyszczony został z pocisków, odbudowany.[/b] Po kilku latach z uwagi na brak nadzoru uległ dewastacji.

Mam nadzieję, że chociaż troszkę pomogłem :)

Źródło: Leksykon Miasta Wielunia pana prof. Tadeusza Olejnika
 
 
Display posts from previous:   
[ REPLY ]
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group