R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Otwarty przez: red
2014-11-16, 22:50
Czy Państwo powinno dotować nierentowne kopalnie ?

Czy Państwo powinno dotować nierentowne kopalnie?
Tak
5%
 5%  [ 1 ]
Nie
94%
 94%  [ 18 ]
Nie wiem
0%
 0%  [ 0 ]
Głosowań: 19
Wszystkich Głosów: 19

Autor Wiadomość
hiszpan 
Wieluniaczek
KiKo



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Mar 2006
Posty: 1504
Piwa: 17/150
Skąd: z północy
Wysłany: 2014-09-27, 19:00   Czy Państwo powinno dotować nierentowne kopalnie ?

1. Czy Państwo powinno dotować nierentowne kopalnie ?
2. Czy rząd powinien wprowadzić embargo na tańszy rosyjski węgiel ?

kazimierz_juliusz_up4.jpg
Plik ściągnięto 45 raz(y) 50,25 KB

_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
bAN 
Przyjeżdża na zakupy


Dołączył: 02 Lip 2012
Posty: 438
Piwa: 19/2
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2014-09-27, 22:39   

hmmm przecie to wieluńskie forum to po co takie tematy :wink:

nie wiem jak było w latach 80-ych ale z tego co słyszałem nasze górnictwo zawsze było dopłacane i był tam burdel jak nigdzie indziej. jesli sie myle prosze mnie poprawić bo temat znam tylko z rozmów ze starszymi ode mnie.
dlaczego w ankiecie jest ruski węgiel?? przecie to sie ogólnie o import powinno rozchodzić/ nie od nich to bedzie od kogoś innego no chyba że Ci hiszpan chodzi o te blokady unijne :wink:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
hiszpan 
Wieluniaczek
KiKo



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Mar 2006
Posty: 1504
Piwa: 17/150
Skąd: z północy
Wysłany: 2014-09-27, 23:55   

bAN napisał/a:
hmmm przecie to wieluńskie forum to po co takie tematy :wink:


po to, aby poznać forumowiczów i ich umiejętności..

bAN napisał/a:
dlaczego w ankiecie jest ruski węgiel?? przecie to sie ogólnie o import powinno rozchodzić/ nie od nich to bedzie od kogoś innego no chyba że Ci hiszpan chodzi o te blokady unijne :wink:


W ankiecie nie ma węgla. Chodzi mi o to, o co mi chodzi ;) Są na tym forum mądrzy, mądrzejsi. Jest głupek, są głupi. Interesuje mnie opinia wszystkich na ten temat.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
starszy pan 
Dojeżdża PKSem
zawsze spokojny


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 23 Mar 2011
Posty: 240
Otrzymał 15 piw(a)
Skąd: przybył do Wielunia
Wysłany: 2014-09-28, 01:10   

.
Zawsze jak słyszę o nierentownych kopalniach przypomina mi się „Żelazna Dama” czyli Margaret Thatcher.
Przez większość anglików znienawidzona ale …. :

 W 1984 r. brytyjskie górnictwo zatrudniało 180 tys. osób
Dzisiaj w Wielkiej Brytanii zostało ok. 6 tys. górników



A u nas :

U nas pracuje ok.113 tys. górników i w ciągu najbliższych lat ich liczebność nie spadnie ...

Niedawno wicepremier i szef resortu gospodarki Janusz Piechociński powiedział:
„ Nie należy zamykać nierentownych kopalń. Należy robić wszystko, aby także w górnictwie węglowym, tak jak w innych dziedzinach gospodarki była wysoka produktywność, wysoka efektywność, oczywiście przy chronieniu racjonalności w zatrudnieniu. Dlatego nadal inwestuje się w edukację i szkolenia tej grupy górników.”

.

Ps.
Przypominam, że jestem starszym panem i Wy młodzi nie musicie sugerować się moim zdaniem
:grin: :grin: :grin:


.
 Autor postu otrzymał 2 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Więcej szczegółów
Wystawiono 2 piw(a):
Krzysztof, hiszpan
glupek 
Przyjeżdża na zakupy



Dołączył: 03 Paź 2011
Posty: 287
Piwa: 38/14
Skąd: Ziemia
Wysłany: 2014-09-28, 09:13   Re: Czy Państwo powinno dotować nierentowne kopalnie ?

hiszpan napisał/a:
1. Czy Państwo powinno dotować nierentowne kopalnie ?
2. Czy rząd powinien wprowadzić embargo na tańszy rosyjski węgiel ?


Nie wiem czy Państwo powinno dotować, ale z całą pewnością nie powinno dopuszczać do ich upadłości czy likwidacji. Polska jest na takim etapie rozwoju, że musimy dbać o wszystkie dziedziny gospodarki, które mogą utrzymać lub przyspieszyć nasz rozwój. Z całą pewnością powinno się takie kopalnie restrukturyzować i racjonalizować ich funkcjonowanie. Przypominam, że już Niemcy w trakcie II wojny światowej w obliczu problemów z dostawami paliwa na skalę przemysłową produkowali benzynę z węgla i z tego co gdzieś czytałem byłoby to nadal opłacalne, bo cena takiego paliwa byłaby nawet niższa niż obecne.
To samo dotyczy męczonego już wielokrotnie uboju rytualnego - po cholerę nam najbardziej restrykcyjne przepisy w całej europie, skoro Polska gospodarka tylko na nich traci (parę miliardów rocznie).

Co do embarga na ruski węgiel - z jednej strony może i powinniśmy, a z drugiej strony czy faktycznie coś na tym zyskamy? Ruscy w odwecie wprowadzą embargo na inne towary które do nich eksportujemy, a dodatkowo cena węgla (a co za tym energii, towarów, etc.) wzrośnie i stracą na tym zwykli ludzie którzy finalnie za to płacą.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 57
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2014-09-28, 09:47   

Co do dotacji nierentownych kopalń, oczywiście że nie powinniśmy dokładać. Skoro skarb państwa nie umie sobie poradzić z tym problemem, to należy oddać kopalnie w ręce prywatne.
Po drugie, to co zaznaczył starszy pan, u nas pracuje ponad 100 tys. górników. Teraz pytanie, ilu z tych "górników" to faktycznie ludzie związani bezpośrednio z węglem.

Ingerencja rządu w sprowadzanie tańszego węgla, nieważne czy z Rosji, czy każdego innego państwa. Skoro kiedyś walczyliśmy o wolny kraj, to dlaczego dzisiaj oczekujemy na takie działania? Jest oczywiście kwestia pilnowania ze strony państwa, aby to wszystko trzymało się w ramach prawa, bo o tzw. "mafii węglowej" (inne też są) niejednego się już nasłuchaliśmy.
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
mcdek 
Ma stragan na targu



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 600
Piwa: 48/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2014-09-28, 10:31   Re: Czy Państwo powinno dotować nierentowne kopalnie ?

hiszpan napisał/a:
1. Czy Państwo powinno dotować nierentowne kopalnie ?
2. Czy rząd powinien wprowadzić embargo na tańszy rosyjski węgiel ?


Wielki wrzód na (słowo wymoderowano), relikt komuny i tyle w temacie. Elektorat jednak jest potężny. Wystarczy przemnożyć liczbę górników x 4 (liczba członków rodziny) i mamy to co mamy. Piramida długów nie będzie jednak rosła wiecznie i zdaje się, że to jest ten moment kiedy wszystko się wysypuje. Embargo oczywiście, że nie. W końcu dla klienta liczy się cena za GJ, co w tym przypadku i tak wychodzi na korzyść surowca z Rosji.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
hiszpan 
Wieluniaczek
KiKo



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Mar 2006
Posty: 1504
Piwa: 17/150
Skąd: z północy
Wysłany: 2014-09-28, 13:13   Re: Czy Państwo powinno dotować nierentowne kopalnie ?

glupek napisał/a:
hiszpan napisał/a:
1. Czy Państwo powinno dotować nierentowne kopalnie ?
2. Czy rząd powinien wprowadzić embargo na tańszy rosyjski węgiel ?


Nie wiem czy Państwo powinno dotować, ale z całą pewnością nie powinno dopuszczać do ich upadłości czy likwidacji(..)


Skoro według Ciebie Państwo nie powinno dopuszczać do upadłości, czy likwidacji kopalni, to jest jednoznaczne, że powinno kopalnie dotować. Kopalnie Polskie są nierentowne. Koszty przewyższają zyski = STRATA. ?

glupek napisał/a:
Polska jest na takim etapie rozwoju, że musimy dbać o wszystkie dziedziny gospodarki, które mogą utrzymać lub przyspieszyć nasz rozwój.


Czyli według Ciebie ponoszenie strat przyspieszy rozwój Polski ?

Na marginesie. Na jakim etapie rozwoju jest Polska ?

glupek napisał/a:
Z całą pewnością powinno się takie kopalnie restrukturyzować i racjonalizować ich funkcjonowanie.


Na czym ma polegać "restrukturyzowanie i racjonalizowanie funkcjonowania kopalni" ?
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2014-09-28, 13:27   

hiszpan napisał/a:
Skoro według Ciebie Państwo nie powinno dopuszczać do upadłości, czy likwidacji kopalni, to jest jednoznaczne, że powinno kopalnie dotować.


Rozumiem że jesteś wysokiej klasy ekspertem w zakresie funkcjonowania kopalni i posiadasz wiedzę, która pozwala Ci twierdzić że kopalnia w Polsce nie może być rentowna?

Chyba że to taka marna prowokacja miała być...
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
mcdek 
Ma stragan na targu



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 600
Piwa: 48/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2014-09-28, 13:59   

ourson napisał/a:

Rozumiem że jesteś wysokiej klasy ekspertem w zakresie funkcjonowania kopalni i posiadasz wiedzę, która pozwala Ci twierdzić że kopalnia w Polsce nie może być rentowna?

Chyba że to taka marna prowokacja miała być...


Od 1990 roku Polska dopłaca w postaci różnych subsydiów około 71zł do każdej tony surowca. Jedyne co do mnie przemawiałoby za trzymaniem tego stanu rzeczy to koszty społeczne. Jednak gdy słyszy się, że emeryt (4 tys/m-c) idzie do pracy za 5 tys dalej kopać, to nas po prostu na takie wczasy nie stać, jesteśmy za biednym krajem.

http://www.wise-institute...id=1&wai=&year=
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
glupek 
Przyjeżdża na zakupy



Dołączył: 03 Paź 2011
Posty: 287
Piwa: 38/14
Skąd: Ziemia
Wysłany: 2014-09-28, 14:25   Re: Czy Państwo powinno dotować nierentowne kopalnie ?

hiszpan napisał/a:

Skoro według Ciebie Państwo nie powinno dopuszczać do upadłości, czy likwidacji kopalni, to jest jednoznaczne, że powinno kopalnie dotować. Kopalnie Polskie są nierentowne. Koszty przewyższają zyski = STRATA. ?

glupek napisał/a:
Polska jest na takim etapie rozwoju, że musimy dbać o wszystkie dziedziny gospodarki, które mogą utrzymać lub przyspieszyć nasz rozwój.


Czyli według Ciebie ponoszenie strat przyspieszy rozwój Polski ?

Na marginesie. Na jakim etapie rozwoju jest Polska ?

Na czym ma polegać "restrukturyzowanie i racjonalizowanie funkcjonowania kopalni" ?


Część kopalń jest rentowna. Powinno się dążyć i do restrukturyzacji zatrudnienia i modernizacji sprzętu w pozostałych, żeby zwiększyć ich wydajność. W 2010 r. rentowność górnictwa węglowego wynosiła 5%, to całkiem nieźle i wskazuje, że taki wynik można osiągnąć i zwiększać. Przypomnę ci, że KGHM, to też górnictwo ;)

Na jakim etapie jest Polska? Rozwijamy się i gonimy kraje starej unii. Ile jeszcze jesteśmy za nimi to kwestia indywidualnej oceny. Moim zdaniem za jakieś 10 - 20 lat zaczniemy ich wyprzedzać ;P
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2014-09-28, 14:41   

mcdek napisał/a:
Od 1990 roku Polska dopłaca w postaci różnych subsydiów około 71zł do każdej tony surowca. Jedyne co do mnie przemawiałoby za trzymaniem tego stanu rzeczy to koszty społeczne. Jednak gdy słyszy się, że emeryt (4 tys/m-c) idzie do pracy za 5 tys dalej kopać, to nas po prostu na takie wczasy nie stać, jesteśmy za biednym krajem.

http://www.wise-institute...id=1&wai=&year=


Ależ oczywiście że dotowanie jako takie jest złe. Tyle tylko że nie wiem skąd bierze się hiszpana przekonanie że kopalnie nie mogą działać na normalnych rynkowych zasadach i przynosić zysków. To mogłoby wynikać tylko z bardzo dokładnej analizy poszczególnych kopalni - a tego chyba nikt tak naprawdę jeszcze nie zrobił... Żaden rząd w ciągu 25lat nie odważył się przeciwstawić górnikom, ten najnowszy też nie. Ale to nie oznacza że po likwidacji całego szeregu przywilejów górnictwo węglowe nie mogłoby być rentowne.

Wydajność na jednego zatrudnionego w jedynej prywatnej KWK w Polsce jest chyba jakieś 20-30% wyższa niż średnia w górnictwie wk...
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
hiszpan 
Wieluniaczek
KiKo



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Mar 2006
Posty: 1504
Piwa: 17/150
Skąd: z północy
Wysłany: 2014-09-28, 15:03   

ourson napisał/a:
hiszpan napisał/a:
Skoro według Ciebie Państwo nie powinno dopuszczać do upadłości, czy likwidacji kopalni, to jest jednoznaczne, że powinno kopalnie dotować.


Rozumiem że jesteś wysokiej klasy ekspertem w zakresie funkcjonowania kopalni i posiadasz wiedzę, która pozwala Ci twierdzić że kopalnia w Polsce nie może być rentowna?

Chyba że to taka marna prowokacja miała być...


Nie, nie jestem ekspertem w zakresie funkcjonowania kopalń. Poddałem pod dyskusję pewną kwestię. Mianowicie, co robić z większością nierentownych kopalń w Polsce ? O potrzebie restrukturyzacji i ograniczeniu zatrudnienia mówią wszyscy od mniej więcej 30 lat. Tylko dlaczego w tym temacie nic się nie dzieje ? Czy Państwo powinno dotować nierentowne kopalnie, czy może górnicy po prostu powinni się przekwalifikować i znaleźć sobie inne zajęcie? Dlaczego jest to grupa pod tym kątem "faworyzowana" ?
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2014-09-28, 15:23   

hiszpan napisał/a:
Poddałem pod dyskusję pewną kwestię. Mianowicie, co robić z większością nierentownych kopalń w Polsce ?


Ale co zrobić to wszyscy wiedzą. Należy zmienić/urynkowić zasady funkcjonowania kopalni. Należy zlikwidować przywileje pracowników tego sektora. Tylko nie ma komu tego zrobić ;-)

Dlaczego górnicy są faworyzowani? Bo zawsze byli. I są realną siłą (również w sensie fizycznym :twisted: ) która może obalić (prawie) każdy rząd ;-)
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Pat44 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 1 raz
Wiek: 57
Dołączył: 21 Gru 2011
Posty: 471
Piwa: 42/24
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2014-09-29, 07:48   

Cytat:
Polskie górnictwo węgla w latach 2010-2013 dostało 22 mld zł subsydiów, rozumianych jako różne formy pomocy publicznej - stwierdza raport Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych. Rocznie wsparcie budżetowe i z programów operacyjnych sięga natomiast 1,1 mld zł.
Cena tony węgla kamiennego Amsterdam- Rotterdam- Antwerpia- 78,18 dolara za tonę (notowania z dnia 19.09.2014), a ja muszę u hurtownika w Wieluniu płacić 840 zł! O czym więc ma być ta dyskusja? I o jakich to "rentownych" kopalniach w Polsce mówimy? Tych, które jakoś wychodzą na swoje, bo w hurcie udaje im się sprzedać po 700 zł za tonę? A sprzedają tylko dlatego, że sztucznie ograniczany jest import i z dotacjami jakoś wychodzą na swoje? Co zrobić z kopalniami i górnikami? To co zrobiła Margaret Thatcher! Górników wyrzucić na zbity pysk, a kopalnie zalać. Potrzebuję kilku ton dobrego węgla rocznie i diabli mnie biorą gdy muszę bulić 840 zł zamiast 400! I guzik mnie obchodzi co się stanie ze 120 tys. nażartych, rozpuszczonych górników. Żeby sobie kupić zakichane 3 tony węgla muszę większość roku zapieprzać gdzieś w Europie, więc oni mogą też to zrobić. A jak będą podskakiwać, to jest policja i są więzienia...
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
hiszpan
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW