R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Otwarty przez: glizda
2014-11-30, 21:07
Wieści z sesji rad wieluńskich
Autor Wiadomość
Administrator 
Administrator


Pomógł: 59 razy
Dołączył: 12 Sie 2005
Posty: 3155
Otrzymał 7 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-12-16, 21:12   

Co do wyposażania sal gimnastycznych czy pracowni to dobry pomysł, tylko aby nie skończyło się tak że będzie to stało i nikt z tego nie będzie korzystał (poza znajomymi) albo w taki sposób że za użytkowanie/wynajęcie tego wyposażenia ktoś będzie brał pieniądze...

Niestety w większości przypadków tak się to kończy.


Co do darmowego internetu to już kilka miast próbowało i raczej z pomysłu się wycofywały po pewnym czasie. Z tego co gdzieś wyczytałem to w przypadku zapewnianego przez miasto darmowego dostępu, część mieszkańców płaci (w ramach podatków) za usługi z których nie będzie korzystać a dostępu do Internetu nie można uznać za usługę komunalną.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
dawid 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia
się gra, się ma


Pomógł: 14 razy
Wiek: 44
Dołączył: 27 Sie 2006
Posty: 1173
Piwa: 14/19
Skąd: znienacka
Wysłany: 2006-12-16, 21:33   

Administrator napisał/a:

Co do darmowego internetu to już kilka miast próbowało i raczej z pomysłu się wycofywały po pewnym czasie. Z tego co gdzieś wyczytałem to w przypadku zapewnianego przez miasto darmowego dostępu, część mieszkańców płaci (w ramach podatków) za usługi z których nie będzie korzystać a dostępu do Internetu nie można uznać za usługę komunalną.


[ Dodano: 2006-12-16, 21:37 ]
Mam do Ciebie Pablo jeszcze jedna sugestię. Inwestując wspomnianą przez Ciebie kwotę w wysokości ok.80 tys.zł w sport, kulturę i pogłębianie nauki przez młodzież naszego miasta zainwestujcie te pieniądze na zasadzie podania "wędki", a nie "ryby".

Dray. Nie chodziło mi o komercyjne wykorzystanie WI-FI w naszym mieście. Moim zamiarem jest dostarczenie przez "włodarzy" Wielunia tej usługi mieszkańcom bezpłatnie.
sama inwestycja pochłonie z pewnością jakieś środki, ale utrzymanie sieci chyba nie jest bardzo kosztowne??
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Administrator 
Administrator


Pomógł: 59 razy
Dołączył: 12 Sie 2005
Posty: 3155
Otrzymał 7 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-12-16, 21:43   

Co do kosztów utrzymania to myślę że najdokładniejsze dane można uzyskać od firmy która oferuje Wifi w Wieluniu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-12-16, 23:31   

dawid napisał/a:
Inwestując wspomnianą przez Ciebie kwotę w wysokości ok.80 tys.zł w sport, kulturę i pogłębianie nauki przez młodzież naszego miasta zainwestujcie te pieniądze na zasadzie podania "wędki", a nie "ryby".


dawid, co rozumiesz jako podanie wędki w kulturze, oświacie i sporcie?


dawid napisał/a:
Nie chodziło mi o komercyjne wykorzystanie WI-FI w naszym mieście. Moim zamiarem jest dostarczenie przez "włodarzy" Wielunia tej usługi mieszkańcom bezpłatnie.
sama inwestycja pochłonie z pewnością jakieś środki, ale utrzymanie sieci chyba nie jest bardzo kosztowne??


to może jeszcze bezpłatne połączenia telefoniczne?

Miasto nie powinno inwestować w coś co nie jest infrastrukturą komunalną - dostęp do internetu można wykupić u co najmniej kilku dostawców w Wieluniu i nie ma powodów aby miasto miało konkurować z nimi (za ich pieniądze na dodatek). To po prostu niemoralne. I niedopuszczalne.
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Marcin_
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-17, 14:24   

Uważam, że internet we Wieluniu przy placu jest b. dobrym pomysłem..

Kilka ograniczeń (p2p itp) i mamy chociaż jednego OFICJALNEGO hot spota w naszym mieście...

JESTEM ZA...
 
   
kzawadka 
Słyszał o Wieluniu


Dołączył: 11 Cze 2006
Posty: 5
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-12-17, 14:24   

Witam,


Chciałbym Wam przedstawić ciekawy pomysł jaki został wdrożony w jednym z miast. Polega on na tym, że osoby posiadające dostęp do Internetu udostępniają otwarty punkt dostępu bezprzewodowego (WiFi) w ich domu. Obywatel który udostępni takie połączenie jest w jakimś stopniu zwalniany z podatku od nieruchomości. Przykład ten został kiedyś opisany w gazeta.pl (http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,3194615.html) - jednak niestety zniknął .
Znalazłem natomiast społeczność która wdraża podobne pomysły na całym świecie (http://en.fon.com/info/whats_fon.php ). Idea trochę zbliżona do tej z wymiana plikow poprzez p2p.
Moim zdaniem długofalowo, taki ruch mogłby faktycznie przyczynić sie do spadku cen za lacza. Póki co jest to pomysł dość abstrakcyjny. Moze to kwesia mentalnosci, a moze bardziej konkretnego spojrzenia na rzeczywistość. Należy się zastanowić czy jeżeli ktoś nie będzie miał żadnych realnych profitów to czy przyłączy się do tego ruchu.
A tak przy okazji należy zauważyć, że pomysł nie tylko jest sprzeczny z regulaminem dostawcy usługi, który zabrania dzielenia łącza. Prawo Telekomunikacyjne również nie wspiera tego typu rozwiązań.

Cytat:
Operator wirtualny (ang. Mobile Virtual Network Operator - MVNO) to operator nie posiadający własnej infrastruktury sieciowej, wykorzystujący sieć istniejących operatorów w celu świadczenia swoich usług.
Korzystnym atutem dla operatora wirtualnego jest to, że nie buduje on własnej sieci, co jest olbrzymią oszczędnością. Główny wkład, jaki ponosi nowy MVNO, to koszt zezwolenia (w Polsce to jedynie 5000 euro), budowa systemu obsługi własnych klientów i systemu billingowego. Do tego dochodzą dodatkowe koszta reklamy, ale to i tak niewiele, przyrównując do wydatków operatorów GSM, nie wspominając już o nakładach na sieci telefonii trzeciej generacji UMTS.



Moim zdaniem w kwestii wirtualnego operatora (mvno) którym mógłby stać się Wieluń, przedmówca nie zwrócił uwagi, że nasze miasto to ok. 30 000 mieszkańców. Przy założeniu, że przejęlibyśmy 50% rynku jest to 15 000 abonentów. Tak mała ich liczba spowoduje, że będziemy mieli olbrzymie koszty jednostkowe. Do całego interesu ktoś musiałby dopłacać olbrzymie pieniądze.


Koszty:
System bilingowy – implementacja ok. 100 tyś euro + utrzymanie 5 tyś euro za każdy miesiąc
System obsługi – możliwość outsourcingu średnio 3-5% przychodu + opłata za gotowość ok. 5 tyś za miesiąc
Cena dystrybucji(lub rozliczenia i windykacji) – załóżmy 0 zł (niemożliwe u najlepszych co najmniej 5% przychodu)
Zyski:
Operator posiadający własną infrastrukturę w przypadku sprzedaży pre-paid ponosi koszty dystrybucji ok. 15 %. Jak również koszty związane z obsługą i utrzymaniem systemu bilingowego razem ok. 30%.
Założenie:
Kupujemy 15 000 x 40 minut = 600 000 i operator uważa że to jest hurt (kwestia negocjacji)

W związku z tym my jako hurtownicy możemy kupić od niego minuty o te 30 % taniej.
Aby sprzedać usługę na rynku z dość dobrym powodzeniem uważam, że powinniśmy ustalić cenę ok. 50 groszy za minutę brutto. Załóżmy że zakup dokonaliśmy po cenie 40 groszy. Po dogłębnych obliczeniach możemy wykazać, że nasz interes wygeneruje jedynie stratę na poziomie dziesiątek tysięcy złotych. Interes może miałby sens gdybyśmy uzyskali liczbę abonentów na poziomie setek tysięcy. Jednak ciągle nie rozumiem dlaczego ma to robić miasto a nie firmy komercyjne.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Kamrat 
Dojeżdża PKSem


Wiek: 53
Dołączył: 31 Paź 2006
Posty: 114
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-12-17, 17:34   

Pablo napisał/a:
Tak jak wspomniałem wcześniej podjęcie tej uchwały i uchwał wcześniejszych (zmniejszenie liczby komisji stałych i zastępców przewodniczącego) przyniesie oszczędności w sumie ponad 80tys zł rocznie)


A TVK podała, że oszczędności wyniosą 49 000 zł.
Ciekawy jestem jaki to jest % budżetu gminy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
tONic 
Ma stragan na targu


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 19 Lip 2005
Posty: 594
Skąd: Kowale
Wysłany: 2006-12-17, 18:37   

Kamrat napisał/a:
Ciekawy jestem jaki to jest % budżetu gminy.

budżet Gminy Wieluń na rok 2006 po stronie dochodów wynosił 49 milionów złotych, po stronie wydatków ok. miliona więcej... łatwo policzyć...
procent w sumie niewielki, ale tu w zasadzie bardziej liczy się fakt, że radni chcą zaczynać oszczędności od siebie...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-12-17, 18:39   

kzawadka napisał/a:
Chciałbym Wam przedstawić ciekawy pomysł jaki został wdrożony w jednym z miast. Polega on na tym, że osoby posiadające dostęp do Internetu udostępniają otwarty punkt dostępu bezprzewodowego (WiFi) w ich domu. Obywatel który udostępni takie połączenie jest w jakimś stopniu zwalniany z podatku od nieruchomości.


Po pierwsze: Jak już zostało zauważone - każdy kto ma internet z TP zobowiązuje się (np §6 pkt 4 Regulaminu usługi neostrada): "nie umożliwiać korzystania z Usługi osobom trzecim poza lokalem". Nie wiem jak to wygląda u innych operatorów ale zapewne podobnie a jeśli nie to pewnie będzie podobnie w chwilę po próbie wprowadzenia pomysłu w życie.

Po drugie: Jak można sprawdzać czy ktoś udostępnia cały czas, a może tylko czasem? Kto miałby to kontrolować? No i dlaczego wszyscy mieszkańcy mają ponosić koszty takiego rozwiązania?

Naprawdę nie ma ŻADNEGO powodu dla którego miasto miałoby konkurować z przedsiębiorcami w zakresie udostępniania Internetu. A jeśli ktoś uważa że jest za drogo - no cóż pozostaje tylko lepiej wybrać w wyborach parlamentarnych 2009. Reforma budżetowa, obniżka podatków, kosztów pracy i innych takich oraz liberalizacja usług telekomunikacyjnych (pełna) zapewne przyczynią się do spadku cen nie tylko za dostęp do internetu.
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
kzawadka 
Słyszał o Wieluniu


Dołączył: 11 Cze 2006
Posty: 5
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-12-17, 20:06   

Cytat:
"nie umożliwiać korzystania z Usługi osobom trzecim poza lokalem"


Tak, zgadzam się z Tobą w 100 % w Polsce pomysł jest niemożliwy do realizacji. Ciekaw jednak jestem czy spotkałby się z aprobata naszych władz.

Cytat:
Po drugie: Jak można sprawdzać czy ktoś udostępnia cały czas, a może tylko czasem? Kto miałby to kontrolować? No i dlaczego wszyscy mieszkańcy mają ponosić koszty takiego rozwiązania?

Kontrola to juz kwestie techniczne... raczej nie podlegające dyskusji w tym wątku. (załóżmy ze da rade to zrobić bez angażowania dodatkowych służb ;-) ) Pytasz dlaczego wszyscy musza ponosić takie koszty. Ja mogę zadać inne pytanie: dlaczego zwalniać emerytów z opłat komunikacji miejskiej. Jesteśmy społecznością i ponosimy pewne koszty.
Cytat:
ŻADNEGO powodu dla którego miasto

Moim skromnym zdaniem ma. Głownie chodzi o tereny gdzie operatorzy komercyjni uważają inwestycje za nieopłacalna. Kiedyś dotarłem do raportu Centrum im. Adama Smith'a w którym przedstawiono rozwój terenów posiadających INFRASTRUKTURĘ telekomunikacyjną i tych które jej nie posiadają. Autor raportu zauważa silne dodatnie sprzężenie zwrotne telekomunikacji na regionalna przedsiębiorczość. (Niebawem postaram się podesłać linka.)


Co do naszego WiFi zauważyłbym inny problem. Mianowicie firmy które świadczą tego typu usługi najpewniej kupują szybki dostęp od Telekomunikacji Polskiej rozdzielają i sprzedają swoim klientom.

Ich cena to (oplata dla TP) / (liczba uzytkownikow) + marża. Ciekaw jestem jak bardzo spadlałby cena gdyby miasto pomogło doprowadzić łączę innego dużego dostawcy do Wielunia np. Exatel. (Językiem obrazowym doprowadziło internetowa autostradę do miasta) Czyli dało pewną premię firmą które chcą tutaj prowadzić biznes IT.


Pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Kamrat 
Dojeżdża PKSem


Wiek: 53
Dołączył: 31 Paź 2006
Posty: 114
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-12-17, 20:56   

tONic napisał/a:

procent w sumie niewielki, ale tu w zasadzie bardziej liczy się fakt, że radni chcą zaczynać oszczędności od siebie..


Dobrymi chęciami to jest piekło wybrukowane.

To jest 1/1000 budżetu.
Radni chcą zaczynać oszczędności od siebie a potem przejdą na oszczędności na mieszkańcach? Tak?

[ Dodano: 2006-12-17, 20:57 ]
Czyli summa sumarum więcej propagandy niż konkretów.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-12-17, 22:21   

kzawadka napisał/a:
Ja mogę zadać inne pytanie: dlaczego zwalniać emerytów z opłat komunikacji miejskiej. Jesteśmy społecznością i ponosimy pewne koszty.


Wiesz, ja po prostu uważam że należy sprywatyzować komunikację miejską i w żadnym wypadku miasto nie powinno do niej dopłacać.

kzawadka napisał/a:
Moim skromnym zdaniem ma. Głownie chodzi o tereny gdzie operatorzy komercyjni uważają inwestycje za nieopłacalna.


Nawet jeśli... (choć moim zdaniem nie wynika z tego prosta przesłanka że to miasto ma inwestować w tę akurat infrastrukturę) to czy masz jakiś problem ze znalezieniem dostawcy internetu w Wieluniu?
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
dawid 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia
się gra, się ma


Pomógł: 14 razy
Wiek: 44
Dołączył: 27 Sie 2006
Posty: 1173
Piwa: 14/19
Skąd: znienacka
Wysłany: 2006-12-17, 22:24   

Ludzie.Sami zaprzeczacie temu o czym piszecie!!!
Skoro udostępnianie dostępu do internetu jest nielegalne, to dlaczego działa to w innych miastach( lub działało, ale miasta od tego odeszły???)
Chodziło mi o cos w stylu Hot Spota, a nie o jakąś działalność gospodarcza mającą na celu zarabianie pieniędzy i konkurowanie z lokalnymi firmami prowadzącymi działalność zw.z dostarczaniem internetu do naszych domów!!!
Odnośnie "wirtualnego operatora" to tylko żart z mojej strony. Wiem coś (przynajmniej tak mi się wydaje) na temat świadczenia usług telekomunikacyjnych i jezeli nasze miasto miałoby zostać takim operatorem, byłbym pierwszą osobą, która odradzałby taką inwestycję radnym naszego miasta.
_________________
Potrzebujesz DSL-a, Neostradę? Call me 502-408-902
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-12-17, 22:30   

dawid napisał/a:
Chodziło mi o cos w stylu Hot Spota, a nie o jakąś działalność gospodarcza mającą na celu zarabianie pieniędzy i konkurowanie z lokalnymi firmami prowadzącymi działalność zw.z dostarczaniem internetu do naszych domów!!!


ale o tym właśnie piszę. Oferowanie darmowego dostępu do sieci w obojętnie jakiej formie jest konkurowaniem z komercyjnymi dostawcami internetu. Miasto będzie musiało ponieść koszty, czyli za przyjemność posiadania darmowego łącza zapłacą wszyscy mieszkańcy miasta.

dawid napisał/a:
Skoro udostępnianie dostępu do internetu jest nielegalne, to dlaczego działa to w innych miastach( lub działało, ale miasta od tego odeszły???)


pisaliśmy tylko o tym, że udostępnianie łącza innym użytkownikom przez abonentów np. neostrady jest nielegalne - i pisaliśmy to w kontekście omawiania konkretnego projektu
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Pablo 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 12 Lip 2006
Posty: 264
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-12-18, 15:55   

Kamrat napisał/a:
A TVK podała, że oszczędności wyniosą 49 000 zł.

Ta kwota dotyczy tylko uchwały o obniżce diet radnych. Na poprzedniej sesji została podjęta uchwała o zmniejszeniu liczby komisji stałych Rady i zastępców Przewodniczącego. W sumie te dwie uchwały spowodują oszczędności na wydatkach osobowych Rady Miejskiej ponad 80tys zł (w roku 2006 wydatki te planowano na kwotę 322tys zł).
Oczywiście taka kwota nikogo nie zbawi. Jest jednak pewnym symbolem, że Rada Miejska zaczyna oszczędności od siebie. Nie jest to bez znaczenia, ponieważ w projekcie budżetu na rok 2007, wpisano zaciągnięcie kredytu komercyjnego w kwocie ca 1,8mln na spłatę wcześniej zaciągniętych pożyczek . Wiąże się to z tym , że oszczędności trzeba szukać w wielu innych obszarach działalności miasta. Jakich ? Na razie kompleksowo analizuję budżet i na sesji budżetowej w styczniu zaproponuje pewne rozwiązania.
Kamrat napisał/a:
Czyli summa sumarum więcej propagandy niż konkretów.

Obniżka diet jest to KONKRET ! Poprzednia Rada na pierwszych sesjach - diety podniosła. My obniżyliśmy.
Propaganda teraz nikomu nie jest potrzebna, bo jest po wyborach, a następne za 4lata. Propaganda byłaby wtedy gdybyśmy obniżyli diety dwa miesiące przed wyborami...

Pozdrawiam
Paweł OKRASA
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW