R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Otwarty przez: Mrówek
2012-05-23, 19:53
właściciele piesków
Autor Wiadomość
monikzy 
Przyjeżdża na zakupy
monikzy



Pomogła: 2 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 06 Cze 2007
Posty: 272
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-08-25, 12:11   

Popieram Mrowka, przeciez od czegos trzeba zaczac. Wiele razy rozmawialam z wlascicielami psow, kt. uskarzali sie, ze nie maja gdzie wyrzucac kup a chcieliby. Malymi kroczkami wszystko da sie zmienic.
A co do kar, to wedlug mnie powinny byc juz nakladane na tych, kt nie chce sie wyrzucic papierka do kosza, tylko wola smiecic. Proponuje pojechac nad rzeke, tam to jest dopiero syf.
_________________
“The person, be it gentleman or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid.” - Jane Austen
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 57
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2012-08-25, 12:18   

Ferbik napisał/a:
No i oczywiście oprócz skrzynek konieczne jest EGZEKWOWANIE PRZEPISÓW przez odpowiednie służby. Mandat w wysokości 400zł od razu nauczyłby kultury nie sprzątających po swoich pupilach śmieciarzy.

I chyba nie ma sensu nic więcej na ten temat pisać.

Czy ja widziałem patrol straży miejskiej na swoim osiedlu? No chyba że w kwestii ... podwiezienia kolegi po fachu pod klatkę schodową, bo kolega pewnie mocno zmęczony po ciężkiej służbie :roll:

Mrówek napisał/a:
Ponawiam pytanie. Gdzie wg. Was powinny stanąć te pojemniki ?

Uważam że to syzyfowa praca, ale jak już koniecznie, chociaż tymi czterema miasto świata i tak nie zwojuje :razz: To na początek proponował bym osiedla. Po jednym na każdym, w najbardziej newralgicznych punktach i ... . Sejmik Młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Wieluńskiego, będzie się mógł na własnej skórze przekonać o "walce z wiatrakami".
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
monikzy 
Przyjeżdża na zakupy
monikzy



Pomogła: 2 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 06 Cze 2007
Posty: 272
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-08-25, 12:35   

Ja tez proponuje osiedla, na starych sadach punktem kulminacyjnym jest miejsce gdzie odbywaja sie uroczystosci. Skrzynka moglaby stac kolo przystanku autobusowego.
_________________
“The person, be it gentleman or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid.” - Jane Austen
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-08-25, 12:44   

Gregg Sparrow napisał/a:
Natomiast za tą kwotę co podałeś możnaby wyposażyć plac zabaw dla dzieci.


mały plac zabaw...

Mrówek napisał/a:
Chciałbym głos właścicieli psów w tym temacie i nadal pytam o miejsca w jakich powinny stanąć te pojemniki.


Jestem co prawda byłym właścicielem psa, ale temat znam dość dobrze. Myślę że propozycja miko005 jest rozsądna- choć ilość pojemników jest znikoma. Chociaż jeden pojemnik na osiedlu nie zmieni sytuacji - nadal usłyszysz odpowiedź "bo nie ma gdzie wyrzucić"

Może lepszym pilotażem byłoby postawienie wszystkich w jednym miejscu - tj na małym osiedlu typu Bugaj czy przy Wojska Polskiego? Wtedy 4 pojemniki objęłyby cały obszar osiedla i po jakimś czasie można byłoby mówić o powodzeniu lub niepowodzeniu całej akcji.

Mrówek napisał/a:
ale ludzie muszą mieć możliwość wygodnego usunięcia odpadów i ta akcja ma to właśnie ułatwić.


Zgadzam się z Greggiem - dla chcącego nic trudnego. A dla tych którzy nie sprzątają to nawet pojemnik co 100m nie wystarczy - wystarczy poczytać w sieci artykuły z różnych miast...
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Ostatnio zmieniony przez ourson 2012-08-25, 14:31, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 57
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2012-08-25, 13:02   

ourson napisał/a:
Może lepszym pilotażem byłoby postawienie wszystkich w jednym miejscu - tj na małym osiedlu typu Bugaj czy przy Wojska Polskiego? Wtedy 4 pojemniki objęłyby cały obszar osiedla i po jakimś czasie można byłoby mówić o powodzeniu lub niepowodzeniu całej akcji.

Jak na razie najtrafniejsza propozycja.
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Mrówek 
Moderator



Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 3747
Piwa: 39/17
Skąd: z Wielunia
Wysłany: 2012-10-11, 18:02   

Sejmik Młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Wieluńskiego jest organizacją niezależną politycznie, skupiającą w sobie młodzież reprezentującą wszystkie szkoły ponadgimnazjalne w Wieluniu. W skład Sejmiku wchodzą chętni uczniowie m.in. z Samorządów Uczniowskich szkół ponadgimnazjalnych. W przyszłym roku "Sejmik" będzie świętował dziesięciolecie swojej działalności.

Wśród dotychczasowych projektów związanych z ochroną środowiska i polepszeniu jakości życia w Wieluniu były tj. zbiórka makulatury w szkołach ponadgimnazjalnych czy zmobilizowanie władz miasta do ustawienia dodatkowych koszy na śmieci przy najczęściej uczęszczanych drogach.
Najnowszym projektem i niejako kontynuacją projektu z koszami jest "Psia kupa". Pomysł na realizację takiego tematu powstał w trakcie szkolenia dla przedstawicieli Sejmiku i Samorządów Uczniowskich wieluńskich szkół ponadgimnazjalnych. Wśród wielu wymienianych problemów jakie mają mieszkańcy miasta, był problem z psimi odchodami, szczególnie widocznymi po zimie. Młodzi samorządowcy złożyli wniosek o dofinansowanie do programu "Działaj Lokalnie". Po weryfikacji otrzymali 3.800, zł., które umożliwią realizację planów. Dzięki ścisłej współpracy z burmistrzem Wielunia, Januszem Antczakiem i wydziałem Gospodarki Komunalnej, Nieruchomości i Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Wieluniu, a także Starostą Powiatu Wieluńskiego, Andrzejem Stępniem a także Wydziałem Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego możliwy jest zakup czterech 4 dystrybutorów na psie odchody, które zostaną ustawione w wieluńskich parkach. Poza tym zostaną zakupione specjalne torebki. 19 października 2012r. odbędzie się happening przy Muzeum Ziemi Wieluńskiej, który ma uświadomić mieszkańcom naszego miasta z jak wielką "psią kupą" mamy problem.

LOGO (2).png
Plik ściągnięto 1 raz(y) 31,15 KB

Psia stacja Ares.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 48,97 KB

_________________
"Przed skorzystaniem z forum zapoznaj się z treścią regulaminu dołączonego do niego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą gdyż każdy post niewłaściwie napisany lub zrozumiany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-10-12, 11:33   

Ok. Ale dlaczego SMSPPW postanowiła kupić jedne z droższych pojemników?

http://www.eko-arkady.pl/...dchody-c-2.html

Proponowany pojemnik kosztuje 885 zł/szt. W tej cenie, można dostać 2, a nawet jak się uprzeć to 4 pojemniki (w tym wypadku bez podajnika na torebki- który i tak będzie świecił pustkami)

Poza tym, niech mi ktoś wytłumaczy jak do postawienia 4 pojemników (na które SMSPPW otrzymał zewnętrzną dotację) jest potrzebna
Cytat:
ścisła współpraca z burmistrzem Wielunia, Januszem Antczakiem i wydziałem Gospodarki Komunalnej, Nieruchomości i Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Wieluniu, a także Starostą Powiatu Wieluńskiego, Andrzejem Stępniem a także Wydziałem Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego
:lol: Dobrze że nie zaangażowano Ministra Środowiska i Komisarza Unii Europejskiej.

A czy ktoś z SMSPPW mógłby przedstawić argumentację za ustawieniem tych pojemników właśnie w parkach, a nie np na osiedlach? Oraz ewentualnie wytłumaczyć dlaczego zdecydowano się na tak drogie pojemniki - zamiast tańszych których można byłoby postawić dwa razy więcej?
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
dislike 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 2 razy
Wiek: 44
Dołączył: 25 Mar 2012
Posty: 329
Piwa: 19/2
Skąd: hamburg
Wysłany: 2012-10-12, 12:05   

ourson napisał/a:

A czy ktoś z SMSPPW mógłby przedstawić argumentację za ustawieniem tych pojemników właśnie w parkach, a nie np na osiedlach?


Może chodzi o pokazówkę w "historycznym" centrum Wielunia. A chodniki i trawniki będę zasrane tak jak zawsze.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Rybak 
Przyjeżdża na zakupy
ornitolog


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 18 Maj 2007
Posty: 449
Piwa: 12/1
Skąd: z samiutkiego piekła
Wysłany: 2012-10-12, 12:32   

dislike napisał/a:
Może chodzi o pokazówkę w "historycznym" centrum Wielunia.


Jeśli w najbliższym czasie zaczną malować trawę, krawężniki, a szpecące rudery
zasłaniać dechami.... to tak masz rację..... stare czasy wracają :grin:

Czy ktoś z SMSPPW spróbował policzyć ilość piesków "odwiedzających" park,
i tych które na co dzień "odwiedzają" trawniki np. na SS czy Wyszyńskiego ??
_________________
Nadchodzi ten dzień.........
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Spooky 
Wieluniaczek



Pomógł: 18 razy
Wiek: 32
Dołączył: 25 Maj 2007
Posty: 1578
Otrzymał 8 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-10-12, 18:06   

ourson - te tańsze pojemniki o których mówisz tak naprawdę nie różnią się od zwykłych koszy na śmieci, które przecież są w mieście. To właśnie podajnik torebek jest najważniejszą rzeczą w tych urządzeniach, bo dzięki temu właściciele piesków nie będą musieli brać z domu swoich torebek - i to ma być ta podstawowa zachęta do sprzątania po psie. Gdyby nie podajnik torebek, to projekt nie miałby sensu - byłoby to po prostu postawienie dodatkowych koszy na śmieci.
_________________
I'd agree with you, but then we'd both be wrong
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-10-12, 19:38   

Spooky, dlatego dałem link do sklepu - tutaj np http://www.eko-arkady.pl/...-2.html?cPath=2

tyle że podajnik zamontowany na pojemniku a nie na stelażu nad pojemnikiem.

Poza tym podajniki i tak będą puste, bo przecież nie będzie pieniędzy na ciągłe kupowanie worków. Z tego co mi wiadomo nie ma w Polsce miejsca w którym by worki były udostępniane przy koszach w miejscach publicznych
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Mrówek 
Moderator



Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 3747
Piwa: 39/17
Skąd: z Wielunia
Wysłany: 2012-10-12, 21:31   

Odpowiadam na Wasze pytania.

ourson napisał/a:
Ok. Ale dlaczego SMSPPW postanowiła kupić jedne z droższych pojemników?

http://www.eko-arkady.pl/...dchody-c-2.html

Przeglądaliśmy różne oferty, różnych firm. Musiało mieć wygląd, być funkcjonalne i spełniać nasze oczekiwania. Na to pytanie odpowiedział też spooky

Spooky napisał/a:
ourson - te tańsze pojemniki o których mówisz tak naprawdę nie różnią się od zwykłych koszy na śmieci, które przecież są w mieście.


ourson napisał/a:
Poza tym, niech mi ktoś wytłumaczy jak do postawienia 4 pojemników (na które SMSPPW otrzymał zewnętrzną dotację) jest potrzebna
Cytat:
ścisła współpraca z burmistrzem Wielunia, Januszem Antczakiem i wydziałem Gospodarki Komunalnej, Nieruchomości i Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Wieluniu, a także Starostą Powiatu Wieluńskiego, Andrzejem Stępniem a także Wydziałem Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego

Nie znasz specyfiki funkcjonowania Sejmiku. Projekt to nie tylko 4 pojemniki. To jeszcze happening, sprawy formalne, wkład własny finansowy i niefinansowy, zakupy i inne. Poza wymienionymi osobami powinien znaleźć się też Młodzieżowy Dom Kultury.
Sejmik to organizacja, która nie posiada swojego konta, jest organizacją nieformalną. Dzięki burmistrzowi możliwe jest wykonywanie tego projektu. Jako miasto, m.in. wsparł projekt pod względem finansowym i pokierował na ścieżkę urzędową. Wydział Gospodarki [...], pomagał m.in. przy ustaleniu lokalizacji koszy, organizacji happeningu, ustaleń z konserwatorem zabytków koloru pojemników i innych rzeczy. Wydział Edukacji, pomagał m.in. przy wypełnieniu wniosku i załatwieniu wszystkich formalności. To co wymieniłem to tylko niektóre rzeczy, które wykonywały na rzecz projektu te osoby.

ourson napisał/a:
A czy ktoś z SMSPPW mógłby przedstawić argumentację za ustawieniem tych pojemników właśnie w parkach, a nie np na osiedlach?

2 pojemniki będą na plantach im. Jana Pawła II, 1 będzie przy nowym placu zabaw przy Muzeum, a czwarty w okolicy ul. Śląskiej.
Zanim wybrano te miejsca, dokładnie analizowano temat. Będzie można w przyszłości zmienić ich lokalizację, jeżeli będzie taka potrzeba. Te cztery pojemniki to akcja pilotażowa. Być może w przyszłym roku, Urząd Miasta dokupi następne.

dislike napisał/a:
A chodniki i trawniki będę zasrane tak jak zawsze.

To już zależy od kultury posiadacza psa i naszej. Każdy z nas może zwrócić uwagę, że pies to nie tylko spacery, ale też obowiązek sprzątania.

Rybak napisał/a:
Czy ktoś z SMSPPW spróbował policzyć ilość piesków "odwiedzających" park, i tych które na co dzień "odwiedzają" trawniki np. na SS czy Wyszyńskiego ??

Nie jest to do końca możliwe. Park jest duży a na osiedlach wiele trawników, więc nie wyobrażam sobie takiego liczenia, które i tak będzie nie miarodajne.

ourson napisał/a:
Poza tym podajniki i tak będą puste, bo przecież nie będzie pieniędzy na ciągłe kupowanie worków.

Dlaczego już teraz zakładasz, że będą puste? Prędzej puste by były w pojemnikach, które proponowałeś - tych tańszych. Tam nie ma praktycznie żadnej ochrony przed wyciąganiem.

Cytat:
Z tego co mi wiadomo nie ma w Polsce miejsca w którym by worki były udostępniane przy koszach w miejscach publicznych

To po co robią takie automaty w których jest miejsce na torebki, skoro nikt z tego nie korzysta? W takim razie Wieluń postara się być pierwszym takim miastem.

Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania to postaram się na nie odpowiedzieć.
_________________
"Przed skorzystaniem z forum zapoznaj się z treścią regulaminu dołączonego do niego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą gdyż każdy post niewłaściwie napisany lub zrozumiany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-10-12, 22:30   

Mrówek, ok. Miejmy nadzieję że się mylę - że woreczki nie będą znikać, a po pół roku ktoś jeszcze będzie je uzupełniał... Choć skłonny jestem przypuszczać, że jeśli woreczki ni będą znikać to nie znikały by też z tańszych wersji podajników.

Poza tym, nadal tańszą wersją byłby zakup samych podajników 1 i zamontowanie ich przy istniejących koszach na odpady.

Skoro akcja jest pilotażowa, to aby móc ocenić jej efekty powinniście w jakiś sposób móc zmierzyć efekty akcji. Można wiedzieć w jaki sposób zamierzacie mierzyć te efekty i w jakim czasie od postawienia pojemników? Będzie to pomiar jednokrotny? A jeśli wielokrotny to w jakich odstępach czasu i dlaczego właśnie takich?

Mrówek napisał/a:
2 pojemniki będą na plantach im. Jana Pawła II, 1 będzie przy nowym placu zabaw przy Muzeum, a czwarty w okolicy ul. Śląskiej.
Zanim wybrano te miejsca, dokładnie analizowano temat.


Ok - analizowano i jakie były argumenty za tym żeby umieścić je właśnie tam, a nie np na osiedlach?

Mrówek napisał/a:
Nie znasz specyfiki funkcjonowania Sejmiku. Projekt to nie tylko 4 pojemniki. To jeszcze happening, sprawy formalne, wkład własny finansowy i niefinansowy, zakupy i inne. Poza wymienionymi osobami powinien znaleźć się też Młodzieżowy Dom Kultury.
Sejmik to organizacja, która nie posiada swojego konta, jest organizacją nieformalną. Dzięki burmistrzowi możliwe jest wykonywanie tego projektu. Jako miasto, m.in. wsparł projekt pod względem finansowym i pokierował na ścieżkę urzędową. Wydział Gospodarki [...], pomagał m.in. przy ustaleniu lokalizacji koszy, organizacji happeningu, ustaleń z konserwatorem zabytków koloru pojemników i innych rzeczy. Wydział Edukacji, pomagał m.in. przy wypełnieniu wniosku i załatwieniu wszystkich formalności. To co wymieniłem to tylko niektóre rzeczy, które wykonywały na rzecz projektu te osoby.


Nie znam... to fakt... jest to dla mnie po prostu niewyobrażalne, jak dla prostego zakupu i postawienia 4 pojemników można uruchomić biurokratyczną machinę obejmującą taką grupę osób... No ale czymś Ci urzędnicy zajmować się muszą, a przecież zawsze znajdzie się jeszcze ktoś znajomy do zatrudnienia i jemu też trzeba znaleźć zajęcie, czyż nie?

Mrówek napisał/a:


Cytat:
Z tego co mi wiadomo nie ma w Polsce miejsca w którym by worki były udostępniane przy koszach w miejscach publicznych


To po co robią takie automaty w których jest miejsce na torebki, skoro nikt z tego nie korzysta? W takim razie Wieluń postara się być pierwszym takim miastem.


Nieprecyzyjnie się wyraziłem - chodziło mi o to, że nie znam miasta w którym te podajniki z workami były uzupełniane na bieżąco i worki byłyby rzeczywiście w sposób ciągły udostępniane mieszkańcom.
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
torrent2 
Przyjeżdża na zakupy



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Maj 2011
Posty: 257
Piwa: 38/19
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-10-13, 04:18   

ourson napisał/a:
Poza tym, nadal tańszą wersją byłby zakup samych podajników 1 i zamontowanie ich przy istniejących koszach na odpady.

Czytając ten temat, uważam że właśnie to zdanie jest odpowiedzią na wszystko w temacie (psie odchody, finanse, lokalizacje ustawień, itd…)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Rybak 
Przyjeżdża na zakupy
ornitolog


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 18 Maj 2007
Posty: 449
Piwa: 12/1
Skąd: z samiutkiego piekła
Wysłany: 2012-10-13, 07:48   

Mrówek napisał/a:
więc nie wyobrażam sobie takiego liczenia, które i tak będzie nie miarodajne.


Jest was dużo w tym sejmiku więc "dla chcącego nic trudnego" myślę, że dało by się to policzyć.

Jak najbardziej byłoby to miarodajne bo wykazałoby, że do parku przychodzi np. 20 psów dziennie, a na średniej wielkości trawniku na osiedlu jest ich 50 dziennie.

Liczby podałem przykładowo - gdybyście poświęcili jeden dzień na liczenie znalibyście skalę problemu.

Ale rodzi się pytanie po co burmistrz miałby się "lansować" pojemnikami na osiedlu ?
"lans" w centrum miasta jest mu bardziej na rękę.
_________________
Nadchodzi ten dzień.........
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW