R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Park Miejski im. Ludwika Kałuży
Autor Wiadomość
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-04-02, 22:19   

Silvo, nie żartuj samolot Junkers Ju 287, Luftwaffe czy Messershmit-a chciałbyś na postumencie umieścić :?:
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
midanle
[Usunięty]

Wysłany: 2007-04-02, 22:57   

Grzegorz Nowak (W) Dzięki za obszerne wyjaśnienia! Pełen podziw z mojej strony, a i pewnie nie tylko z mojej.

A co do przekonania, to tak, jesteś coraz bliżej. :)

Słuchaj, nam tutaj na forum da się wyjaśnić, bezproblemowo. Przynajmniej tak sądzę. Mnie szczególnie, bo w końcu to Twoja pasja, więc wierzę na słowo. Replika, jak najbardziej, przynajmniej wg. mnie. Ale podkreślam, ja wypowiadam się jako lotniczy laik, czyli ten co ewentualnie będzie patrzył na pomnik w postaci samolotu i czytał informacje o Kałuży, jego osiągnięciach (Patrz post Jaro 2007-03-27, 00:55) widząc Iskrę, czy tak jak zaproponował stefan_pol, Irydę. A zwróć uwagę, że takich lotniczych laików jest więcej, więc pewnie będzie nam głupio czytając o "Łosiu" widząc "Iskrę".

Co prawda możemy mówić o Iskrze, miłośnicy pewnie to kupią, pewnie ktoś wyjaśni (nawet na tablicy informacyjnej) dokładniej dlaczego ISKRA (prócz niskiego kosztu zakupu) i jakie jest konkretne powiązanie z Kałużą prócz Sołtyka i PZL 23, tylko czy to będzie faktycznie to?
 
   
Grzegorz Nowak (W) 
Moderator
nil nisi bene ;)



Pomógł: 19 razy
Wiek: 50
Dołączył: 24 Mar 2006
Posty: 1096
Piwa: 23/18
Skąd: Wieluń, now Łodź :(
Wysłany: 2007-04-04, 06:36   

jeszcze raz wrócę do biografii Kałuży - pragnę zwrócić uwagę na jego powiązania ze szkolnictwem wojskowym - pomiędzy kolejkami lotów bojowych pracował w Anglii w szkołach lotniczych przygotowując kolejnych pilotów do walki...
po wojnie też pracował przez jakiś okres czasu w szkole lotniczej w Dęblinie, że powtórzę...

idea postawienia jako pomniku samolotu szkolnego będzie myślę że dość mocno wiązać się z biografią naszego pilota.... poza tym cały czas święcić militaria?? ;-)

co do wyboru samolotu raz jeszcze...

jak dla mnie najbardziej znanym jest nalot wykonany na zamek sabotażystów we Francji - czyli samolot Mosquito, zwany tez "drewnianym cudem" - konstrukcja drewniana
drugi jaki bym stawiał - Łoś - kontrukcja metalowa
ze względu na brak możliwości postawienia oryginału pytanie, z czego wykonać replikę..
po drugie skąd dostać dobre plany ...
po 3 - podstawowe pytanie, jak taka replika zostałaby wykonana - jeśli miało być to na pomniku to powinno przypominać w dużym stopniu oryginał, a nie znam firm które mogłyby się czegoś takiego podjąć i rzetelnie wykonać..

replika- zakładam, aby miało to ręce i nogi musi być to replika samolotu 1:1
kolejna sprawa - wymiary
Moskit - 16,5 m x 12,44
Łoś - 17,93 m x 12,92
Wellington - 26,26 m x 19,68 m

Iskra - 11,15 m x 10,06 m


jak widać nie dość że najłatwiej dostępne, po najmniejszym kosztach to jeszcze jest to samolot najmniejszy i najłatwiej z tego względu możliwy do nieinwazyjnego wkomponowania go w otoczenie...

poza tym, zważywszy że (jak zakładam) taki pomnik stałby sie symbolicznym pomnikiem dla wszystkich lotników polskich - to samolot ustawiony na tym pomniku tez byłby pewnego rodzaju symbolem. dlaczego więc nie postawić jako takiego symbolu płatowca który jest tez efektem sukcesu polskiej mysli technicznej...
czyli znów Iskra :)

nie wiem, jak z kosztami budowy repliki, ale zakładam że będą niemałe- natomiast tutaj pozyskanie takiego sprzętu będzie hmmm. myślę że mozna to zrobic niewielkim kosztem...

koszty w dzisiejszych czasach też sa ważnym czynnikiem, w końcu to nasze pieniądze są wydawane...

pozdrawiam, i czekam na następne głosy w dyskusji :D

[ Dodano: 2007-04-03, 22:42 ]
Silvo napisał/a:
Ja bym jeden z takich ktore robily nalot na Wielun 1.09.39 r.!!


Silvo - wieluńskiemu pilotowi, który brał udział w tym nalocie już wystawiono 3 pomniki..
pierwszy z tego co kojarzę jest tablica pamiatkową wmurowaną w Sz.Podst. nr 4, drugi to kamień z tablica pamiatkową przy ul. Królewskiej, a trzecim są fundamenty Fary wieluńskiej....

może nie zwróciłeś na to uwagi, bo uhonorowano nimi tez jakies 1200 osób, które zginęły w czasie tego nalotu ...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Stefan 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 2117
Piwa: 18/9
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-10-08, 12:51   

Jaro napisał/a:
... od ulicy Powstańców natknąłem się na nową tablicę (...) parku, który został nazwany imieniem majora lotnictwa Ludwika Kałuży ....


Jakiś czas temu zmianie uległ napis tzn "poiawił się" Mieszysław.

mieczyslaw.JPG
Plik ściągnięto 95 raz(y) 144,72 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW