R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Otwarty przez: Administrator
2010-02-14, 18:16
Komunikacja miejska
Autor Wiadomość
Spooky 
Wieluniaczek



Pomógł: 18 razy
Wiek: 32
Dołączył: 25 Maj 2007
Posty: 1578
Otrzymał 8 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2011-02-04, 21:03   

Na całym świecie komunikacja miejska jest dotowana, bo jest to służba publiczna. Jej celem nie jest przynoszenie jak największych zysków, ale zapewnienie mieszkańcom możliwości przemieszczania się.
_________________
I'd agree with you, but then we'd both be wrong
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Jan Smutny
[Usunięty]

Wysłany: 2011-02-04, 21:18   

Jest dotowana z różnych powodów, n.p. dlatego, że zbiorowy transport jest bardziej przepustowy niż indywidualny, zamiast 40 aut w centrum jest 1 liniowy autobus i.t.p, i.t.d. Z róznych powodów się do niej dopłaca- mniejsze zatłoczenie centrów, mniejsze zanieczyszczenie powietrza...I nikt nie mówi, że ma ona akurat w Wieluniu się bilansować. Pytanie, za co gmina dopłaca.
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2011-02-04, 21:42   

A ile osób dziennie/tygodniowo/miesięcznie korzysta z poszczególnych linii komunikacji miejskiej w Wieluniu?
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Karzełek 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia


Pomógł: 14 razy
Wiek: 38
Dołączył: 16 Gru 2005
Posty: 1130
Piwa: 1/7
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2011-02-04, 22:56   

JAREK.M napisał/a:
Bilet tylko 1,70 zł. Ale przeżycia i wspomnienia z kursu BEZCENNE !!! :razz:

Mnie się zdarza jeździć, ale jakoś tych "BEZCENNYCH" przeżyć nie doświadczyłem :roll:
ourson napisał/a:
A ile osób dziennie/tygodniowo/miesięcznie korzysta z poszczególnych linii komunikacji miejskiej w Wieluniu?

Ja jeżdżę linią G (kurs Stare Sady Częstochowska - > Rozlewnia gazu) o 06:30 bądź o 07:30 do pracy – kiedyś częściej, teraz sporadycznie. Ten drugi kurs bardziej oblężony – uczniowie do szkoły, pielęgniarki do szpitala, plus jeszcze kilka osób do pracy. Są osoby, które widuje się praktycznie zawsze o danej porze. Dodatkowo we wtorki i piątki dochodzą klienci ryku. Na pozostałych liniach przypuszczam schemat podobny – szkoła, praca, do sklepu czy na miasto.
Z pracy autobusem jechałem kilka razy (godzina 15 lub 16 z minutami). Przeważnie byłem sam w autobusie, ewentualnie jeszcze jedna lub dwie osoby.

I jeszcze małe pytanko do Mrówka - Jaki cel ma ta ankieta?
_________________
http://www.nie.com.pl/ :urban:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Mrówek 
Moderator



Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 3747
Piwa: 39/17
Skąd: z Wielunia
Wysłany: 2011-02-05, 15:44   

Ma pomóc w realizacji "projektu" o którym trochę więcej napiszę w najbliższych dniach
_________________
"Przed skorzystaniem z forum zapoznaj się z treścią regulaminu dołączonego do niego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą gdyż każdy post niewłaściwie napisany lub zrozumiany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Spooky 
Wieluniaczek



Pomógł: 18 razy
Wiek: 32
Dołączył: 25 Maj 2007
Posty: 1578
Otrzymał 8 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2011-06-22, 18:06   

Cytat:
Wieluń: Pasażerowie dostaną po kieszeni

Polska Dziennik Łódzki, Zbyszek Rybczyński

Radni miejscy zgodzili się na podwyżkę cen biletów komunikacji miejskiej. Cena ulgowego w granicach miasta wzrośnie o 30 gr, a normalnego o 40 gr. W perspektywie możliwe są też cięcia niektórych kursów.

W ratuszu argumentują, że ostatnie zmiany w opłatach nastąpiły w 2003 r.

- Przy kalkulacji nowych cen uwzględniliśmy wyłącznie inflację - tłumaczy Maria Zarębska z Urzędu Miejskiego w Wieluniu. - Proponowane ceny nie odbiegają od tych, które obowiązują w innych gminach.

Obecnie za bilet normalny uprawniający do przejazdu w granicach miasta trzeba zapłacić 1,70 zł, zaś za ulgowy - 1 zł. Po podwyżce będzie to odpowiednio 2,10 zł i 1,30 zł. Nieco większe podwyżki zaplanowano za przejazd poza miasto. Cena biletu normalnego wzrośnie do 2,40 zł (obecnie 1,90 zł), a ulgowego do 1,60 zł ( 1,20 zł).

Na tym samym poziomie pozostaną ceny biletów miesięcznych. Nie będzie większych zmian, jeśli chodzi o uprawnienia do przejazdów ulgowych i bezpłatnych.

Podwyżka cen biletów podniesie wpływy z ich sprzedaży ok. 95 tys. zł w skali roku. O tyle mniej trzeba będzie wydać z gminnej kasy na utrzymanie autobusów.
W ratuszu myślą już jednak o kolejnych oszczędnościach, bo rocznie idzie na ten cel z budżetu ponad milion złotych.

- Szukamy jakichś rozwiązań, bo obecna forma przewozów finansowo jest dla nas bardzo trudna do udźwignięcia - mówi Maria Zarębska. - Przewidujemy rezygnację z części najmniej rentownych kursów. Będziemy rozmawiać na ten temat z PKS-em i związkami zawodowymi. Być może warto zastanowić się, czy nie zastąpić autobusów mniejszymi, których utrzymanie byłoby mniej kosztowne.

Na konieczność szukania oszczędności wskazywano na posiedzeniu komisji budżetowo-gospodarczej, która rozpatrywała m.in. podwyżki cen biletów (czterech radnych było za, dwóch wstrzymało się od głosu). Radny Zbigniew Kucharczyk zwraca uwagę, że przydałby się nadzór nad realizacją umowy z PKS-em.

- Warto byłoby skontrolować, czy sprzedaż biletów odbywa się w prawidłowy sposób. Nie twierdzę, że ktoś na tym zarabia, bo nie mam dowodów, ale faktem jest, że gmina opiera się tylko na tym, co przedstawi PKS - mówi Kucharczyk.


Przesadzili z tymi cenami, ja w Łodzi płacę 1,20zł za bilet 30-minutowy, dzięki któremu pokonuję autobusem odległość 8km z przedmieść do centrum, a tu mam płacić 1,30zł za 10-minutową jazdę i pokonanie 1 czy 2 kilometrów? Niedoczekanie. Podwyżka spowoduje tylko, że część pasażerów zrezygnuje z korzystania z komunikacji miejskiej, część zacznie jeździć na gapę i wpływy spadną jeszcze bardziej. Pasażerowie dostają po kieszeni, a pensje pracowników jednostek podległych magistratowi rosną.
_________________
I'd agree with you, but then we'd both be wrong
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Karzełek 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia


Pomógł: 14 razy
Wiek: 38
Dołączył: 16 Gru 2005
Posty: 1130
Piwa: 1/7
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2011-06-22, 19:40   

Spooky napisał/a:
Podwyżka spowoduje tylko, że część pasażerów zrezygnuje z korzystania z komunikacji miejskiej (...)

Ja jeżdżę tylko zimą i to na prawdę sporadycznie. Teraz nie będę jeździł wcale. Wieluń nie jest aż tak olbrzymią metropolią, żeby koniecznie komunikacją miejską jeździć. Na zdrowie mi wyjdzie :wink:
_________________
http://www.nie.com.pl/ :urban:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
HandOfFury 
Przyjeżdża na zakupy



Pomógł: 4 razy
Wiek: 86
Dołączył: 30 Wrz 2008
Posty: 292
Otrzymał 3 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2011-06-22, 19:45   

I tak duża część ludzi nie kupuje biletu, więc nie wiem czy to coś da...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Spooky 
Wieluniaczek



Pomógł: 18 razy
Wiek: 32
Dołączył: 25 Maj 2007
Posty: 1578
Otrzymał 8 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2011-06-22, 20:01   

Cięcia kolejnych kursów, o których również wspomniano w artykule też raczej nie wpłyną pozytywnie na zachęcenie do korzystania z komunikacji miejskiej... Oj, jeśli Urząd Miasta będzie dalej tak działał (podnoszenie cen biletów i usuwanie kursów) to może się okazać, że autobusy będą woziły samo powietrze. A wtedy magistrat pewnie stwierdzi, że konieczne jest dalsze cięcie kursów i podnoszenie ceny biletów :roll: W Łodzi w tym roku w celu zachęcenia mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej planowana jest obniżka cen migawek (biletów miesięcznych na wszystkie linie) i zwiększenie częstotliwości kursowania na niektórych liniach. Łódzcy urzędnicy twierdzą, że dzięki niższym cenom biletów zachęcą więcej osób do korzystania z komunikacji miejskiej i przełoży się to większe zyski z biletów. U nas cel władz jest taki sam, a podejmowane działania - dokładnie odwrotne. Pytanie, która droga okaże się słuszna?
_________________
I'd agree with you, but then we'd both be wrong
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 57
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2011-06-23, 09:50   

Spooky napisał/a:
Przesadzili z tymi cenami, ja w Łodzi płacę

Nie porównuj 730 tysięcznego miasta do Wielunia (ok. 27 tys.). Skoro jeździsz tam komunikacją miejską, to pewnie widzisz ilu pasażerów korzysta z usług MPK. Łódź i podobne metropolie stać na to, żeby ceny biletów były na takim poziomie o jakim mówisz, ekonomia wieluńskiej komunikacji miejskiej "mówi" zupełnie co innego.
Zdaję sobie sprawę z tego, że podwyżki nie uratują sytuacji. Tutaj trzeba sobie zadać pytanie, czy komunikacja miejska w Wieluniu ma jeszcze miejsce bytu?
I jeszcze jedna istotna sprawa, ktoś musi solidnie popracować nad, nie rezygnacją z kolejnych kursów, ale nad sensownym ich ustawieniu. Bo skoro ludzie kończą pracę o godzinie np. 14.00, a autobus odjeżdża z przystanku obok tego zakładu o 14.05, to chyba logicznym jest, że odjedzie pusto.
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
szag 
Czytał o Wieluniu
szagmaster rec



Wiek: 33
Dołączył: 05 Paź 2010
Posty: 44
Skąd: czeladź/wieluń
Wysłany: 2011-06-23, 11:06   

to raz a dwa wydaje mi się że te autobusy za rzadko kursują a trzy to fakt że kierowcy nie zatrzymują się na przystankach też myślę jest istotny bo jak by autobus chociaż minute dwie przystanął to myślę że nikt nie miałby problemu z tego aby skorzystać z usług kominikacji miejsckiej



Poprawiono 3 błędy ort.
_________________
www.myspace.com/kaktus-studio
www.myspace.com/mcszag
www.szagmaster.muzzo.pl
www.modziwykonawcy.xt.pl
Ostatnio zmieniony przez Archdevil 2011-06-23, 21:54, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Spooky 
Wieluniaczek



Pomógł: 18 razy
Wiek: 32
Dołączył: 25 Maj 2007
Posty: 1578
Otrzymał 8 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2011-06-23, 12:04   

miko 005 napisał/a:
Łódź i podobne metropolie stać na to, żeby ceny biletów były na takim poziomie o jakim mówisz, ekonomia wieluńskiej komunikacji miejskiej "mówi" zupełnie co innego.


Ekonomia jest wszędzie taka sama, jej zasady nie zmieniają się w zależności od wielkości miasta. W Łodzi w roku 2010 przychody z biletów wyniosły 116 mln zł, a koszty utrzymania komunikacji miejskiej ok. 350 mln zł. Nietrudno się domyślić, że przychody nie równoważą nawet 40% wydatków na funkcjonowanie komunikacji. W tym roku radni miejscy chcą, aby zysk ze sprzedaży biletów był większy i wyniósł 130 mln zł, a środkiem do realizacji tego celu ma być obniżka cen biletów i poprawa dostępności komunikacji miejskiej. Dlaczego podjęli taki krok? Dlatego, że właśnie nie stać ich na tak dużą dopłatę dla komunikacji miejskiej i szukają oszczędności. W Wieluniu takie działanie też mogłoby odnieść skutek. Tańsze bilety spowodowałyby, że osoby które obecnie idą gdzieś pieszo mogłyby zdecydować się na skorzystanie z autobusu. Byłaby to też alternatywa dla osób dojeżdżających samochodem - niższy koszt biletu niż cena paliwa. Niemniej jednak zgadzam się z Tobą w kwestii konieczności lepszego dostosowania rozkładów jazdy do potrzeb mieszkańców.

miko 005 napisał/a:
Tutaj trzeba sobie zadać pytanie, czy komunikacja miejska w Wieluniu ma jeszcze miejsce bytu?


Komunikacja miejska nawet w Łasku (18,5 tys. mieszkańców) ma miejsce bytu, a w Wieluniu ma nie mieć? Nie proponuj, proszę, cofania się w rozwoju.
_________________
I'd agree with you, but then we'd both be wrong
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
renia 
Przyjeżdża na zakupy
blondynka ;)



Pomogła: 6 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 27 Gru 2006
Posty: 419
Skąd: Wielun
Wysłany: 2011-06-24, 12:38   

Spooky napisał/a:
Obecnie za bilet normalny uprawniający do przejazdu w granicach miasta trzeba zapłacić 1,70 zł, zaś za ulgowy - 1 zł. Po podwyżce będzie to odpowiednio 2,10 zł i 1,30 zł.

Zgadzam się z tą podwyżką.Pracownik jadący np. na ul.Fabryczną autobusem ,,Korony,, płaci 2,10 zł za bilet normalny(na terenie Wielunia) a miejskim 1,70! Dlaczego według Was nie może być ta sama cena za bilet komunikacji miejskiej?
miko 005 napisał/a:
Bo skoro ludzie kończą pracę o godzinie np. 14.00, a autobus odjeżdża z przystanku obok tego zakładu o 14.05, to chyba logicznym jest, że odjedzie pusto.

Według mnie on też jedzie za wcześnie.Ciężko na niego zdążyć.
miko 005 napisał/a:
I jeszcze jedna istotna sprawa, ktoś musi solidnie popracować nad, nie rezygnacją z kolejnych kursów, ale nad sensownym ich ustawieniu.

Powinni przyspieszyć kurs lini G która jest o 13.40 na jednym przestanku.Na ul.Fabrycznnej jest 13.55,14.00 (zależy od korków).Pracownik jadący do pracy na 14 zawsze bywa spózniony,więc nie dziwię się że większość rezygnuje z KM i woli iść spacerkiem :D
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
ania_a 
Czytał o Wieluniu



Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 11 Mar 2010
Posty: 37
Skąd: wieluń
Wysłany: 2011-06-24, 14:53   

renia napisał/a:
Zgadzam się z tą podwyżką.Pracownik jadący np. na ul.Fabryczną autobusem ,,Korony,, płaci 2,10 zł za bilet normalny(na terenie Wielunia) a miejskim 1,70! Dlaczego według Was nie może być ta sama cena za bilet komunikacji miejskiej?


Cena za autobus "Korony" jest zapewne zgodna z cennikiem obowiązującym w PKS Wieluń, na ceny biletów komunikacji miejskiej wpływ mają władze miasta.

Skoro komuś nie odpowiadają ceny PKS, to czemu zatem nie korzysta z komunikacji miejskiej jeśli jest bardziej opłacalna? Wydaje mi się, że to trochę głupie podejście, że skoro tam mają drożej to tutaj też zróbmy drożej; bardziej logiczne byłoby wg mnie myślenie w drugą stronę.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Spooky 
Wieluniaczek



Pomógł: 18 razy
Wiek: 32
Dołączył: 25 Maj 2007
Posty: 1578
Otrzymał 8 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2011-06-24, 15:53   

ania_a napisał/a:
Cena za autobus "Korony" jest zapewne zgodna z cennikiem obowiązującym w PKS Wieluń, na ceny biletów komunikacji miejskiej wpływ mają władze miasta.

Skoro komuś nie odpowiadają ceny PKS, to czemu zatem nie korzysta z komunikacji miejskiej jeśli jest bardziej opłacalna? Wydaje mi się, że to trochę głupie podejście, że skoro tam mają drożej to tutaj też zróbmy drożej; bardziej logiczne byłoby wg mnie myślenie w drugą stronę.


Zdecydowanie popieram. Każdy może wybrać to, na co ma ochotę. Nikt nie zabrania korzystać z usług komunikacji miejskiej, jeśli jest tańsza niż PKS.
_________________
I'd agree with you, but then we'd both be wrong
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW