R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: red
2007-10-23, 21:46
MEN skreśla lektury
Autor Wiadomość
Tomek 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia



Pomógł: 10 razy
Wiek: 43
Dołączył: 21 Lip 2005
Posty: 1397
Otrzymał 5 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-05-31, 06:48   MEN skreśla lektury

http://wiadomosci.onet.pl/1545156,11,item.html
Cytat:
Z listy lektur zostali wymazani: Witold Gombrowicz (dotąd licealiści czytali "Ferdydurke" i "Trans-Atlantyk") i Witkacy ("Szewcy" ). Zniknął też Johann Wolfgang Goethe - uczniowie nie poznają więc ani "Cierpień młodego Wertera" ani "Fausta". Nie ma "Procesu" Franza Kafki i ani jednej powieści Josepha Conrada. Skreślony został również "Inny świat" Herlinga-Grudzińskiego, wypadł Fiodor Dostojewski. - Widocznie IV RP nie są potrzebne dylematy moralne ze "Zbrodni i kary" - komentuje oburzony Adam Kalbarczyk, dyrektor Prywatnego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. I.J. Paderewskiego w Lublinie i polonista z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. - Najwyraźniej poradzimy sobie bez najwybitniejszych twórców naszej literatury, krytycznych wobec polskich kompleksów. W ten sposób wzmocnimy zaściankowe tendencje i utopimy się w sosie bogoojczyźnianego samozadowolenia.


Może to ktoś wyjaśnić??? Przecież to jawna kpina - co dadzą w zamian?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-05-31, 08:05   

Tomek napisał/a:
Może to ktoś wyjaśnić??? Przecież to jawna kpina - co dadzą w zamian?

Pewnie "O dwóch takich co ukradli księżyc" :P
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Zygmunt Stary 
Wieluniaczek


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Lip 2006
Posty: 1500
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-05-31, 09:44   

Wczytałem się w listę lektur zawartych w tym rozporządzeniu. Popieram.
Nie ma żadnych polskich kompleksów(Kalbarczyk).
Jest nasza tożsamość wypływająca z katolicyzmu, która nas przez wieki kształtowała i której winniśmy wierność. Dylematy moralne będziemy rozstrzygać wówczas, jeżeli jakaś moralność w sensie społecznym zacznie funkcjonować. A do tego potrzeba wieloletniej edukacji wg. kanonu zaproponowanego przez MEN. Wówczas możemy wrócić w części do obecnego zestawu lektur.
Natomiast nafaszerowanie lektur samymi dylematami, taką moralność w sensie społecznym zlikwidowało. Koń zaś jaki jest, każdy widzi. Efekty społeczne tego są przerażające. Relatywizm w najgorszym wydaniu.
Trzeba więc być wrogiem Polski, aby widzieć w propozycjach MEN wyłącznie negatywy.
http://www.men.gov.pl/bip...enia_240507.pdf
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
glizda 
Moderator
diablica



Pomogła: 45 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 14 Lis 2006
Posty: 4328
Piwa: 24/21
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-05-31, 09:51   

Zygmuncie Stary to jakie lektury proponujesz zamiast tych wykluczonych???
Jestem tego bardzo ciekawa
_________________
Wszystko o czym marze jest albo nielegalne, albo nieetyczne, albo strasznie tuczące...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-05-31, 09:55   

Cytat:
- Nowy kanon funduje nam straszliwą lukę kulturową. Takiego absurdu nawet Witkacy by nie wymyślił - komentuje dr Tomasz Wroczyński z Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, również autor podręczników do polskiego.

Rozumiem Zygmunt, że dla Ciebie największym autorytetem w edukacji jest piękny Roman, aniżeli jakiś tam doktorzyna z Uniwerku? Zauważyłem w Twoich postach, że nieważne jaki absurd Romek wymyśli, to Ty absolutnie go popierasz...
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Zygmunt Stary 
Wieluniaczek


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Lip 2006
Posty: 1500
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-05-31, 11:07   

glizda:
W przytoczonym rozporządzeniu(podany link) jest cała lista obowiązujących lektur. Natomiast co dodatkowo nauczyciel zrealizuje, to jego sprawa. Nikt go nie będzie ograniczał.
Są, a może powinny być kółka języka polskiego, na których można omawiać cały wachlarz lektur. Moje dzieci dawno już wychodzą poza obowiązujący zestaw i nie mam najmniejszego zamiaru ich ograniczać.
Ferbik:
Może Ty w ten sposób odnosisz się do autorytetów. Dla mnie najważniejszym autorytetem jest moje własne sumienie. Krzaklewskiego po 100 dniach "jego rządów" mieszałem równo z błotem, wywołując tym konsternację wśród moich przyjaciół.
Giertycha nie raz krytykowałem na różnych forach za jego działalność partyjną, ale i okazywałem zrozumienie w sprawach, w których się z nim nie zgadzałem.
Giertych nie jest dla mnie ŻADNYM autorytetem. Kontroluję go i sprawdzam nieustannie.

[ Dodano: 2007-05-31, 11:11 ]
glizda:
Jeszcze w odpowiedzi na Twoje pytanie:
W gimnazjum problematyka uzależnień i przemocy: "Dzieci z dworca ZOO", film "Wszyscy jesteśmy Chrystusami", "Pręgi".
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
glizda 
Moderator
diablica



Pomogła: 45 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 14 Lis 2006
Posty: 4328
Piwa: 24/21
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-05-31, 11:13   

Zygmunt Stary napisał/a:
Moje dzieci dawno już wychodzą poza obowiązujący zestaw i nie mam najmniejszego zamiaru ich ograniczać.


Nie masz nic przeciwko temu ze dzieci twoje czytają te książki, które zostały wykluczone? Czy wolałbyś aby ich nie czytały,przecież popierasz naszego ministra edukacji.
_________________
Wszystko o czym marze jest albo nielegalne, albo nieetyczne, albo strasznie tuczące...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Tomek 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia



Pomógł: 10 razy
Wiek: 43
Dołączył: 21 Lip 2005
Posty: 1397
Otrzymał 5 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-05-31, 12:17   

Zygmunt Stary napisał/a:
Wczytałem się w listę lektur zawartych w tym rozporządzeniu. Popieram.


Ale nie odpowiedziałeś na pytanie. Jakie jest uzasadnienie wycinania tych lektur z kanonu obowiązkowych?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Zygmunt Stary 
Wieluniaczek


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Lip 2006
Posty: 1500
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-05-31, 12:23   

Tomek:
Nie ma żadnego "wycinania" lektur. Jeżeli nauczyciel tak zorganizuje zajęcia, żeby oprócz podanych lektur obowiązkowych, omówić również inne lektury, a klasa to zaakceptuje to można robić WSZYSTKO.
Chodzi jednak o co innego. Chodzi o to, że w ramach czasu przeznaczonego na zajęcia na inne lektury, te bardziej refleksyjne zabraknie miejsca. Ale czy młodzież jest współcześnie tak refleksyjna?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Tomek 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia



Pomógł: 10 razy
Wiek: 43
Dołączył: 21 Lip 2005
Posty: 1397
Otrzymał 5 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-05-31, 12:43   

Zygmunt Stary napisał/a:
Nie ma żadnego "wycinania" lektur. Jeżeli nauczyciel tak zorganizuje zajęcia, żeby oprócz podanych lektur obowiązkowych, omówić również inne lektury, a klasa to zaakceptuje to można robić WSZYSTKO.

Co nie zmienia faktu, że dzięki takim zmianom część uczniów już nigdy nie będzie czytać tych lektur, niestety, ale próbujesz manipulować.
Zygmunt Stary napisał/a:

Chodzi jednak o co innego. Chodzi o to, że w ramach czasu przeznaczonego na zajęcia na inne lektury, te bardziej refleksyjne zabraknie miejsca. Ale czy młodzież jest współcześnie tak refleksyjna?

Dzięki takim zmianom na pewno stanie się "bardziej refleksyjna". Oczekiwałem argumentów.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
hajen 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia
4x2+8x1x1+2+1



Pomógł: 27 razy
Wiek: 35
Dołączył: 17 Mar 2007
Posty: 1451
Piwa: 29/26
Skąd: Wieluń/Warszawa
Wysłany: 2007-05-31, 13:59   

Zygmunt Stary napisał/a:
Jeżeli nauczyciel tak zorganizuje zajęcia, żeby oprócz podanych lektur obowiązkowych, omówić również inne lektury, a klasa to zaakceptuje to można robić WSZYSTKO.


Kpisz sobie?


Nie rozumiem, jak mozna wykluczyc "Zbrodnie i kare" albo "Cierpienia mlodego Wertera" ktore jest niemal podstawa do omawiania romantyzmu.
_________________
Też jestem w szoku.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Mateusz 
WIELUNIAK
I'Amsterdam



Pomógł: 10 razy
Wiek: 34
Dołączył: 18 Paź 2006
Posty: 3314
Piwa: 9/3
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-05-31, 14:05   

Ostatnio mieliśmy do przeczytania Zbrodnie i karę. Wg mnie głupia książka. Nic nowego i jakieś pseudofilozofie na temat klasyfikacji społeczeństwa.
Cierpienia młodego Vertera też głupie... Młody człowiek daje sobie ołowiu w łeb, bo nie umie sobie znaleźć dziewczyny. Dobry przykład dla młodzieży.
_________________
Żelazna Logika https://www.facebook.com/zelaznalogika.net
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
hajen 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia
4x2+8x1x1+2+1



Pomógł: 27 razy
Wiek: 35
Dołączył: 17 Mar 2007
Posty: 1451
Piwa: 29/26
Skąd: Wieluń/Warszawa
Wysłany: 2007-05-31, 14:11   

Nie chodzi tu o sama tresc, tylko o pojecia i nurty, jakie wniosly te ksiazki do dorobku danej epoki. Widac, ze uczy nas inny nauczyciel ;f
_________________
Też jestem w szoku.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Archdevil 
Administrator
pan piekła



Pomógł: 57 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 2613
Piwa: 15/45
Skąd: Strugi
Wysłany: 2007-05-31, 14:20   

Mateusz napisał/a:
Ostatnio mieliśmy do przeczytania Zbrodnie i karę. Wg mnie głupia książka. Nic nowego i jakieś pseudofilozofie na temat klasyfikacji społeczeństwa.
Cierpienia młodego Vertera też głupie... Młody człowiek daje sobie ołowiu w łeb, bo nie umie sobie znaleźć dziewczyny. Dobry przykład dla młodzieży.

Widać, że nie potrafisz czytać. "Nic nowego"? To co było wcześniej?
Książki te charakteryzują nurty ówcześnie panujące, nie jest regułą, że opisują wzory do naśladowania.

Zygmunt Stary napisał/a:
Nie ma żadnego "wycinania" lektur. Jeżeli nauczyciel tak zorganizuje zajęcia, żeby oprócz podanych lektur obowiązkowych, omówić również inne lektury, a klasa to zaakceptuje to można robić WSZYSTKO.

dr Tomasz Wroczyński napisał/a:
Nowy kanon dla liceum jest tak obszerny, że nie ma mowy o dodatkowych książkach. A my musimy go realizować nawet pod groźbą utraty pracy. To obowiązek każdego nauczyciela - mówi Kalbarczyk.
(źr. http://www.gazetawyborcza.pl/1,75248,4190213.html )

Tym bardziej uważam, że te książki zostały z zimną krwią wycięte. Nie chcę nawet myśleć dlaczego, bo nachodzi mi tylko jedno powiedzenie na myśl - ciemnym narodem łatwiej rządzić.

Ferbik napisał/a:
Zauważyłem w Twoich postach, że nieważne jaki absurd Romek wymyśli, to Ty absolutnie go popierasz...

Dodam, że nie tylko w przypadku romkowych absurdów.


PS. Zygmuncie Stary - mam nadzieję, że nie uczysz języka polskiego ani historii.
_________________
diablos un pasos amigos (D.U.P.A)
http://www.radiofonia.net

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Ecomarta 
Przyjeżdża na zakupy



Pomogła: 4 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 09 Kwi 2006
Posty: 316
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-05-31, 14:30   

Aleście sie tych lektur przyczepili i Zygmunta Starego przy okazji...Po pierwsze romantyzm można omawiać nie tylko na podstawie Cierpień Młodego Wertera....tam chodzi o schemat.Po drugie,jakiś czas temu była wielka debata o zaktualizowanie listy lektur, a jak sie to robi to jest wielkie larmo dlaczego te a nie inne. Przeciez Ministerstwo nie wprowadziło zakazu rozpowszechniania tych książek...A nie wiem czy zauważyliście Zygmunt Stary proponuje:My dzieci z Dworca ZOO itp. to chyba bardziej współczesne problemy niż romantyczna milość Wertera...
Bardzo rzadko mi sie to zdarza,ale zgadzam sie z Zygmuntem Starym :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW