R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: ourson
2007-12-11, 18:40
Zbieranie podpisów
Autor Wiadomość
Administrator 
Administrator


Pomógł: 59 razy
Dołączył: 12 Sie 2005
Posty: 3155
Otrzymał 7 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-09-28, 22:59   

Cytat:
Konstytucjonalista Piotr Winczorek uważa, że sprawa poseł Beger to dobry powód, by zmienić przepisy o listach poparcia kandydatów do parlamentu. - Ten przypadek wskazuje, że przepisy są martwe. Na Zachodzie partie muszą po prostu wpłacać kaucję przed wyborami. Gdy nie wejdą do parlamentu, pieniądze przepadają. Nie ma tam miejsca na taką patologię - mówi Winczorek.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Mateusz 
WIELUNIAK
I'Amsterdam



Pomógł: 10 razy
Wiek: 34
Dołączył: 18 Paź 2006
Posty: 3314
Piwa: 9/3
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-09-29, 12:24   

Red, Administrator

Właśnie sobie wczoraj pomyślałem, że ktoś będzie specjalnie tworzył nowy temat albo rozgrzebywał ten stary.

Zatem...

Kupowanie podpisów jest nielegalne, ale płacenie za pracę jest w pełni legalne.
A w konstytucji nie ma zapisanego, że nie można płacić za pracę.
Można oczywiście różnie interpretować każdą sprawę.

Dziwi mnie fakt że "Gazjeta Wybiórcza" rzuciła się jak zawsze na Samoobronę, zapominając że m.in. PiS zmuszał urzędników ARiMR w Lublinie do zbierania podpisów, także parę lat temu PSL fałszował listy wyborcze.

Niedawno LPR przejechał się na zbieraniu podpisów, gdy ktoś podrabiał podpisy z cmentarza. Ja akurat o takich przypadkach wiedziałem już dość dawno i wszystkich przestrzegałem, że fałszowanie podpisów grozi odpowiedzialnością karną.

Dodam również że w Wieluniu SLD za każdy podpis płaciło niedawno 5zł. Oczywiście nie z własnych funduszy, ale z pieniędzy podatników, tj dotacji państwowej. Ale to tylko taka mała dygresja. PO niedawno dostała kilkanaście mln złotych od państwa na partię, przy czym UPR utrzymuje się z dobrowolnych darowizn osób fizycznych(sympatyków).
_________________
Żelazna Logika https://www.facebook.com/zelaznalogika.net
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
waldex 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia



Pomógł: 13 razy
Wiek: 36
Dołączył: 11 Lis 2006
Posty: 1003
Postawił 6 piw(a)
Skąd: EWI
Wysłany: 2007-09-29, 12:43   

Płacenie za zbieranie podpisów jest takie stare ja nasza demokracja. Tylko wybiórczo czepiają się polityków których chcą ośmieszyć. Może 1 % kandydatów do sejmu/senatu osobiście zbiera podpisy bez żadnej pomocy z zewnątrz. Wyobraźcie sobie takiego premiera który biega po domach za podpisami :P
A poza całym kupowaniem/płaceniem (zwał jak chciał) istnieje tez zjawisko obowiązkowego wpisywania się na listy przełożonych (w administracji, firmach itp). Zbieranie podpisów to cyrk, który nie powinien istnieć, może co 500 podpis jest złożony z przekonań, reszta bo im podsunięto lub ktoś chciał komuś pomóc.
Ostatnio zmieniony przez waldex 2007-09-29, 14:11, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Gregg Sparrow
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-29, 14:02   

Mateusz napisał/a:
Kupowanie podpisów jest nielegalne, ale płacenie za pracę jest w pełni legalne.
A w konstytucji nie ma zapisanego, że nie można płacić za pracę.
Można oczywiście różnie interpretować każdą sprawę.

To znaczy że dwóch profesorów (jeden konstytucjonalista a drugi profesor prawa) wypowiadających się w Faktach jest głupszych od ciebie (nie mającego zreszta jeszcze praw wyborczych).
Powiedzieli wyraźnie: płacenie osobom zbierającym podpisy (czyli według ciebie za pracę) na listach poparcia jest nielegalne. Tu chodzi o prawo. No, ale co oni tam mogą wiedzieć... w końcu są tylko profesorami :D
 
   
waldex 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia



Pomógł: 13 razy
Wiek: 36
Dołączył: 11 Lis 2006
Posty: 1003
Postawił 6 piw(a)
Skąd: EWI
Wysłany: 2007-09-29, 16:07   

Cytat:
Powiedzieli wyraźnie: płacenie osobom zbierającym podpisy (czyli według ciebie za pracę) na listach poparcia jest nielegalne. Tu chodzi o prawo.

jeśli tak to lepiej w następnych wyborach przypomnieć organom porzadkowym do równego egzekwowania prawa od wszystkich kandydatów, nie tylko wybiórcze nagonki jak to ma miejsce teraz. Znając życie ktoś znajdzie hak na ten przepis i historia się kołem potoczy... Przecież można dać komuś kto zbiera podpisy np darowiznę :P
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-09-29, 18:50   

Mateusz napisał/a:
Kupowanie podpisów jest nielegalne, ale płacenie za pracę jest w pełni legalne.
A w konstytucji nie ma zapisanego, że nie można płacić za pracę.
Można oczywiście różnie interpretować każdą sprawę.

Wyraznie konstytucjonaliści w Faktach wypowiadali się że zarówno płacenie za podpsiy jak i płacenie osobom zbierającym podpisy jest niezgodne z prawem.

A tak ogólnie to można by sobie darowac to zbieranie podpisów. Renata Beger fałszowała listy wyborcze i jak na razie nie wyciągnięto żadnych konsekwencji. Więc albo trzeba egzekwować prawo albo zmienic martwe przepisy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Mateusz 
WIELUNIAK
I'Amsterdam



Pomógł: 10 razy
Wiek: 34
Dołączył: 18 Paź 2006
Posty: 3314
Piwa: 9/3
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-09-29, 21:59   

Red

Sam Kaczyński nie wie do końca jak to jest.

gregg

Zgłoś sprawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Kwestia jest nieuregulowana i niejasna.
Tak się składa że nie oglądałem całych Faktów i nie mam konstytucji w domu, więc podaj mi numer artykułu i rozdział w Konstytucji RP gdzie jest napisane, że płacenie zbierającym podpisy jest niezgodne z prawem. Wszystko można różnie interpretować a TK ma ostatnio sporo pracy, zatem podaj czarno na białym.
_________________
Żelazna Logika https://www.facebook.com/zelaznalogika.net
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Gregg Sparrow
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-30, 00:06   

Prosze bardzo Mateusz. Pomimo że nie jestem prawnikiem zanlazłem to specjalnie dla ciebie.
Mówi o tym :
U S T A W A
z dnia 12 kwietnia 2001 r.

ORDYNACJA WYBORCZA DO SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ I DO SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Rozdział 17
ZGŁASZANIE LIST KANDYDATÓW NA POSŁÓW

Art. 141.

1. Zbieranie podpisów osób popierających listę okręgową może być dokonywane tylko w miejscu, czasie i w sposób, które wykluczają groźbę, podstęp lub stosowanie jakichkolwiek nacisków zmierzających do uzyskania podpisów.

2. Zabrania się zbierania podpisów osób popierających listę okręgową na terenie jednostek wojskowych i innych jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz oddziałów obrony cywilnej, a także skoszarowanych jednostek podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.

3. Zabrania się udzielania wynagrodzenia pieniężnego w zamian za zbieranie lub złożenie podpisu pod zgłoszeniem listy okręgowej.
 
   
basteks 
Ma stragan na targu


Pomógł: 1 raz
Wiek: 53
Dołączył: 15 Cze 2006
Posty: 503
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-09-30, 09:52   

To w ogóle jakieś dziwne. 17 - latek płaci za podpisy poparcia na listy wyborcze ??

Z ręki do ręki osobiście ??
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Mateusz 
WIELUNIAK
I'Amsterdam



Pomógł: 10 razy
Wiek: 34
Dołączył: 18 Paź 2006
Posty: 3314
Piwa: 9/3
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-09-30, 19:49   

gregg
Przeczytałem i nawet poszukałem więcej info na ten temat w ustawach wszelakich.


Żadna ustawa nie zakazuje płacenia za pracę, a zbieranie podpisów tak można rozumieć. Zatem cóż więcej pisać ??
_________________
Żelazna Logika https://www.facebook.com/zelaznalogika.net
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Gregg Sparrow
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-30, 20:37   

Mateusz napisał/a:
Żadna ustawa nie zakazuje płacenia za pracę, a zbieranie podpisów tak można rozumieć. Zatem cóż więcej pisać ??


Ta ustawa tego zabrania. (zresztą zacytowałem ją powyżej)
U S T A W A
z dnia 12 kwietnia 2001 r.
ORDYNACJA WYBORCZA DO SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ I DO SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Umiesz czytać ze zrozumieniem?
 
   
jestsuper 
Przyjeżdża na zakupy


Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 488
Skąd: okolice wielunia
Wysłany: 2007-09-30, 22:29   

Cytat:
Żadna ustawa nie zakazuje płacenia za pracę, a zbieranie podpisów tak można rozumieć.


Jednak jest ustawa zakazująca płacenia za tą konkretną pracę, więc chyba nie powiesz, że ustawa się myli
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Administrator 
Administrator


Pomógł: 59 razy
Dołączył: 12 Sie 2005
Posty: 3155
Otrzymał 7 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-09-30, 22:45   

Bicie piany - jak to w Polsce na wszystko znajdzie się sposób - płacić im będą powiedzmy za roznoszenie ulotek a przy okazji będą zbierać podpisy. Jedynym rozwiązaniem jest zmiana ordynacji bo nikt nie uwierzy że znany polityk będzie osobiście biegał za podpisami.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-09-30, 23:21   

Ale nie zmienia to w niczym faktu że Mateusz nawoływał do czegos co jest niezgodne z prawem
A tłumaczenie jego jest pokrętne. To trochę tak jakby komus zlecic żeby ukradł samochód i mu za to zapłacić a potem tłumaczyc sie że sie płaciło za "pracę"...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Mateusz 
WIELUNIAK
I'Amsterdam



Pomógł: 10 razy
Wiek: 34
Dołączył: 18 Paź 2006
Posty: 3314
Piwa: 9/3
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-10-01, 20:50   

gregg

Opanuj emocje...

Red

Owszem pokrętne rozumowanie. Ale tak już jest po sprawie, a 2-gi raz się w to bawić nie będę.
Przyznaje rację.


Co do zbierania podpisów powtórzę jak mantrę:
Z czyich pieniędzy płaci SLD 5zł za podpis ?? Z pieniędzy wszystkich podatników drogi greggu. Tak samo oczywiście PO dostało ok 15 mln złotych. A jakby przyszło utrzymać się z składek i darowizn ludzi, to nie sądzę żeby było tak kolorowo.

Moja partia finansuje swoją niewielką kampanie z darowizn osób fizycznych, a nie z przymusu.
_________________
Żelazna Logika https://www.facebook.com/zelaznalogika.net
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW