R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Stefan
2010-08-29, 19:30
APEL do władz - Ocalcie zabudowania Cukrowni !!

Czy "Amerykanka" i najstarsze zabudowania "Cukrowni" z uwagi na swą wartość kulturową i historyczną powinny być otoczone szczególną troską władz miasta - innymi słowy: czy władze powinny podjąć zdecydowane działania zapobiegające ich dewastacji.
Tak
80%
 80%  [ 60 ]
Nie
20%
 20%  [ 15 ]
Głosowań: 75
Wszystkich Głosów: 75

Autor Wiadomość
Mrówek 
Moderator



Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 3747
Piwa: 39/17
Skąd: z Wielunia
Wysłany: 2012-01-06, 11:26   

Zmienię trochę temat na chwilę. Poniżej art. z Rzeczpospolitej z 3 lipca 2002 roku w którym mowa o Cukrowni.

Niech "Zemsta" nas osłodzi
Wczoraj wieczorem w Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się uroczysta premiera "Zemsty" Aleksandra Fredry w reżyserii Andrzeja Wajdy. Na widowni w towarzystwie żon zasiedli prezydent Aleksander Kwaśniewski i premier Leszek Miller. Byli twórcy filmu oraz wiele innych osobistości polskiego życia publicznego: ministrowie, posłowie, aktorzy, reżyserzy, krótko mówiąc: śmietanka towarzyska.

Przed wejściem do teatru, tam, gdzie mógłby leżeć czerwony dywan, zebrali się małoletni łowcy autografów, których pierwszą ofiarą stał się Daniel Olbrychski. Agata Buzek, grająca Klarę, pomknęła po schodach za rękę z narzeczonym, nieco chyba wystraszonym obecnością ponad dwudziestu fotoreporterów. Andrzej Wajda z Krystyną Zachwatowicz pozowali im tylko przez chwilę.

List z Wielunia
Dość szybko w Wielkim zrobiło się ciasno, bo wszyscy goście wpuszczani byli pojedynczo bramką z wykrywaczem metali strzeżoną przez panów z Biura Ochrony Rządu.

Z aktorów występujących w "Zemście" nie przybyli na premierę: Katarzyna Figura (spodziewa się dziecka w USA), Roman Polański (obowiązki reżysera kazały mu wyjechać na izraelską premierę "Pianisty") oraz Andrzej Seweryn (spektakl w Com?die Francaise). Wszyscy oni przysłali taśmy wideo z przeprosinami i życzeniami miłego wieczoru dla premierowej widowni.

Przed projekcją filmu Andrzej Wajda rozbawił publiczność. - Na krótko przed dzisiejszą premierą otrzymałem list - mówił reżyser. - Pan Zbigniew Rasiewicz z Wielunia pisze: "Podczas pokazowego dnia historii w cukrowni Wieluń dowiedziałem się, że w maju 1945 roku w cukrowni powstało kółko teatralne, skupiające młodych pracowników. Pierwszą sztuką, jaką postanowiono wystawić, była ČZemstaÇ Aleksandra hrabiego Fredry. 23 lipca odbyło się przedstawienie w jednym z mało zniszczonych teatrów na warszawskiej Pradze. Sądzę, że ta ČZemstaÇ, wystawiona w 1945 roku przez paru aktorów amatorów cukrowników, była pierwszą po okresie okupacji hitlerowskiej". Nie mogę powstrzymać się, aby nie zacytować jeszcze kilku zdań z pamiętnika cioci autora listu, która grała w tamtej "Zemście" Podstolinę - ciągnął Andrzej Wajda: "Dziś pierwszy raz gramy ČZemstęÇ w Wieluniu. Ojej, jak mi serce bije. Czy się uda, czy nie zrobimy klapy? A tu taka reklama, tyle biletów sprzedanych. Na pół godziny przed rozpoczęciem sala przepełniona, a ciągle jeszcze o bilety się dopominają. Już całe przedstawicielstwo cywilne i wojskowe jest, o Boże, aby się tylko udało". I nieco dalej: "Boże, jakie brawa, jakie oklaski, i ciastka, udało się świetnie. Niedziela, 27 maja 1945: W
Działoszynie przedstawienie. Zrobiliśmy furorę".

Słodki humor
- Dobrze pamiętam rok 1945 - kończył reżyser. - I powiem państwu, że cukru wtedy było jak na lekarstwo, ale byli cukrownicy, którzy wystawiali "Zemstę". Co z tego, że dziś mamy cukru pod dostatkiem, ale słodyczy między nami Polakami ciągle brakuje. Niech więc "Zemsta" swoim humorem choć trochę nas osłodzi. A my, twórcy tego filmu, pytani często - dlaczego "Zemsta", odpowiadamy: bo my też, jak nasi poprzednicy, cukrownicy z Wielunia, mamy zamiar zrobić furorę w Działoszynie.

Za to wystąpienie reżyser otrzymał gromkie owacje. Odzywały się one także kilkakrotnie już w trakcie projekcji filmu - głównie przy scenach Cześnika i Papkina.

Popis kunsztu
Na popremierowym bankiecie większość gości zachwycała się grą właśnie Janusza Gajosa i Romana Polańskiego.

- Będę nieco przekorny i powiem, że bardzo podobał mi się Andrzej Seweryn jako Rejent - powiedział "Rz" Filip Bajon, reżyser "Przedwiośnia". - Widziałem w jego grze wiele gestów teatralnych, ale nie przeszkadzało mi to. Ogólnie film mi się podobał.
Podobne wrażenia miał Jacek Weksler, szef Teatru Telewizji, który poza kreacjami aktorów dostrzega w tej ekranizacji szansę na przekonanie zwłaszcza młodego odbiorcy, że mamy w literaturze polskiej arcydzieła. - Andrzej Wajda dowiódł, że "Zemsta" jest sztuką aktualną i świeżą.
- Ja bym nawet chciał, żeby to już dziś była ramota - stwierdził z kolei Krzysztof Zanussi. - Ale niestety nie jest. Cała ta galeria potworów z komedii Fredry, przecież ja ich znam, ciągle ich spotykam, wszyscy ich spotykamy.
- Pracowałem kiedyś z panem Wajdą i wiem, że można mu proponować pewne rozwiązania inscenizacyjne, ale tylko, gdy odpowiadają one całości koncepcji - przyznał operator Bartosz Prokopowicz. - "Zemsta", którą zobaczyłem, to przede wszystkim popis kunsztu aktorskiego i teatralnej reżyserii, z filmem ma to niewiele wspólnego, ale przecież nie chodzi o przynależność gatunkową, ale o wrażenia odbiorcy. Moje były pozytywne.
- Myślę, że największym wyzwaniem był Fredrowski wiersz - powiedział doświadczony reżyser komedii, Jerzy Gruza. - Z tej opresji aktorzy wychodzą obronną ręką i to jest najważniejsze.
Większość widzów wychodziła z Teatru Wielkiego w dobrych nastrojach. Ci, którym film Andrzeja Wajdy podobał się mniej niż wyżej wymienionym, nie chcieli tego ujawniać publicznie. Czyżby czegoś się bali?


Krzysztof Feusette
Rzeczpospolita
3 lipca 2002
_________________
"Przed skorzystaniem z forum zapoznaj się z treścią regulaminu dołączonego do niego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą gdyż każdy post niewłaściwie napisany lub zrozumiany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Marecki 
Dojeżdża PKSem


Dołączył: 29 Gru 2011
Posty: 114
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-01-06, 14:06   

No proszę, jakie mnie ogarnęło zdziwienie jak przeczytałem... nazwisko autora tego artykułu...:D Krzysztof Feusette jest współautorem niektórych tekstów zespołu Dżem, napisanych odkąd w zespole śpiewa Maciek Balcar. Poza tym, jak wynika z monografii zespołu, Maciek często konsultuje się podczas pisania tekstów czy to dla Dżemu, czy to dla swojej solowej kariery z panem Krzysztofem:) Kurcze, nie wiedziałem, że Krzysztof Feusette był/jest też redaktorem Rzeczpospolitej:)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
MI81 
Dojeżdża PKSem


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 02 Maj 2008
Posty: 104
Postawił 5 piw(a)
Skąd: EWI/EL
Wysłany: 2012-01-10, 15:03   

Asfaltownia, betoniarnia czy kruszarnia jakoś czarno to widzę. Przede wszystkim w pobliżu tego terenu znajdują się budynki mieszkalne, ludzie będą narażeni na hałas, wyziewy powstające przy produkcji asfaltu i pyły.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
BEN 
Przejeżdżał przez Wieluń
BEN



Pomógł: 2 razy
Wiek: 54
Dołączył: 04 Wrz 2009
Posty: 69
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: okolice wielunia
Wysłany: 2012-01-11, 08:36   

Szansa dla wieluńskiej cukrowni
Część terenów byłej cukrowni zmieniła właściciela. Do inwestowania w tej części miasta przymierza się z firma z Giżycka.
Torowisko prowadzące do dawnej cukrowni zostanie odbudowane. Zwożone są już szyny
Po 10 latach od zakończenia działalności wieluńskiej cukrowni, na jej terenach znów zaczęło się coś dziać. I nie chodzi tu o wywożenie z nieczynnej fabryki wszystkiego, co można by sprzedać. Anonsowana przez burmistrza budowa zakładu biopaliw nie wypaliła, ale znalazł się nowy inwestor, który prawdopodobnie będzie produkował przy ulicy Długosza materiał do budowy dróg. Firma z dalekich Mazur wprawdzie nie chce tego potwierdzić, ale faktem jest, że kupiła część terenów po dawnej fabryce i trwają już przygotowania do inwestycji.
Właściciela zmienił sporej wielkości plac od strony Bałtyk--Gazu. Kupiła go firma Trans-Żwir z Giżycka. Na konferencji prasowej burmistrz Janusz Antczak poinformował, że ma tam powstać nowoczesna wytwórnia mas bitumicznych. Mieszkańcy ul. Długosza mówią o produkcji drogowego kruszywa. Przedstawiciele inwestora nie chcą jednak na razie ujawniać żadnych szczegółów, dotyczących przedsięwzięcia.
- Plac zmienił właściciela, ale nie zapadły jeszcze żadne decyzje.
Będą one zależne od sytuacji ekonomicznej. Na razie trwają tam tylko prace porządkowe - usłyszeliśmy w giżyckim przedsiębiorstwie.
Nieoficjalnie mówi się też o tym, że firma może uruchomić kilka rodzajów działalności. W grę wchodzi m.in. betoniarnia. O tym, że przedsiębiorstwo z Giżycka ma ambitne plany, może świadczyć fakt, że w ramach "porządków" odrestaurowuje całą bocznicę kolejową, wiodącą do dawnej cukrowni. Wykarczowane zostały krzaki, ciężarówki zwożą szyny. Burmistrz nie kryje zadowolenia, że w tej części miasta coś zaczęło się dziać.
- Obiecałem mieszkańcom, że klimat tego miejsca za mojej kadencji się zmieni. Już teraz widać, że ten obszar zaczyna żyć - mówi Janusz Antczak. - Jeśli zapowiedzi inwestora się spełnią, to raz, że będą miejsca pracy dla naszych mieszkańców, a po drugie ten obszar nabierze pewnego kolorytu. Poza tym może dzięki temu nasze drogi będzie można remontować taniej.
Władze gminy zapewniają, że starają się pomagać inwestorowi na tyle, na ile mogą. Zorganizowano spotkanie z prezesem Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Z informacji urzędników ratusza wynika, że nie jest wykluczone, że firma z Giżycka odkupi kolejne tereny po cukrowni, w tym także główny budynek dawnej fabryki. Burmistrz rozmawiał z konserwatorem zabytków na temat ewentualnego zagospodarowania obiektów poprzemysłowych.
- Doszliśmy do porozumienia, że wnętrza mogą być wykorzystywane pod różne typy działalności - mówi Janusz Antczak, zaznaczając, że kompleks zachowałby swój historyczny wygląd: - Cały ten obszar, wraz z mieszkaniami, może stać się w przyszłości atrakcją turystyczną. Dla mnie to są Księże Młyny bis.
Wielunianie liczą, że tym razem nie skończy się tylko na zapowiedziach, tak jak to było w ubiegłym roku z zakładem, mającym produkować na terenie byłej cukrowni komponenty do biopaliw. Inwestor z Węgier, którego nazwy nigdy nie ujawniono, nie zdecydował się na budowę fabryki, choć podobno było bardzo blisko podpisania aktu notarialnego.
- Teraz już coś zaczęli robić, więc chyba się nie wycofają - mówi mieszkanka ul. Długosza

Część mieszkańców obawia się jednak nadmiernego hałasu.

Polska Dziennik Łódzki Zbyszek Rybczyński
info http://wielun.naszemiasto...e1a1f360e,1,3,5
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
patryket22 
Czytał o Wieluniu



Dołączył: 14 Lut 2011
Posty: 44
Otrzymał 5 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-01-11, 16:32   

Budowa bocznicy trwa w najlepsze. Także Polskie Linie Kolejowe zabrały się za prace mające na celu przywrócenie jej do eksploatacji, szykują wyjazd ze stacji w kierunku cukrowni.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
BEN 
Przejeżdżał przez Wieluń
BEN



Pomógł: 2 razy
Wiek: 54
Dołączył: 04 Wrz 2009
Posty: 69
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: okolice wielunia
Wysłany: 2012-01-13, 21:14   

Opustoszałe obiekty po byłej cukrowni mają szansę na drugie życie. Po 10 latach od jej zamknięcia jest duża szansa na uruchomienie w tym miejscu nowej działalności gospodarczej. Jakiej? Wytwórni mas bitumicznych. Poinformował o tym lokalne media na ostatniej konferencji prasowej burmistrz Wielunia.

Nowa firma mazurskiego inwestora z Giżycka zajmie obszar od gazowni do komina włącznie. Prowadzone są tam już prace adaptacyjne łącznie z odrestaurowaniem bocznicy kolejowej prowadzącej do byłej cukrowni. Bezpośrednim nadzorcą nowej inwestycji jest właściciel firmy "Trans Żwir" z Giżycka - Jan Kitowicz.

Burmistrzowi Wielunia zależy również na wykorzystaniu walorów turystycznych tej części miasta

http://youtu.be/LP8kfcsn8xs

info.TVKWSM2010
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Sylwester 
Mieszka pod Wieluniem


Pomógł: 2 razy
Wiek: 31
Dołączył: 21 Mar 2007
Posty: 845
Piwa: 16/5
Skąd: Wieluń/Wrocław
Wysłany: 2012-01-15, 11:40   




Chyba najlepszym podsumowaniem zasług burmistrza w przyciągnięciu tej inwestycji jest fakt, że to prezes Jan Kitowicz znalazł nas i to przypadkiem, a nie my jego...
Co chyba dobitnie pokazuje zaangażowanie władzy i efekty tej "promocji" która nie wiem co ma na celu(ale jak tylko wrócę do Wielunia to zacytuję pisemną odpowiedź władzy co jest celem m.in. eliminacji mistrzostw świata w poławianiu bursztynu), tylko jak widać gorzej z efektami.

Jeżeli planem obecnej władzy na te następne już 2,5 roku jest liczenie na kolejny łut szczęścia to może faktycznie warto pomyśleć o referendum odwoławczym o ile w ogóle coś innego nie spowoduje zmiany na tym stanowisku...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
BEN 
Przejeżdżał przez Wieluń
BEN



Pomógł: 2 razy
Wiek: 54
Dołączył: 04 Wrz 2009
Posty: 69
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: okolice wielunia
Wysłany: 2012-01-30, 11:39   

Zbigniew Rasiewicz, niestrudzony kronikarz dziejów wieluńskiej cukrowni, autor "Fabrykantów''

Wyróżnienia dla kronikarzy i sto lat dla profesora Olejnika

Jednym z nich było wręczenie, po raz pierwszy w 12-letniej historii WTN, nagród im. Jana Długosza. Za dokumentowanie dziejów Okalewa pośmiertnie uhonorowano Kazimierza Kaczmarka. Nagrodę odebrała jego żona Helena, dzięki której pozostawione rękopisy zostały wydane w formie książki. Drugą wyróżnioną osobą został Zbigniew Rasiewicz, niestrudzony kronikarz dziejów wieluńskiej cukrowni, autor "Fabrykantów".
Wśród wyróżnionych, ale z innych względów, znalazł się też szef WTN. Prof. Tadeusz Olejnik kilka dni przed piątkowym posiedzeniem skończył 77 lat.
Gratulacji nie odebrała natomiast prof. Alicja Szymczak z Uniwersytetu Łódzkiego, która nie dotarła z powodu choroby. Redaktorka monografii Wielunia oprócz odebrania dyplomu miała też wygłosić wykład.
W planach Towarzystwa na ten rok jest m.in. sesja popularnonaukowa poświęcona dziejom klasztoru sióstr Bernardynek, które zapisują się w dziejach Wielunia od czterech stuleci. Udział zapowiedzieli już m.in. historycy z Warszawy, Krakowa i Częstochowy.

Zbyszek Rybczyński
Info: Dziennik Łódzki
Ostatnio zmieniony przez Mrówek 2012-01-30, 14:45, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
BEN 
Przejeżdżał przez Wieluń
BEN



Pomógł: 2 razy
Wiek: 54
Dołączył: 04 Wrz 2009
Posty: 69
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: okolice wielunia
Wysłany: 2012-02-04, 17:51   

Wyróżnieni kronikarze.

Zbigniew Rasiewicz za publikację na temat historii wieluńskiej cukrowni noszącej tytuł "Fabrykanci"

http://youtu.be/7akcqlR2hdA

info.TVKWSM2010
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Pat44 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 1 raz
Wiek: 57
Dołączył: 21 Gru 2011
Posty: 471
Piwa: 42/24
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-02-05, 11:04   

Trzeci Świat!!! Wytwórnia mas bitumicznych.... Kolejny truciciel, który za zatrudnienie pięciu pracowników z regionu spodziewa się od władz samorządowych nie wiadomo jakich przywilejów. I pewnie kosztem grubych milionów odrestauruje budynki cukrowni i przywróci im ich dawny blask. I turyści pewnie będą walić do Wielunia, aby obejrzeć ten cud architektury. Niech lepiej wracają do tego Giżycka i trują tam ! A swoją drogą to ciekawe czemu ich stamtąd wyrzucili? Niestety w sprawie cukrowni nic się nie da zrobić. Podobna sytuacja jest z młynem na 18-go stycznia. Również jest skazany na zagładę. Będzie stał do czasu aż nie będzie groził zawaleniem, a potem zostanie wyburzony. Chyba, że gmina wyłoży pieniądze na remont i umiejscowi tam urząd albo instytucję publiczną, bo najemców na to nie znajdzie nigdy. Myślenie o "galeriach handlowych" i "dyskotekach" to zwyczajna naiwność. Galerie handlową już postawili! Z blachy i styropianu- "Biedronkę"! Jeśli do budynku "młyna" jestem jakoś tam przywiązany, to cukrownia ani mnie ziębi, ani parzy. I nie chcę aby miasto marnowało pieniądze na podtrzymywanie przy życiu tej ruiny.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
patryket22 
Czytał o Wieluniu



Dołączył: 14 Lut 2011
Posty: 44
Otrzymał 5 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-02-05, 11:15   

Głupoty kolego piszesz. Takie instytucje jak ta pojawiają się w miejscach gdzie jest popyt na dane wyroby, jeśli chcesz z publicznych pieniędzy pokrywać koszty transportu masy bitumicznej z Giżycka to proszę bardzo, firmy startujące do przetargu na ewentualną budowę dróg postawią wyżej poprzeczkę wartości zamówienia. Poza tym to jest szansa na ożywienie tamtych terenów, ja wiem, najlepiej to siedzieć w domu i marudzić na wszystko dookoła, w tym na niskie zasiłki dla bezrobotnych. Ta inwestycja może dać tańsze surowce do budowy ze względu na masową produkcję (2-3 pociągi tygodniowo, jeden to ok 2000 ton kruszywa), ożywić miejscową stację kolejową i oczywiście dać zatrudnienie.
pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
WGS 
Dojeżdża PKSem
WGS



Wiek: 36
Dołączył: 02 Lut 2012
Posty: 118
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-02-05, 15:02   

Z takimi wnioskami to bym się wstrzymał. Prosty przykład to Stocznia Gdańska. Po reorganizacji miały być różowe wstęgi, miejsca pracy i popyt na budowę statków. I tak naprawdę tylko to ostatnie jest faktem, bo faktycznie wszystkie grodzie stoczniowe są zapełnione robotą. Ale miejsc pracy i wyższych stawek brak. Podobnie będzie z tą wytwórnią. Przedsiębiorca tam lokuje miliony, gdzie ma taniej i lepiej, tam gdzie mało kto kontroluje i zakład postawi tam gdzie odludzie aby za dużo widać nie było. Nowe miejsca pracy? Bardziej sądzę, że praca będzie dla jego pracowników, bo będzie mu się opłacało wynająć mieszkania niż zatrudniać i szkolić nowy personel. Jeżeli ktoś spodziewa się kosmosu, niech wróci na ziemię.
_________________
https://www.facebook.com/jurawielun?ref=hl - POLUB NASZ PROFIL
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-02-05, 23:59   

Ja bym się nie podniecał. Firma wytwórcza ma tu otworzyć oddział. Zatrudni 18-20 osób - tyle co średniej wielkości sklep. Tyle że sklepem nikt się nie podnieca bo nie powstaje na terenie byłej cukrowni. Nikt nie będzie inwestował w cukrownie jako w obiekt turystyczny bo po prostu jest to nieopłacalne. A już porównywanie tych terenów do łódzkiego Księżego Młyna świadczy moim zdaniem o naiwności.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
WGS 
Dojeżdża PKSem
WGS



Wiek: 36
Dołączył: 02 Lut 2012
Posty: 118
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-02-06, 13:41   

Dokładnie i moim zdaniem sentyment do tego obiektu raczej nie powinien przeważać na korzyść czy niekorzyść jakiejkolwiek przyszłej inwestycji. Wieluń to nie Gdańsk, Warszawa czy Kraków, żeby zabytki miałyby tu przyciągać turystów. Co innego gdybyśmy mieli tu zamki, warownie, czy chociażby naprawdę interesujące śródmieście. Podejrzewam, że nawet projekt wypromowania Wielunia jako północnej granicy Jury Polskiej szału nie przyniesie. Kamieniołomy Kowalskiego już są zaadaptowane więc dziewicza przyroda już ucierpiała, co dalej Rezerwat Węże, czy Szachownica - kompletna dewastacja, Góra Zelce - zaniedbana, rozjeżdżona przez Jeepy i Quady. Jaskinie - zamykane (przykład jaskinia Stalagmitowa, zamknięta blaszaną podłogą), więc co ma tu turystów przyciągać, jak nawet rodzimi inwestorzy kierują swoje działania na rynki wschodnie???!!!!
_________________
https://www.facebook.com/jurawielun?ref=hl - POLUB NASZ PROFIL
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Mrówek 
Moderator



Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 3747
Piwa: 39/17
Skąd: z Wielunia
Wysłany: 2012-03-05, 20:04   

Cukrownia ma inwestora; mieszkający w sąsiedztwie cieszą się, ale mają też obawy
Mieszkańcy cieszą się, że była wieluńska cukrownia znalazła inwestora, firmę Trans- Żwir z Giżycka, ale mają kilka obaw. Firma ta zajmuje się m.in. produkcją mas bitumicznych. To może źle wpływać na środowisko i na ludzi. Zwracali na to uwagę podczas spotkania osiedla nr 7 z władzami miasta:
- Mam prośbę, jeżeli Pan burmistrz i służby będą miały wpływ na posadowienie samej wytwórni mas bitumicznych to chciałbym, bo mam doświadczenie, bo w mojej kompetencji był nadzór nad wytwórnią mas w Kamionce, zapachy wydobywające się z wytwórni są dla mieszkańców nie do zniesienia. Jeżeli można sugerować inwestorowi, żeby wytwórnię cofnęli w głębi nie tutaj przy ulicy, bo będą niesamowite skargi mieszkańców. Jest to wytwórnia uciążliwa dla otoczenia.
Burmistrz Wielunia, Janusz Antczak uspokajał, że nie ma powodów do obaw:
- Myślę, że technologie się zmieniły w skali czasu. Też nie dam sobie głowy uciąć, że to ostatecznie w tym kierunku pójdzie. Czyni starania o wykup dwóch budynków zupełnie z tyłu. Na pewno sugerowane odległości bezpieczne, jeżeli dojdzie to do skutku będziemy się starali monitorować. Poczekajmy, niech inwestor przedstawi koncepcję zagospodarowania całego terenu. Przetwórnia mas bitumicznych, mówię hipotetycznie, bo żadnego dokumentu na ten temat nie mam. Z samej nazwy wynika, że firma zajmuje się i transportem i kruszywami. W momencie, kiedy będzie możliwość określenie w jakim kierunku inwestor „pójdzie”, zastrzegłem i będą konsultacje, spotkania z mieszkańcami. To miejsce, które jest mocno historycznie związane z Wieluniem jest moją ambicją, że w skali czasu wróci do świetności. Czyniliśmy starania, aby pozyskać inwestora, który zostanie zainteresowany na tyle, że ten teren nie będzie ulegał degradacji. Dla mnie, historycznie patrząc to Księże Młyny w Łodzi, tylko w miniaturze. Są i czworaki i część przemysłowa. W przypadku inwestora, który się znalazł już teraz definitywnie, ponieważ transakcja kupna-sprzedaży ponad 3 hektarów torowiska i 10 hektarów pierwszej części cukrowni od strony gazowni została sfinalizowana i akt notarialny podpisany. Nad kolejną częścią są uzgodnienia i opracowania prowadzony. Mamy nadzieję, że ta inwestycja i inwestor, który już „zakotwiczył” w Wieluniu, spowoduje, że ten teren zacznie żyć i nie będzie wielką uciążliwością. Zgodnie z tym co się działo w starej cukrowni, nie jest to miejsce przeznaczone do odpoczynku, jest to część przemysłowa Wielunia. Zbyt dużo o inwestorze nie będą mówił , dlatego, że konsultacje jeszcze się odbędą.
Wśród radnych, którzy uczestniczyli w spotkaniu był m.in. Jerzy Łebkowski. Przedstawił informacje związane z szansą na zatrudnienie w zakładzie produkujący masę bitumiczną:
- Chce państwu powiedzieć na marginesie tej fabryczki przy ulicy Długosza, tam będzie miało pracę maksymalnie 140 osób. To nie będzie taka mała fabryczka, z tego co wiem. Cieszmy się, że coś będzie.
Mieszkańcy dopytywali, co dokładnie będzie produkowane na terenie byłej cukrowni, której część wykupiła firma Trans-Żwir z Giżycka. Pojawił się pomysł, by w przyszłości zorganizować spotkanie, na którym będą mogli porozmawiać z inwestorem.
Info: Radio ZW
_________________
"Przed skorzystaniem z forum zapoznaj się z treścią regulaminu dołączonego do niego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą gdyż każdy post niewłaściwie napisany lub zrozumiany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW