R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Stefan
2010-08-29, 19:30
APEL do władz - Ocalcie zabudowania Cukrowni !!

Czy "Amerykanka" i najstarsze zabudowania "Cukrowni" z uwagi na swą wartość kulturową i historyczną powinny być otoczone szczególną troską władz miasta - innymi słowy: czy władze powinny podjąć zdecydowane działania zapobiegające ich dewastacji.
Tak
80%
 80%  [ 60 ]
Nie
20%
 20%  [ 15 ]
Głosowań: 75
Wszystkich Głosów: 75

Autor Wiadomość
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-08-14, 14:02   

stefan_pol, pytanie - jakie prace rozbiórkowe trwały w momencie pisania pierwszych postów? Być może trwał demontaż jakichś urządzeń lub instalacji wewnątrz hali które nie wymagały pozwolenia inspektora?

Poza tym - obecny właściciel terenu cukrowni żadnym wandalem nie jest. Ot po prostu realizuje swoją wizję.
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
MI81 
Dojeżdża PKSem


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 02 Maj 2008
Posty: 104
Postawił 5 piw(a)
Skąd: EWI/EL
Wysłany: 2008-08-14, 14:45   

ourson napisał/a:
obecny właściciel terenu cukrowni żadnym wandalem nie jest


Taaa wcale, w takim razie zobacz co zrobili z mostem bocznicy kolejowej jest tak zrujnowany że strach po nim przejść. Oczywiście nie lepiej wygląda teraz hala, poniszczone okna, ściany z dziurami jednym słowem RZEŹ !!

Cytat:
po prostu realizuje swoją wizję


Wizja a'la Kononowicz "żeby nie było niczego".
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-08-14, 16:56   

MI81, Ale on to kupił nie po to żeby robić muzeum tylko żeby na tym miejscu postawić coś innego. Albo zrobić sobie łąkę do wypasu krów. Albo cokolwiek innego. Nie robi niczego niezgodnego z prawem. to jest JEGO własność.
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Stefan 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 2117
Piwa: 18/9
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-08-14, 16:57   

ourson napisał/a:
pytanie - jakie prace rozbiórkowe trwały w momencie pisania pierwszych postów?

Poniżej fotka z pierwszego posta i jeszcze starsza !!
ourson ,porównaj chocby te dwa zdjęcia (z tamtego roku i z początku lipca 2008 - wrzucone na forum kilka dni później czyli 13 lipca, przed uzyskaniem pozwolenia) - a było tego trochę więcej (choc nie udowodnię)

ckr_wielun2008.jpg
stan hali w lipcu 2008
Plik ściągnięto 16695 raz(y) 103,88 KB

ckr_wielun2007.jpg
stan hali w 2007
Plik ściągnięto 16216 raz(y) 97,42 KB

Ostatnio zmieniony przez Stefan 2008-08-14, 21:02, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ryszard Kmita 
Dojeżdża PKSem
Śp. zm. 19-05-2011


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lip 2008
Posty: 155
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-08-14, 18:58   

Ryszard Kmita, ogromnym smutkiem zegnam widok naszej cukrowni,. Przez cale lata była ona symbolem naszej gospodarki, ale cóz takie są prawa rynku i nikt nic na to nie poradzi. Przykro mi ogromnie Ryszard Kmita
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
vvivvo
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-14, 23:25   

stefan_pol napisał/a:
a było tego trochę więcej (choc nie udowodnię)
kto zna to miejsce, ten zauważy nawet na pierwszej fotce z 2007, czego brakuje, a kto zna jeszcze bardziej, ten wie, gdzie to jest. tyle w tym temacie z mej strony.
 
   
saint
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-14, 23:34   

Cóż, mogę jedynie się podpisać z żalem, pod słowami osób, którym nie jest obojętny los byłej Cukrowni.

Ponadto uważam, że takich obiektów nie powinno się sprzedawać prywatnym inwestorom, którzy nie mają jasno określonych warunków inwestycyjnych co do dalszej ich modernizacji.

Szkoda mi jest tego, że ten obiekt, wpisany już w historię naszego grodu, ma zostać najnormalniej w świecie zrównany z ziemią...
 
   
malgosia.k 
Przyjeżdża na zakupy
MONTESSOREK



Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 24 Lis 2007
Posty: 267
Piwa: 2/20
Skąd: Pątnów
Wysłany: 2008-08-25, 21:51   

Straszne, ale jakoś nie dziwi mnie to. Chyba już nic nie zdziwi mnie w Wieluniu.
A tak z drugiej strony nie do końca chce mi się wierzyć, że nie ma już żadnego sposobu powstrzymania rozbiórki tak cennego zabytku.
I tak sobie myślę, że jest kilka sposobów ratowania takiego zabytku.
Sama kiedyś miałam kilka, lecz tak jak wielu zwykłym ludziom brakowało mi na to funduszy. :( :( :(
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Stefan 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 2117
Piwa: 18/9
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-08-26, 21:10   

Streszczenia artykułu z dzisiejszego "POLSKA - Dziennik Łódzki", streszczenie ukazało się na portalu naszemiasto.pl - całośc artykułu wrzucę na forum w formie skanu za kilka dni"

naszemiasto.p napisał/a:
Cukrownia "Wieluń" przestaje istnieć
26-08-2008

Mieszkańcy osiedla Cukrownia w Wieluniu z bólem obserwują to, co dzieje się na terenie nieczynnego od kilku lat zakładu. Obecny właściciel, spółka z Głubczyc, wymontowuje urządzenia, zniknęły tory kolejowe, zasypywane są stawy. Zgodę na rozbiórkę wydało starostwo powiatowe. Konserwator zabytków zapewnia, że robi wszystko, by uchronić cukrownię.

Obecnie fabryczny dziedziniec zajmują sterty złomu, straszą powybijane okna, a nawet wyrwy w murach.

- Wszyscy liczyliśmy, że coś nowego tu powstanie - nie ukrywa żalu Adam Ustyniak, mieszkaniec Cukrowni. - Najbardziej szkoda mi stawów. Są tu łabędzie, kaczki i czaple.

Inni sąsiedzi zakładu uważają, że likwidacja urządzeń to preludium do rozbiórki całego obiektu. I podpowiadają możliwości wykorzystania cukrowni na lofty, halę sportową, dyskotekę lub nawet... kościół.

- Bardzo mi zależy, żeby uratować ten obiekt - przekonuje Henryk Major, naczelnik wydziału architektury starostwa powiatowego, które wydało zgodę na rozbiórkę. - Obok młyna Amerykanki, cukrownia jest najpiękniejszym, typowo wieluńskim obiektem poprzemysłowym.

Elżbieta Bąbka-Horbacz, szef sieradzkiej delegatury wojewódzkiego konserwatora zabytków zastrzega, że chociaż cukrownia ma walory zabytkowe, to wpisana do rejestru nie jest. - Negocjujemy z właścicielami zakres rozbiórki. Likwidacji ulegną tylko budynki współczesne, które nie mają związku z pierwotnym założeniem przemysłowym.

- Nie ukrywamy, że chcemy pozyskać złom, by odzyskać część poniesionych kosztów - mówi Albert Rygol, pełnomocnik spółki z Głubczyc. - Zresztą demontowane urządzenia nie mogłyby być już wykorzystane do produkcji cukru. Porządkujemy teren, rozbieramy co można. Jeśli trafi się nabywca, sprzedamy nieruchomość. Trudno mi powiedzieć, jaki będzie dalszy los cukrowni.
Marek Mikulski - POLSKA Dziennik Łódzki


1991.JPG
fragment -pierwszej strony tzw wydania C dziennika łódzkiego
Plik ściągnięto 159 raz(y) 80,9 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
MI81 
Dojeżdża PKSem


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 02 Maj 2008
Posty: 104
Postawił 5 piw(a)
Skąd: EWI/EL
Wysłany: 2008-08-28, 12:55   

Czy można prosić o większy skan tego artykułu z G.Ł., ten jest mało czytelny. Dziekuję.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Krool50 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 1 raz
Wiek: 57
Dołączył: 01 Sty 2008
Posty: 312
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-08-28, 20:42   

Mamy demokrację. Własność jest ŚWIĘTA. Jak nie jest zadnym zabytkiem - wolnoć Tomku w swoim domku. A kto chce dokładac do ruin z których nie ma pozytku. Obrońcy płaćcie ze swoich.
_________________
S. J. Lec
Czasami ciemno od skrzydeł anielich
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
natash 
Dojeżdża PKSem



Wiek: 36
Dołączył: 11 Sty 2008
Posty: 153
Skąd: kadłub
Wysłany: 2008-08-28, 21:13   

Z niekótrymi zabytkami też jest śmiesznie. W wiadomościach widziałem dzisiaj że konserwator nie pozwala ocieplić bloku bo na scianie są "artystyczne" malowidła. Brak słów.
_________________
"All this chaos in heads of quarter intelligentsia comes from that science
is really not for everybody."
[Hugo Steinhaus "Memories and Notes"]
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
siwy_ 
Ma stragan na targu



Pomógł: 4 razy
Wiek: 34
Dołączył: 05 Maj 2007
Posty: 743
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-08-28, 22:31   

Krool50 napisał/a:
Jak nie jest zadnym zabytkiem
no właśnie szkoda, w Łodzi wiele młodszych budynków jest zabytkami
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-09-02, 10:43   

Ludzie - jak wam jest tak szkoda tych budynków to zróbcie zrzutke i odkupcie je od obecnego właściciela. O ile mi wiadomo nie ma on za bardzo koncepcji na to co z nimi zrobić, więc na pewno ucieszy się niezmiernie z tego faktu, że ktoś mu ściagnął ciężar z pleców.
A potem proponuje zrobic tam "Muzeum Cukru Wieluńskiego" :D

Roger napisał/a:
ZLODZIEJE nic wiecej.

Proponowałbym nieco wygasić emocje. Czy ktoś cos ukradł że tak go nazywasz?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
siwy_ 
Ma stragan na targu



Pomógł: 4 razy
Wiek: 34
Dołączył: 05 Maj 2007
Posty: 743
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-09-02, 14:12   

red, nikomu nie chodzi o to, żeby ten teren nie był prywatny. Chodzi o to, żeby ziomek nie wyburzył budynków cukrowni, tylko tyle.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW