R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Stefan
2010-08-29, 18:30
APEL do władz - Ocalcie zabudowania Cukrowni !!

Czy "Amerykanka" i najstarsze zabudowania "Cukrowni" z uwagi na swą wartość kulturową i historyczną powinny być otoczone szczególną troską władz miasta - innymi słowy: czy władze powinny podjąć zdecydowane działania zapobiegające ich dewastacji.
Tak
80%
 80%  [ 60 ]
Nie
20%
 20%  [ 15 ]
Głosowań: 75
Wszystkich Głosów: 75

Autor Wiadomość
Stefan 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 2117
Piwa: 18/9
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-07-13, 14:51   APEL do władz - Ocalcie zabudowania Cukrowni !!

Sz. P. Burmistrzu
Sz. P. Przewodniczący Rady Miejskiej
Sz. P. Starosto
Sz. P. Powiatowy Inspektorze Budowlany
oraz dziennikarze wieluńskich mediów


Powstrzymajcie dewastację

Społeczność naszego Forum zaniepokojona jest toczącymi się na terenie cukrowni pracami rozbiórkowymi. Prace te prowadzone są w tajemnicy (nie ma nawet obowiązkowej "żółtej" tablicy). Brak jakiejkolwiek reakcji władz oraz zainteresowania lokalnych mediów, może świadczyć o tym iż obojętne są im losy tak cennego dla urbanistyki naszego miasta obiektu (a także wielu mieszkańców naszego miasta może odnieść wrażenie iż zarówno władzą jak i mediom ktoś "posmarował"). Na razie prace swym zasięgiem obejmują demontaż kotłów OR znajdujących się w hali oraz innych urządzeń technologicznych. Podczas demontażu wyżej wspomnianych urządzeń uszkodzone zostały piękne okna, a także rozebrana została niewielka przybudówka. Jednak na ocalenie obiektu nie jest za późno, gdyż wystarczy uzupełnić okna - musimy tylko zewrzeć szyki. Wymontowane do tej pory urządzania związane z produkcją cukru, zwiększają wprawdzie możliwość ulokowania w obiekcie innej produkcji, ale my podejrzewamy iż są preludium do rozbiórki całego obiektu. Monumentalna, wykonana z pieczołowitością hala z 1912 roku jest bez wątpienia najcenniejszym wieluńskim obiektem poprzemysłowym. Nie pozwólmy na jej dalszą degradację. W tych istniejących halach można by umieścić inkubator przedsiębiorczości (hale, biurowiec), lub część z nich zamienić na np modne obecnie lofty.
Hala mogłaby się również stać wizytówką jakiejś nowej firmy - możliwości są ogromne. Ogromna nieruchomość figuruje jako "do sprzedania" na stronie jednej z agencji nieruchomości. Miasto w ostateczności powinno nawet np odkupić tę część nieruchomości na której znajdują się cenne obiekty (z pewną naddatkiem), po czym zastanowić się nad adaptacją budynku, i poszukać inwestora, którego zobliguje się do zrealizowania inwestycji. Jeżeli nie powstrzymamy (powstrzymacie) tej rozbiórki za kilka lat będziemy tego żałować równie mocno, jak tego iż południowo-wschodniej pierzei Starego Rynku (Placu Legionów) nie zdobi już kościół św Michała.

My niżej podpisani forumowicze z wielun.biz
stefan_pol

P.S.
Dlaczego tak wartościowy obszar nie ma jeszcze uchwalonego MPZP :?: :!: Pytanie o MPZP dotyczy także Amerykanki :!:

Obraz 328.jpg
Plik ściągnięto 23504 raz(y) 105,64 KB

Obraz 330.jpg
Plik ściągnięto 17871 raz(y) 121,32 KB

Obraz 333.jpg
Plik ściągnięto 392 raz(y) 91,21 KB

Obraz 334.jpg
Plik ściągnięto 497 raz(y) 143,82 KB

Obraz 337.jpg
Plik ściągnięto 439 raz(y) 134,16 KB

Obraz 338.jpg
Plik ściągnięto 496 raz(y) 115,46 KB

Obraz 339.jpg
Plik ściągnięto 17422 raz(y) 187,58 KB

Obraz 341.jpg
Plik ściągnięto 459 raz(y) 183,04 KB

Obraz 343.jpg
Plik ściągnięto 471 raz(y) 134,83 KB

Obraz 345.jpg
Plik ściągnięto 475 raz(y) 131,85 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Jack_Black 
Dojeżdża PKSem



Pomógł: 1 raz
Wiek: 33
Dołączył: 20 Maj 2007
Posty: 195
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-07-13, 15:22   

Także się pod tym podpisuję...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-07-13, 15:39   

OCALIĆ i co dalej? Zostawić żeby dalej popadał w ruine? Bo zostawić ten budynek to nie sztuka - sztuką jest mieć na niego pomysł... Wydać pieniądze z kasy miasta potrafi każdy - wydać z głową to juz sztuka.
Tylko proszę mnie źle nie zrozumieć - nie jestem zwolennikiem zrównania z ziemią tego budynku. Chciałbym tylko widzieć jakiś pomysł na jego zagospodarowanie. Bo np lofty w tym miejscu to moim zdaniem pomysł chybiony. Kosztowna inwestycja - zbyt droga jak na mieszkańców Wielunia, a i lokalizacja nieciekawa (daleko od centrum, bliskie sąsiedztwo zakładów przemysłowych).
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
siwy_ 
Ma stragan na targu



Pomógł: 4 razy
Wiek: 34
Dołączył: 05 Maj 2007
Posty: 743
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-07-13, 17:31   

red napisał/a:
Bo np lofty w tym miejscu to moim zdaniem pomysł chybiony. Kosztowna inwestycja - zbyt droga jak na mieszkańców Wielunia
Myślę, że niekoniecznie. Lofty, jak już wcześniej pisałem w wątku o cukrowni, powstają np. w takim Żyrardowie. Szczerze powiem, że nawet bym wolał, żeby cukrownia pozostała bez właściciela i nawet żeby niszczała, niż jeśli ma zostać zburzona. Jeżeli teraz nie ma na nią pomysłu, to poczekajmy, ale, błagam, nie wyburzać!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
akirus 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia


Pomogła: 16 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 26 Paź 2006
Posty: 1259
Skąd: wieluń
Wysłany: 2008-07-13, 17:58   

red napisał/a:
OCALIĆ i co dalej? Zostawić żeby dalej popadał w ruine? Bo zostawić ten budynek to nie sztuka - sztuką jest mieć na niego pomysł


Zgadzam się z redem. Budynku szkoda, bo odrestaurowany byłby naprawdę piękny, ale trzeba mieć na to kasę i pomysł. W dodatku lokalizacja nie jest odpowiednia na stworzenie tam np centrum handlowego.

A może zrobią dyskotekę i młodzież nie będzie jeździć do Protektora :P
_________________
Co za czasy! Lot w kosmos trwa coraz krócej, jazda do pracy coraz dłużej.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-07-13, 19:10   

akirus napisał/a:
A może zrobią dyskotekę i młodzież nie będzie jeździć do Protektora

Myślę że mieszkańcy okolic cukrowni bedą tym zachwyceni :D

siwy_ napisał/a:
Lofty, jak już wcześniej pisałem w wątku o cukrowni, powstają np. w takim Żyrardowie.

Ale Żyrardów to nie Wieluń. Z Żyrardowa jest ok. 50 km do Warszawy a dzięki dogodnym połaczeniom myśle że można dotrzec do centrum Warszawy w ciągu godziny. Dlatego tamtejsze lofty nie są przeznaczone stricte dla mieszkańców Żyrardowa tylko dla osób pracujących w Warszawie, którzy nie chcą w Warszawie mieszkać. Zresztą lofty w Żyrardowie położone są w okolicach centrum miasta a nie jak wieluńska cukrownia - na jej peryferiach, w "malowniczym" otoczeniu zakładów Korona, Galaxia, NeoTech i innych :D
Odrębna sprawa to koszty - jeżeli metr kw mieszkania w Wieluniu na rynku wtórnym kosztuje teraz ok. 3,5 tys zł, a o ile mi wiadomo na rynku pierwotnym to nawet 4 tys. zł, to metr kw takiego loftu musiałby kosztować lekko licząc 5 tys zł. Przy skromnym 50-metrowym lofcie (taki metraż w zasadzie przeczy ideom loftu, ale w naszych warunkach ujdzie) mamy cene w granicach 250 tys zł za niewielkie mieszkanie. Łatwo policzyć że za coś wiekszego czyli np 80 metrów kw trzeba zapłącić około 400 tys zł. Tymczasem jeśli sie nie myle to miasto sprzedało niedawno działke w okolicach cukrowni za kwotę cos około 40-45 tys zł za 10 arów (w sam raz pod domek jednorodzinny). Zatem za cene niewielkiego loftu możemy sobie w tej okolicy postawić domek o powierzchni dobrych 100 m kw.
Oczywiście zastrzegam sobie prawo do jakiś błędów w obliczeniach, ale wydaje mi sie, że chętnych na takie mieszkania nie byłoby zbyt wielu.

To taki mały OT z mojej strony.

W dalszym ciągu podkreślam, że nie jestem zwolennikiem wyburzenia budynków po cukrowni, ale pytam - jak nie buldożery to co?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Stefan 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 2117
Piwa: 18/9
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-07-13, 22:50   

red napisał/a:
OCALIĆ i co dalej?

możliwości:
1.inkubator
stefan_pol napisał/a:
w halach można by umieścić inkubator przedsiębiorczości-tanie powierzchnie pod wynajem dla rozpoczynających działalnośc gospodarczą

2.Zakład produkcyjny
stefan_pol napisał/a:
możliwość ulokowania w obiekcie innej produkcji

3. Hala sportowa
4. Lofty
5. Pozostawic najstarszą substancję z 1912-14 roku (halę, biurowiec, komin) - i umieścic w hali .... kościół dla północnej części miasta oraz wsi Bieniądzice itb, komin może pełnic funkcję najwyższej w Wieluniu wieży kościelnej, a budynek administracyjny może spełniac inne funkcje. późniejsze naleciałości usunąc - nowszą balszaną halę od ulicy przemysłowej.
6. inne propozycje ....

Każde zagospodarowanie które uchroni najstarszą halę przed zagładą jest warte rozważenia.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Nevermind 
Mieszka pod Wieluniem


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 13 Lut 2008
Posty: 957
Piwa: 1/1
Skąd: NL
Wysłany: 2008-07-14, 08:37   

heh a moze kompleks sportowy jakis? Tylko byscie koscioly budowali :| a Tych jest az nadmiar!! Tam akurat jest juz jedno boisko, bylo ladne to teraz zdewastowane mozna powiedziec chyba.
_________________
Worldwide Trance Community..
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Mrówek 
Moderator



Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 3747
Piwa: 39/17
Skąd: z Wielunia
Wysłany: 2008-07-14, 11:24   

zasypywane są stawy które się tam znajdowały

Zdjęcia cukrowni na zewnątrz i w środku
http://www.cukrownia-wielun.prv.pl/

Również się podpisuje, że nie powinny być burzone te budynki.
Mrówek
_________________
"Przed skorzystaniem z forum zapoznaj się z treścią regulaminu dołączonego do niego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą gdyż każdy post niewłaściwie napisany lub zrozumiany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
a-agnieszka 
Słyszał o Wieluniu


Dołączyła: 14 Lip 2008
Posty: 7
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-07-14, 13:18   

Rozbiórce - NIE!! Te budynki to część historii naszego regionu i ciekawa architektura. Nie wiem kto jest teraz właścicielem tych zabudowań, ale może udałoby się zainteresować nimi np architektów z zacięciem artystycznym, właśnie z przeznaczeniem na lofty (które powstają także na prowincjach, np Bydgoszcz, Radom, Gliwice), a przy okazji jakie wspaniałe możliwości na projekcje multimedialne! I okolica mimo, że przemysłowa jest przyjemna - dużo zieleni, park, kilka pomników przyrody...A może powstanie jakieś stowarzyszenie na rzecz Cukrowni?? Zapisałabym się :D w biurowcu można byłoby zaprezentować historię fabryki i ludzi tam mieszkających, bo niektórzy warci tego by o nich pamiętać ...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-07-14, 18:20   

a-agnieszka, wszystko ok tylko zdajmy sobie sprawe że miasto jesli by wykupilo ten teren (zapewne za niemałe pieniądze) to zrobi to z miejskiej kasy. Więc kosztem wykupu budynku po cukrowni z bliżej nie sprecyzowanym przeznaczeniem część ulic w mieście np nie będzie miało naprawionej nawierzchni, zrobionego chodnika itp itd... Coś za coś - w przyrodzie nic nie ginie...
a-agnieszka napisał/a:
Nie wiem kto jest teraz właścicielem tych zabudowań, ale może udałoby się zainteresować nimi np architektów z zacięciem artystycznym, właśnie z przeznaczeniem na lofty (które powstają także na prowincjach, np Bydgoszcz, Radom, Gliwice)

No niezla prowincja w porównaniu do Wielunia... :D

a-agnieszka napisał/a:
A może powstanie jakieś stowarzyszenie na rzecz Cukrowni?? Zapisałabym się

Do odważnych świat należy :wink:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Stefan 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 2117
Piwa: 18/9
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-07-14, 20:12   

Ad 2.Zakład produkcyjny, możliwość ulokowania w obiekcie innej produkcji

Na Wojska Polskiego w budynku po dawnej odlewni żeliwa funkcjonuje zakład ślusarski.
W przypadku cukrowni musiałaby się znależc jakaś większa firma. W sumie najchętniej (chętniej niż inne moje propozycje) widziałbym tam zakład produkcyjny. Chociaż z fotek Mrówka wnioskuje że w halach jest mnóstwo elementów instalacji przeszkadzających w innej produkcji. Najstarsza hala i komin byłyby świetną wizytówką jakieś firmy np Wieltonu.
Żadna z obecnie budowanych blaszanych hal nie "dożyje" 96 lat, pewnie nie postoi nawet połowy tego okresu. A Ta hala mogłaby jeszcze postac, mury są hyba w niezłym stanie technicznym. Duże bramy wjazdowe do wnętrz , aby nie niszczyc elewacji należałoby umieścic od strony nowszej Hali z lat 70.


PS Mrówek
Pierwsza fotka na stronie pod podanym przez Ciebie linkiem jest na pewno mojego autorstwa (zamieściłem ją na Wiki Commons) - układ chmur na niebie jest niepowtarzalny :)
porównaj:
http://commons.wikimedia....lun_widokOg.jpg
http://www.cukrownia-wielun.prv.pl/1.jpg
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Mrówek 
Moderator



Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 3747
Piwa: 39/17
Skąd: z Wielunia
Wysłany: 2008-07-14, 21:46   

Do Stefan_pol:
Strona http://www.cukrownia-wielun.prv.pl nie należy do mnie i jest znaleziona w internecie, gdy szukałem informacji o cukrowni.

Cukrownia przestała istnieć 4 lata temu
_________________
"Przed skorzystaniem z forum zapoznaj się z treścią regulaminu dołączonego do niego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą gdyż każdy post niewłaściwie napisany lub zrozumiany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Stefan 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 2117
Piwa: 18/9
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-07-16, 20:20   

Mrówek napisał/a:
Strona http://www.cukrownia-wielun.prv.pl nie należy do mnie i jest znaleziona w internecie,

Mimo iż strona nie jest Twoja coś napiszę. Nawet się cieszę ze ktoś uznał moją fotkę za na tyle atrakcyjną by zamieścic ją na swojej stronie. Tylko mógłby podac źródło, bo jakiś "admin" z wiki będzie mi się znowu czepiał :) .
Ale fotki na stronie ciekawe.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
MI81 
Dojeżdża PKSem


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 02 Maj 2008
Posty: 104
Postawił 5 piw(a)
Skąd: EWI/EL
Wysłany: 2008-07-18, 14:25   

Ta sprawa śmierdziała od początku, ktoś odkupił za śmieszne pieniądze od koncernu Südzucker naszą cukrownię i teraz zrobi kasę na sprzedaży złomu oraz działek pod zabudowy. Od pewnej osoby dowiedziałem się że rozebrane ma być wszystko łącznie z zabytkowymi halami i kominem. Media prawdę mówiąc nie chcą się tym tematem zajmować ponieważ spotkały się z agresją ze strony właściciela oraz firmy ochraniającej ten obiekt.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW