R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Kawowe fakty i mity
Autor Wiadomość
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-08-08, 09:07   Kawowe fakty i mity

Cytat:
Gdy w roku 1985 Howard D. Schultz założył firmę, która przekształciła się w słynną międzynarodową sieć Starbucks, żaden doradca finansowy nie musiał mu mówić, że kawa jest ulubionym napojem Ameryki, zaś kofeina najbardziej rozpowszechnioną używką. Miliony klientów tłoczących się w kawiarniach Starbucks, aby zamówić podwójne espresso, latte albo coffee grande codziennie potwierdzają słuszność jego oceny amerykańskich pasji.

(…) Wyniki finansowe licznych naśladowców, którzy podobnie jak Starbucks sprzedają kawę, herbatę i inne produkty zawierające kofeinę, są odzwierciedleniem społeczeństwa nastawionego na intensywne funkcjonowanie przy jak najmniejszej ilości snu.

Jednak podobnie jak w przypadku każdego używanego w nadmiarze produktu, konsumenci często zastanawiają się nad ewentualnymi skutkami dla zdrowia. A naukowcy chętnie odpowiadają. Prawie nie ma miesiąca, by nie ukazał się raport który wychwala dobroczynny wpływ na zdrowie kawy, herbaty czy kofeiny – albo potępia je jako potencjalnie zabójcze.

Czy wszystkie te, często sprzeczne doniesienia mogą być prawdziwe? Tak. Kawa i herbata to złożone mieszaniny substancji chemicznych, które mogą niezależnie od siebie wpływać na nasze zdrowie.

Kofeinowe mity


Przez lata opinia publiczna była zarzucana często mylącymi informacjami na temat kofeiny i jej najbardziej znaczącego źródła - kawy. W marcu na łamach ”Nutrition Action Healthletter” wydawanego przez Center for Science in the Public Interest ukazało się wszechstronne podsumowanie naukowych doniesień. Z niego pochodzi część poniższych danych.

Nawodnienie

Przez długi czas uważano, że zawierające kofeinę napoje działają moczopędnie, jednak w ubiegłym roku wykazano, że osoby spożywające napoje zawierające do 550 miligramów kofeiny nie wydalały więcej moczu niż pijący napoje bezkofeinowe. Powyżej 575 miligramów substancja działała moczopędnie.

Tak więc nawet Starbucks grande (330 milligramów kofeiny) nie pośle nas do toalety wcześniej niż 450 mililitrów czystej wody. Napoje zawierające typową dawkę kofeiny dostarczają wody i przyczyniają się do zaspokojenia naszych codziennych potrzeb w tym zakresie.

Choroby serca

Chorych na serce, zwłaszcza tych z podwyższonym ciśnieniem tętniczym, często przestrzega się przed kofeiną, powszechnie znanym środkiem pobudzającym. Jednak analiza 10 badań przeprowadzonych na ponad 400 tysiącach ludzi nie wykazała zwiększonego zagrożenia chorobami serca wśród osób codziennie pijących kawę – zarówno bezkofeinową, jak i z kofeiną.

- Wbrew powszechnej opinii istnieje niewiele dowodów, aby typowe dawki kawy bądź kofeiny zwiększały zagrożenie zawałem, nagłą śmiercią czy zaburzeniami rytmu serca – konkludują kardiolodzy z University of California w San Francisco.

Rzeczywiście, wśród 27 tysięcy kobiet obserwowanych przez 15 lat w ramach eksperymentu Iowa Women's Health Study te, które wypijały od jednej do trzech filiżanek dziennie, były o 24 procent mniej narażone na choroby układu krążenia, choć wraz ze wzrostem dawki ów korzystny wpływ malał.

Nadciśnienie

Kofeina wywołuje niewielki, przejściowy wzrost ciśnienia tętniczego. Jednak badania przeprowadzone na 155 tysiącach pielęgniarek wykazały, że kobiety, które przez 10 lat pijały kawę z kofeiną lub bez, były narażone na nadciśnienie w podobnym stopniu co panie unikające kawy. Stwierdzono jednak większe zagrożenie nadciśnieniem u pijących napoje typu cola. Badanie Johns Hopkins University, podczas którego przez 33 lata obserwowano ponad tysiąc mężczyzn wykazało, że picie kawy miało niewielki wpływ na rozwój nadciśnienia.

Rak


Panika ogarnęła amatorów kawy w roku 1981, gdy przeprowadzone na Harvardzie badania powiązały ten napój z podwyższonym ryzykiem raka trzustki. Spożycie kawy na pewien czas spadło, a naukowcy doszli później do wniosku, że wina leżała po stronie palenia, a nie picia kawy.

Przeprowadzony w ubiegłym roku międzynarodowy przegląd 66 badań wykazał, że picie kawy nie ma żadnego wpływu na rozwój raka trzustki i nerki, lub też jest on bardzo mały. Kolejne badania przeglądowe sugerują nawet, że w porównaniu z osobami, które nie piją kawy, pijący ją o połowę rzadziej chorują na raka wątroby. Zaś badania dotyczące 59 tysięcy szwedzkich kobiet nie wykazały związku pomiędzy spożywaniem kawy, herbaty czy kofeiny a rakiem piersi.

Zanik kości


Choć niektóre badania obserwacyjne wiązały zawierające kofeinę napoje z zanikiem tkanki kostnej i złamaniami, badania nad fizjologią człowieka wykazały tylko nieznaczne zmniejszenie wchłaniania wapnia oraz brak wpływu na wydzielanie wapnia - co sugeruje, że mogła to być kwestia niższego spożycia napojów mlecznych przez zwolenników kawy i herbaty.

Dr Robert Heaney z Creighton University mówi, że negatywny wpływ kofeiny na poziom wapnia można zrównoważyć zaledwie jedną czy dwiema łyżkami stołowymi mleka. Jego zdaniem osoby pijące kawę i herbatę, które spożywają zalecane ilości wapnia, nie muszą się martwić o swoje kości.

Utrata wagi


I tu rozczarowanie. Chociaż kofeina przyspiesza metabolizm (100 miligramów zwiększa spalanie o dodatkowe 75 do 100 kalorii dziennie), nie wykazano by w dłuższej perspektywie pomogło to schudnąć. Wręcz przeciwnie – trwające przez 12 lat badania dotyczące ponad 58 tysięcy pracowników służby zdrowia, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, którzy zwiększyli swoje spożycie kofeiny, wykazały przyrost wagi większy niż w grupie kontrolnej.

Korzyści dla zdrowia

Prawdopodobnie najważniejsze efekty działania kofeiny to polepszenie nastroju oraz poprawa zdolności do wysiłku fizycznego i umysłowego. Spożycie do 200 miligramów (co odpowiada mniej więcej 450 mililitrom normalnie parzonej kawy) poprawia u badanych osób samopoczucie, podnosi poziom szczęścia, dodaje energii, podnosi czujność i poprawia kontakty społeczne, chociaż wyższe dawki czasami powodują niepokój i zaburzenia żołądkowe - wyjaśnia Roland Griffiths z Johns Hopkins School of Medicine.

Dzięki kofeinie miliony niedosypiających Amerykanów radzą sobie z codziennym życiem i bezpiecznie prowadzą samochody. Ta substancja poprawia czujność oraz skraca czas reakcji. W przypadku osób, które za mało śpią, polepsza pamięć i zwiększa zdolność do wykonywania złożonych zadań.

U osób aktywnych kofeina poprawia wytrzymałość w ćwiczeniach aerobowych i anaerobowych, prawdopodobnie dlatego, że tłumi odczuwanie bólu i ułatwia spalanie tłuszczu zamiast węglowodanów.

Ostatnie odkrycia związane z chorobami mogą się tylko przyczynić do popularności kawy. Przegląd 13 badań wykazał, że osoby pijące kawę z kofeiną (ale nie bezkofeinową) były o 30 procent mniej narażone na chorobę Parkinsona.

Inne badania przeglądowe wykazały, że w porównaniu z osobami, które nie piją kawy, wypijający od czterech do sześciu filiżanek dziennie (z kofeiną lub bez) o 28 procent rzadziej chorują na cukrzycę typu II. Za ten korzystny efekt odpowiadają prawdopodobnie zawarte w kawie przeciwutleniacze oraz kwas chlorogenowy.

Źródło: onet.pl




Ten zapach i aromat, nie ma jak mała czarna o poranku. :)

kawa.jpg
Plik ściągnięto 33282 raz(y) 11,61 KB

_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
glizda 
Moderator
diablica



Pomogła: 45 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 14 Lis 2006
Posty: 4328
Piwa: 24/21
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-08-08, 09:25   

Dzień bez kawy to dzień nie do przeżycia :D :D :D przynajmniej dla mnie :grin:
_________________
Wszystko o czym marze jest albo nielegalne, albo nieetyczne, albo strasznie tuczące...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
akirus 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia


Pomogła: 16 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 26 Paź 2006
Posty: 1259
Skąd: wieluń
Wysłany: 2008-08-08, 09:57   

glizda, a jeszcze gdyby była tak podana jak u Jaro na zdjęciu..... :)

Jaro napisał/a:
Stwierdzono jednak większe zagrożenie nadciśnieniem u pijących napoje typu cola.


a tym to muszę czarnego postraszyć :twisted:
_________________
Co za czasy! Lot w kosmos trwa coraz krócej, jazda do pracy coraz dłużej.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
karcia 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 12 Gru 2006
Posty: 1133
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-08-08, 10:55   

Jaro napisał/a:
najważniejsze efekty działania kofeiny to polepszenie nastroju oraz poprawa zdolności do wysiłku fizycznego i umysłowego

Otóż to! :)

Jeszcze nie spotkałam się z tak pozytywnym artykułem na temat działania kofeiny.
Mimo wszystko czasami mam wyrzuty sumienia i chcę ograniczyć picie kawy, ale nie da się tego zrobić z dnia na dzień... Przynajmniej w moim przypadku. Chyba musiałabym znaleźć świetny i całkiem nieszkodliwy napój zastępczy. :P
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-08-08, 11:09   

Na mnie kawa działa odwrotnie, niż na większość organizmów. Mianowicie mam po niej mdłości, chce mi się spać, itp.
Jakoś się nie zaraziłem tą używką.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Ewka87 
Przyjeżdża na zakupy


Pomogła: 7 razy
Wiek: 36
Dołączyła: 14 Kwi 2007
Posty: 399
Skąd: Wieluń/ Częstochowa
Wysłany: 2008-08-08, 11:16   

Osobiście nie przepadam za kawą. Czasami jednak ją pije, ale tylko białą i z cukrem. Nie wyobrażam sobie jak niektórzy piją czarną, gorzką i do tego mocną kawę...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
bob_mistrz 
WIELUNIAK
Skowyrny



Pomógł: 22 razy
Wiek: 37
Dołączył: 03 Maj 2006
Posty: 2051
Piwa: 9/14
Skąd: Chotów
Wysłany: 2008-08-08, 12:57   

Ja po poprzedniej pracy, w której wypijałem nawet 7 kaw dziennie, jakoś się oduczyłem troszkę... Chociaż ostatnio lubię sobie strzelić małą z mleczkiem, z moją drugą połówką :D
_________________
www.alkwielun.ligspace.pl/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
siwy_ 
Ma stragan na targu



Pomógł: 4 razy
Wiek: 34
Dołączył: 05 Maj 2007
Posty: 743
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-08-08, 17:41   

A ja lubię cappuccino sobie wypić :wink:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
raulmanka 
Ma stragan na targu



Pomogła: 8 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 08 Gru 2006
Posty: 727
Skąd: z 1038:D
Wysłany: 2008-08-08, 18:34   

oj, nie ma nic piękniejszego niż kawa o poranku;-) i w południe i po pracy...
no cóż...ja po prostu kocham kawusie:P
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
domenico_scarla 
Słyszał o Wieluniu



Dołączyła: 21 Lis 2012
Posty: 1
Skąd: NibylandiaXD
Wysłany: 2012-12-19, 16:13   

Ja lubie sobię czasem wypić kawę z mlekiem i z cukrem od czasu do czasu i nie jestem jakoś od niej uzależniona. Natomiast mocnej czarnej bez cukru nie wypiję:P
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
yabos 
Wieluniaczek



Pomógł: 14 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Cze 2007
Posty: 1660
Piwa: 4/2
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-12-19, 16:33   

Nie w temacie, ale brawo za odkopanie czteroletniego tematu;D A w temacie to kawa dla mnie jak herbata. Czasem się napiję, ale jakoś specjalnie nie przepadam i kawa mnie nie pobudza. Wolę mineralną;)
_________________
Chcialbym byc pewniakiem jak ty
Ale wole miec zlote serce
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
monikzy 
Przyjeżdża na zakupy
monikzy



Pomogła: 2 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 06 Cze 2007
Posty: 272
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-12-19, 16:34   

Ja kawy zbytnio nie lubię, jak już to piję cappuccino.
_________________
“The person, be it gentleman or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid.” - Jane Austen
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Barca 
Przyjeżdża na zakupy



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 11 Gru 2010
Posty: 363
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Wie(życzka)luń
Wysłany: 2012-12-19, 19:07   

Dzień bez kawy, ale tej prawdziwej espresso z ekspresu to dzień stracony 8)
W tygodniu espresso, doppio espresso lub espresso z mlekiem na szybko.
W weekend w wolnej chwili większy angaż przy ekspresie i różne kombinacje tzw madness coffee :)
Widomo, że smak zależy od przygotowania, zmielenia i dobrej kawy (zawartość robusty i arabiki + temp. zaparzania).
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-12-19, 20:32   

rzadko pijam mieszanki arabiki z robustą, raczej 100% arabiki ostatnio. Rano o ile mam dostęp to doppio ew cappucino, zasadniczo zależy od śniadania ;-)

w ciągu dnia w miarę możliwości też jakieś doppio.

Dla osób lubiących dobrą kawę - polecam Sufi Cafe (słuszna uwaga Sylwestra poniżej:) chodzi o Wrocław) (Kuźnicza - idąc od Rynku 50m po lewej stronie) - bardzo dobre espresso, a co za tym idzie i reszta kawowych napojów. Pierwszy lokal w którym spotkałem się z "włoskim" zwyczajem "espresso przy barze" za niższą cenę ;-)
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Ostatnio zmieniony przez ourson 2012-12-19, 22:48, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Sylwester 
Mieszka pod Wieluniem


Pomógł: 2 razy
Wiek: 31
Dołączył: 21 Mar 2007
Posty: 845
Piwa: 16/5
Skąd: Wieluń/Wrocław
Wysłany: 2012-12-19, 22:32   

ourson napisał/a:
Dla osób lubiących dobrą kawę - polecam Sufi Cafe (Kuźnicza - idąc od Rynku 50m po lewej stronie) - bardzo dobre espresso, a co za tym idzie i reszta kawowych napojów. Pierwszy lokal w którym spotkałem się z "włoskim" zwyczajem "espresso przy barze" za niższą cenę


Dodaj, że chodzi o Wrocław :smile:


btw. kawy prawie w ogóle nie pijam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW