R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Powiatowy Urząd Pracy w Wieluniu a biurokracja
Autor Wiadomość
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-12-14, 12:54   

Nie chce zakładać nowego tematu a chciałbym się dowiedzieć czy ktos wie jak obecnie wygląda sprawa dofinasowania zakładania nowych firm dla osób bezrobotnych bezrobotnych w Wieluniu? Czy długo się czeka, czy są środki itp.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Administrator 
Administrator


Pomógł: 59 razy
Dołączył: 12 Sie 2005
Posty: 3155
Otrzymał 7 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-12-14, 15:26   

Z tego co wiem to marckan jest w tym temacie na bieżąco.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
wieluniak20 
Ma stragan na targu


Pomógł: 2 razy
Wiek: 37
Dołączył: 23 Kwi 2009
Posty: 686
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-12-14, 16:00   

z dotacji w ciągu pół roku może maksymalnie skorzystać 50 osób.
Przyjmowanie wniosków na dotacji zaczyna się po końcu 1 kwartału i 3 kwartału co rok.
Kwota to około 18-20 tyś zł wolna od podatku :)
Wymogi :
1. Nieprowadzenie działalności przez około 2 lata
2. trzeba byc zarejestrowanych w PuP
3. Znaleźć sobie przynajmniej 1 żyranta (zalecam 2)
Po spełnieniu powyższych wymogów :
1. Składasz wniosek
2. Wypełniasz bardzo szczegółowy biznes plan
3. Piszesz we wniosku adres lokalu w którym będziesz miał działalność.
4. Zdajesz kurs ,,Przedsiębiorczość" (pic na wodę nawet nieuk zda).
Potem po otrzymaniu dotacji (podpisana umowa) trzeba spełnić następujące warunki :
1. Prowadzić działalność minimum 12 miesięcy (zalecam prowadzić minimum 24 miesiące).
2. Po upływie 12 miesięcy piszesz wniosek o zaświadczenie do US i Zus/Krus o długości prowadzenia działalności (okres ubezpieczenia).

Jeśli nie prowadziłeś działalności przez 5 lat przysługuje ci niższe ubezpieczenie Zus (około 400zł miesięcznie)
Jeśli nie prowadziłeś działalności przez 3 lata, a posiadasz ziemię przysługuje ci ubezpieczenie Krus (około 500-600zł kwartalnie).
Sposoby opodatkowania :
Ryczałt 3% (w 1 roku działalności zwolnienie z podatku VAT przysługuję do kwoty 20tyś zł oraz zwolnienie z prowadzenia kasy fiskalnej)
W 2 roku działalności kwoty te wynoszą już 40tyś zł.
Najlepszy czas na otwarcie działalności to ostatni kwartał roczny (taki bubel prawny z którego radzę skorzystać)
W 3 roku działalności zwolnienie z VAt przysługuje do kwoty 50tyś zł i 40tyś dla kas fiskalnych)
Niestety w przypadku ubezpieczenia w Zus po skończeniu 24 miesięcy płaci się pełną składkę w wysokości 800zł miesięcznie.

Jeśli po zamknięciu działalności/umowy o pracę chcesz dostawać zasiłek dla bezrobotnych musisz :
1. W przypadku osób zamykających działalność : prowadzić biznes przez okres 3 lat (1 rok musi być to rok płacenia pełnej składki zus). W tedy dostaniesz zasiłek na okres 6 miesięcy.
2. W przypadku osoby normalnie zatrudnionej : osoba ta musi pracować na pełen etat minimum 1,5 roku żeby dostać zasiłek na 6 miesięcy.

Pracodawcy oczywiście nie przysługuje żadne zwolnienie lekarskie lub urlop (jest to nieopłacalne i nie polecam z korzystania, wyjątkiem jest kobieta która jest w ciąży, jeśli ma niepracującego męża to polecam zwolnienie lekarskie i podpisać umowę z mężem że zastępuje cię w pracy i nie pobiera z tego tytułu żadnego pieniądza, w tedy kobieta ta płaci tylko składkę zdrowotna za prowadzenie działalności i pobiera zasiłek macierzyński (tak się chyba to nazywa) w wysokości około 250zł miesięcznie.
Dodam że w świetle prawa polskiego każdy pracodawca jest podrzędną grupą społeczną którą należy gnębić,wyzyskiwać i zniszczyć, w taki sposób US traktuję każdego pracodawce.

Jeśli chodzi o konto bankowe to proponuję założyć internetowe ale osobiste np (mbank.pl czy też inne za które nie będziecie płacić) Bzdura jest że wymagane jest firmowe !!!!

Minimalna marża na towarze proponuję ustalać na poziomie 30% (to samo dowiecie się na kursie ,,Przedsiębiorczość"

Ktoś ma jeszcze jakieś pytania ??
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-12-14, 17:16   

Chodziło mi tylko o info o tym czy sa obecnie dostepne srodki na dofinansowanie w wieluńskim PUPie, jak długo się czeka, czy jest dużo chętnych, jak jest weryfikowany biznesplan i tego typu info. Ale dzieki - to też się przyda.
wieluniak20 napisał/a:
Jeśli po zamknięciu działalności/umowy o pracę chcesz dostawać zasiłek dla bezrobotnych musisz :
1. W przypadku osób zamykających działalność : prowadzić biznes przez okres 3 lat (1 rok musi być to rok płacenia pełnej składki zus). W tedy dostaniesz zasiłek na okres 6 miesięcy.
2. W przypadku osoby normalnie zatrudnionej : osoba ta musi pracować na pełen etat minimum 1,5 roku żeby dostać zasiłek na 6 miesięcy

Chyba jednak nie do końca tak - z tego co wiem to aby otrzymać zasiłek trzeba być zatrudnionym przez minimum rok w ciagu ostatnich 18 miesięcy i otrzymywać za prace minimum najniższą krajową (nie liczy się wymiar etatu a rzeczywiste wynagrodzenie).
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
wieluniak20 
Ma stragan na targu


Pomógł: 2 razy
Wiek: 37
Dołączył: 23 Kwi 2009
Posty: 686
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-12-15, 09:03   

W przypadku osób zamykających biznes musisz płacić pełna składkę przez rok żeby dostać zasiłek na 6 miesięcy (350-400zł miesięcznego zasiłku)
W przypadku osoby normalnie zatrudnionej to wiem to od kogoś co 1,5 roku zwalnia się z pracy żeby dostać zasiłek na 6 miesięcy i tak w kółko..
Co do środków z pewnością został już zakończony konkurs na dotacje, od złożenia wniosku do jego akceptacji zwykle mija do 2 miesięcy. Na jedno miejsce jest 3 chętnych. Biznes plan piszesz ty lub biuro podatkowe po napisaniu planu jest on zaniżany o 1/3.
O dostaniu funduszy z EFS zależy kolejność składania wniosku.
Proponuje zgłosić się do WuP (Wojewódzki urząd pracy) z stamtąd środki są do 100% większe niż w PuP.

Jeśli ktoś szuka dokładnego info zapraszam do mnie do lokalu handlowego z chęcią udzielę pomocy bezpłatnie.

[ Dodano: 2009-12-15, 09:31 ]
Kolejna porcja informacji dla zainteresowanych :
Żeby płacić jeszcze mniejszy zus można :
Jeśli ktoś ma kogoś z rodziny za granicą i ma własny biznes może zostać zatrudniony tam na najniższy etat, w tedy składka maleje nawet o 1/2, niestety jeśli zostaniecie przyłapani grożą wam ogromne kary.
Podobno żeby nie płacić zusu można wejść z kimś w spółkę (chyba z.o.o) jest to opłacalne tylko w tedy kiedy obie firmy osiągają dochód netto minimum 50tys zł, w tedy następuje rejestracja działalności w KRS (opłata to 5tyś zł) Ale co do tego info nie jestem pewien czy jest prawdziwe.

Żeby nie płacić żadnego podatku należy :
Firma zagraniczna misi byc właścicielem twojej firmy i na odwrót i musi znajdować się w strefie tzw. ochrony podatkowej (takie praktyki stosuje właściciel Polsatu).
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-12-15, 18:01   

wieluniak20, mieszasz strasznie. A ja zadałem tylko proste, praktyczne pytanie - jak wygląda mozliwość otrzymania dotacji z PUP w Wieluniu na założenie działalności gospodarczej?
wieluniak20 napisał/a:
W przypadku osoby normalnie zatrudnionej to wiem to od kogoś co 1,5 roku zwalnia się z pracy żeby dostać zasiłek na 6 miesięcy i tak w kółko..

No widzisz-kolejne niedomówienie.
Cytat:
Aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych trzeba mieć do niego prawo. Przysługuje on osobie, która w czasie 18 miesięcy przed rejestracją w urzędzie pracy przepracowała 365 dni. Osoba ta nie musiała być zatrudniona na umowę o pracę, liczy się tez umowa zlecenie, umowa agencyjna, a także umowa o prace nakładczą. Warunkiem jest otrzymywanie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego pracodawca odprowadzał składki na Fundusz Pracy.


Wojewódzki Urząd Pracyw Łodzi jako taki nie przeznacza srodków na rozpoczęcie działalności - robią to instytucje pośredniczące, które wygrały konkurs.

Ale nie o tym mowa - mowa o wieluńskim PUPie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
wieluniak20 
Ma stragan na targu


Pomógł: 2 razy
Wiek: 37
Dołączył: 23 Kwi 2009
Posty: 686
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-12-16, 09:53   

Wiem że trochę za dużo tego, przekazałem tylko część wiedzy jaka posiadałem na ten temat.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-12-16, 11:12   

wieluniak20 napisał/a:
Wiem że trochę za dużo tego, przekazałem tylko część wiedzy jaka posiadałem na ten temat.

Właśnie ta wiedza trochę chaotyczna, niekoniecznie na temat i niekoniecznie aktualna.
Ale dzięki. Lepszy rydz niż nic - jak mówią starzy grzybiarze :D

I jeszcze jedno - jesli ktos chce się bawić w kombinacje w stylu zakładanie firmy za granica żeby płacić nizszy ZUS, to niech lepiej nie bierze się za prowadzenie firmy skoro nie może wygospodarować kilkuset zł miesięcznie na składki.
Co nie znaczy że nie chciałbym żeby składki były mniejsze.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
vel diablo 
Słyszał o Wieluniu


Wiek: 44
Dołączył: 14 Gru 2009
Posty: 18
Skąd: wln/wawa
Wysłany: 2009-12-17, 07:51   

wieluniak20 napisał/a:
eśli ktoś ma kogoś z rodziny za granicą i ma własny biznes może zostać zatrudniony tam na najniższy etat, w tedy składka maleje nawet o 1/2, niestety jeśli zostaniecie przyłapani grożą wam ogromne kary.


składka o 1/2 mniej niż w naszym ZUS nie daje prawa to świadczeń zdrowotnych
żeby mieć ewentualnie zapłacone za chorobowe musisz być na wyższej stawce a w tym przypadku będzie ona porównywalna do naszego ZUSu..
Jednak po 10 latach prowadzenia działalności za granicą należy Ci się emerytura i jest o niebo wyższa.
Nie mam przewidzianych żadnych kar za prowadzenie działalności poza terenem kraju o ile prowadzić ją będziemy na terenie UE
Płacąc składki w innym kraju nie ma obowiązku opłacania składek w ZUS :!:

[ Dodano: 2009-12-17, 07:56 ]
Cytat:
I jeszcze jedno - jesli ktos chce się bawić w kombinacje w stylu zakładanie firmy za granica żeby płacić nizszy ZUS, to niech lepiej nie bierze się za prowadzenie firmy skoro nie może wygospodarować kilkuset zł miesięcznie na składki.


Red to jest zupełnie bezsensu co napisałeś ..
Znam ludzi którzy mają spore dochody z działalności i nie płacą składek do ZUS
Skoro mamy takie prawo jako członkowie UE to dla czego z takie prawa nie skorzystać :?:
Chyba po części dla tego byliśmy ZA równością ..
Nasz system emerytalny jak i złodzieje z ZUS którzy stawiają pałace są na tyle mało wiarygodni że warto się zastanowić nad otwarciem działalności na terenie UE ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-12-18, 20:11   

vel diablo napisał/a:
Red to jest zupełnie bezsensu co napisałeś ..
Znam ludzi którzy mają spore dochody z działalności i nie płacą składek do ZUS

Jedyne wyjście jakie widze to płacenie KRUSu. Należy kupić sobie 2 hektary byle jakiego pola i heja.
Na dzień dzisiejszy przez pierwsze 2 lata prowadzenia działalności ZUS wynosi cos około 300 zł. Potem standardowe 800 zł i wtedy rzeczywiście mozna spróbować coś zakombinowac.
Dalej uważam, że jeśli ktos nie jest w stanie prowadzić działalności i wygospodarowac kilkuset zł na własne składki to niech lepiej nie bierze sie za własny biznes.
Powiedzcie szczerze - ile znacie osób które prowadza biznes i płaca np składki za granica czy tego typu kombinacje alpejskie?
To co napisałem nie stoi w sprzecznosci z tym, że uważam składki ZUSowskie sa w Polsce za wysokie...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
wieluniak20 
Ma stragan na targu


Pomógł: 2 razy
Wiek: 37
Dołączył: 23 Kwi 2009
Posty: 686
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-12-19, 08:43   

Zus w Polsce jest najwyższy na świecie
W Ukrainie 35zł miesięcznie
W Wielkiej Brytanii 300zł miesięcznie.
Jeśli chodzi o Krus to nie masz pełnego info.
Jeśli osoba będąca w Krus osiągnie roczny podatek do zapłacenia przekraczający 3500zł automatycznie przechodzi do Zus.
Weźmy np małe sklepy prowadzące sezonową sprzedaż (wędkarstwo lub coś innego)
Takie sklepy zarabiają tylko od Marca do sierpnia reszta to martwy sezon.

Red mam dla ciebie propozycję, skoro sądzisz że można bez problemu wygospodarować kilkaset zl.

Załóż własną działalność prowadź ją miesiąc, zamknij a następnie otwórz po miesiącu żeby płacić pełny zus, a ponadto miej tylko mały sklepik lub nawet kiosk.
Gwarantuję ci iż po 2-3 miesiącach będziesz się zastanawiał jak zebrać na opłaty (czynsz,Zus, Podatki). Jóź raz przez takie coś przechodziłem.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-12-19, 15:41   

wieluniak20 napisał/a:
Zus w Polsce jest najwyższy na świecie
W Ukrainie 35zł miesięcznie
W Wielkiej Brytanii 300zł miesięcznie.

Czy najwyższy na świecie to nie wiem. Z pewnością za wysoki jak na nasze warunki.
Z ta kwota ubezpieczenia społecznego na Ukrainie to chyba przesadziłeś. Nie sprzawdziłęm tego ale wydaje mi się mało prawdopodobne żeby za 30 zł składki można wypracować jakąś emeryturę czy pokryć ubezpieczenie chorobowe w kraju, który chyba jeszcze bardziej jest przeżarty korupcją niż Polska.
Zresztą nie ma co porównywać składek w Polsce i gdzie indziej - prowadzisz działalność tutaj więc tu opłacasz skłądki. Są jeszcze różne kombinacje w stylu fikcyjne zatrudnienie w Wlk. Brytanii, ale ja tego nie stosuje.
wieluniak20 napisał/a:
Jeśli chodzi o Krus to nie masz pełnego info.
Jeśli osoba będąca w Krus osiągnie roczny podatek do zapłacenia przekraczający 3500zł automatycznie przechodzi do Zus.

To daje ok. 20 tys zł rocznie dochodu do opodatkowania. Dobrze wiesz, że jeśli chcesz to prowadząć działaność możesz wiele rzeczy wrzucić w koszty, zmniejszając tym samym podstawe opodatkowania (np samochód, paliwo, remonty, urządzenia biurowe itp itd). Więc czasami zamiast zapłacić podatek może warto zainwestować troche zysku.

wieluniak20 napisał/a:
Red mam dla ciebie propozycję, skoro sądzisz że można bez problemu wygospodarować kilkaset zl.

Załóż własną działalność prowadź ją miesiąc, zamknij a następnie otwórz po miesiącu żeby płacić pełny zus, a ponadto miej tylko mały sklepik lub nawet kiosk.
Gwarantuję ci iż po 2-3 miesiącach będziesz się zastanawiał jak zebrać na opłaty (czynsz,Zus, Podatki). Jóź raz przez takie coś przechodziłem.

Powiem ci tak - prawie 7 lat prowadzę działalność. Miesięcznie składki zusowskie moje i pracowników grubo przekraczają kwotę 5000 zł. I jakoś z tym żyję...

A w ogóle to zmieniamy temat - chodziło o dofinasowanie z UP na działalność a nie dyskusję o składkach ZUSowskich.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
wieluniak20 
Ma stragan na targu


Pomógł: 2 razy
Wiek: 37
Dołączył: 23 Kwi 2009
Posty: 686
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-12-20, 09:06   

Zakładam red że masz dużą firmę i zatrudniasz minimum 4 osoby.
Jeśli chodzi o ciebie to niestety żadnej dotacji na działalność nie dostaniesz musisz nie prowadzić ją około 2 lata.

Jeśli chodzi o jakiekolwiek dotację to wejdź na stronę Ministerstwa Rozwoju Regionalnego tam jest multum informacji o dotacjach z UE
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-12-20, 13:00   

wieluniak20 napisał/a:
Zakładam red że masz dużą firmę i zatrudniasz minimum 4 osoby.

Nawet więcej niż 4.

wieluniak20 napisał/a:
Jeśli chodzi o ciebie to niestety żadnej dotacji na działalność nie dostaniesz musisz nie prowadzić ją około 2 lata.

Dokładnie jest tak, że to nie ja formalnie prowadzę działalność a mój brat. Zamierzam załozyć forme i dlatego pytam o dofinansowanie, ale chyba nie przysługuje mi dofinansowanie z UP bo jestem współwłascicielem małego kawałka ziemi (ponad 2 hektary) i nie otrzymam statusu bezrobotnego...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
wieluniak20 
Ma stragan na targu


Pomógł: 2 razy
Wiek: 37
Dołączył: 23 Kwi 2009
Posty: 686
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-12-20, 13:47   

co z tego ze masz ziemie ? ja jak dostawałem dotację też miałem ziemię 1,5 ha.
Po nowym roku składa się papiery lub chęć uczestnictwa w EFS na otwarcie własnego biznesu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW