R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Otwarty przez: glizda
2014-11-30, 21:07
Blog Paweł Okrasa
Autor Wiadomość
Pablo 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 12 Lip 2006
Posty: 264
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-10-09, 18:21   

ryba napisał/a:
1. Odnośnie prezesa PK. Burmistrz nie może go odwołać. Może to zrobić rada nadzorcza.

Burmistrz na 5 członków Rady Nadzorczej powołuje 3 osoby, więc to On decyduje o obsadzie Prezesa Zarządu. Sądzę, że forumowicze to inteligentni ludzie i pewne sprawy są oczywiste.
ryba napisał/a:
2. Odnośnie finansowania budowy obwodnicy północnej. Gmina nie może partycypować w kosztach jej budowy, z tego prostego powodu, że będzie to pas drogi krajowej. W tym przypadku, w przeciwieństwie do finansowania dróg wojewódzkich czy powiatowych, nie ma możliwości obciążania budżetu gminnego. Wynika to ustawy o finansach publicznych i ustawy o finansowaniu infrastruktury transportu lądowego.

Gmina może partycypować w kosztach każdej inwestycji. Warunkiem jest podpisanie odpowiedniego porozumienia z właścicielem drogi (w naszym przypadku z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad). Ustawa o finansach publicznych dopuszcza takie rozwiązanie. Np. w Zduńskiej Woli rondo na drodze krajowej finansowała firma prywatna. W Wieluniu włączenie ul. Popiełuszki do Warszawskiej odbyło się na zasadzie porozumienia i współfinansowania. Mało tego, Pan burmistrz Majcher 28 lutego 2003 na VII sesji Rady Miejskiej (strona 5 i 6 protokołu obrad) powiedział: "Pragnę poinformować, że w ubiegłym tygodniu w piątek odbyło się spotkanie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Było to spotkanie wspólne Burmistrza Miasta i Pana Starosty, a z ramienia Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z Warszawy był zastępca dyrektora Pan Włodzimierz Bilski i z Oddziału Łódzkiego Pani dyrektor Jezierska. Priorytetowym zadaniem inwestycyjnym z zakresu budowy dróg krajowych na naszym terenie jest obwodnica północna – drogi A 8. Pani dyrektor Jezierska powiedziała, że jest to priorytet rządowy i że już w przyszłym roku prace związane z budową byłyby rozpoczęte, a przewidywany czas zakończenia całej inwestycji rok 2008. Cała uwaga i wszystkie środki, które są w dyspozycji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad będą skoncentrowane na obwodnicę i autostrady, a w naszym terenie jest to ta nas wszystkich interesująca obwodnica trasy A8 Warszawa – Wrocław. Poza tym Pani dyrektor Jezierska zasugerowała, aby gmina partycypowała w całej tej procedurze przygotowującej tę trasę do budowy, a miała ona tutaj na uwadze partycypację finansową w zakresie wykupu gruntów . Na bazie takiego postanowienia, gdyby była taka decyzja, że my jako Gmina partycypujemy – możliwe jest podpisanie umowy pomiędzy Gminą a Generalną Dyrekcją Dróg i Autostrad – na podstawie tej umowy strona, czyli Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad złoży deklarację, że inwestycja ta będzie realizowana zgodnie z harmonogramem i nie będzie w żadnym etapie przerwana. Czyli byłoby to takie zapewnienie, że w najbliższych latach mielibyśmy w Wieluniu to na co od lat oczekujemy. Uważam, że propozycja jest do przeanalizowania i na pewno w tym względzie zostanie podjęta jakaś decyzja" ... Żadnej decyzji Pan Burmistrz Majcher nie podjął w sprawie zawarcia porozumienia. Przypomnę był to luty 2003r !!! Ja chcę wrócić do takiego rozwiązania, które - co podkreślam - jest zgodne z ustawą o finansach publicznych. Dla niedowiarków mogę przedłożyć opinię prawną w powyższej sprawie.

Paweł Okrasa
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ignacy 
Przejeżdżał przez Wieluń


Wiek: 52
Dołączył: 17 Gru 2008
Posty: 50
Skąd: Ruda
Wysłany: 2010-10-09, 19:42   

A ja mam takie pytanie do Pana Panie Pawle :)
A co Pan zrobi w przypadku gdy nie będzie Pan miał większości w Radzie? Trudno będzie spełnić wszystkie obiecanki. Bo przecież burmistrz to organ wykonawczy.

Jeszcze jedna rzecz mnie nurtuje i prosiłbym o Pana ustosunkowanie się do sprawy gruntów, które za czasów Pana Zygmunta A. zostały przekazane pod budowę pewnego zakładu. Bo wyczytałem kiedyś w gazecie, że komornik te grunty licytuje. Czy to prawda? Czy miasto może je odzyskać?

Ignacy
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ryba 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 07 Sie 2007
Posty: 427
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: zewsząd
Wysłany: 2010-10-09, 20:02   

Pablo napisał/a:
Burmistrz na 5 członków Rady Nadzorczej powołuje 3 osoby, więc to On decyduje o obsadzie Prezesa Zarządu. Sądzę, że forumowicze to inteligentni ludzie i pewne sprawy są oczywiste.


Sądzę, że dla wielu wcale nie jest to takie oczywiste. Skróty myślowe w tym przypadku mają tę wadę, że wytwarzają wrażenie, jakoby spółka z udziałami gminy była jej jednostką organizacyjną.

Co do obwodnicy. W cytowanej wypowiedzi mowa jest o partycypacji gminy w zakresie wykupu gruntów. I tu się zgodzę, że taka możliwość istnieje. Pierwszy przykład z brzegu to chodniki w Dąbrowie. Ale przy samej budowie, będę się upierał, takiej możliwości nie ma. Możemy się oczywiście zastanawiać, czy powinna być czy nie, ale to już zupełnie inny temat.
Jeśli więc gmina Wieluń chciała pomóc finansowo w budowie obwodnicy, to miała taką szansę przy procesie wykupu działek. Te, jak wiemy, są już pozyskane, więc jest już po kwiatkach.
_________________
Conversations don't get any better as you get older
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Pablo 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 12 Lip 2006
Posty: 264
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-10-10, 16:19   

ryba napisał/a:
Co do obwodnicy. W cytowanej wypowiedzi mowa jest o partycypacji gminy w zakresie wykupu gruntów. I tu się zgodzę, że taka możliwość istnieje. Pierwszy przykład z brzegu to chodniki w Dąbrowie. Ale przy samej budowie, będę się upierał, takiej możliwości nie ma. Możemy się oczywiście zastanawiać, czy powinna być czy nie, ale to już zupełnie inny temat.
Jeśli więc gmina Wieluń chciała pomóc finansowo w budowie obwodnicy, to miała taką szansę przy procesie wykupu działek. Te, jak wiemy, są już pozyskane, więc jest już po kwiatkach.

Mylisz się rybo ! artykuły: od 218 do 221 ustawy o finansach publicznych, regulują kwestie dotacji z budżetu gminy. Zarówno podmiotom zaliczonym do sektora finansów publicznych jak i i nie należące do tego sektora. Oczywiście, wykup działek jest najprostszą formą współfinansowania, ale dotacja na określony cel publiczny (w naszym przypadku budowa obwodnicy) jest jak najbardziej dopuszczalna.
Ignacy napisał/a:
A co Pan zrobi w przypadku gdy nie będzie Pan miał większości w Radzie? Trudno będzie spełnić wszystkie obiecanki. Bo przecież burmistrz to organ wykonawczy.

Organ wykonawczy, ale z inicjatywą. Nie wierzę, że radni będą odrzucać dobre projekty uchwał złożone przez burmistrza. W obecnej kadencji 99% uchwał zaproponowanych przez Pana Burmistrza przechodziło bez problemów. Co z tego, że radni zagłosowali za powołaniem Wydziału Programowania Rozwoju, Promocji i Środków Europejskich, skoro powołany Wydział nie pozyskał złotówki ze środków europejskich na inwestycje ?... Co z tego, że Pan Burmistrz Majcher w 2003, zapewniał, iż ma ustalenia, że gdy podpisze porozumienie z Generalna Dyrekcją to do 2008r obwodnica Wielunia zostanie wybudowana, skoro później nic nie uczynił ?..
Ja chciałbym pokazać radnym dobre projekty uchwał poparte ciężką pracą i wtedy efekty przyjdą. Pan Burmistrz Majcher, mówię to ze smutkiem, jest strasznie leniwy i nastawił się na "piastowanie" urzędu, a nie na pracę. Dlatego uwielbia wręczać kwiaty, przemawiać na uroczystościach, czy przecinać wstęgi i na pracę organiczną zwyczajnie brakuje już czasu.
Ignacy napisał/a:
eszcze jedna rzecz mnie nurtuje i prosiłbym o Pana ustosunkowanie się do sprawy gruntów, które za czasów Pana Zygmunta A. zostały przekazane pod budowę pewnego zakładu. Bo wyczytałem kiedyś w gazecie, że komornik te grunty licytuje. Czy to prawda? Czy miasto może je odzyskać?

Nie znam dokumentów tej sprawy, więc trudno mi cokolwiek powiedzieć. Pan Majcher grzmiał na sesjach, że odzyska te grunty, ale efektów nie widać.

Paweł Okrasa
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ryba 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 07 Sie 2007
Posty: 427
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: zewsząd
Wysłany: 2010-10-10, 19:52   

Cytat:
Mylisz się rybo ! artykuły: od 218 do 221 ustawy o finansach publicznych, regulują kwestie dotacji z budżetu gminy. Zarówno podmiotom zaliczonym do sektora finansów publicznych jak i i nie należące do tego sektora. Oczywiście, wykup działek jest najprostszą formą współfinansowania, ale dotacja na określony cel publiczny (w naszym przypadku budowa obwodnicy) jest jak najbardziej dopuszczalna.


Przeanalizujmy, komu w świetle tychże przepisów można udzielić dotacji.

Artykuł 218 ma charakter ogólny, więc go nie bierzemy pod uwagę.

Artykuł 219. Ustęp pierwszy mówi o możliwości udzielenia dotacji dla samorządowych zakładów budżetowych. Ustęp drugi mówi o możliwości udzielenia dotacji innym podmiotom, o ile stanowią tak odrębne przepisy. Owymi przepisami są kolejne artykuły ustawy. Idźmy więc dalej.

Artykuł 220 mówi, że dotacja celowa lub pomoc rzeczowa może być udzielona innym jednostkom samorządu terytorialnego. W dalszym ciągu nie ma tutaj mowy o możliwości udzielenia pomocy Skarbowi Państwa, który reprezentuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jest więc może o nim mowa w kolejnym przepisie?

Artykuł 221 brzmi następująco: "Podmioty niezaliczane do sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku mogą otrzymywać z budżetu jednostki samorządu terytorialnego dotacje celowe na cele publiczne związane z realizacją zadań tej jednostki".

Także i ten przepis zatem nie dotyczy GDDKiA, która, jako reprezentant Skarbu Państwa, działa w sektorze finansów publicznych.

Przepisy te mówią więc o możliwości udzielenia dotacji:

a) samorządowym zakładom budżetowym
b) innym jednostkom samorządu terytorialnego
c) podmiotom niezaliczanym do sektora finansów publicznych i niedziałającym w celu osiągnięcia zysku

Nie ma nigdzie zapisu o możliwości udzielenia dotacji administracji rządowej.

W związku z tym przekazanie dotacji na budowę obwodnicy, stanowiącej fragment drogi krajowej nr 8 i będącej własnością Skarbu Państwa, jest w świetle tych przepisów niemożliwe.

Taka możliwość istniałaby, gdyby art. 220 mówił o całym sektorze finansów publicznych. Mówi jednak tylko o jednostkach samorządowych.
_________________
Conversations don't get any better as you get older
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Pablo 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 12 Lip 2006
Posty: 264
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-10-10, 21:09   

ryba napisał/a:
Artykuł 219. Ustęp pierwszy mówi o możliwości udzielenia dotacji dla samorządowych zakładów budżetowych. Ustęp drugi mówi o możliwości udzielenia dotacji innym podmiotom, o ile stanowią tak odrębne przepisy. Owymi przepisami są kolejne artykuły ustawy.

Manipulujesz Szanowny Kolego !
"Art. 219. 1. Z budżetu jednostki samorządu terytorialnego mogą być udzielane dotacje przedmiotowe dla samorządowych zakładów budżetowych, kalkulowane według stawek jednostkowych.

2. Z budżetu jednostki samorządu terytorialnego mogą być udzielane dotacje przedmiotowe również innym podmiotom niż wymienione w ust. 1, o ile odrębne przepisy tak stanowią.
Owe odrębne przepisy to nie kolejne artykuły ustawy, tylko inne ustawy. A te inne ustawy to chocby ustawa o drogach publicznych, czy ustawa o finansowaniu infrastruktury transportu drogowego. Ponadto nie ma zapisu, zakazującego wspólnego finansowania inwestycji drogowych, pomiędzy gminą, a administracją rządową (czytaj. Generalną Dyrekcją).
Jeszcze jedno. Napisałeś:
ryba napisał/a:
W cytowanej wypowiedzi mowa jest o partycypacji gminy w zakresie wykupu gruntów. I tu się zgodzę, że taka możliwość istnieje. Pierwszy przykład z brzegu to chodniki w Dąbrowie. Ale przy samej budowie, będę się upierał, takiej możliwości nie ma. Możemy się oczywiście zastanawiać, czy powinna być czy nie, ale to już zupełnie inny temat.
Jeśli więc gmina Wieluń chciała pomóc finansowo w budowie obwodnicy, to miała taką szansę przy procesie wykupu działek.

Który art. ustawy o finansach publicznych - wg Ciebie - pozwala na współfinansowanie budowy drogi krajowej poprzez wykup działek przez gminę, a następnie przekazanie ich administracji rządowej ? I który art nie pozwala na współfinansowanie budowy drogi krajowej, poprzez przekazanie dotacji przedmiotowej ?..
Reasumując: jestem przekonany, że współfinansowanie gminy w procesie budowy obwodnicy jest jak najbardziej możliwe, wymaga tylko dobrej woli dwóch stron i dopracowania szczegółów, które zostaną zawarte w porozumieniu.

Pozdrawiam
Paweł Okrasa
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-10-10, 22:32   

ryba, opinia prawna godna najlepszych warszawskich kancelarii.
Bardzo pobieżnie traktujesz poszczególne zapisy ustawy.
ryba napisał/a:
Artykuł 218 ma charakter ogólny, więc go nie bierzemy pod uwagę.

Art. 218. Z budżetu jednostki samorządu terytorialnego mogą być udzielane dotacje podmiotowe, o ile odrębne ustawy tak stanowią.
A ty sobie piszesz, że to ma charakter ogólny więc można to pominąć.
Nawet nie zadałeś sobie trudu żeby sprawdzić o jakie ustawy chodzi (a chodzi np o ustawy o systemie oświaty czy prowadzeniu działalności kulturalnej). Tu też może być ustawa mowiąca o tym o czym pisze Pablo.
Tak jak pisze Pablo - inne ustawy to inne ustawy a nie dalsze zapisy tej samej ustawy.
Nie spodziewaj się zapisu w ustawie o treści:
"Jest możliwość współfinansowania budowy obwodnicy Wielunia przez gminę Wieluń".
Takiego zapisu wprost nie znajdziesz.
Moim zdaniem wystarczy odrobina dobrej woli żeby miasto mogło chociaż symbolicznie partycypować w kosztach obwodnicy. I na pewno jest to lepsze rozwiązanie niż blokowanie ósemki przez grupkę emerytów.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
ryba 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 07 Sie 2007
Posty: 427
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: zewsząd
Wysłany: 2010-10-11, 10:24   

Cytat:
Owe odrębne przepisy to nie kolejne artykuły ustawy, tylko inne ustawy.


W porządku, niech to będą odrębne ustawy, być może źle zinterpretowałem ten akurat artykuł. Nie zmienia to faktu, że artykuły od 218 do 221 same w sobie nie stwarzają prawnej możliwości udzielenia dotacji na budowę drogi krajowej. A tak Pablo chcąc nie chcąc zasugerowałeś, pisząc "artykuły: od 218 do 221 ustawy o finansach publicznych, regulują kwestie dotacji z budżetu gminy. Zarówno podmiotom zaliczonym do sektora finansów publicznych jak i i nie należące do tego sektora."

Jeśli miałeś na myśli inne ustawy, to trzeba było napisać od razu o nich wprost. Nie jest żadną sztuką odesłać do zapisu ustawy, który odsyła do szeregu innych ustaw. Czy ta dyskusja będzie wyglądała w ten sposób, że będziesz proponował kolejne przepisy, ja powiedzmy będę je - na tyle, na ile potrafię - weryfikował, aż w końcu przypadkiem dojdziemy do jakiegoś, który możliwość udzielenia dotacji GDDKiA stwarza? Otóż wydaje mi się, że to nie tak powinno wyglądać. Skoro uważasz, że są jakieś przepisy, które mówią o takiej możliwości, to powinieneś napisać o tym wprost i konkretnie. W końcu to Ty jesteś kandydatem na burmistrza i doświadczonym samorządowcem. Ja jestem tylko Twoim potencjalnym wyborcą, który chciałby mieć pewność, czy propozycja udzielenia przez gminę 2 mln zł dotacji na budowę obwodnicy północnej, jest możliwa do zrealizowania. Póki co nie czuję się przekonany.

Nie czuję się przekonany nawet po odesłaniu do ustawy o drogach publicznych i ustawy o finansowaniu infrastruktury transportu lądowego. O tym, dlaczego w świetle zawartych w nich przepisów nie można współfinansować budowy drogi krajowej, można przeczytać choćby w tym artykule:

www.finansepubliczne.bdo....article/500.pdf

Moim zdaniem manipulujesz, pisząc: "Ponadto nie ma zapisu, zakazującego wspólnego finansowania inwestycji drogowych, pomiędzy gminą, a administracją rządową (czytaj. Generalną Dyrekcją).". Bo jeśli zapisy tych ustaw wyrażone są w duchu pozytywnym, nie negatywnym, to takiego zakazu być nie musi. Skoro wymieniane są możliwości udzielania dotacji, to oznacza to tyle, że te których nie wymieniono, są niedozwolone. Ergo, gdyby ustawodawca chciał zagwarantować możliwość udzielenia dotacji Skarbowi Państwa, to musiałby to w jakiś sposób wyartykułowane w ustawie.

Cytat:
Który art. ustawy o finansach publicznych - wg Ciebie - pozwala na współfinansowanie budowy drogi krajowej poprzez wykup działek przez gminę, a następnie przekazanie ich administracji rządowej ? I który art nie pozwala na współfinansowanie budowy drogi krajowej, poprzez przekazanie dotacji przedmiotowej ?..


Wracamy do tego, o czym pisałem wcześniej. Ja nie czuję się w obowiązku udowadniania czegokolwiek, bo to nie ja tutaj kandyduję. Jeśli jestem w błędzie, to proszę mnie z niego wyprowadzić, ale przedstawiając wiarygodne argumenty. Szczerze mówiąc, nie wiem, na jakiej konkretnie podstawie prawnej gmina może sfinansować przygotowanie inwestycji. Skoro jednak takie przypadki mają miejsce (przykład z innej części kraju: http://www.krakow.gddkia....ien/drogowe.htm ) i nikt za to w sądzie nie wylądował, to wnioskuję, że taka możliwość istnieje. Nie znam natomiast żadnego przypadku, w którym GDDKiA wzięłaby od samorządu pieniądze na budowę drogi.

Cytat:
Nie spodziewaj się zapisu w ustawie o treści:
"Jest możliwość współfinansowania budowy obwodnicy Wielunia przez gminę Wieluń".
Takiego zapisu wprost nie znajdziesz.


Naprawdę zbędna jest ta ironia. Masz coś konkretnego do powiedzenia w temacie, to pisz. Próby sprowadzenia moich wypowiedzi do absurdu niespecjalnie posuwają go do przodu.
_________________
Conversations don't get any better as you get older
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-10-11, 14:27   

ryba, to nie jest ironia tylko reakcja na błyskotliwą analizę prawną ustawy o finansach publicznych. Teksty w stylu "to ma charakter ogólny więc nie zajmujemy się tym" rozłożył mnie na łopatki. Tak samo jak tłumaczenie, że "inne ustawy" oznacza kolejne przepisy tej samej ustawy. Naprawdę trzeba chyba wyjątkowo złej woli żeby tak to sobie tłumaczyć.
Nie mam czasu wgłębiać się w poszczególne akty prawne żeby szukać przepisów pozwalających na udział gminy w budowie obwodnicy Wielunia. Być może Paweł przedstawi takowe bo na pewno jest bardziej zorientowany w temacie. W tym wszystkim chodzi też o wolę pokazania w Warszawie, że miastu zależy na budowie obwodnicy i że jest skłonne na ten cel wydać własne pieniądze - chociażby były to symboliczne kwoty. Uważam, że takie postępowanie jest o wiele lepsze aniżeli blokada raz na miesiąc ósemki przez grupę emerytów - zresztą jak na razie efektów żadnych tych blokad nie ma. Oczywiście ewentualny udział gminy w tej inwestycji musi mieć oparcie na przepisach prawa, ale w tym zakresie jestem w stanie uwierzyć Pawłowi nawet na słowo.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
DąbrownyZbyszek 
Przejeżdżał przez Wieluń
Śp. zm. 2011-10-03


Pomógł: 1 raz
Wiek: 80
Dołączył: 04 Maj 2010
Posty: 70
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-10-11, 20:58   

Młody Kolego red-czy podpisane przez 438 osób pismo do Ministra Infrastruktury uważasz za osoby niepoważne.Przychodzi na protesty wyłącznie tylko tyle osób,które nie boją się,mają wolny czas itp.Czytając Twoje wypowiedzi na Forum,jednoznaczniie stwierdzam,że popierasz żądnego władzy Pawła.Paweł był Przewodniczącym Rady Miasta,mógł wiele.Co zrobił ?W m-cu kwiecień,maj.2007 r.w obecności dwóch Jego,częściowo moich Koleżanek prosiłem,aby zrezygnował.Nie wierzysz-zapytaj Pawła.
Uważam Pawła za b.inteligantnego człowieka-niestety nie nadającego się na stanowisko BURMISTRZA!!!.A propos obwodnicy północnej-czy słuchasz wypowiedzi w TVP odnośnie S-8.Może Premier TUSK zrozumie jaki błąd popełnił Grabarczyk?Uważam,że mieszkańcy Wielunia dalej będą protestować-szczególnie w czsie trwania EURO-2012.


Poprawiono 1 błąd ort.
Ostatnio zmieniony przez Archdevil 2010-10-11, 22:01, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-10-11, 22:45   

DąbrownyZbyszek napisał/a:
Młody Kolego red-czy podpisane przez 438 osób pismo do Ministra Infrastruktury uważasz za osoby niepoważne.

A czy ja tak gdzieś napisałem? Stwierdziłem tylko, że raczej nic się w ten sposób nie osiągnie. Sam podpisałem to pismo, ale uważam że należy szukać innych sposobów na rozwiązanie tego problemu jakim jest budowa obwodnicy miasta. Paweł je pokazuje. Za to Pański mentor burmistrz Majcher przez 8 lat nie wymyślił nic w tym temacie. Mimo wszystko popiera Pan obecne władze - jest to dla mnie niezrozumiałe. I jeszcze teksty na poziomie dziadka z Wehrmachtu o tym, że Okrasa jest z Kurowa. Już to gdzieś słyszałem - chyba 4 lata temu w czasie poprzedniej kampanii wyborczej. Sory ale po Panu spodziewałem się bardziej merytorycznej dyskusji. A Pan nawet nie raczył ustosunkować się do odpowiedzi Pawła Okrasy na Pańskie zarzuty.
DąbrownyZbyszek napisał/a:
Przychodzi na protesty wyłącznie tylko tyle osób,które nie boją się,mają wolny czas itp.

A czego ktoś miałby się bać? To już nie te lata kiedy milicja goniła z pałkami po ulicach. Za chodzenie po pasach jeszcze nic w tym kraju nie grozi. Więc niech mi Pan nie mówi że udział w tych protestach jest wyrazem jakiejś szczególnej odwagi. Moim zdaniem to raczej oznaka nadmiaru wolnego czasu. Sory za szczerość ale zdążyłem zauważyć, że taką opinię ma bardzo wiele osób. Chyba jesteśmy z innych pokoleń - Pan uważa, że jak się za mało zarabia to należy strajkować. Ja - że należy szukać lepszej pracy. Dlatego rozwiązania problemu obwodnicy szukałbym w innym miejscu niż na ulicy.
DąbrownyZbyszek napisał/a:
Czytając Twoje wypowiedzi na Forum,jednoznaczniie stwierdzam,że popierasz żądnego władzy Pawła.Paweł był Przewodniczącym Rady Miasta,mógł wiele.Co zrobił ?W m-cu kwiecień,maj.2007 r.w obecności dwóch Jego,częściowo moich Koleżanek prosiłem,aby zrezygnował.Nie wierzysz-zapytaj Pawła.

Ja uważam inaczej. To raczej obecny burmistrz i jego poplecznicy są żądni władzy. W dużej mierze jest to grupa ludzi, którzy całe swoje życie oparli na czerpaniu korzyści z politykowania. Obsadzili stołki znajomymi i rodziną, którzy pewnie na wolnym rynku zasililiby grono odwiedzających Powiatowy Urząd Pracy. Zastanów się kto ma najwięcej do stracenia na wyborach. I gdzie skończą niektórzy ludzie w przypadku kiepskich wyników wyborów.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
ryba 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 07 Sie 2007
Posty: 427
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: zewsząd
Wysłany: 2010-10-11, 23:04   

red napisał/a:
ryba, to nie jest ironia tylko reakcja na błyskotliwą analizę prawną ustawy o finansach publicznych. Teksty w stylu "to ma charakter ogólny więc nie zajmujemy się tym" rozłożył mnie na łopatki. Tak samo jak tłumaczenie, że "inne ustawy" oznacza kolejne przepisy tej samej ustawy. Naprawdę trzeba chyba wyjątkowo złej woli żeby tak to sobie tłumaczyć.


Ok, ok, ok, wygłupiłem się, moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina. Słabość chwilowa. Wyszedłem na manipulanta i pewnie teraz będzie mi to ciążyć do końca istnienia tego forum. Niech będzie.

Usprawiedliwiają mnie jednak moje intencje, które były uczciwe. Chciałem mianowicie udowodnić, że powoływanie się tylko i wyłącznie na zapisy ustawy o finansach publicznych niczego w interesującym nas tutaj temacie nie przesądza. Nie było moim zamiarem negowanie istnienia innych przepisów, regulujących kwestie dotacji, których może udzielać gmina. Świadczy o tym choćby jeden z moich wcześniej postów, w którym napisałem, że o tych kwestiach mówi ustawa o finansach publicznych i ustawa o infrastrukturze transportu lądowego, na którą teraz powołał się też Paweł Okrasa. Dlatego właśnie była to manipulacja zupełnie niezamierzona. Nie unieważnia też ona sensu całego mojego wywodu, co starałem się udowodnić powyżej.

red napisał/a:
Nie mam czasu wgłębiać się w poszczególne akty prawne żeby szukać przepisów pozwalających na udział gminy w budowie obwodnicy Wielunia. Być może Paweł przedstawi takowe bo na pewno jest bardziej zorientowany w temacie. W tym wszystkim chodzi też o wolę pokazania w Warszawie, że miastu zależy na budowie obwodnicy i że jest skłonne na ten cel wydać własne pieniądze - chociażby były to symboliczne kwoty. Uważam, że takie postępowanie jest o wiele lepsze aniżeli blokada raz na miesiąc ósemki przez grupę emerytów - zresztą jak na razie efektów żadnych tych blokad nie ma. Oczywiście ewentualny udział gminy w tej inwestycji musi mieć oparcie na przepisach prawa, ale w tym zakresie jestem w stanie uwierzyć Pawłowi nawet na słowo.


Jeśli nie masz czasu się zagłębiać, to może oddaj łaskawie pole do dyskusji innym. Tym, co mają czas. Choć na dobrą sprawę to pewnie mam go jeszcze mniej, niż Ty, mniejsza o to. Najłatwiej sobie wrzucić od czasu do czasu jakiś zgrabny, ironiczny komentarzyk, bez zagłębiania się w szczegóły. Cóż, jedni wierzą na słowo, inni wolą konkrety.

Poza tym, symboliczna kwota, piszesz. 2 mln zł to jest symboliczna kwota, racja, ale dla budżetu państwa. Dla budżetu gminy to jest kwota ogromna. Możesz sobie łatwo policzyć, ile można wyremontować za to chodników czy dróg.
Po drugie, myślenie w stylu, że gmina chce pokazać, że jej zależy, wydaje mi się naiwne. Przecież istnieje ryzyko, że kwota ta, bo przecież jest symboliczna, w żaden sposób nie wpłynie na GDDKiA, by przyspieszyła inwestycję. Decyzje zapadają na szczeblu rządowym i tam o tych 2 mln zł ktoś może bardzo szybko zapomnieć, bez żadnej dla siebie szkody. Przesuną, powiedzmy, rozpoczęcie budowy z 2012 na 2014, a potem wytłumaczą nam to w ten sposób, że tak naprawdę to miała ruszyć w 2016, ale dzięki dotacji zagwarantowali nam to 2 lata wcześniej.
_________________
Conversations don't get any better as you get older
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-10-11, 23:58   

ryba, napisałem, że nie mam czasu na gruntowną analizę sytuacji prawnej kwestii dofinansowania budowy obwodnicy przez gminę Wieluń. A wolałbym to zrobić solidnie i konkretnie, a nie tak jak Ty - w moim odczuciu po łebkach i stronniczo.

A co do samego meritum sprawy - rozwiązanie jakie przedstawia Paweł może i nie jest idealne. Ale próbuje przynajmniej coś zrobić. Ze strony obecnej władzy takich starań nie widzę. A jeśli one są, to od kilku lat nie przynoszą kompletnie żadnych rezultatów. Proponowana przez Pawła przykładowa kwota 2 mln zł to kropla w morzu (gdzieś wyczytałem że koszt obwodnicy szacuje się na 270 mln zł). Ale jest to jakiś pomysł. U obecnych władz tego pomysłu nie ma. Bo trudno nazwać jakimś rozwiązaniem organizowanie blokad drogi co kilka miesięcy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
marcin-gorski 
Przyjeżdża na zakupy



Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 17 Lip 2009
Posty: 420
Piwa: 4/2
Skąd: Gaszyn
Wysłany: 2010-10-12, 07:34   

Walka o fotel burmistrza rozpoczęła się na dobre. Do ataku przystąpiło Forum Samorządowe Ziemi Wieluńskiej.

Stowarzyszenie zamieściło w centrum miasta billboard, krytykujący poczynania Przyjaznej Gminy - burmistrzowskiego ugrupowania, które od ośmiu lat trzyma władzę w mieście.

Plakat sugeruje pajęczą sieć powiązań, oplatającą Wieluń pod rządami Mieczysława Majchra. Spółki, w których udziały posiada gmina, służą zapewnieniu miejsc pracy radnym oraz żonom wiceburmistrza i radnego. Według autorów, Przyjazna Gmina powinna nazywać się Rodzinną Gminą, bo "wspólnie zgarnia więcej".

Paweł Okrasa, przewodniczący FSZW, już wcześniej zasłynął z obnażania rodzinnych powiązań w ratuszu i spółkach.

Na jednej z sesji wypomniał radnemu Radosławowi Wojtuniakowi, że wstępując do Przyjaznej Gminy "załatwił" żonie pracę w Energetyce Cieplnej. Krytykował też, że w EC, gdzie w radzie nadzorczej zasiada wiceburmistrz Robert Kaja, pracę dostała jego żona. Billboard wskazuje też zależności między wieluńskim magistratem a Wieluńską Spółdzielnią Mieszkaniową. W urzędzie pracuje bowiem syn prezesa WSM, a w spółdzielni... syn burmistrza.

Kolejne strzałki prowadzą do ratusza z Przedsiębiorstwa Komunalnego. W tym przypadku chodzi zapewne o radnego Mariana Kaczmarka, który dostał pracę w PK oraz zatrudnionego w tej firmie przewodniczącego Piotra Radowskiego.

Mieczysław Majcher nie widział billboardu, bo jest na urlopie. Wiceburmistrz Robert Kaja mówi o "czarnym piarze" Forum.

- Jak ktoś nie ma argumentów merytorycznych w dyskusji, to używa takich tanich chwytów. Moim zdaniem, to świadczy tylko o klasie autora. Paweł Okrasa robi wszystko, by tym razem wygrać wybory na burmistrza. Jest "chory na władzę".

Zdaniem wiceburmistrza, billboardowa prowokacja to dopiero początek działań, które szykuje szef Forum. Paweł Okrasa cztery lata temu przegrał w drugiej turze wyborów z Majchrem.

- Sądzę, że najlepsze dopiero przed nami. Nie będziemy odpowiadać na prowokacje pana Okrasy. To wyborcy zdecydują, jakiego chcą burmistrza - dodaje Kaja.

Paweł Okrasa twierdzi, że billboardowa akcja ma na celu tylko i wyłącznie informowanie mieszkańców.

- Chodzi o to, żeby w formie prowokacji dotrzeć do ludzi. Nikt wcześniej nie potrafił nazwać pewnych rzeczy po imieniu. My chcemy pokazać to wprost. W końcu najważniejszą zaletą demokracji jest dostęp do informacji publicznej - uważa.

Rzeczywiście, billboard wzbudza w mieście zainteresowane i komentarze. Swoje zdanie wyraził m.in. poseł Mieczysław Łuczak z PSL. Jego zdaniem do agresywnych chwytów posuwają się jedynie ci, którzy nie mają nic ciekawego do zaoferowania.

- Używanie półprawdy i kłamstw to taktyka kandydatów, którzy za wszelką cenę usiłują zaistnieć. Opluwanie się nawzajem to zmora naszych czasów - mówi poseł. - Mam nadzieję, że mieszkańcy wybiorą do samorządu najlepszych kandydatów.

źródło: Daniel Sibiak ( Dziennik Łódzki )

Wieluński Leper daje o sobie znać ;) Ciągle te same hasła typu : Balcerowicz musi odejść ;)
Chcemy coś nowego Panie Pawle!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-10-12, 10:27   

marcin-gorski, przecież nawet w tym temacie masz kilka pomysłów na poprawę sytuacji w gminie Wieluń. Jest mowa o pozyskiwaniu środków unijnych, o ograniczeniu nieuzasadnionych wzrostów kosztów opłat za usługi komunalne, o obniżeniu kosztów zakupu prądu, o odkorkowaniu miasta. Kampania Pawła i Forum Samorządowego to nie tylko pokazywanie nieprawidłowości i nepotyzmu w gminie, ale również KONKRETNE pomysły na rozwiązanie tych problemów.
marcin-gorski napisał/a:
Wieluński Leper daje o sobie znać
Widzę pewien postęp - 4 lata temu osoby z otoczenia burmistrza mówiły o Lepperze z Kurowa. Dziś ten Lepper jest już z Wielunia. Zawsze to jakaś zmiana...
Dodatkowo zauważyłem nowy epitet w ustach zwolenników ratusza (lub osób od niego zależnych - może to określenie pasuje tu bardziej). Mianowicie modne będzie w tej kampanii określanie Pawła Okrasy człowiekiem chorym na władzę lub też żądnym władzy - już po pierwszych wypowiedziach ludzi z otoczenia burmistrza widać ten trend :razz:
Uważam, że w pokazywaniu wzajemnych powiązań i zależności pomiędzy władzami miasta a podmiotami od miasta zależnymi jest jak najbardziej na miejscu. Społeczeństwo powinno wiedzieć co należy zrobić lub z kim się skumać żeby otrzymać pracę w Przedsiębiorstwie Komunalnym, WSM czy też Ciepłowni. W dobie dużego bezrobocia jest to cenna informacja :D Może zamiast zanosić CV do tych firm od razu zanieść je do ratusza 8)
Takie zachowania nazywa się wprost nepotyzmem. A skala tego nepotyzmu jest w mieście coraz większa. Mówi się wprost, że praca w urzędach i spółkach zależnych od miasta jest tylko dla krewnych i znajomych Królika. Nie dziwi mnie też stanowisko posła Łuczaka - jego partia PSL jest mistrzem w dyscyplinie zwanej nepotyzmem. Zaczyna się już na szczeblu centralnym - powszechnie wiadomo, że najwyższe stanowiska w takich instytucjach jak KRUS, ARiMR czy ARR w całym kraju obsadzone są z klucza partyjnego. Podobnie jest w wieluńskim starostwie - takie głosy pojawiały się już nieraz nawet na tym forum. W ten sposób blokuje się możliwość rozwoju zawodowego zdolnym ludziom. Zamiast tego pracę mają poplecznicy Królika :D A co 4 lata jak idą wybory krewni i znajomi Królika głosują znowu na Królika - przecież jak nie wygra to jeszcze ktoś nowy przyjrzy się ich kompetencjom i może się okazać, że kwalifikacje są niewystarczające... I tak się kręci to kółko wzajemnej adoracji... :roll:

PS - marcin-górski, nie porównuj Majchra do Balcerowicza bo burmistrz Wielunia do pięt nie sięga Balcerowiczowi.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW