R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: ourson
2009-08-03, 23:32
Celibat świeckich
Autor Wiadomość
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-01-26, 07:41   Celibat świeckich

Dzisiejszy portal onet.pl. za Gazetą Wyborczą donosi, że ponad połowa księży chciałaby mieć żony i dzieci.


Cytat:

"Gazeta Wyborcza": ponad połowa polskich księży chciałaby mieć żony i dzieci. Takie wyniki badań mogą wprawić w zdumienie.



Profesor Józef Baniak, socjolog religii z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, badania nad celibatem prowadzi od wielu lat. W 2001 r. opublikował książkę o efektach prac nad przyczynami rezygnacji z kapłaństwa.

Teraz spytał 823 księży diecezjalnych i zakonnych, jak przeżywają celibat. Z tych trudnych, nieraz bolesnych rozmów wywnioskował, że dla wielu księży brak rodziny jest wyrzeczeniem ponad siły. Ponad jedna trzecia badanych przyznała, że zdarzyły im się luźne związki z kobietami.

Cała rozmowa z prof. Józefem Baniakiem - w poniedziałkowym wydaniu "GW".

Źródło: onet.pl



A co Wy uważacie na ten temat, jak ma to wyglądać w dzisiejszym Kościele katolickim, czy księża powinni żyć w celibacie, czy też mogli by zakładać rodziny i mieć swoje dzieci?
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Gregg Sparrow
[Usunięty]

Wysłany: 2009-01-26, 07:48   

Cytat:
1 Tm 3, 2-5
Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży?
1 Tm 3, 12
Diakoni niech będą mężami jednej żony, rządzący dobrze dziećmi i własnymi domami.

Celibat został wprowadzony tylko z jednego powodu. KK nie chciał się dzielić majątkiem z potomkami księży, którzy mieliby prawo dziedziczenia. Nie ma potomków nie ma dziedziczenia... tylko że to nie jest takie proste. W chwili obecnej sa księża którzy maja dzieci z "nieprawego" łoża i nawet alimentów nie płacą bo episkopat ich broni. Najlepsza obroną takiego księdza jest odesłanie go do innej parafii na drugim końcu Polski.
Jestem zdania że księża powinni miec normalne rodziny wraz z wszystkimi prawami i obowiązkami z tym związanymi.
 
   
Rybak 
Przyjeżdża na zakupy
ornitolog


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 18 Maj 2007
Posty: 449
Piwa: 12/1
Skąd: z samiutkiego piekła
Wysłany: 2009-01-26, 07:59   

Z tego cytatu zastanawia mnie jedno skoro Biskup ma być:
gregg napisał/a:
nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia,

a Diakon tylko :
gregg napisał/a:
Diakoni niech będą mężami jednej żony, rządzący dobrze dziećmi i własnymi domami.

Znaczy się, że on może pić i bić żonę ????

No chyba, że cytat jest niekompletny.. to proszę o całość ;)

A co do celibatu to uważam podobnie jak gregg, może skończy się problem
dzieci bez ojca i alimentów.
_________________
Nadchodzi ten dzień.........
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
yabos 
Wieluniaczek



Pomógł: 14 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Cze 2007
Posty: 1660
Piwa: 4/2
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-01-26, 08:23   

Jeśli ktoś ma być
gregg napisał/a:
Diakoni niech będą mężami jednej żony, rządzący dobrze dziećmi i własnymi domami.

to chyba logiczne jest, że musi być
gregg napisał/a:
nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia

żeby dobrze rządzić dziećmi i własnym domem...
_________________
Chcialbym byc pewniakiem jak ty
Ale wole miec zlote serce
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 57
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2009-01-26, 10:45   

Rybak napisał/a:
A co do celibatu to uważam podobnie jak gregg, może skończy się problem dzieci bez ojca i alimentów.

Jakby w świecie laikatu takowego nie było, co?
gregg napisał/a:
W chwili obecnej sa księża którzy maja dzieci z "nieprawego" łoża i nawet alimentów nie płacą bo episkopat ich broni.

A ……., tutaj to już winiłbym panie, które nie wiedziały co z własną d….ą zrobić, a teraz z różnych przyczyn boją się egzekwować swoich i dzieci narodzonych za sprawą księży, praw. Przecież to dzisiejsze prawo jest dosyć rygorystyczne jeśli chodzi o alimenty, i jeśli ktoś ( głównie panie ) będą chciały wykorzystać to przeciwko ojcom nie płacącym alimentów, to nie powinno być problemów, i nie ma tu różnicy czy będzie to chłop, czy pop. Tłumaczenie zatem że, episkopat broni płodzących księży, i matki pozostają z „bachorami” bez środków do życia, jest tylko sygnałem do natychmiastowej zmiany rządzących tym krajem, bo na to pozwalają :shock:

Odnośnie celibatu i ewentualnych zmian, które mogły by mieć miejsce w Kościele Katolickim. Byłaby to pewnie „rewolucja”, która wstrząsnęła by całym środowiskiem chrześcijańskim. Cała doktryna KK, która do tej pory uparcie twierdzi że Jezus nie posiadał żony i dzieci, a kapłaństwo jest odwzorowaniem życia Jezusa, legła by w gruzach.
Czy ja chciałbym aby celibat dalej obowiązywał w KK? Tak, chciałbym. Chciałbym (chociaż to pewnie pobożne życzenia), żeby episkopat bardziej restrykcyjnie podchodził do jego przestrzegania, wtedy może w szeregach kleru pozostawały by naprawdę osoby z pełnego powołania do tej funkcji.
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Rybak 
Przyjeżdża na zakupy
ornitolog


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 18 Maj 2007
Posty: 449
Piwa: 12/1
Skąd: z samiutkiego piekła
Wysłany: 2009-01-26, 10:55   

syd,
syd napisał/a:
to chyba logiczne jest

No niestety nie dla wszystkich jest to logiczne bo są tacy mężowie, którzy uważają:
syd napisał/a:
żeby dobrze rządzić dziećmi i własnym domem...

to trzeba często "podnieść rękę".

Dlatego zastanawia mnie to wyraźne wyróżnienie tej sprawy tylko w jednym z tych przypadków.
_________________
Nadchodzi ten dzień.........
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Zygmunt Stary 
Wieluniaczek


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Lip 2006
Posty: 1500
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-01-26, 15:19   

miko 005 napisał/a:
Czy ja chciałbym aby celibat dalej obowiązywał w KK? Tak, chciałbym. Chciałbym (chociaż to pewnie pobożne życzenia), żeby episkopat bardziej restrykcyjnie podchodził do jego przestrzegania, wtedy może w szeregach kleru pozostawały by naprawdę osoby z pełnego powołania do tej funkcji.

Podzielam w pełni zdanie miko 005.
Jeżeli połowa księży ma "problem z celibatem", to trzeba znaleźć sposób, aby mogli oni opuścić stan duchowny. Ot i wszystko.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Gregg Sparrow
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-19, 08:09   

onet napisał/a:
Polscy księża chcą mieć żony; co ósmy przyznaje się do kochanki
"Dziennik": Ponad połowa księży deklaruje, że chciałaby mieć rodzinę.
12 proc. księży przyznaje się do posiadania kochanki, a co trzeci duchowny miał kontakty seksualne i luźne związki z kobietami - wynika z badań prof. Józefa Baniaka, socjologa z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

- To, że aż tylu księży chce mieć rodziny, nie oznacza jednak, że rzeczywiście wchodzą oni w relacje seksualne - mówi "Dziennikowi" prof. Baniak, który przeprowadził rozmowy o celibacie z ponad 800 polskimi duchownymi. Jego zdaniem takie wyniki sondażu to dla Kościoła bardzo poważny problem, bo dla miłości i relacji z kobietą wielu kapłanów jest gotowych zrzucić sutannę.

- Aż 68 proc. księży odchodzi z Kościoła, bo nie może wytrwać w celibacie - twierdzi prof. Baniak. Z badania prof. Baniaka wynika również, że wielu duchownych marzy o tym, by możliwe było łączenie życia rodzinnego z pełnieniem kapłaństwa.
 
   
Administrator 
Administrator


Pomógł: 59 razy
Dołączył: 12 Sie 2005
Posty: 3155
Otrzymał 7 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-02-19, 09:11   

onet napisał/a:

- Aż 68 proc. księży odchodzi z Kościoła, bo nie może wytrwać w celibacie - twierdzi prof. Baniak.


Zawsze mnie zastanawia czy dziennikarz manipuluje świadomie czy jest idiotą :mrgreen:
Podejrzewam że powinno być tak: Aż 68% księży opuszczających Kościół robi to z powodu problemów z wytrwaniem w celibacie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Gregg Sparrow
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-19, 10:45   

Zgadza się. Składnia tego zdania woła o pomstę. JA zacytowałem artykuł tak jak został napisany.

Swoją drogą to do kochanek przyznał sie co 8my ksiądz. Ciekawe ilu by było tych którzy się nie przyznali :D
 
   
Mateusz 
WIELUNIAK
I'Amsterdam



Pomógł: 10 razy
Wiek: 34
Dołączył: 18 Paź 2006
Posty: 3314
Piwa: 9/3
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-02-19, 19:58   

gregg napisał/a:
Zgadza się. Składnia tego zdania woła o pomstę. JA zacytowałem artykuł tak jak został napisany.

Swoją drogą to do kochanek przyznał sie co 8my ksiądz. Ciekawe ilu by było tych którzy się nie przyznali :D


Chyba lepiej że ksiądz ma kochankę niż gdyby jej nie miał a był pedofilem i zajmował się dziećmi?
_________________
Żelazna Logika https://www.facebook.com/zelaznalogika.net
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
voxpopulivoxdei 
Przejeżdżał przez Wieluń


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Sty 2009
Posty: 80
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-02-19, 20:57   

Mateusz! Nie chrzań (sorry)! Co to za alternatywa?! Posiadanie kochanki czy pedofilia?! Tak jakby to była oczywistość w przypadku każdego księdza:albo-albo! To już nie ma miejsca dla normalnych księży?! Powiem więcej, trudno we współczesnych czasach o porządnego człowieka, trudno, bo nie istnieje już tzw. przedwojenne wychowanie, klasa,kindersztuba, etc.Istnieje wielkie przyzwolenie społeczne na brudy (od przeklinania publicznego-patrz forum z dyskusją o Durczoku) po relatywizm moralny we wszystkich dziedzinach życia. Ta zasada dotyczy też księży. Inna sprawa, że celibat duchownych, to wymysł kościelnych hierarchów od początku istnienia tej instytucji w celu sprawowania większej kontroli i władzy. Nie wierzysz, Poczytaj źródła historyczne i inne naukowe. W Biblii nie ma nic na temat obowiązku celibatu. W oryginałach aramejskich jest coś wręcz przeciwnego...Ale nie chcę się rozpisywać, bo jest tu taki jeden typ moherowy, co zaraz zarzuci mi herezje i naśle urzędy i inne sądy a Admin zaraz przypnie mi kolejną szkarłatną literę :D
Ci, którzy mieli głosić tzw. Słowo Boże, mieli wywodzić się z ludu, żyć wśród niego jak on, pracować, itd. Bez izolacji od tzw. normalnego życia, bo to skłania ku patologiom. Księża nie mają prawa pouczać innych, jak żyć, sami nie żyjąc wśród ludzi. Dopiero ci z ludu, którzy swoim życiem, prawością, mądrością, wiedzą(tak mężczyźni jak i kobiety)zaświadczą zgodność z Prawem Bożym -moga głosić Słowo Boże.Swoiści Koheleci.
Niechby cały ten kler wziął się uczciwie do roboty, zarobił na siebie i oczyścił szeregi społeczeństwa, na niewiedzy którego żeruje oraz na jego dobru i kieszeni. Ot co.

Proszę o zachowanie kultury, w zwrotach "Nie chrzań" i "typ moherowy" wyraźnie jej brakuje, kolejna taki post zakończy się ostrzeżeniem.
Ostatnio zmieniony przez bob_mistrz 2009-02-19, 22:07, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Mateusz 
WIELUNIAK
I'Amsterdam



Pomógł: 10 razy
Wiek: 34
Dołączył: 18 Paź 2006
Posty: 3314
Piwa: 9/3
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-02-19, 21:50   

voxpopulivoxdei

Ja cie rozumiem. Czytałem trochę o historii Kościoła i z tym celibatem masz 100% rację.

Cytat:
Niechby cały ten kler wziął się uczciwie do roboty, zarobił na siebie i oczyścił szeregi społeczeństwa, na niewiedzy którego żeruje oraz na jego dobru i kieszeni. Ot co.


Chociaż takie wypowiedzi mi trochę kojarzą z wielkimi przeciwnikami Kościoła.(lewica laicka, komuniści) Kościół jak każda instytucja prowadzona przez człowieka idealna nie będzie i nie jest.

Cytat:
Ci, którzy mieli głosić tzw. Słowo Boże, mieli wywodzić się z ludu, żyć wśród niego jak on, pracować, itd. Bez izolacji od tzw. normalnego życia, bo to skłania ku patologiom. Księża nie mają prawa pouczać innych, jak żyć, sami nie żyjąc wśród ludzi. Dopiero ci z ludu, którzy swoim życiem, prawością, mądrością, wiedzą(tak mężczyźni jak i kobiety)zaświadczą zgodność z Prawem Bożym -moga głosić Słowo Boże.Swoiści Koheleci.


Chyba obydwaj nie wierzymy w prawdziwość tych słów. :wink:
Sama religia od tysięcy lat jest wykorzystywana w różnych celach. Duchowni uchodzą za autorytety moralne i lud się ich słucha. To nie podoba się pewnym "grupom" i dziś media próbują być taką wyrocznią czy też redaktorzy niektórych gazet(mylę się?)

Reformacja już była, może nastąpi powrót do korzeni(zniesienie celibatu i powrót do ubóstwa) Trochę to naiwne z mojej strony.
_________________
Żelazna Logika https://www.facebook.com/zelaznalogika.net
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
voxpopulivoxdei 
Przejeżdżał przez Wieluń


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Sty 2009
Posty: 80
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-02-19, 22:57   

Bob mistrz - admi!

Dlaczego tylko mnie tak cenzurujesz?Nie zauważyłem, żeby inne posty-w tym czy innym temacie forum-gdzie są ewidentne przewinienia wbrew regulaminowi- dostawały takie komentarze! Jeśli nie stosujesz tego samego prawa wobec wszystkich forumowiczów, to ja poproszę o wykreślenie mnie z tego forum definitywnie. Nonsensem są te uwagi wobec mnie.
Zabraknie Ci tych szkarłatnych liter do przypinania.
Valete!
( Bob mistrz, oto prawdziwa łacina!)
Pozdrawiam Cię Mateuszu :grin: Nie jestem ani "lewicą laicką" ani nie mam nic wspólnego z "komunistami", nie jestem też wrogiem kościoła-jako pewnej społeczności-a nie struktury administracyjnej
voxpopulivoxdei

Przeczytaj priv'a
Ostatnio zmieniony przez bob_mistrz 2009-02-20, 12:05, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Krool50 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 1 raz
Wiek: 57
Dołączył: 01 Sty 2008
Posty: 312
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-02-20, 17:52   

To wszystko wskutek pomyłki!!!!!!!!!
W pismie stało " Żyj w celi bracie" a jakiś nie wyuczony przetłumaczył "Zyj w celibacie"
I stąd ten ambaras.
Co najciekawsze ludzie nie mający rodzin i , przynajmniej oficjalnie, nie uprawiający seksu najlepiej znają sie na wychowaniu dzieci oraz na.....................seksie.
_________________
S. J. Lec
Czasami ciemno od skrzydeł anielich
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW