R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Molestowanie chłopców przez księży.
Autor Wiadomość
Mateusz 
WIELUNIAK
I'Amsterdam



Pomógł: 10 razy
Wiek: 34
Dołączył: 18 Paź 2006
Posty: 3314
Piwa: 9/3
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-09-18, 21:57   

I co tam jeszcze w onecie napisali?
_________________
Żelazna Logika https://www.facebook.com/zelaznalogika.net
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Morgoth 
Przyjeżdża na zakupy
Nadworny Hejter



Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 21 Cze 2006
Posty: 483
Piwa: 3/1
Skąd: Parcice / Wrocław
Wysłany: 2009-09-18, 22:08   

Wiesz, jeśli premier państwa przeprasza wszystkich poszkodowanych przez KrK w Irlandii (który jest tam nawet silniej wżarty w państwo niż w Polsce) to źródło które przywołuje wspomnienia molestowanych i gwałconych wychowanków tychże "katolickich" szkół nie ma znaczenia. Zwłaszcza że to które podałem nie komentuje tychże wspomnień.

Starasz się nagłaśniań fakty o mordowaniu przez OUN/UPA Polaków na Kresach, a takiego obrzydlistwa nie chcesz przyjąć do wiadomości "bo źródło nie to"? A co, myślisz że ksiądz z ambony wspomni o tym słowem?
_________________
Bij czerwonych, aż zbieleją, bij białych, póki nie poczerwienieją!
N. I. Machno
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
ryba 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 07 Sie 2007
Posty: 427
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: zewsząd
Wysłany: 2009-09-19, 16:57   

Ale przecież to nie jest z Onetu, tylko z dużego reportażu opublikowanego w "Dużym Formacie". Dla Mateusza, jak rozumiem, jeden pies. Gratuluję podejścia. Tak czy inaczej - łudź się człowieku dalej.
_________________
Conversations don't get any better as you get older
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Mateusz 
WIELUNIAK
I'Amsterdam



Pomógł: 10 razy
Wiek: 34
Dołączył: 18 Paź 2006
Posty: 3314
Piwa: 9/3
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-09-19, 19:05   

Morgoth napisał/a:
Wiesz, jeśli premier państwa przeprasza wszystkich poszkodowanych przez KrK w Irlandii (który jest tam nawet silniej wżarty w państwo niż w Polsce) to źródło które przywołuje wspomnienia molestowanych i gwałconych wychowanków tychże "katolickich" szkół nie ma znaczenia. Zwłaszcza że to które podałem nie komentuje tychże wspomnień.

Starasz się nagłaśniań fakty o mordowaniu przez OUN/UPA Polaków na Kresach, a takiego obrzydlistwa nie chcesz przyjąć do wiadomości "bo źródło nie to"? A co, myślisz że ksiądz z ambony wspomni o tym słowem?


Ja kiedyś z onetu "fascynowałem się" tekstami o kościele katolickim - Jakieś zagadki/sekrety co wrzuciłem na forum.

Później jak głębiej poszukałem to okazało się że manipulacja, przeinaczenia i jakieś elementy PR świadków Jehowy.

Dlaczego miałbym wierzyć w kolejny tekst z onet.pl skoro sam się przejechałem na informacjach stamtąd?

2-ga sprawa...

Ryba, greeg i inni
patrzą że jak ludzie związani z Kościołem coś złego zrobią to zaraz sensacja że Kościół to siedlisko zła i w ogóle. "Czarni" i co tam jeszcze. (nie wiem skąd ta nienawiść, ksiądz nie wpuszczał ich na lekcje religii czy co? a moze bierzmowania nie chcial dać)

Kościół jako instytucja jest prowadzony przez ludzi prawda?
A ludzie są podatni na grzech, złe postępowanie. Odkryje ktoś informacje o tym, że w Irlandii molestowali dzieci, to zaraz Najbardziej Postępowa osoba na forum stara się uświadomić tej ciemniejszej rzeszy(statoświeckiej części forum) że Kościół jest be.

Mylę się w ich postrzeganiu tej kwesti?

Kto zrobił najwięcej dla głodujących dzieci w Afryce? Jaka organizacja prowadzi szkółki misyjne/naucza te dzieci z Afryki?
_________________
Żelazna Logika https://www.facebook.com/zelaznalogika.net
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ryba 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 07 Sie 2007
Posty: 427
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: zewsząd
Wysłany: 2009-09-19, 23:10   

Cytat:
Ja kiedyś z onetu "fascynowałem się" tekstami o kościele katolickim - Jakieś zagadki/sekrety co wrzuciłem na forum.

Później jak głębiej poszukałem to okazało się że manipulacja, przeinaczenia i jakieś elementy PR świadków Jehowy.

Dlaczego miałbym wierzyć w kolejny tekst z onet.pl skoro sam się przejechałem na informacjach stamtąd?


Ten cytat NIE JEST z onetu, czy ty nie możesz tego pojąć?

Mateusz napisał/a:

Kościół jako instytucja jest prowadzony przez ludzi prawda?
A ludzie są podatni na grzech, złe postępowanie. Odkryje ktoś informacje o tym, że w Irlandii molestowali dzieci, to zaraz Najbardziej Postępowa osoba na forum stara się uświadomić tej ciemniejszej rzeszy(statoświeckiej części forum) że Kościół jest be.


Fajnie, chociaż przyznajesz, że problem istnieje, a to już dużo. Natomiast to, czy Kościół jest "be" czy "cacy" to już chyba każdy sam potrafi wywnioskować - nikt ci nie każe zgadzać się z opiniami Morgotha.

Mateusz napisał/a:

Kto zrobił najwięcej dla głodujących dzieci w Afryce? Jaka organizacja prowadzi szkółki misyjne/naucza te dzieci z Afryki?


No spoko, tylko że to jest wątek o molestowaniu. Ale i tak wchodzisz na grząski grunt, bo to m.in. Kościół ze swoim zakazem dla prezerwatyw jest współodpowiedzialny za skalę zachorowań na HIV w Afryce. Także również i ta misja ma swoje ciemne strony.
_________________
Conversations don't get any better as you get older
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Mateusz 
WIELUNIAK
I'Amsterdam



Pomógł: 10 razy
Wiek: 34
Dołączył: 18 Paź 2006
Posty: 3314
Piwa: 9/3
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-09-20, 14:18   

Cytat:
Ten cytat NIE JEST z onetu, czy ty nie możesz tego pojąć?


Dasz sobie głowę uciąć za prawdziwość wszystkich informacji serwowanych przez media?

Wrogiem wiedzy nie jest niewiedza ale wiedza połowiczna. Jak sądzisz czy szczegółowe wyniki śledzwa zostaną ujawnione do publicznej wiadomości?

Kogo obarczysz za to wyrządzone zło? Poszczególnych ludzi/duchownych czy może cały Kościół/katolików, działalność tej organizacji.?

Łatwiej powiedzieć że za to odpowiedzialny jest cały Kościół, a później dodać że katolicyzm jest dla de...., ciemnogrodu, niepostępowych ludzi prawda?
(Ja jestem bardzo sceptyczny wobec katolicyzmu jak do każdej innej religii, ale mimo to dostrzegam pewne zalety, misję i cele)

Cytat:
Fajnie, chociaż przyznajesz, że problem istnieje, a to już dużo. Natomiast to, czy Kościół jest "be" czy "cacy" to już chyba każdy sam potrafi wywnioskować - nikt ci nie każe zgadzać się z opiniami Morgotha.


Jest największym nośnikiem wartości chrześcijańskich(RODZINA, SZACUNEK DO ŻYCIA, POKÓJ...) , pomimo tego że zdażają się biskupi którzy kupują drogie auta i handlują ziemią kościelną(psując reputację).
Cytat:

No spoko, tylko że to jest wątek o molestowaniu. Ale i tak wchodzisz na grząski grunt, bo to m.in. Kościół ze swoim zakazem dla prezerwatyw jest współodpowiedzialny za skalę zachorowań na HIV w Afryce. Także również i ta misja ma swoje ciemne strony.


Chyba nie chcesz powiedzieć że prezerwatywa chroni przed HIV i innymi chorobami?
Jak może chronić skoro "pory" w prezezerwatywie są większe niż wirus HIV?
_________________
Żelazna Logika https://www.facebook.com/zelaznalogika.net
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Morgoth 
Przyjeżdża na zakupy
Nadworny Hejter



Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 21 Cze 2006
Posty: 483
Piwa: 3/1
Skąd: Parcice / Wrocław
Wysłany: 2009-09-20, 15:26   

Mateusz napisał/a:
Dasz sobie głowę uciąć za prawdziwość wszystkich informacji serwowanych przez media?

Nie. Ale (jak już mówiłem) skoro premier Irlandii zabiera w tej sprawie głos, skoro KrK w Irlandii zaczyna mówić o tym jak o "problemie" i powołuje specjalną komisję mającą na celu zbadanie tych "procederów" to chyba "jest coś na rzeczy", no nie?
Poza tym popatrz na swój podpis - sam powołujesz się na różnego rodzaju strony internetowe (w tym na wiki). Jesteś w 100% pewny że to co piszą to prawda? Dasz sobie głowę uciąć? Tak samo ze zbrodniami OUN/UPA - czytałeś jakieś opracowanie na ten temat, czy swą wiedzę opierasz na artykułach z gazet i podręczniku historii?

Mateusz napisał/a:
Jest największym nośnikiem wartości chrześcijańskich(RODZINA, SZACUNEK DO ŻYCIA, POKÓJ...) , pomimo tego że zdażają się biskupi którzy kupują drogie auta i handlują ziemią kościelną(psując reputację).

Ojjj, katolickich - tak. Ale nie chrześcijańskich. Z tym POKOJEM też bym uważał.

Cytat:
Chyba nie chcesz powiedzieć że prezerwatywa chroni przed HIV i innymi chorobami?
Jak może chronić skoro "pory" w prezezerwatywie są większe niż wirus HIV?

Nie, ale znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania.
_________________
Bij czerwonych, aż zbieleją, bij białych, póki nie poczerwienieją!
N. I. Machno
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
ryba 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 07 Sie 2007
Posty: 427
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: zewsząd
Wysłany: 2009-09-20, 15:49   

Mateusz napisał/a:
Dasz sobie głowę uciąć za prawdziwość wszystkich informacji serwowanych przez media?


Co to znaczy media? Rozmawialiśmy o onecie, jakbyś nie zauważył. Podważyłeś jakość informacji przytoczonych przez Morgotha, pisząc, że "z onetu". Na to ja odpowiedziałem, że to nie z onetu. A ty dalej jak gdyby nic kontynuujesz swą tyradę przeciw onetowi. Masz jakieś urojenia czy co?

Mateusz napisał/a:
Wrogiem wiedzy nie jest niewiedza ale wiedza połowiczna. Jak sądzisz czy szczegółowe wyniki śledzwa zostaną ujawnione do publicznej wiadomości?

Kogo obarczysz za to wyrządzone zło? Poszczególnych ludzi/duchownych czy może cały Kościół/katolików, działalność tej organizacji.?

Łatwiej powiedzieć że za to odpowiedzialny jest cały Kościół, a później dodać że katolicyzm jest dla de...., ciemnogrodu, niepostępowych ludzi prawda?
(Ja jestem bardzo sceptyczny wobec katolicyzmu jak do każdej innej religii, ale mimo to dostrzegam pewne zalety, misję i cele)


Ale ja się słowem nie odezwałem nt. czyjejkolwiek odpowiedzialności. Jest problem, więc należy go upubliczniać, tym bardziej, że przez sam Kościół był kryty. To przecież nie oznacza, że w katolicyzm wpisana jest tego rodzaju patologia i nie unieważnia również innych aspektów działalności Kościoła.

Mateusz napisał/a:

Jest największym nośnikiem wartości chrześcijańskich(RODZINA, SZACUNEK DO ŻYCIA, POKÓJ...) , pomimo tego że zdażają się biskupi którzy kupują drogie auta i handlują ziemią kościelną(psując reputację).


I właśnie dlatego, że Kościół chce uchodzić za nośnik tychże wartości, tak ważne jest, aby zajmowali się ich szerzeniem ludzie godni. Jeśli natomiast Kościołowi służą ludzie tego niegodni, należy o tym mówić otwarcie, bo ludzie mają prawo to wiedzieć. To czy tego rodzaju zachowania (molestowanie, handel, etc.) są marginesem czy też dominują pozostaje kwestią otwartą. Sam fakt publikacji jednego czy drugiego reportażu niczego nie przesądza. Po wtóre, fakt, że Kościół uchodzi za nieskazitelny autorytet moralny, tłumaczy w pewnym stopniu gwałtowność reakcji na upublicznianie tej czy innej patologii. Oczekiwania wobec takiej instytucji są bowiem większe aniżeli wobec innych.

Mateusz napisał/a:
Chyba nie chcesz powiedzieć że prezerwatywa chroni przed HIV i innymi chorobami?
Jak może chronić skoro "pory" w prezezerwatywie są większe niż wirus HIV?


Nie, oczywiście że nie. Przecież powszechnie wiadomo, że najlepiej przed HIV chroni stosunek przerywany tudzież mierzenie temperatury.
_________________
Conversations don't get any better as you get older
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Mateusz 
WIELUNIAK
I'Amsterdam



Pomógł: 10 razy
Wiek: 34
Dołączył: 18 Paź 2006
Posty: 3314
Piwa: 9/3
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-09-20, 16:59   

Cytat:
Co to znaczy media? Rozmawialiśmy o onecie, jakbyś nie zauważył. Podważyłeś jakość informacji przytoczonych przez Morgotha, pisząc, że "z onetu". Na to ja odpowiedziałem, że to nie z onetu. A ty dalej jak gdyby nic kontynuujesz swą tyradę przeciw onetowi. Masz jakieś urojenia czy co?


Media tzn ta gazeta z której pochodzą informacje.

Cytat:
Ale ja się słowem nie odezwałem nt. czyjejkolwiek odpowiedzialności. Jest problem, więc należy go upubliczniać, tym bardziej, że przez sam Kościół był kryty. To przecież nie oznacza, że w katolicyzm wpisana jest tego rodzaju patologia i nie unieważnia również innych aspektów działalności Kościoła.


Dobrze wiedzieć że tak uważasz.

Cytat:
Nie, oczywiście że nie. Przecież powszechnie wiadomo, że najlepiej przed HIV chroni stosunek przerywany tudzież mierzenie temperatury.


Wiesz do czego zmierzam? Jak widzisz że twoje dziecko(taki przykład) obgryza paznokcie to nie ucinasz mu rąk czy nie smarujesz paskudną mazią tylko tłumaczysz/zmieniasz sposób myślenia/zachowania.

Myślisz że rozdawanie prezerwatyw Afrykańczykom da jakieś wymierne korzyści?
Oni nie zdają sobie chyba sprawy co to HIV.
Myślisz ze prezerwatywa uchroni ich przed konsekwencjami/zmieni ich mentalność?
(zresztą temat jest grząski a mi się nie chce prowadzić rozważań filozoficznych, do czego to prowadzi)


Nie mam więcej pytań. Rozumiem twoje stanowisko w tej sprawie. Tylko powiedz mi czy mając jedno źródło na temat tych wydarzeń w Kościele możesz poznać calą prawdę?

Ok molestowanie w Kościele nie jest po raz pierwszy. Jesteś w stanie powiedzieć że wszystko było tak jak jest w artykule? Że materiał jest obiektywny i rzeczywiście było tak jak opisuje to szczegółowo dziennikarz?
_________________
Żelazna Logika https://www.facebook.com/zelaznalogika.net
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ryba 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 07 Sie 2007
Posty: 427
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: zewsząd
Wysłany: 2009-09-20, 18:21   

Mateusz napisał/a:
Wiesz do czego zmierzam? Jak widzisz że twoje dziecko(taki przykład) obgryza paznokcie to nie ucinasz mu rąk czy nie smarujesz paskudną mazią tylko tłumaczysz/zmieniasz sposób myślenia/zachowania.


No powiedzmy, że ta metafora jakoś odzwierciedla problem. Zatem: tak jak dziecku należy tłumaczyć, że do paznokci służy odpowiednie urządzenie, tak mentalność mieszkańców Afryki trzeba zmieniać w tę stronę, aby wiedzieli że do bezpiecznego seksu służą prezerwatywy. Natomiast Kościół zmienia ich mentalność w zupełnie inną stronę, głosząc, że gumy są niezgodne z katolickim systemem wartości. Tym samym przyczynia się do utrwalania status quo, a nie do jakiejkolwiek zmiany. Dziecko dalej obgryza paznokcie, tylko rodzice udają, że tego nie widzą.

Mateusz napisał/a:

Myślisz że rozdawanie prezerwatyw Afrykańczykom da jakieś wymierne korzyści?


Oczywiście. Mniej ludzi zarazi się HIV.

Mateusz napisał/a:
Oni nie zdają sobie chyba sprawy co to HIV.


Skąd wiesz? Ale załóżmy, że tak jest w istocie. Czy tym bardziej nie powinno się ich uświadamiać co do stosowania prezerwatyw?

Mateusz napisał/a:
Myślisz ze prezerwatywa uchroni ich przed konsekwencjami/zmieni ich mentalność?
(zresztą temat jest grząski a mi się nie chce prowadzić rozważań filozoficznych, do czego to prowadzi)


A dlaczego miałaby nie uchronić? Oczywiście, nie wszyscy potrafią posługiwać się kondomami, nawet w krajach rozwiniętych, a co dopiero w Afryce. Ale nawet jeśli tylko połowa z tych ludzi będzie je umiała stosować w skuteczny sposób, to i tak będzie to lepsza sytuacja, niż gdy - z czysto ideologicznych względów - nie stosuje ich nikt.
Jak dla mnie dyskusja o prezerwatywach nie prowadzi do żadnych "rozważań filozoficznych". To sprawa czysto praktyczna, w której nierzadko stawką jest ludzkie życie. To Kościół dorobił do tego ideologię, bo ma problem z tym, że ludzie uprawiają seks.

Mateusz napisał/a:
Nie mam więcej pytań. Rozumiem twoje stanowisko w tej sprawie. Tylko powiedz mi czy mając jedno źródło na temat tych wydarzeń w Kościele możesz poznać calą prawdę?


Nie mogę. Ale źródło nie jest tylko jedno.

Mateusz napisał/a:
Ok molestowanie w Kościele nie jest po raz pierwszy. Jesteś w stanie powiedzieć że wszystko było tak jak jest w artykule? Że materiał jest obiektywny i rzeczywiście było tak jak opisuje to szczegółowo dziennikarz?


Nie jestem w stanie. Ty też nie jesteś odnośnie źródeł, którymi się posługujesz. Co możemy zrobić? Musimy zachować dystans, racja, ale i on ma swoje granice. Z pewnymi faktami po prostu dyskutować się nie da. Dlatego ilebyś nie czarował swoimi podejrzeniami artykułów z GW, pewnych rzeczy nie przeskoczysz. Jeśli oczywiście uczciwie podchodzisz do sprawy. W tym przypadku nie przeskoczysz m.in. faktów, o których pisał Morgoth.
_________________
Conversations don't get any better as you get older
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Gregg Sparrow
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-26, 19:39   

onet napisał/a:
Ksiądz wykorzystał seksualnie 100 dzieci. Szokujący raport o Kościele

Kościół katolicki w Irlandii krył swoich księży, którzy molestowali i seksualnie wykorzystywali dzieci - czytamy na stronach "Daily Telegraph". Wniosek taki płynie z opublikowanego właśnie raportu na temat nadużyć Kościoła katolickiego w tym kraju.
Dokument pt. "Raport na temat stosunku władz kościelnych i świeckich do zarzutów i podejrzeń seksualnego wykorzystywania dzieci w archidiecezji w Dublinie" liczy 700 stron. Komisja pod kierownictwem sędzi Yvonne Murphy analizowała przypadki 46 księży od 1975 r., ale faktycznie sięgnęła do lat 40. XX w. Fragmenty raportu utajniono w związku z możliwymi procesami karnymi.

Prace nad nim trwały trzy lata.

W latach 1975 - 2004 państwo roztoczyło nad duchownymi coś co możnaby określić mianem parasola ochronnego. Dzięki temu przez dziesięciolecia przestępcy seksualni w sutannach byli bezkarni. Jak wynika z raportu, polityka taka miała za zadanie utrzymanie dobrych relacji państwo - Kościół katolicki. Wobec duchownych prawa zatem nie egzekwowano.

700 stron szokującego raportu ws. przestępstw seksualnych

Jak pisze "DT", przez trzy lata specjalna komisja badała kościelne archiwa. Prześwietlano również zaangażowanie państwowych służb, w tym policji. Badano działania biskupów - szczególną wagę przywiązano do roli 46 księży z dublińskiej archidiecezji.

Obecne władze z ministrem sprawiedliwości, Dermotem Ahernem, na czele apelują do poszkodowanych przez duchownych o to, aby zgłaszali się na policję i składały zeznania.

To, co jest bulwersujące w raporcie, to stwierdzenia, że duchowni, którzy seksualnie wykorzystywali dzieci, byli przez swoich zwierzchników przenoszeni do innych parafii. I na tym sprawa się kończyła. Już słychać głosy, że treść jest wstrząsająca i będzie szokować.

Raport jest co prawda gotowy od kilku miesięcy, ale władze czekały z publikacją do czasu decyzji Sądu Najwyższego. Na jego wniosek niektóre części dokumentu zostały zatajone, ze względu na dobro postępowania.

Wniosek z raportu jest prosty: policja w stosunku do przestępstw seksualnych księży stosowała politykę "o nic nie pytaj, o niczym nie mów". Organa państwa przymykały oczy, a kościelne władze tuszowały sprawy.

Cztery nazwiska okryte hańbą

Dokument szczególnie uderza w czterech arcybiskupów. Są to: John Charles McQuaid (zmarły w 1973 roku), Dermot Ryan (zmarł w 1984 r.), Kevin McNamara (1987 r.) i kardynał Desmond Connell (obecnie już na emeryturze).

Pierwsze akta ws. zwyrodniałych czynów księży zostały wydane przez wspomnianego kardynała w 1995 roku. W archiwach leżały już wtedy materiały, z których wynikało, że istnieją udokumentowane skargi przeciwko 28 duchownym.

100 dzieci molestowanych. 25 lat gwałtów

O tych jak i wielu innych sprawach biskupi wiedzieli. Śledczy w dokumencie napisali np., że jeden z księży przyznał się do molestowania ponad 100 dzieci. Inny przyznał się, że dopuszczał się takich czynów w odstępie dwóch tygodni w czasie 25 lat posługi. Jedna ze skarg dotyczyła księdza, który następnie przyznał się do wykorzystywania co najmniej sześciorga innych dzieci.

W jednym przypadku policji zajęło 20 lat, zanim zdecydowała się na wszczęcie postępowania przeciwko księdzu. W kilku sytuacjach policja poinformowała władze diecezjalne o przypadkach niewłaściwego stosunku księży do dzieci, zamiast je zbadać we własnym zakresie.

To już drugi tego typu raport opublikowany w Irlandii. Pierwszy, już opublikowany w maju, dotyczył zakonnic, które znęcały się nad dziećmi mieszkającymi w domach opieki.

Od czasu ujawnienia przypadków wykorzystywania dzieci i znęcania się nad nimi przez duchownych, kościół katolicki w Irlandii zobowiązał się do wypłacenia ponad 160 milionów euro na odszkodowania dla pokrzywdzonych.

Tajemnicza polisa Kościoła

Z faktu, iż archidiecezja w 1987 r. wykupiła polisę ubezpieczeniową z myślą o nieletnich poszkodowanych przez księży, raport wyciąga wniosek, że hierarchowie byli świadomi, iż skandale związane z seksualnym wykorzystywaniem nieletnich będą dla Kościoła kosztowne. W tym czasie czterech arcybiskupów wiedziało o skargach na 17 księży.

- Aż do połowy lat 90. archidiecezja w Dublinie zajęta była przede wszystkim utrzymywaniem tajemnicy, unikaniem skandalu, ochroną reputacji Kościoła i zachowaniem aktywów majątkowych. Wszystkie inne sprawy, w tym szkody moralne wyrządzone małoletnim ofiarom były na drugim planie - stwierdza raport.

Schwarzcharakter seksafer w Kościele katolickim

Arcybiskup Dublina, krytykowany jest od wielu lat z powodu stanowiska, jakie zajął w sprawie molestowania dzieci przez księży. W 2002 roku kardynał uznał jednak, że "poważnie zbłądził", nie postępując właściwie w sprawie księży oskarżanych o pedofilię. Poprosił o "wybaczenie za te braki".

Arcybiskup Dublina zlecił w 1995 roku poszukiwania w archiwach Kościoła, w wyniku których podał policji nazwiska 17 księży z diecezji dublińskiej, oskarżanych o pedofilię.

Nazywając seksualne nadużycia wobec dzieci "niewypowiedzianym złem", kardynał Desmond Connell w liście do wiernych diecezji dublińskiej napisał: - Mimo wysiłków, jakie podjęliśmy w przeszłości, nie zdołaliśmy radzić sobie z tym we właściwy sposób.

- Głęboko ubolewam nad błędami, jakich sam się dopuściłem w próbach poszukiwania rozwiązań tego problemu - powiedział kardynał Connell.

Przyznał, że działanie w wielu instancjach (kościelnych) nie było wystarczająco szybkie i zdecydowane, przy czym nie z powodu celowych zaniedbań, lecz z powodu nieodpowiedniego pojmowania nawrotowej natury pedofilii.

Kardynał Sean Brady: głębokie ubolewanie Kościoła

Kardynał Sean Brady, stojący na czele Kościoła katolickiego w Irlandii, wyraził "głębokie ubolewanie" ws. raportu potępiającego Kościół za lata milczenia na temat przemocy wobec dzieci w placówkach religijnych. Publikacja tego dokumenty miała miejsce kilka miesięcy temu.

W liczącym 2600 stron raporcie rządowej Komisji ds. Przemocy wobec Dzieci, opublikowanym po 9 latach badań, napisano, że tysiące dzieci było bitych i gwałconych w placówkach prowadzonych w Irlandii przez Kościół katolicki od lat 30. XX w. Według raportu molestowanie seksualne i gwałty były powszechne w instytucjach dla chłopców, a przedstawiciele Kościoła zachęcali do karania poprzez bicie i wielokrotnie chronili pedofilów przed aresztowaniem.

Kardynał przyznał, że raport zawiera "haniebny katalog okrucieństw: zaniedbania, przemoc seksualna, fizyczna i psychiczna wobec dzieci".

Zakony wypłaca ofiarom pieniądze

Pięć zakonów męskich i żeńskich ogłosiło, że przekaże znaczne sumy pieniędzy na specjalny fundusz powierniczy dla ofiar wykorzystywania seksualnego i na związany z nim fundusz poradnictwa.

Irlandzki Kościół przyjął wytyczne w sprawie ochrony dzieci w 1996 r., po ujawnieniu dwa lata wcześniej pierwszych przypadków seksualnego wykorzystywania nieletnich przez księży. W 2006 r., w następstwie dalszych przypadków ujawnionych w diecezji Ferns, Kościół powołał niezależne ciało NBSC (National Board for the Safeguarding of Children) zajmujące się ochroną młodocianych w Kościele.


WŁOS SIĘ NA GŁOWIE JEŻY!!!
Ktoś powinien dokładnie sprawę zbadać jak jest u nas, w Polsce. Dla księży cud Tuska się ziścił... mają drugą Irlandię w Polsce. Ich przestępstwa też są w większości tuszowane a przenoszenie do innej parafii za popełnione przestępstwo to często jedyna "kara".
 
   
cogito 
Mieszka pod Wieluniem


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 15 Lis 2005
Posty: 883
Piwa: 12/4
Skąd: Planeta Ziemia
Wysłany: 2009-11-27, 17:37   

Dzisiaj widziałem w telewizji, jak jakiś biskup, czy arcybiskup (to jakaś mania z tymi nazwami) powiedział "przepraszam i wstydzę się".
To chyba powinno ofiarom molestowania wystarczyć. :grin:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
akirus 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia


Pomogła: 16 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 26 Paź 2006
Posty: 1259
Skąd: wieluń
Wysłany: 2009-11-28, 12:05   

gregg napisał/a:
Ktoś powinien dokładnie sprawę zbadać jak jest u nas, w Polsce. Dla księży cud Tuska się ziścił... mają drugą Irlandię w Polsce. Ich przestępstwa też są w większości tuszowane a przenoszenie do innej parafii za popełnione przestępstwo to często jedyna "kara".

Myślę, że w Posce to jeszcze długo sie nic nie zmieni. Księża nadal maja władzę i czują sie ponad prawem. Są nietykalni. Ani policja nie będzie chciała wszczynać śledztw ani ludzie nie będą akceptować kogoś kto oskarża księdza. Słabsi nadal będa cierpieć w milczeniu.
_________________
Co za czasy! Lot w kosmos trwa coraz krócej, jazda do pracy coraz dłużej.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
cogito 
Mieszka pod Wieluniem


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 15 Lis 2005
Posty: 883
Piwa: 12/4
Skąd: Planeta Ziemia
Wysłany: 2009-11-28, 23:10   

Powoli, ale się zmienia. Sam kler do tego się przyczynia i ludziom otwierają się oczy. Trudny to proces, gdyż religia blokuje w nas dostąp do wiedzy. Nie przyjmujemy rzeczy oczywistych, lecz tkwimy w nierealnym świecie, z którego trudno się wyrwać.
Dlatego jak na razie, pomimo przypadków podobnych do tych z Irlandii, w Polsce kler ma się dobrze. Ale do czasu.
Religia i nauka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
gaceenty 
Słyszał o Wieluniu


Dołączył: 13 Gru 2009
Posty: 3
Skąd: w-wa
Wysłany: 2009-12-13, 15:14   

tak myśłe se gdyby te wypasione chłopy mieli na głowie własne żony i dzieci to ich fantazja była by znacznie mniej wybujała
_________________
byłem księdzem
http://amico.mojeforum.ne...der=asc&start=0
obalanie mitów
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW