R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zadanie
Autor Wiadomość
Dominika 
WIELUNIAK


Pomogła: 24 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 12 Lip 2005
Posty: 3430
Piwa: 3/4
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2009-06-29, 18:11   Zadanie

Wyobraźcie sobie dwie sytuacje.
1) Wrzucacie do puszki kwotę na cel charytatywny. (Nikt nie widzi ile wrzucacie)\
2) Jest lista osób (firm), wpisujecie kwotę jaką przeznaczacie na dany cel. (Każdy np. sąsiad może zobaczyć ile wrzuciliście.

Czy w którymś z przypadków wrzucacie więcej? Jeśli tak to ile razy więcej?


Jeśli pojawią się odpowiedzi, napiszę dokładnie o co chodzi, być może ktoś będzie wiedział i sam napisze.
Pozdrawiam :wink:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-06-29, 18:19   

Bardzo specyficzne sytuacje.
Czy można wybrać tylko jedną opcję, np. wrzucanie do puszki? Mnie bardziej taka forma przekazywania pieniędzy odpowiada.
Generalnie jednak wolałbym przekazać pieniądze osobiście osobie potrzebującej wiedząc, że dostanie co do grosza.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Dominika 
WIELUNIAK


Pomogła: 24 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 12 Lip 2005
Posty: 3430
Piwa: 3/4
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2009-06-29, 18:24   

Wybieramy jedną sytuację.
Zakładamy, że w jednym jak i drugim przypadku całość kwoty idzie na wybrany cel.
Jeżeli pozwolisz Ferbik, to na razie nie wskaże odpowiedzi. Właściwie to znam jej tylko część. :oops: :-) Reszty chce się dowiedzieć od Was. :wink:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-06-29, 18:52   

Więc wybieram odpowiedź pierwszą, ale trudno mi się określić, czy ta suma byłaby większa od opcji drugiej.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Dominika 
WIELUNIAK


Pomogła: 24 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 12 Lip 2005
Posty: 3430
Piwa: 3/4
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2009-06-29, 18:58   

Odpowiedź mam nadzieję, że pełną napiszę jutro. No chyba, że ktoś wcześniej spróbuje.
Wstrzymujemy się do jutra. :-) Pozdrawiam

a! Jeśli ktoś pokusiłby się o wyjaśnienie "dlaczego" tak uważa, byłoby ciekawie. :wink:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-06-29, 19:01   

Dominika podejrzewam, że wiele osób bardziej ufa np. kwestującym, niż operatorom kont, na które mają być przelewane pieniądze. Wiadomo jak funkcjonują fundacje i ile tak naprawdę trafia do rąk np. osoby, dla której organizowana jest zbiórka.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Karzełek 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia


Pomógł: 14 razy
Wiek: 38
Dołączył: 16 Gru 2005
Posty: 1130
Piwa: 1/7
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-06-29, 19:37   

Dla mnie opcja pierwsza - wrzucam do puszki - i jest to przypadek, w którym jestem w stanie dać większą kwotę . Dlaczego? Bo opcja ta daje mi anonimowość, nie wszsycy muszą wiedzieć co robię z własnymi pieniędzmi :wink:
_________________
http://www.nie.com.pl/ :urban:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Archdevil 
Administrator
pan piekła



Pomógł: 57 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 2613
Piwa: 15/45
Skąd: Strugi
Wysłany: 2009-06-29, 19:46   

Wydaje mi się, że nie zrobiłoby to jakiejkolwiek różnicy w ilości dla mnie. Jeśli jednak cel byłby mi bliski, wtedy z pewnością więcej dałbym w pierwszym przypadku szczególnie, że taka forma bardziej mi odpowiada.
_________________
diablos un pasos amigos (D.U.P.A)
http://www.radiofonia.net

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Basia 
Wieluniaczek
Dwa oblicza ]:-)



Pomogła: 16 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 21 Wrz 2005
Posty: 1719
Piwa: 9/1
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-06-29, 21:15   

Ja wybrałabym pierwszą, dlatego że jest anonimowo i bezproblemowo - mam to wrzucam. Kwota w moim przypadku nie zależałaby od żadnej opcji, raczej od tego ile w danej chwili mam przy sobie.

Opcja druga jest bardziej do osób myślących "wszyscy patrzą to wrzucę więcej, żeby inni wiedzieli że mam kasę i mi zazdrościli", poza tym publiczne robienie czegoś sprawia, że jak ktoś wrzuci i my to zobaczymy to też wrzucimy, bo inaczej wstyd, a im więcej tym lepiej, nas będzie postrzegać opinia publiczna.
_________________
www.pajacyk.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
hajen 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia
4x2+8x1x1+2+1



Pomógł: 27 razy
Wiek: 35
Dołączył: 17 Mar 2007
Posty: 1451
Piwa: 29/26
Skąd: Wieluń/Warszawa
Wysłany: 2009-06-29, 22:40   

Opcja pierwsza. Kwota jest uzalezniona od wielu czynnikow (celu, aktualnej zawartosci portfela, podejscia osoby potrzebujacej). Mysle, ze jesli chcialbym iles pieniedzy przekazac na cel dobroczynny, to nieistotne w jaki sposob, przekazalbym rozsadna dla mnie kwote.
_________________
Też jestem w szoku.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Dominika 
WIELUNIAK


Pomogła: 24 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 12 Lip 2005
Posty: 3430
Piwa: 3/4
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2009-06-30, 15:24   

Nie chciałabym udzielać połowy informacji, więc jeszcze troszkę się wstrzymam. Muszę zasięgnąć informacji u źródła. :wink:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Dominika 
WIELUNIAK


Pomogła: 24 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 12 Lip 2005
Posty: 3430
Piwa: 3/4
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2009-07-01, 16:17   

Mam dokładną odpowiedź 8)
Pytanie, które Wam zadałam dotyczyło tematyki "Autoprezentacji". Jest kilka podstawowych taktyk wywierania wrażenia:
- opisywanie siebie
- wyrażanie postaw
- publiczne atrybucje
- pamięć i zapominanie
- zachowania niewerbalne
- kontakty społeczne
- konformizm i uleganie
- otoczenie
i inne
Do tych innych zaliczamy m.in. "zachowania prospołeczne". Często pomagamy innym wcale nie z dobrego serca, ale dlatego, że dzięki takiemu postępowaniu możemy coś zyskać. Z punktu widzenia teorii autoprezentacji jedna z korzyści płynących z pomagania innym polega na tym, że tego typu uczynki sprawiają dobre wrażenie. Dlatego też czasami wyrządzamy komuś przysługę, dajemy prezent czy udzielamy pomocy innego rodzaju po to, by wywrzeć pozytywne wrażenie albo zyskać uznanie. Satow (1975) wykazał, że ludzie ofiarowują 7 razy więcej pieniędzy, jeśli inni mają dowiedzieć się o wysokości ich datków, niż w sytuacji, kiedy ich ofiary są anonimowe.

Powołuję się na książkę: "Wywieranie wrażenia na innych" Mark Leary
Dziękuję za głosy w dyskusji. :wink: Pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
fridro 
Przejeżdżał przez Wieluń



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 85
Skąd: Małyszyn/Katowice
Wysłany: 2009-07-01, 21:26   

Dominika napisał/a:
Do tych innych zaliczamy m.in. "zachowania prospołeczne". Często pomagamy innym wcale nie z dobrego serca, ale dlatego, że dzięki takiemu postępowaniu możemy coś zyskać.
zawsze zyskujesz, najmniej satysfakcję, najwięcej przyjaźń i lojalność i takie tam bla bla bla ;) Ja pomogę Tobie, bo wiem, że jak ja będę w potrzebie, to Ty pomożesz mi. Kwestia czasu, kiedy to nastąpi. Kwestia czasu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
stanmarc 
Mieszka pod Wieluniem


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 12 Mar 2006
Posty: 960
Piwa: 6/3
Skąd: Oklahoma Village
Wysłany: 2009-07-01, 21:35   

Dominika napisał/a:
Satow (1975) wykazał, że ludzie ofiarowują 7 razy więcej pieniędzy, jeśli inni mają dowiedzieć się o wysokości ich datków, niż w sytuacji, kiedy ich ofiary są anonimowe.


To prymitywne ale tak jest w praktyce. Obserwuję to zjawisko w swoim kościele parafialnym gdzie przy okazji jakiejś większej inwestycji proboszcz prosi o ofiary a potem na mszy wyczytuje z nazwiska kto ile dał. Oczywiście dając ofiarę można sobie zastrzec że nie życzymy sobie takiego publicznego "wyczytania" ale zdarza się niezmiernie rzadko aby probosz wyczytał w ogłoszeniach parafialnych, że otrzymał ofiarę od anonimowego darczyńcy ;) Większość chce aby ich nazwisko i kwota były wyczytane. W mojej ocenie proboszcz po prostu świadomie bazuje na prymitywnych ludzkich odruchach aby zebrać jak największą kwotę. Wyczytywanie nazwisk i kwot jest moim zdaniem zbędne.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Dominika 
WIELUNIAK


Pomogła: 24 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 12 Lip 2005
Posty: 3430
Piwa: 3/4
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2009-07-01, 21:46   

Całą definicje i zastosowanie tego mechanizmu znałam. Bardziej interesowało mnie to, ile razy więcej jesteśmy skłonni przekazać pieniędzy na jakiś cel, gdy nie robimy tego anonimowo. :wink: Nie obyło się bez wertowania książek. :roll:

Dziękuję raz jeszcze za udział w dyskusji. :wink:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW