R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Stefan
2009-09-15, 22:12
Kontrowersyjne problemy lokalne
Autor Wiadomość
Zygmunt Stary 
Wieluniaczek


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Lip 2006
Posty: 1500
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-07-23, 14:37   Kontrowersyjne problemy lokalne

W związku skandaliczną postawą władz miejskich Warszawy w temacie dotyczącym polityki pozaregionalnej umieściłem 2 zagadnienia dotyczące podobnych, kontrowersyjnych problemów występujących w środowisku lokalnym.
Pytanie brzmi:
Jak my podejdziemy do ich rozwiazania?

1. Plany zabudowy na terenie prywatnym w pobliżu parku, po drugiej stronie ulicy Powstańców 1863 r.
Zakupiony w niejasnych okolicznościach za rządów Burmistrza Adamskiego duży obszar terenów zielonych, chce ten właściciel zamienić na tereny budowlane. Planuje tam osiedle 17 domków jednorodzinnych.
Pominąwszy charakter spekulacyjno-aferalny tej sprawy, mieszkańcy Wielunia protestują przeciwko budowaniu w tym miejscu ze względu na:
a. Budowanie w wąskim pasie ziemi pod ścianą lasu, gdzie przez przeważającą część roku panuje cień i wilgoć.
Gdyby te domy jednak wybudowano jednak na tym terenie, to aby przeciwdziałać w/w zjawiskom, należałoby wyciąć dużą część pięknych drzew parku, z terenu, którego właścicielem jest podmiot prywatny, co powodowałoby dalsze konsekwencje
b. Zniszczenie terenu parku przez planowaną ekspansję urbanistyczną.
- wysiedlenie się z tego terenu rzadkich gatunków ptaków – gnieździ się tutaj min. kukułka, słowik, dzięcioł duży oraz sowa uszata. Istniejący rów melioracyjny od wielu lat stanowi miejsce bytowania dużych populacji żab, które również należą do grupy zwierząt objętych specjalną ochroną. Przeprowadzone w zeszłym roku prace chemicznego niszczenia trawy oraz wycinka i wypalenie krzewów spowodowały wysiedlenie się bażantów, które do tego czasu zakładały tu licznie swoje kolonie.
- wyręb dużej ilości pięknych starych drzew, co w efekcie spowodowałoby zniszczenie parku przy pomniku powstańców 1863 r.

2. utrzymywanie nieopłacalnych szkół wiejskich.




Osobiście jestem za pokojowym, z korzyścią dla wszystkich podmiotów sporu, rozwiazaniem tych problemów i mógłbym podać jak to zrobić.
Pozostaje pytanie. Dlaczego ja, a nie np: rajcy miejscy, którzy powinni zacząć sami główkować, skoro pozwolili się wybrać...?


PS. Może jednak zdecyduję się zabrać głos...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Administrator 
Administrator


Pomógł: 59 razy
Dołączył: 12 Sie 2005
Posty: 3155
Otrzymał 7 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-07-23, 15:25   Re: Kontrowersyjne problemy lokalne

Zygmunt Stary napisał/a:
mieszkańcy Wielunia protestują przeciwko budowaniu w tym miejscu


Tzn kto protestuje? Konkretnie.


Zygmunt Stary napisał/a:
Budowanie w wąskim pasie ziemi pod ścianą lasu, gdzie przez przeważającą część roku panuje cień i wilgoć.
Gdyby te domy jednak wybudowano jednak na tym terenie, to aby przeciwdziałać w/w zjawiskom, należałoby wyciąć dużą część pięknych drzew parku, z terenu, którego właścicielem jest podmiot prywatny, co powodowałoby dalsze konsekwencje


Domy buduje się nawet w lasach i wilgoć im nie przeszkadza, więc zupełnie nie rozumiem o co Ci chodzi. Zabudowa wzdłuż ściany lasku to bardzo ciekawa i atrakcyjna propozycja.



Zygmunt Stary napisał/a:

2. utrzymywanie nieopłacalnych szkół wiejskich.[/u]


Osobiście jestem za pokojowym, z korzyścią dla wszystkich podmiotów sporu, rozwiazaniem tych problemów i mógłbym podać jak to zrobić.


Rozwiązanie jest banalnie proste. Ktoś z prywatnej kieszeni musi dofinansować te szkoły (sponsor lub rodzice dzieci). Są chętnie?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-07-23, 15:59   

Administrator napisał/a:
Tzn kto protestuje? Konkretnie.

Mieszkańcy ul. Powstańców 1863r.
Burmistrz po raz kolejny odrzucił petycję. Jestem w posiadaniu pism wysłanych do burmistrza.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Administrator 
Administrator


Pomógł: 59 razy
Dołączył: 12 Sie 2005
Posty: 3155
Otrzymał 7 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-07-23, 16:50   

Ferbik możesz przybliżyć argumentacje mieszkańców ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-07-23, 17:06   

Ja czegoś nie rozumiem - ktos kupił teren lasku w którym jest pomnik powatsńców? Poza tym prywatny właściciel nie kupił chyba terenu po to, żeby tam utrzymywać lasek. A co przewiduje w tym miejscu plan zagospodarowania przestrzennego?
Ja też miałem kilka lat temu przed domem pole z bażantami, zającami, nawet sarny bywały. Teraz powstaja tu domki jednorodzinne, co nie jest mi super na reke, ale też nie urządzaem z tego powodu protestów.
Bardzo bym prosił żeby w tej dyskusji posługiwać się rzeczowymi argumentami a nie plotkami i niedopowiedzeniami, że ktos tam coś kiedyś komuś...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-07-23, 17:28   

Administrator napisał/a:
Ferbik możesz przybliżyć argumentacje mieszkańców ?

Jutro przypomnieć mi się z rana, to wrzucę skany.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
fanzie 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 8 razy
Wiek: 34
Dołączył: 06 Lut 2008
Posty: 420
Piwa: 5/8
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-07-23, 18:22   

Zygmunt Stary napisał/a:
po drugiej stronie ulicy Powstańców 1863 r.

Możesz uściślić nie wiem dokładnie o który teren chodzi.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 57
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2009-07-23, 19:58   

Zygmunt Stary napisał/a:
Jak my podejdziemy do ich rozwiazania?
1. Plany zabudowy na terenie prywatnym w pobliżu parku, po drugiej stronie ulicy Powstańców 1863 r.

Tereny prywatne, dalsza dyskusja bezsensowna. A jeśli jeszcze zostało wydane odpowiednie zezwolenie, to tym bardziej szkoda klawiatury.

Zygmunt Stary napisał/a:
2. utrzymywanie nieopłacalnych szkół wiejskich.

Tutaj widzę trochę więcej komplikacji, po pierwsze to sami nauczyciele uczący w tychże szkołach, trochę sami rozdmuchują „iskrę zapalną” w obronie miejsc pracy. Po drugie stereotyp, który mówi że dana szkoła istniała tu od zawsze, i istnieć powinna. Nie ważne że przyrost naturalny mamy, jaki mamy i do klasy III np. będzie uczęszczało w miejscowości XXXX może pięcioro dzieciaczków, a do całej szkoły 1/3 jej pojemności.
Likwidacja szkoły i przeniesienie ucznia do innej, niestety wiąże się z problemem odpowiedniego zabezpieczenia jego drogi do tejże szkoły. A następnie jeszcze trzeba zadbać o powrót do domu, a jak wiadomo nie zawsze spełniane są te kryteria.
Kwestia zaaklimatyzowania też jest ważna, ale jak wiadomo to czynnik do pokonania, nawet przez dzieci. Tym bardziej że nie raz przyjdzie im stawić czoła takiemu problemowi ;) .
Trzeba też uczciwie powiedzieć, że takich przypadków likwidacji szkół na naszym terenie nie ma aż tak dużo. Nie mniej chętnie poczytam rozwiązań Zygmunta Starego, bo może faktycznie ma jakiś lek na tę dolegliwość, gnębiącą dzieci, nauczycieli i ….. ;)
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Zygmunt Stary 
Wieluniaczek


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Lip 2006
Posty: 1500
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-07-24, 07:38   

miko 005 napisał/a:
Tereny prywatne, dalsza dyskusja bezsensowna. A jeśli jeszcze zostało wydane odpowiednie zezwolenie, to tym bardziej szkoda klawiatury.


Teren prywatny, ale nabyty w niejasnych okolicznościach - możliwe zastrzeżenia prawne, dotyczące przy zbywaniu terenu, działania na szkodę miasta(taka jest opinia mieszkańców - ja nie znam sprawy - ZS) - chociaż nie wykluczam przedawnienia.
Teren nabyty jako "teren zielony", nie został chyba jeszcze przekwalifikowany na "teren budowlany".
Zezwolenia żadne jeszcze chyba oficjalnie nie zostały wydane.

red napisał/a:
Ja czegoś nie rozumiem - ktos kupił teren lasku w którym jest pomnik powatsńców? Poza tym prywatny właściciel nie kupił chyba terenu po to, żeby tam utrzymywać lasek. A co przewiduje w tym miejscu plan zagospodarowania przestrzennego?


Gdyby ten teren został zbyty przez miasto, jako teren budowlany, to cena jego byłaby wielokrotnie wyższa. Teren ten został zbyty, jako teren zielony. Przekwalifikowanie tego terenu na teren budowlany stanowi bezpośrednie zagrożenie dla parku. Wiąże się z wycinką wielu drzew, a żeby uratować dwa drzewa, zrobiono na Powstańców specjalną wysepkę...
Czy naprawdę Wieluń ma w ndmiarze terenów zielonych?
Czy nic nie obchodzi nas los parku?


Administrator napisał/a:
Domy buduje się nawet w lasach i wilgoć im nie przeszkadza, więc zupełnie nie rozumiem o co Ci chodzi. Zabudowa wzdłuż ściany lasku to bardzo ciekawa i atrakcyjna propozycja.

Oprócz terenu przylegającego do parku - właściciel jest w posiadaniu części parku z pięknyn drzewostanem, dochodzący niemal do samego pomnika.
Ogołocenie tamtego terenu z drzew dla zapewnienia odpowiedniego nasłonecznienia działek budowlanych, praktycznie doprowadzi do zlikwidowania parku, wcześniej wyniesie się z niego cała fauna.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-07-24, 07:56   

Obiecane skany:

a.jpg
Plik ściągnięto 236 raz(y) 170,92 KB

b.jpg
Plik ściągnięto 236 raz(y) 119,85 KB

c.jpg
Plik ściągnięto 178 raz(y) 223,65 KB

d.jpg
Plik ściągnięto 217 raz(y) 178,05 KB

e.jpg
Plik ściągnięto 179 raz(y) 120,24 KB

_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Administrator 
Administrator


Pomógł: 59 razy
Dołączył: 12 Sie 2005
Posty: 3155
Otrzymał 7 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-07-24, 08:58   

Zygmunt Stary napisał/a:

Teren nabyty jako "teren zielony", nie został chyba jeszcze przekwalifikowany na "teren budowlany".
Zezwolenia żadne jeszcze chyba oficjalnie nie zostały wydane.

Jeśli mówisz o zapisie w księgach wieczystych czy też dokumentach z ewidencji gruntów to tam praktycznie nigdy nie ma aktualnego "Sposobu wykorzystania" czy "Rodzaju użytku". Te wpisy nie są uaktualniane od dziesiątek lat. Ojciec kupił 2-3 lata temu działkę budowlaną ok 300 metrów w linii prostej od ul. Kaliskiej i wg. dokumentów był to teren leśny. Tymczasem naprawdę nie było tam 1 drzewa. Ja kupiłem swoją na zamkniętym osiedlu domków a wg księgi wieczystej i w ewidencji gruntów są to pastwiska...

O przeznaczeniu gruntu decyduje plan zagospodarowania przestrzennego. Wieluń jest takim dziwnym miastem, w którym mapki z planem nie są opublikowane w BIP, trudno jest mi więc określić jak wygląda sprawa z tymi działkami. Myślę jednak, że wizyta w UM wszystko wyjaśni i otrzymasz informację jakie przeznaczenie ma ten teren (chyba że już tam byliście i podane informacje pochodzą właśnie z planu zagospodarowania). Jeśli plan nie obejmuje tych terenów to decyzja należy do urzędników.


Zygmunt Stary napisał/a:

Gdyby ten teren został zbyty przez miasto, jako teren budowlany, to cena jego byłaby wielokrotnie wyższa. Teren ten został zbyty, jako teren zielony. Przekwalifikowanie tego terenu na teren budowlany stanowi bezpośrednie zagrożenie dla parku.


Tak jak pisałem powyżej, przeznaczenie gruntu należy sprawdzić w planie zagospodarowania.

Zygmunt Stary napisał/a:

Oprócz terenu przylegającego do parku - właściciel jest w posiadaniu części parku z pięknyn drzewostanem, dochodzący niemal do samego pomnika.
Ogołocenie tamtego terenu z drzew dla zapewnienia odpowiedniego nasłonecznienia działek budowlanych, praktycznie doprowadzi do zlikwidowania parku, wcześniej wyniesie się z niego cała fauna.


Na wycięcie każdego drzewa wymagane jest pozwolenie, nie obawiałbym się więc o to .


Jeśli chodzi o zarzut smogu z kominów to mam pytanie do obecnych mieszkańców. Czym oni opalają domy? Czyżby cudzy dym przeszkadzał a własny już nie? Prawda jest taka że 7 nowoczesnych pieców (np. na popularny ekogroszek) będzie dymiło mniej niż 1 stary piec na węgiel (pomimo tego, że ekogroszek to po prostu rozdrobniony węgiel). Nie wspominam już o różnicach jeśli dom będzie opalony np gazem...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-07-24, 10:07   

Jakaś mapka poglądowa by sie przydała. Bo tak przypuszczam, że chodzi o drogę za Amfiteatrem, protestują mieszkańcy domów po prawej stronie, a protest dotyczy terenów po lewej stronie drogi...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-07-24, 10:07   

red napisał/a:
Bo tak przypuszczam, że chodzi o drogę za Amfiteatrem, protestują mieszkańcy domów po prawej stronie, a protest dotyczy terenów po lewej stronie drogi...

Dokładnie tak red.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
yabos 
Wieluniaczek



Pomógł: 14 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Cze 2007
Posty: 1660
Piwa: 4/2
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-07-24, 10:41   

Z tego co pamiętam to między tą drogą a lasem jest spory kawałek wolnego placu. Drzewa jeśli są to mają góra pół metra. Dom, nawet z podwórkiem, powinien spokojnie się tam zmieścić.
_________________
Chcialbym byc pewniakiem jak ty
Ale wole miec zlote serce
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Administrator 
Administrator


Pomógł: 59 razy
Dołączył: 12 Sie 2005
Posty: 3155
Otrzymał 7 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-07-24, 15:08   

red napisał/a:
Jakaś mapka poglądowa by sie przydała.


Może ktoś zna dokładną lokalizację tych działek?

wiel-mapa.png
Plik ściągnięto 189 raz(y) 94,14 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW